от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
 
(Не са показани 4 междинни версии от друг потребител)
Ред 6: Ред 6:
  
 
Размишление.
 
Размишление.
Въ 22 глава отъ Евангелието на Матея . се изнася спорътъ, който се е вод-Ьлъ между фарисеите и садукеигЪ, отъ една страна, и Христа, отъ друга страна. И едната, и другата страна сж. Божии създания, но въпреки това не могатъ да се разбератъ. — Защо? — За¬щото излизатъ отъ различни становища, иматъ различни възгледи за живота. Фарисеите и са- д^кеигЬ подържаха старите закони, а Хри¬стосъ — новите закони — законите на лю¬бовьта. Садукеите и фарисеите мислеха, че те сж на правата страна и не се съгласяваха съ законите, които Христосъ изнасяше.
 
Като четете тази глава, ще видите, че спорътъ, който тогава се е воделъ, и доднесъ още продължава, вънь отъ васъ и вжтре въ васъ. И досега още човйкъ представя поле на сражение. Въ повечето хора има едно вж¬трешно мърморене, недоволство, единъ вж- трешенъ споръ. Причината за това е отсжт- ствието на единство, на вжтрешно съгласие между мислите и чувствата. Те сж лишени
 
*) Матея, гл. 22
 
 
 
 
  
65
+
В 22 глава от Евангелието на Матея се изнася спорът, който се е водил между фарисеите и садукеите, от една страна, и Христа, от друга страна. И едната и другата страна са Божии създания, но въпреки това не могат да се разберат. – Защо? – Защото излизат от различни становища, имат различни възгледи за живота. Фарисеите и садукеите подържаха старите закони, а Христос – новите закони – законите на любовта. Садукеите и фарисеите мислеха, че те са на правата страна и не се съгласяваха със законите, които Христос изнасяше.  
>отъ единство въ съзнанието си, благодарение на което често се раздвояватъ.
+
Сега не е въпросъ да критикуваме ве¬руюто на фарисеитй и садукеитй. Важно е да се изтъкне грамадната разлика между тйхнитй в ьзгледи и тйзи на Христа. Тй Го запитаха : „Трйбва ли да даваме дань на Кесаря?" Хри¬стосъ поиска една монета и, като я разгледа, попита: „Чий е този образъ?" — Кесаревъ. — Тогава, отдайте Кесаревото Кесарю, а Бо¬жието — Богу. Сжщиятъ отговоръ се дава и на въпроса, който мжжетй и женитй често си задаватъ. Жената пита, какво да прави съ мжжа си; мжжътъ пита, какво да прави съ жена си. Щомъ мжжътъ е жененъ, той носи •вече въ сърдцето си образа на своята жена. Ще не ще, трйбва да отдаде на този образъ това, което е негово. И жената, като омжжена, трйбва да отдаде на образа на своя мжжъ това, което е негово. Ще кажатъ, че искатъ да слу- жатъ само на Бога. Щомъ искатъ да служатъ изключително на Бога, не е трйбвало да се женятъ. КОЙ законъ ги застави да се женятъ? Тй се ожениха безъ законъ, по свобода, и сж недоволни отъ положението си. Сега, за да се освободятъ, трйбва да потърсятъ за¬кона, той да разреши въпроса имъ. Забеля¬зано е, че нйща, които ставатъ по законъ, сж неустойчиви; тйзи, които ставатъ извънъ за¬кона, сж по-трайни. Много закони има въ чо¬вйшкия животъ, които хората се стремятъ да •йзбйгнатъ. Напримйръ, законътъ за военната
+
+
 
+
  
66
+
Като четете тази глава, ще видите, че спорът който тогава се е водил, и до днес още продължава, вън от вас и вътре във вас. И до сега още човек представя поле на сражение. В повечето хора има едно вътрешно мърморене, недоволство, един вътрешен спор. Причината за това е отсъствието на единство, на вътрешно съгласие между мислите и чувствата. Те са лишени от единство в съзнанието си, благодарение на което често се раздвояват.  
повинность, за участието на гражданитй въ
+
войната и др.
+
Мнозина задаватъ въпроса, трйбва ли да
+
сжществуватъ войнитй, да се изпълнява воен-
+
ната повинность, да се женятъ хората и т. н.
+
Каквито отговори да се даватъ на тйзи въ-
+
проси, тй сж временни, защото и войната, и
+
женитбата, и военната служба сж временни
+
отношения. Животътъ се развива, а съ него
+
заедно се измйнятъ и отношенията между
+
живитй същества. Какво отношение имате
+
къмъ мухата, която кацнала на главата ви? —■
+
Никакво отношение. Тя кацне на главата ви
+
и следъ малко хвръква. Какво отношение има-
+
те къмъ котката или къмъ заека, който пре-
+
сйкъль пжтя ви? Ако сте суевйренъ, ще се
+
върнете у дома си защото заекътъ, или котка-
+
та, е предсказание, че работитй ви нйма да
+
се наредятъ добре. И това е временно. Човйкъ
+
не може да срйща на пжтя си само котки и
+
зайци.
+
Много противоречия има въ човйшкия
+
животъ, и човйкъ търси начинъ да се спра-
+
ви съ тйхъ. Противоречия съществували и
+
въ времето на Христа. Затова говоря за нй-
+
ща, които ставали преди две хиляди години.
+
Обаче, сегашнитй хора ще кажатъ, че не се
+
интересуватъ отъ противоречията на мина-
+
лото. Тй нйматъ никакво отношение къмъ
+
спора, който водйли фарисеитй и садукеитй
+
съ Христа. Тй сж спорили съ Христа, а не
+
ние. Питамъ: Какво ще бжде отношението на.-
+
+
 
