от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

Създаването на PDF включва два етапа - сканиране и изготвянето на самия ПДФ. Всеки, който иска да се включи в някой от тях, може да го заяви в скоби, както правим при корекцията на беседите. За целта трябва да има предвид кратките инструкции по-долу и да разполага с качествено първо издание на книгата, за предпочитане без подчертавания, за да се съкрати последващата обработка. Искам да опиша накратко основните процеси и изисквания.

І. Сканиране.

Подходяща за сканиране е програмата FineReader. Сканира се в черно-бял TIFF с GROUP-4 компресия с резолюция 300 dpi. Мисля, че това е зададено по подразбиране. Може да се включи опцията: Сканиране на множество изображения, за да става по-лесно. При обичайния формат на беседите А5 се сканират заедно по две страници. След това двойните страници се разделят и се изчеткват. Пакетът се записва и се пристъпва към втория етап.

ІІ. Създаване на ПДФ.

Необходими програми: Adobe Photoshop v.8 (може и по-висока), ACDSee v.3.0 (може и по-висока), Adobe Acrobat 8.0 (може от 6.0 до 9.0). Инструкциите за работа се отнасят за тези версии.

1. Отварят се сканираните изображения от пакета. Преди това могат да се почистят от папката ненужните файлове - да останат само TIF-овете. Обикновено се отварят по няколко файла (аз най-често отварям по 100 - лимита е 400).

2. Избира се инструментът за маркиране на правоъгълници. Отгоре от кутията Style се избира Fixed Size. И обикновено се задава размер 9 cm / 14 cm или по избор за добро ограждане на страницата. Така с едно кликване в левия горен ъгъл на страницата се очертава еднакво широка рамка около страницата.

3. Crop- ване - това изрязва ненужните части от страницата. Става с командата Image - Crop.

4. Прибавяне на бяло поле покрай текстовото поле. Image - Canvas size... Избира се Relative и се задава 2 (см).

5. Конвертира се картинката в сиво - Image - Mode - Grayscale - 1 - Enter.

6. Изображението се записва и се затваря.

За стъпките от 3-6 може да се създаде макрос, на който да се присвои бърз клавиш, напр F5. Това прави обработката на едно изображение 2-3 секунди. Избира се Windows - Actions - Избира се New. Макросът се записва последователно и му се задава бърз клавиш.

7. Изчистване. Процесът на "четкане" във FineReader премахва малките точки в изображението, но следва преглеждане на всеки файл и почистването му от големи точки и други зацапвания извън текста. За тази цел изображенията се отварят още веднъж във Photoshop и се почиства. Обикновено е достатъчно да се ползва инструмента за правоъгълно маркиране. Точките се ограждат и се изтриват.

8. Конвертиране в TIFF-Group4.

Преминалите през Photoshop изображения, макар и в сива скала, са доста обемисти. Необходимо е да ги конвертираме в TIFF-Group4. Това става най-лесно с ACDSee - Отиваме в папката с обработените изображения, избираме едно и го отваряме с ACDSee. Enter, за да преминем в режим на браузър, Ctrl-A за да селектираме всички и после от контекстното меню избираме Convert със следните опции - TIFF Group4 Replace - Remove/Replace original. След тази манипулация файловете са с много малки размери, с два цвята и са готови за свързването им в ПДФ.

9. Обединяване на всички графични файлове в един PDF.

Отваря се папката с файловете. Избират се всички (Ctrl-A) и от контекстното меню се избира Combine supported files in Acrobat. Два пъти се натиска Enter и се записва готовия ПДФ.

10. Поставяне на отметки.

Отметките се поставят за заглавията на отделните беседи и лекции. Отваря се ПДФ-а. Отива се на страницата, на която искаме да сложим отметка и натискаме Ctrl-B.


Разбира се, това са примерни указания, за да се схване същността на процеса. Всеки може да ги използва и модифицира съобразно своите знания и опит. Но целта е да се получи качествен ПДФ