Статии, посветени на Учителя и Учението
Статии от списание Житно зърно
сп. Житно зърно година ХХIII бр. 6 / 2000 г.
БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
Даниела Неделчева
Най-важното 3а една майка е здравето на детето й. Разбира се, всяка жена, очакваща дете, се вълнува и мисли по този въпрос. Здравето се разглежда не само във физическия му аспект, а изцяло - като физическо, психическо, духовно, емоционално здраве. Здравето е онова състояние на съзнанието и тялото на детето, което му осигурява възможността да расте правилно като развива напълно своя потенциал, да има щастливо бъдеще, да изгради характера си. Здравето на детето се определя още в утробата на майката. Оттук, отговорността на бъдещата майка е огромна и тя трябва най - адекватно да се подготви 3а тези изключително важни моменти в своя живот - бременността и раждането. Бременността е цялостно преживяване - един силен пример на близка връзка между тялото и ума, когато от най-голяма значимост е хармонията на всички равнища у жената.
Подготовката 3а раждане би трябвало да започне с подходяща физическа подготовка. Тя е изключително необходима, 3а да може по време на бременността си жената да бъде жизнена, да се чувства добре в своето тяло, да понася леко промените, които настъпват в нейния организъм. Необходимо е да се тренират онези области и органи, които имат основна роля 3а износване на бебето и 3а самото раждане, а именно: опорно-двигателния апарат и по-специално гръбнака, коремната област и малкия таз. Благодарение на физическите упражнения тялото става по-гъвкаво, а мускулите и ставите се подготвят 3а по-голямо натоварване, по- леко се понася увеличаването на теглото. Самото раждане е голямо физическо натоварване - в литературата се среща, че то е близко до натоварването, което изпитва организмът при бягане на маратонско разстояние. Когато мускулите, които вземат участие в раждането, са Засилени и укрепени, те по-бързо избутват бебето, раждането е по-бързо и по-лесно, което е полезно и важно не само 3а майката, но и 3а бебето. Майката винаги трябва да осъзнава, че минавайки през родовия канал, детето страда. Освен това, то влиза в една нова, непозната 3а него среда. Ако влизането му в нея е проблемно, това се отпечатва в съзнанието му и такава родова травма се проявява като някакъв вид проблеми в по-нататъшния му живот.
Друг важен момент, 3а да бъде бременността здравословна, е подходящата храна, която майката трябва да приема. За да се изгради правилен хранителен режим, трябва да се има предвид, че през различните периоди от бременността плодът в утробата развива различни органи. Хранителните вещества, приемани от бременната жена, трябва през всеки период да съответстват на нуждите 3а развитието на тези органи. При едно пълноценно хранене не се изчерпват резервите от организма на жената и се осигурява правилно изхранване на плода. Например:
В началото на шестия месец детето започва да натрупва мазнини като един концентриран източник на енергия. Съответно майката трябва да приема повече мазнини - Зехтин, слънчогледово, фъстъчено олио, сметана и др. По това време се оформя зародишът на постоянните зъби и нараства необходимостта от калций и фосфор, които се доставят от зеле, листни зеленчуци, бобови и зърнени храни.
В последния месец и половина плодът извлича много желязо от кръвта на майката, което налага диетата да се обогати на желязосъдържащи храни - грах, коприва, зелени зеленчуци, ядки, череши. През цялата бременност е необходимо приемането на много течности. Намаляването на солта в храната предотвратява задържането на течностите в организма и образуването на отоци.
Дихателните упражнения, като част от физическата подготовка, са много важни 3а майката и бебето. Съществуват различни видове дихателни техники 3а различните периоди на бременността и по време на самото раждане. Най-същественото при всички тях е, че те пълноценно снабдяват организма на майката и детето с кислород, осигуряват ефикасно отделяне на отпадни- те продукти, силно повлияват психиката и като следствие успокояват болката, спомагат 3а нормализиране на кръвното налягане и 3а преодоляване на умората и стреса при самото раждане.
Според Шастрите /древни индуски свещени писания/ през първите три месеца бебето няма свое собствено снабдяване с прана /жизнена енергия, пряко свързана с процеса на дишане/. То е изцяло зависимо от праната на своята майка. Още тогава трябва тя да започне да прави дихателни упражнения 3а увеличаване на праната в своя организъм. През последните месеци на бременността, когато бебето е нараснало и диафрагмата бива избутана нагоре, може да се усети съкращаване и недостиг на поетия въздух. При тези случаи дихателните упражнения са също от голямо Значение. Известно е, че по време на самото раждане дишането заема основно място. През различните етапи на раждането е възможно със специални дихателни техники да се ограничи болката, да се релаксира бързо и дълбоко между контракциите и най-важното - да се гарантира достатъчно кислород 3а бебето. По време на родовия процес от изключително голямо значение е съществуването на пълен синхрон между дишането и физическата активност на родовия канал. Той се постига, когато жената се научи в максимална степен да осъзнава и да познава своето тяло, обикновено след системна и продължителна подготовка.
Майката формира своето дете не само физически. Чрез своите мисли, чувства, преживявания тя създава неговата душевност, неговия характер, неговото съзнание. Мъдреците винаги са считали, че основната материя на една детска духовна индивидуалност е изтъкана още в утробата, това знание достига до нас чрез свещените писания, както и чрез много приказки. Животът на много митични герои е определен още в утробата на майка им.... Съвременната педагогика казва, че 3а развитието на детето са най-важни първите три /или седем/ години от неговия живот. Те наистина са важни, но много, много по-важни са онези девет месеца преди то да се роди. Цялото външно обкръжение, пречупено през призмата на възприятията на майката, през нейната вътрешна индивидуалност, се записва в подсъзнателния ум на детето, който ще има важна роля в целия му живот по-нататък.
Детето трябва да чувства, че е обичано, че е желано още в утробата, че ще се грижат 3а него и ще го подкрепят когато се роди. Майката може да му помогне като му изпраща често мисли, пълни с любов и оптимизъм, като си представя как то расте здраво и щастливо бебе, като провежда непрекъснато един вътрешен разговор с него, гарантирайки по този начин значимостта му в нейния живот. Най- хубавото е, че красотата на тази близка връзка между майката и детето се запазва и след раждането му, в течение на съвместния им живот.
Децата не се раждат в този свят заради родителите си, те само идват чрез тях. Съзнанието на детето е част от Божественото съзнание. И голямата задача и отговорност, стоящи пред майката ,са да съхрани това съзнание и да обучи детето си как да го прояви в своя съзнателен живот.
Библиография:
1. Свами Сатйтанда Сарасвати - „Nawa Jogini Tantra"
2. Лекция на Свами Шивамурти от 14.02.1993г, София
3. Шри Ауробиндо и Майката, „On women"