+
  
67
+
Сега не е въпрос да критикуваме веруюто на фарисеите и садукеите. Важно е да се изтъкне грамадната разлика между техните възгледи и тези на Христа. Те Го запитаха: „Трябва ли да даваме дан на Кесаря?” – Христос поиска една монета и като я разгледа, попита: Чий е този образ? – Кесарев. -  Тогава, отдайте Кесаревото Кесарю, а Божието – Богу. Същият отговор се дава и на въпроса, който мъжете и жените често си задават. Жената пита какво да прави с мъжа си; мъжът пита, какво да прави с жена си. Щом мъжът е женен, той носи вече в сърцето си образа на своята жена. Ще не ще, трябва да отдаде на този образ това, което е негово. И жената, като омъжена, трябва да отдаде на образа на своя мъж това, което е негово. Ще кажат, че искат да служат само на Бога. Щом искат да служат изключително на Бога, не е трябвало да се женят. Кой закон ги застави да се женят? Те се ожениха без закон, по свобода, и са недоволни от положението си. Сега, за да се освободят, трябва да потърсят закона, той да разреши въпроса им. Забелязано е, че неща, които стават по закон, са неустойчиви; тези, които стават извън закона, са по-трайни. Много закони има в човешкия живот, които хората се стремят да избегнат. Например законът за военната повинност, за участието на гражданите във войната и др.
сегашните хора, ако днесъ дойде Христосъ на земята? Споредъ мене, и тй ще спорятъ съ Христа. Пакъ ще се повдигнагь въпроси, които ще предизвикатъ споръ.
+
Следователно, спорътъ е сжществувалъ между хората и ще съществува. Важно е, коя е причината, за да има споръ. Двама приятели, млади момци, се обичатъ, живйятъ си задружно, сподйлятъ заедно радости и скърби. Следъ нйколко години единиятъ отъ тйхъ се ожени. Какво става съ тйхното при¬ятелство? — Измйня се, новъ елементъ влиза между тйхъ. Има случаи, когато отношенията се запазвагь, но обикновено приятелитй се раздйлятъ. Понйкога раздйлата е придружена съ споръ, сърдене, недоволство. — Кога ?— Ко¬гато неженениятъ приятель си позволи да бжде любезенъ съ жената на другаря си. Ако пъкъ си позволи да й целуне ржка, спорътъ става още по-голймъ. На какво основание той си поз¬волява такава волность? Колкото и да цитира той стихове отъ Евангелието, че и Христосъ е говорилъ за свето цЬлование, нищо не го оправдава. Какъ ще докаже на приятеля си, че неговата цйлувка е била чиста и света ?
+
Какво представя цйлувката? Каквито обя¬снения да се даватъ, въпросътъ за целувката не е сжщественъ. Дали хората трйбва да се цйлуватъ, или не трйбва, какъ да се цйлу- ватъ, това сж въпроси, които внасятъ извест¬ни противоречия въ човйшкия животъ. Про¬тиворечията сж необходими, за да изяснятъ
+
+
 
+
  
68
+
Мнозина задават въпроса трябва ли да съществуват войните, да се изпълнява военната повинност, да се женят хората и т.н. Каквито отговори да се дават на тези въпроси, те са временни, защото и войната, и женитбата, и военната служба са временни отношения. Животът се развива, а с него заедно се изменят и отношенията между живите същества. Какво отношение имате към мухата, която кацнала на главата ви? – Никакво отношение. Тя кацне на главата ви и след малко хвръкне. Какво отношение имате към котката или към заека, който пресякъл пътя ви? Ако сте суеверен, ще се върнете у дома си, защото заекът или котката е предсказание, че работите ви няма да се наредят добре. И това е временно. Човекът не може да среща на пътя си само котки и зайци.
известна истина. Както сйнкитй сж необходи¬ми въ картинитй на художника, така противоре¬чията сж необходими за растенето на човека. Безъ сйнки лицето на човйка не може да из¬пъкне. Обаче, истинскиятъ художникъ знае, кжде да поставя сйнкитй и колко свйтли или тъмни да бждатъ. Ето защо, радвайте се на противоречията, които Провидението и разум¬ната природа ви създаватъ. Другъ е въпро- сътъ, ако противоречията ви идатъ отъ чо¬вйкъ, който самъ не разбира законитй на живота. Въ такъвъ случай, вие трйбва да бж- дете разумни, да не се поддавате на ненуждни страдания.
+
* Често хората се натъкватъ на противо¬
+
речия и при промйна на времето. Виждатъ, че въ даденъ моментъ времето е хубаво, но не се минава много, явява се буря, почва да вали силенъ дъждъ, и тй оставатъ изненадани. Има три уреда, чрезъ които може да се опре- дйли времето: чрезъ барометъръ, хигроме- търъ и термометъръ. Когато живакътъ въ барометъра спада, налйгането се увеличава; тогава казваме, че времето ще се развали. Споредъ хигрометъра, колкото повече се увели¬чава влагата, толкова по-лошо става времето. Споредъ термометъра, когато температурата се повдига и спада бързо, времето се разва¬ля. Като наблюдавате едновременно тритй уре¬да, забелязвате известно противоречие. Нйкога налйгането е голймо, но нйма дъждъ; нйкога налйгането е малко, но количеството на вла¬
+
+
 
+
  
69
+
Много противоречия има в човешкия живот и човек търси начин да се справи с тях. Противоречия съществували в във времето на Христа. Затова говоря за неща, които ставали преди две хиляди години. Обаче сегашните хора ще кажат, че не се интересуват от противоречията на миналото. Те нямат никакво отношение към спора, който водели фарисеите и садукеите с Христа. Те са спорили с Христа, а не ние. Питам: Какво ще бъде отношението на сегашните хора, ако днес дойде Христос на земята? Според мене, и те ще спорят с Христа. Пак ще се повдигнат въпроси, които ще предизвикат спор.
гата е голЪмо и започва да вали. За да се определи точно времето, между трите уреда требва да има известно съотношение. Докога може да се увеличава атмосферното налега- не? — Докато дойде до крайния си пределъ. Стигне ли този пределъ на налегането, въз- духътъ започва да се разширява. И разши¬ряването има краенъ пределъ. Като се го¬вори за налегане и разширяване, ние имаме предъ видъ външните условия въ атмосфе¬рата. Дойдемъ ли до вътрешните условия, тамъ има напрежение. Когато налегането и раз¬ширяването действуватъ едновременно съ въ¬трешното напрежение, дъждътъ дохожда. И човекъ минава презъ налегане, разширяване и напрежение. Когато турятъ големъ товаръ па гърба му, той казва, че налегането му е големо. Когато се разшири въ възможностите си повече, отколкото требва, казватъ, че той е миналъ границите на съседството, навле- зълъ е въ чужда область. На какво ще упо- добите трите уреда, съ които измервате на¬легането, разширяването и напрежението? Ба- рометърътъ представя човешкия умъ, хигро- метърътъ представя човешкото сърдце, а тер- мометърътъ — волята, чрезъ която се про¬явяватъ динамическите сили въ човека.
+
Като се говори за налегане, разширя¬ване и напрежение, моралистите казватъ, че требва да се живее добре. Религиозните каз¬ватъ, че требва да се изпълнява Божията во¬ля. Какъ ще живеешъ добре и какъ ще из¬
+
+
 
+
  
70
+
Следователно, спорът е съществувал между хората и ще съществува. Важно е коя е причината, за да има спор. Двама приятели, млади момци, се обичат, живеят си се задружно, споделят заедно радости и скърби. След няколко години единият от тях се ожени. Какво става с тяхното приятелство? – Изменя се, нов елемент влиза между тях. Има случаи, когато отношенията се запазват, но обикновено приятелите се разделят. Понякога раздялата е придружена със спор, сърдене, недоволство. – Кога? – Когато нежененият приятел си позволи да бъде любезен с жената на другаря си. Ако пък си позволи да и целуне ръка, спорът става още по-голям. На какво основание той си позволява такава волност? Колкото и да цитира той стихове от Евангелието, че и Христос е говорил за святого целование, нищо не го оправдава. Как ще докаже на приятеля си, че неговата целувка е била чиста и свята?
пълнявашъ Божията воля: чрезъ налЬгане, чрезъ разширяване или чрезъ напрежение? Ще духашъ ли като вйтъра, или ще бждешъ тйхъ и спокоенъ? Казвате, че не е приятно да ви духа силенъ вЬтъръ. Не е приятно, но, въпреки това, пон-Ькога има силенъ вЪтъръ, буря, които събарятъ дървета, рушатъ канари. Казватъ, че времето се е развалило. Поетите казватъ, че природата се разгневила. И чо¬вйкъ се гнйви. Гнйвътъ енергия, която, на мйсто използувана, дава добри резултати. Ако природата не се гнйви, ние где умремъ отъ гладъ. Като задуха силниятъ вйтъръ, дигне прахъ, образува облаци, и следъ време пада изобилно дъждъ, който напоява цветята, ни¬вите и градините. Благодарение на този гневъ, плодовете, житото и зеленчуците ра- статъ, цъвтятъ и даватъ плодове. ГнКвътъ на природата е разуменъ, носи блага на живите същества. Обаче, гневътъ на хората, въ по¬вечето случаи, руши. Човекъ крйска, вика, безъ да даде плодъ.
+
Въ какво се заключава добриятъ животъ? — Въ правилните отношения на човека къмъ Бога, къмъ своя ближенъ и г.ьмъ себе си. Мнозина казватъ, че не се интересуватъ отъ това, дали хората около техъ живеятъ добре. Така не се говори. Ще се интересувашъ отъ живота на своя ближенъ, ззщото си свързанъ съ него. Всички хора сж свързани помежду си, като скачените съдове. Следователно, не е безразлично, каква вода ще налеешъ въ
+
+
 
+
  
71
+
Какво представя целувката? Каквито обяснения да се дават, въпросът за целувката не е съществен. Дали хората трябва да се целуват или не трябва, как да се целуват, това са въпроси, които внасят известни противоречия в човешкия живот. Противоречията са необходими, за да изяснят известна истина. Както сенките са необходими в картините на художника, така противоречията са необходими за растенето на човека. Без сенки лицето на човека не може да изпъкне. Обаче истинският художник знае къде да постави сенките и колко светли или тъмни да бъдат. Ето защо, радвайте се на противоречията, които Провидението и разумната природа ви създават. Друг е въпросът, ако противоречията ви идват от човек, който сам не разбира законите на живота. В такъв случай, вие трябва да бъдете разумни, да не се поддавате на ненужни страдания.
• единъ отъ тЬзи сждове. Ако налйешъ нечи¬ста, водата въ всички сждове ще бжде не¬чиста; ако въ единъ сждъ налйешъ чиста вода, и въ останалите сждове водата ще бжде чиста. Ако кжщата на твоя съседъ гори, и твоята може да се запали. За да се избегне тази опасность, ти требва да се притечешъ -въ помощь на съседа си, заедно да гасите пожара. Другъ е въпросътъ, ако кжщата на съседа ти е на гол-Ьмо разстояние отъ твоята. Щомъ е близо, ще отидешъ заедно съ него да гасишъ. Не гасишъ ли, и твоята кжща ще отиде.
+
Когато се говори за добъръ животъ, подразбираме, че има и лошъ животъ. Оттукъ и хората се дЪлятъ на добри и лоши. Ме¬жду добритй и лошите хора има известно съотношение, което показва, че те взаимно си влияятъ. Нема човекъ въ свЬта, който да не се влияе. Казва се въ Писанието, че жи¬телите на Содомъ и Гоморъ водели толкова лошъ животъ, че смущавали даже и жителите на небето. Значи, лошиятъ и добриятъ жи- •вотъ на хората се отразяватъ не само върху сжществата на земята, но и върху тези, които живйятъ на небето. Ако лошиятъ животъ гвзима надмощие, мислите ли, че нема да дой- датъ сжщества отъ възвишения светъ, да взематъ мерки срещу злото на земята? Ако -тези сжщества се произнесатъ за хората, че сж непоправими, както се изказаха за жите¬лите на Содомъ и Гоморъ, знаете ли, каква
+
+
 
+
  
72
+
Често хората се натъкват на противоречия и при промяна на времето. Виждат, че в даден момент времето е хубаво, но не се минава много, явява се буря, почва да вали силен дъжд, и те остават изненадани. Има три уреда, чрез които може да се определи времето: чрез барометър, хигрометър и термометър. Когато живакът в барометъра спада, налагането се увеличава; тогава казваме, че времето ще се развали. Според хигрометъра, колкото повече се увеличава влагата, толкова по-лошо става времето. Според термометъра, когато температурата се повдига и спада бързо, времето се разваля. Като наблюдавате едновременно трите уреда, забелязвате известно противоречие. Някога налягането е голямо, но няма дъжд; някога налягането е малко, но количеството на влагата е голямо и започва да вали. За да се определи точно времето, между трите уреда трябва да има известно съотношение. Докога може да се увеличава атмосферното налягане? – Докато дойде до крайния си предел. Стигне ли този предел на налягането, въздухът започва да се разширява. И разширяването има краен предел. Като се говори за налягане и разширяване, ние имаме предвид външните условия в атмосферата. Дойдем ли до вътрешните условия, там има напрежение. Когато налягането и разширяването действуват едновременно с вътрешното напрежение, дъждът дохожда. И човек минава през налягане, разширяване и напрежение. Когато турят голям товар на гърба му, той казва, че налягането му е голямо. Когато се разшири във възможностите си повече, отколкото трябва, казват, че той е минал границите на съседството, навлязъл е в чужда област. На какво ще уподобите трите уреда, с които измервате налягането, разширяването и напрежението? Барометърът представя човешкия ум, хигрометърът представя човешкото сърце, а термометърът – волята, чрез която се проявяват динамическите сили в човека.  
участь ги очаква? Ще дойдатъ буритй и вКт- роветй и ще пометатъ всичко. Неправдата въ свйта се наказва.
+
Събрали се трима господари на угоще¬ние въ дома на единъ отъ тйхъ. Слугата сготвилъ единъ голймъ шаранъ. Седнали^ тримата да ядатъ и забравили да дадатъ нй- що на слугата: единиятъ взелъ главата на шарана съ часть отъ гърдитй, вториятъ взелъ- средната часть отъ рибата, а третиятъ—край¬ната, опашката. Слугата видйлъ, че никой отъ тйхъ не помислилъ за него и толкова се раз- гнйвилъ, че вдигналъ тавата и изсипалъ чор¬бата върху главитй на господаритй. — Защо постъпилъ така? — Заради неправдата, заради тйхния егоизъмъ. За да се повдигне, човйкъ трйбва да съгласува съзнанието си съ усло¬вията, при които живйе.
+
Съществуватъ два вида условия: външни и вътрешни. Напримйръ, ако нйкой знаме- нитъ дигуларь е принуденъ да свири зимно време въ студенъ, неотопленъ салонъ, ръцетй му ще замързнатъ, и той не ще може да свири. Студътъ е външно устовие, което му препят- ствува. Ако салонътъ е добре отопленъ, но той е гладенъ, не е ялъ три—четири деня, пакъ не може да свири. Гладътъ е вътрешно усло¬вие, което му препятствува. За да свири до¬бре, цигуларьтъ трйбва да се намира при до¬бри външни и вътрешни условия, т. е. да има нормално барометрическо налйгане, нормално хигрометрическо разширяване и нормална тем¬
+
+
 
+
  
73
+
Като се говори за налягане, разширяване и напрежение, моралистите казват, че трябва да се живее добре. Религиозните казват, че трябва да се изпълнява Божията водя. Как ще живееш добре и как ще изпълняваш Божията воля: чрез налягане, чрез разширяване или чрез напрежение? Ще духаш ли като вятъра, или ще бъдеш тих и спокоен? Казвате, че не е приятно да ви духа силен вятър. Не е приятно, но въпреки това, понякога има силен вятър, буря, които събарят дървета, рушат канари. Казват, че времето се е развалило. Поетите казват, че природата се разгневила. И човекът се гневи. Гневът е енергия, която на място използувана, дава добри резултати. Ако природата не се гневи, ние ще умрем от глад. Като задуха силният вятър, дигне прах, образува облаци и след време пада изобилно дъжд, който напоява цветята, нивите и градините. Благодарение на този гняв плодовете, житото и зеленчуците растат, цъфтят и дават плодове. Гневът на природата е разумен, носи блага на живите същества. Обаче, гневът на хората, в повечето случаи, руши. Човек кряска, вика, без да даде плод.
пература. При тЬзи условия ще има тйхъ, спо- коенъ дъждъ, който съответствува на чистигЬ тонове на цигулката. Само при добри външни и вътрешни условия цигуларьтъ може да се прояви и да задоволи публиката.
+
Както музикантътъ се нуждае отъ добри външни и вътрешни условия, сжщо така го- ворительтъ и мислительтъ иматъ нужда отъ добри условия. Ще кажете, че искате да жи¬веете добре. Добриятъ животъ изисква добри външни и вътрешни условия. Само така чо- вЪкъ може да се справи съ мъчнотиитЬ и противоречията, които съществуватъ и на фи¬зическия, и въ духовния свЬтъ. — Има ли противоречия духовниятъ човекъ ? — Той има по-голЬми противоречия отъ обикновените хо¬ра, които живЪятъ само на физическия свЪтъ. Обаче, духовниятъ човЬкъ лесно се справя съ мъчнотиитЪ си, той е досЬтливъ, съобра- зителенъ. Когато дали на Колумба едно яйце, да го закрепи на върха, той веднага решилъ задачата: чукналъ яйцето и го поставилъ из¬правено на масата. ПрисътствуващитЪ изви¬кали : това и ние можемъ да направимъ. — Защо не го направихте ? — Не се еЬтихме. Значи, Колумбъ съобразилъ, какъ да закрепи яйцето, а другитЪ не се досЪтили. Докато вър- хътъ на яйцето не се чукне, то не може да се закрепи; докато не се тури подъ квачката, не може да се измъти.
+
Има два метода, по които нЬщата ста¬ватъ : по метода на Мойсея и по метода нал
+
+
 
+
  
74
+
В какво се заключава добрият живот? – В правилните отношения на човека към Бога, към своя ближен и към себе си. Мнозина казват, че не се интересуват от това, дали хората около тях живеят добре. Така не се говори. Ще се интересуваш от живота на своя ближен, защото си свързан с него. Всички хора са свързани помежду си, като скачените съдове. Следователно, не е безразлично, каква вода ще налееш в един от тези съдове. Ако налееш нечиста, водата във всички съдове ще бъде нечиста; ако в един съд налееш чиста вода, и в останалите съдове водата ще бъде чиста. Ако къщата на твоя съсед гори и твоята може да се запали. За да се избегне тази опасност, ти трябва да се притечеш в помощ на съседа си, заедно да гасите пожара. Друг е въпросът, ако къщата на съседа ти е на голямо разстояние от твоята. Щом е близо, ще отидеш заедно с него да гасиш. Не гасиш ли, и твоята къща ще отиде.  
Христа. Понякога чов&къ прилага Мойсее- вия законъ, и работитй му се нареждатъ добре. Понякога той прилага Христовия за¬конъ, но работигЬ му не се нареждатъ. НЬ- кой баща прилага Мойсеевия законъ, и де¬цата му го слушатъ. Другъ прилага Христовия законъ, но децата му не го слушатъ. — Защо? — Защото не знае, кога и какъ да приложи Христовия законъ. Значи, не е само въ при¬лагането на законитЪ, но и пъ разбирането имъ. Бащата и майката тр-Кбиа да съ прила¬гали Христовия законъ още преди раждането на децата си. ТЬ требва да сж. живели по този законъ най-малко сто години преди да сж се оженили. Стане ли законътъ гЪхна плъть и кръвь, и децата имъ ще жив-Ьятъ споредъ него. Иначе, ще раждатъ синове и дъщери, които нЬма да следватъ техния пжть. За та¬кива деца се казва, че нЪматъ нищо общо съ родителигЬ си. Това е противоречие и за родителитЪ, и за децата. РодителитЪ ги кът-* катъ, но децата вървятъ по своя пжть. Тй се намиратъ въ положението на квачка, която измжтила пиленца, патенца и юрдечета. Тя ги кътка, и тЪ вървятъ следъ нея до известно м&сто. Видятъ ли водата, патенцата и юрде- четата влизатъ вжтре, следватъ своя пжть и не се интересуватъ отъ майка си. Тя стои на брЬга на рЪката и се чуди, какви особени сжщества е измжтила. Най-после отговаря на противоречието си: малкигЬ сж мои, азъ ги измжтихъ, но азъ не снесохъ всичкигЬ яйца.
+
+
 
+
  
75
+
Когато се говори за добър живот, подразбираме, че има и лош живот. Оттук и хората се делят на добри и лоши. Между добрите и лошите хора има известно съотношение, което показва, че те взаимно си влияят. Няма човек в света, който да не се влияе. Казва се в Писанието, че жителите на Содом и Гомор водели толкова лош живот, че смущавали даже и жителите на небето. Значи, лошият и добрият живот на хората се отразяват не само върху съществата на земята, но и върху тези, които живеят на небето. Ако лошият живот взима надмощие, мислите ли, че няма да дойдат същества от възвишения свят, да вземат мерки срещу злото на замята? Ако тези същества се произнесат за хората, че са непоправими, както се изказаха за жителите на Содом и Гомор, знаете ли каква участ ги очаква? Ще дойдат бурите и ветровете и ще пометат всичко. Неправдата в света се наказва.
Мнозина се намиратъ въ положението ла тачи квачка: проявяватъ нЪкои характерни чърти, далечния произходъ на които не зна¬ятъ. ТЬ казватъ: Ние измътихме тЪзи прояви на характера си, но кой снесе яйцата имъ, не знаемъ. Дошълъ е н&кой отвънъ, турилъ е подъ васъ яйца на чужди същества, да ги измътите. Вие лежите на тЬхъ известно време, докато ги измътите, а после се чудите, защо не приличатъ на васъ. За да не изпа¬дате въ такива противоречия, бъдете внима¬телни, да не тури нЪкой въ полога на ва¬шия умъ и на вашето сърдце чуждо яйце. Различавайте вашитЪ яйца отъ чуждигЬ. Който 1-ма будно съзнание, лесно ги различава. Който не е буденъ, казва: Нали е яйце, важно е да се измъти. Не е така. Ще измътишъ чуждото яйце, но главата ти ще побЬлЪе отъ проти¬воречия и мъчнотии.
+
Защо съществуватъ противоречия въ чо¬вешкия животъ ? — Защото хората искатъ нещата да ставатъ по тЪхна воля. Докато желаятъ да реализиратъ своята воля, все ще се намЪри н^кой да тури въ полога имъ чу¬ждо яйце, което тЬ ще измътятъ. НЬщата ставатъ не по волята на чов-Ька, не по не¬гови закони и правила, но по естествени за¬кони, които н^матъ нищо общо съ човЪ- шкитЪ. И думитЪ въ речьта се нареждатъ по естественъ начинъ. Като изучава този начинъ, чов-Ькъ създава граматиката. Тъй щото, гра¬матиката е резултатъ не на човешки умува¬
+
+
 
+
  
76
+
Събрали се трима господари на угощение в дома на един от тях. Слугата сготвил един голям шаран. Седнали тримата да ядат и забравили да дадат нещо на слугата: единият взел главата на шарана с част от гърдите, вторият взел средната част от рибата, а третият – крайната, опашката. Слугата видял, че никой от тях не помислил за него и толкова се разгневил, че вдигнал тавата и изсипал чорбата върху главите на господарите. – Защо постъпил така? – Заради неправдата, заради техния егоизъм. За да се повдигне, човек трябва да съгласува съзнанието си с условията, при които живее.
ния, а на естественитЪ закони. Който следва естествения пжть на живота, той е свободенъ отъ всякакви противоречия. Естествениятъ пжть на живота е Божественъ. Следвайте този пжть и не се смущавайте.
+
Днссь всички хора, религиозни и свЬт- ски, нропов&дватъ, че требва да се жив-Ье добре. Обаче, чов-Ькъ не може да жив-Ье до¬бре, докато нЪма прим-Ьръ на добъръ жи¬вотъ, докато не е видЪлъ, какъ жив&ятъ напредналите сжщества. Затова се казва, че животътъ излиза отъ живота. Отъ какъвто животъ излизашъ, така ще живЪешъ. Въ това отношение, всЪки може да ви предскаже, какъ ще живеете. Достатъчно е да знаете, отъ какъвъ животъ сте излезли. Колко време ще работи вашата воденица, ако я построите на една малка р-Ька, или на едно малко езерце, въ които не се втича вода отвънъ? Тя ще работи н&колко месеца или година най-много и ще спре. Другъ е въпросътъ, ако водени¬цата се ползува отъ водата на нЬкоя пълновод¬на рЬка или нЪкое голЪмо езеро, на което при- тоцигЬ постоянно се увеличаватъ. Тази водени¬ца ще работи стотици години, безъ да загуби н^що отъ своята дейность. Сжщото може да се каже и за човешкия животъ. Ако живо¬тътъ на човЪка е свързанъ съ Божествения, отдето се пълни и постоянно придобива сила, той се радва на здраве, на дълъгъ животъ. Свързвайте се съ възвишени и напреднали сжщества, които живЪятъ правилно, споредъ
+
+
 
+
  
77
+
Съществуват два вида условия: външни и вътрешни. Например, ако някой знаменит цигулар е принуден да свири зимно време в студен, неотоплен салон, ръцете му ще замръзнат и той не ще може да свири. Студът е външно условие, което му препятствува. Ако салонът е добре отоплен, но той е гладен, не е ял три-четири деня, пак не може да свири. Гладът е вътрешно условие, което му препятствува. За да свири добре, цигуларят трябва да се намира при добри външни и вътрешни условия, т.е. да има нормално барометрично налягане, нормално хигрометрическо разширяване и нормална температура. При тези условия ще има тих, спокоен дъжд, който съответствува на чистите тонове на цигулката. Само при добри външни и вътрешни условия цигуларят може да се прояви и да задоволи публиката.  
Божествените закони. Скъсате ли връзката си съ тйхъ, вие попадате въ неестествения животъ, който води къмъ противоречия. Ще кажете, че и Христосъ имаше голйми проти¬воречия, които се дължатъ на връзката Му съ еврейския народъ. Той искаше да помогне на евреитЬ и се свърза съ тЪхь.
+
И тъй, страданията на хората се дъл¬жатъ на връзката имъ съ сжщества, които иматъ по-низка култура оть гКхната. ВеЪко престжпление, което става на земята, е резул- татъ на лошото влияние на едно или на по¬вече сжщества. Който не познава законитЬ на живота, ще се страхува отъ всички хора, ще ги избЬгва. Не е лошо да се пази човЪкъ, да избягва лошит-Ь хора, но ще се лиши отъ условия за развитие. Какво ще придобие яй¬цето, ако остане задълго време въ кошницата на господаря? Освенъ че нищо нЪма да при¬добие, но ще се развали и ще го изхвърлятъ. Ако го поставятъ подъ квачката, то ще се из- люпи, ще придобие животъ. Въ първо време майка му ще го пази отъ неприятели—отъ орли и соколи, но като порасне, тя ще го остави само да се грижи за себе си. Сега има опас¬ности за него, но има и условия за растене. Ако се страхува и постоянно се крие подъ крилата на майка си, нЬма да израсте, нЬма да придобие опитности. Сжщото се отнася и до човйка. Кзйто се страхува отъ орли и со¬коли, огъ вълци и лисици и по цЪли дни пре¬карва въ стаята си, далечъ отъ опасностите и
+
+
 
+
  
78
+
Както музикантът се нуждае от добри външни и вътрешни условия, също така говорителят и мислителят имат нужда от добри условия. Ще кажете, че искате да живеете добре. Добрият живот изисква добри външни и вътрешни условия. Само така човек може да се справи с мъчнотиите и противоречията, които съществуват и на физическия, и в духовния свят. – Има ли противоречия духовният човек? – Той има по-големи противоречия от обикновените хора, които живеят само на физическия свят.
страданията, дете ще си остане. Външно ще ра» сте, но вътрешно н-Ьма да придобива нищо.
+
Всичко, което расте и се развива, е из- люпено пиле. Който има противоречия и стра¬дания, е излюпено пиле. Който иска да се развива, непременно ще има противоречия. За да се справя съ т-Ьхъ, той требва да раз¬бира езика на майка си, т. е. езика на лю¬бовьта. Щомъ чуе гласа й, требва да се скрие подъ крилата й, докато мине опасностьта. Ми¬не ли опасностьта, майката дава знакъ, и де¬тето излиза на свобода. Съвременните хора требва да се радватъ на противоречията, които разумната природа имъ създава, и да ги из- подзуватъ правилно. Само така те ще се раз- виватъ; само така ще живеятъ добре. — Требва ли да се мисли за утрешния день? — Ще жи- веешъ и ще мислишъ и за утрешния день, и за земята, и за небето, защото така си при- готвяшъ добри условия за бждещето. Днеш¬ните мисли и чувства определягъ бждещите. Каквото мислишъ днесъ, такъвъ ще станешъ въ бждеще. Ако днесъ изпълнявашъ Божията воля, и утре ще я изпълнявашъ. А изпълне¬нието на тази воля определя твоето щастие. Най-малкото непослушание и колебание въ изпълнението на Божията воля води къмъ страдания и противоречия. Най-малкото изку¬шение въ мислите, въ чувствата и въ постжп- ките води къмъ страдания. Некой беденъ слуга мине край касата на господаря си и се изку¬шава, иска да вземе пари, но после се раз¬
+
+
 
+
  
79
+
Обаче, духовният човек лесно се справя с мъчнотиите си, той е досетлив, съобразителен. Когато дали на Колумба едно яйце, да го закрепи на върха, той веднага решил задачата: чукнал яйцето и го поставил изправено на масата. Присъстващите извикали: това и ние можем да направим. – Защо не го направихте? – Не се сетихме. Значи Колумб съобразил как да закрепи яйцето, а другите не се досетили. Докато върхът на яйцето не се чукне, то не може да се закрепи; докато не се тури под квачката, не може да се измъти.
колебае, уплаши се и се отказва да извърши кражбата. Макаръ че не е извършилъ пре¬стъплението, той е опетнилъ вече мисъльта си, поради което ще страда. Колко пъти презъ живота си той ще се разкайва, че не е брък- налъ въ касата на господаря си, да подобри своето материално положение. Той постъпилъ честно, но отъ страхъ. Докато съжалявашъ, че не си бръкналъ въ касата, ти живйешъ въ Мойсеевия законъ. Щомъ се откажешъ да бъркашъ въ чуждата каса и си доволенъ, че си издържалъ предъ изкушението, ти живй- ешъ въ Христовия закон ь. Живейте въ Хри¬стовия законъ и не мислете за последствията.
+
 
Да се върнемъ на въпроса, който евреитй задали на Христа: „Требва ли да се дава дань на Кесаря?" Христосъ отговорилъ: „От¬дайте Кесаревото Кесарю, а Божието—Богу". Съ други думи казано: Отдайте човешкото на чов&ка, а Божието на Бога. Оставете човешкото да се оправя само. Досега никой не е оправилъ човйшкитй работи, и вие нйма да ги оправите. Не се месете въ човйшкия порядъкъ. Не се опитвайте да определяте, кои нЬща въ човйшкия порядъкъ съ прави и кои съ криви. Дойдете ли до този порядъкъ, ще си мълчите и нйма да разсъждавате. Ако иска¬те да се развивате правилно, влйзте въ Бо¬жествения порядъкъ. Тамъ има условия за растене и развиване. Който иска да живйе едновременно въ двата порядъка, всичко ще изгуби. Каквото спечели въ Божествения по~
+
Има два метода, по които нещата стават: по метода на Мойсея и по метода на Христа. Понякога човекът прилага Мойсеевия закон и работите му се нареждат добре. Понякога той прилага Христовия закон, но работите му не се нареждат. Някой баща прилага Мойсеевия закон и децата му го слушат. Друг прилага Христовия закон, но децата му не го слушат. – Защо? – Защото не знае кога и как да приложи Христовия закон. Значи не е само в прилагането на законите, но и в разбирането им. Бащата и майката трябва да са прилагали Христовия закон още преди раждането на децата си. Те трябва да са живели по този закон най-малко сто години преди да са се оженили. Стане ли законът тяхна плът и кръв, и децата им ще живеят според него. Иначе ще раждат синове и дъщери, които няма да следват техния път. За такива деца се казва, че нямат нищо общо с родителите си. Това е противоречие и за родителите, и за децата. Родителите ги къткат, но децата вървят по своя път. Те се намират в положението на квачка, която измътила пиленца, патенца и юрдечета. Тя ги кътка, и те вървят след нея до известно място. Видят ли водата, патенцата и юрдечетата влизат вътре, следват своя път и не се интересуват от майка си. Тя стои на брега на реката и се чуди какви особени същества е измътила. Най-после отговаря на противоречието си: малките са мои, аз ги измътих, но аз не снесох всичките яйца.
+
 
 
+
Мнозина се намират в положението на тази квачка: проявяват някои характерни черти, далечния произход на които не знаят. Те казват: Ние измътихме тези прояви на характера си, но кой снесе яйцата им не знаем. Дошъл е някой отвън, турил е под вас яйца на чужди същества, да ги измътите. Вие лежите на тях известно време, докато ги измътите, а после се чудите защо не приличат на вас. За да не изпадате в такива противоречия, бъдете внимателни да не тури някой в полога на вашия ум и на вашето сърце чуждо яйце. Различавайте вашите яйца от чуждите. Който има будно съзнание, лесно ги различава. Който не е буден, казва: Нали е яйце, важно е да се измъти. Не е така. Ще измътиш чуждото яйце, но главата ти ще побелее от противоречия и мъчнотии.
 +
 
 +
Защо съществуват противоречия в човешкия живот? – Защото хората искат нещата да стават по тяхна воля. Докато желаят да реализират своята воля, все ще се намери някой да тури в полога им чуждо яйце, което те ще измътят. Нещата стават не по волята на човека, не по негови закони и правила, но по естествени закони, които нямат нищо общо с човешките. И думите в речта се нареждат по естествен начин. Като изучава този начин, човек създава граматиката. Тъй щото, граматиката е резултат не на човешки умувания а на естествените закони. Който следва естествения път на живота, той е свободен от всякакви противоречия. Естественият път на живота е Божественият. Следвайте този път и не се смущавайте.
 +
 
 +
Днес всички хора, религиозни и светски, проповядват, че трябва да се живее добре. Обаче човек не може да живее добре, докато няма пример  на добър живот, докато не е видял как живеят напредналите същества. Затова се казва, че животът излиза от живота. От какъвто живот излизаш, така ще живееш. В това отношение, всеки може да ви предскаже, как ще живеете. Достатъчно е да знаете от какъв живот сте излезли. Колко време ще работи вашата воденица, ако я построите на една малка река или на едно малко езерце, в които не се втича вода отвън? Тя ще работи няколко месеца или година най-много и ще спре. Друг е въпросът, ако воденицата се ползва от водата на някоя пълноводна река или някое голямо езеро, на което притоците постоянно се увеличават . Тази воденица ще работи стотици години, без да загуби нещо от своята дейност. Същото може да се каже и за човешкия живот. Ако животът на човека е свързан с Божествения, отдето се пълни и постоянно придобива сила, той се радва на здраве, на дълъг живот. Свързвайте се с възвишени и напреднали същества, които живеят правилно, според Божествените закони. Скъсате ли връзката си с тях, вие попадате в неестествения живот, който води към противоречия. Ще кажете, че и Христос имаше големи противоречия, които се дължат на връзката Му с еврейския народ. Той искаше да помогне на евреите и се свърза с тях.
 +
 
 +
И тъй, страданията на хората се дължат най връзката им с същества, които имат по-низка култура от тяхната. Всяко престъпление, което става на земята, е резултат на лошото влияние на едно или на повече същества. Който не познава законите на живота, ще се страхува от всички хора, ще ги избягва. Не е лошо да се пази човек, да избягва лошите хора, но ще се лиши от условия за развитие. Какво ще придобие яйцето, ако остане задълго време в кошницата на господаря? Освен че нищо няма да придобие, но ще се развали и ще го изхвърлят. Ако го поставят под квачката, то ще се излюпи, ще придобие живот. В първо време майка му ще го пази от неприятели – от орли и соколи, но като порасне, тя ще го остави само да се грижи за себе си. Сега има опасности за него, но има и условия за растене. Ако се страхува и постоянно се крие под крилата на майка си, няма да израсте, няма да придобие опитности. Същото се отнася и до човека. Който се страхува от орли и соколи, от вълци и лисици и по цели дни прекарва в стаята си, далеч от опасностите и страданията, дете ще си остане. Външно ще расте, но вътрешно няма да придобива нищо.
 +
 
 +
Всичко, което расте и се развива, е излюпено пиле. Който има противоречия и страдания, е излюпено пиле. Който иска да се развива, непременно ще има противоречия. За да се справя с тях, той трябва да разбира езика на майка си, т.е. езика на любовта. Щом чуе гласа и, трябва да се крие под крилата и, докато мине опасността. Мине ли опасността, майката дава знак и детето излиза на свобода. Съвременните хора трябва да се радват на противоречията, които разумната природа им създава и да ги използват правилно. Само така те ще се развиват; само така ще живеят добре. – Трябва ли да се мисли за утрешния ден? – Ще живееш и ще мислиш и за утрешния ден, и за земята, и за небето, защото така си приготвяш добри условия за бъдещето. Днешните мисли и чувства определят бъдещите. Каквото мислиш днес, такъв ще станеш в бъдеще. Ако днес изпълняваш Божията воля, и утре ще я изпълняваш. А изпълнението на тази воля определя твоето щастие. Най-малкото непослушание и колебание в изпълнението на Божията воля води към страдания и противоречия. Най-малкото изкушение в мислите, в чувствата и в постъпките води към страдания. Някой беден слуга мине край касата на господаря си и се изкушава, иска да вземе пари, но после се разколебае, уплаши се и се отказва да извърши кражбата. Макар че не е извършил престъплението, той е опетнил вече мисълта си, поради което ще страда. Колко пъти през живота си той ще се разкайва, че не е бръкнал в касата на господаря си, да подобри своето материално положение. Той постъпил често, но от страх. Докато съжаляваш, че не си бръкнал в касата, ти живееш в Мойсеевия закон. Щом се откажеш да бъркаш в чуждата каса и си доволен, че си издържал пред изкушението, ти живееш в Христовия закон. Живейте в Христовия закон и не мислете за последствията.  
 +
 
 +
Да се върнем на въпроса, който евреите задали на Христа: „Трябва ли да се дава дан на Кесаря?” Христос отговорил: „Отдайте Кесаревото Кесарю, а Божието - Богу”. С други думи казано: Отдайте човешкото на човека, а Божието на Бога. Оставете човешкото да се оправя само. Досега никой не е оправил човешките работи и вие няма да ги оправите. Не се месете в човешкия порядък. Не се опитвайте да определяте кои неща в човешкия порядък са прави и кои са криви. Дойдете ли до този порядък, ще си мълчите и няма да разсъждавате. Ако искате да се развивате правилно, влезте в Божествения порядък. Там има условия за растене и развиване. Който иска да живее едновременно в двата порядъка, всичко ще изгуби. Каквото спечели в Божествения порядък, щом влезе в човешкия, ще го изгуби. Вечер, като спи, човек отива в Божествения порядък, да спечели нещо. Като се събуди, влиза в човешкия порядък. Ако не знае как да приложи спечеленото, всичко ще изгуби. За да не губите спечеленото, трябва да се отречете от себе си, както е казал Христос на учениците си. Да се отречеш от себе си, това значи, да се отречеш от човешкия порядък, дето нещата не се изправят.
 +
 
 +
Как може да влезе човек в Божествения порядък? – Като приложи двете заповеди: любов към Бога и любов към ближния. Докато живеете в безлюбието и в безверието, вие сте в човешкия порядък. Приложете любовта и вярата, и вие ще влезете в Божествения порядък на нещата. Не се занимавайте с въпроса кой е прав и кой – крив. Само Бог е в състояние да разреши този въпрос. В човешкия порядък силният има право, а в Божествения – слабият. Ако някой в Божествения порядък се чувства силен, веднага го изпращат на земята, там да намери своето право. Който е слаб на земята, трябва да влезе в Божествения порядък, там да намери своето право. Значи силният трябва да слезе на земята, а слабият – да се качи на небето. Слизането и качването не са физически процеси; това са процеси на съзнанието, чрез които състоянията се сменят. Слабият като повдигне съзнанието си, веднага сменя скръбта си в радост.
 +
 
 +
Христос казва: „Скръбта ви ще се превърне на радост.” – Кога? – Когато влезете в Божествения порядък на нещата. Стремете се към този порядък, за да станете силни, да разрешите противоречията на живота.
  
79
+
Божият Дух носи всички блага на живота.  
рядъкъ, щомъ влйзе въ човйшкия, ще го из-
+
губи. Вечерь, като спи, човйкъ отива въ Бо-
+
жествения порядъкъ, да спечели нйщо. Като
+
се събуди, влиза въ човйшкия порядъкъ. Ако
+
не знае, какъ да приложи спечеленото, всичко
+
ще изгуби. За да не губите спечеленото, трйб-
+
ва да се отречете отъ себе си, както е ка-
+
залъ Христосъ на ученицитй си. Да се отре-
+
чешъ отъ себе си, това значи, да се отре-
+
чешъ отъ човйшкия порядъкъ, дето нйщата
+
не се изправятъ.
+
Какъ може да влйзе човйкъ въ Боже-
+
ствения порядъкъ? — Като приложи дветй за-
+
повйди: любовь къмъ Бога и любовь къмъ
+
ближния. Докато живйете въ безлюбието и
+
въ безвйрието, вие сте въ човйшкия поря-
+
дъкъ. Приложете любовьта и вйрата, и вие
+
ще влйзете въ Божествения порядъкъ на нй-
+
щата. Не се занимавайте съ въпроса, кой е
+
правъ иг кой — кривъ. Само Богъ е въ съ-
+
стояние да разреши този въпросъ. Въ човй-
+
шкия порядъкъ силниятъ има право, а въ
+
Божествения — слабиятъ. Ако нйкой въ Бо-
+
жествения порядъкъ се чувствува силенъ, ве-
+
днага го изпращатъ на земята, тамъ да на-
+
мйри своето право. Който е слабъ на земята,
+
трйбва да влйзе въ Божествения порядъкъ,
+
тамъ да намйри своето право. Значи, сил-
+
ниятъ трйбва да слйзе на земята, а слаби- у
+
ятъ —- да се качи на небето. Слизането и ка-
+
чването не сж физически процеси; това сж
+
■процеси на съзнанието, чрезъ които състоя-
+
+
 
    
 
    
 +
*) Матея, гл.22
  
31
+
4. Утринно Слово от Учителя, държано на 13 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгрева.
шията се с^йняватъ. Слабиятъ, като повдиг¬не съзнанието си, веднага см-Ьня скръбьта -си въ радость.
+
Христосъ казва: „Скръбьта ви ще се превърне на радость." — Кога? — Когато «влезете въ Божествения порядъкъ на н&щата. Стремете се къмъ този порядъкъ, за да ста¬нете силни, да разрешите противоречията на живота.
+
— Божиятъ Духъ носи всичките блага на живота.
+
к
+
•4. Утринно Слово отъ Учителя, държано на ,13 октомврий, ,1935 г. 5 ч. с. София.—>ИзгрЬвъ,
+

Текуща версия към 08:02, 10 април 2013

Утринни слова - Пета година (1935 - 1936)

Трите родословия, том 1

Фарисеи и садукеи

Размишление.

В 22 глава от Евангелието на Матея се изнася спорът, който се е водил между фарисеите и садукеите, от една страна, и Христа, от друга страна. И едната и другата страна са Божии създания, но въпреки това не могат да се разберат. – Защо? – Защото излизат от различни становища, имат различни възгледи за живота. Фарисеите и садукеите подържаха старите закони, а Христос – новите закони – законите на любовта. Садукеите и фарисеите мислеха, че те са на правата страна и не се съгласяваха със законите, които Христос изнасяше.

Като четете тази глава, ще видите, че спорът който тогава се е водил, и до днес още продължава, вън от вас и вътре във вас. И до сега още човек представя поле на сражение. В повечето хора има едно вътрешно мърморене, недоволство, един вътрешен спор. Причината за това е отсъствието на единство, на вътрешно съгласие между мислите и чувствата. Те са лишени от единство в съзнанието си, благодарение на което често се раздвояват.

Сега не е въпрос да критикуваме веруюто на фарисеите и садукеите. Важно е да се изтъкне грамадната разлика между техните възгледи и тези на Христа. Те Го запитаха: „Трябва ли да даваме дан на Кесаря?” – Христос поиска една монета и като я разгледа, попита: Чий е този образ? – Кесарев. - Тогава, отдайте Кесаревото Кесарю, а Божието – Богу. Същият отговор се дава и на въпроса, който мъжете и жените често си задават. Жената пита какво да прави с мъжа си; мъжът пита, какво да прави с жена си. Щом мъжът е женен, той носи вече в сърцето си образа на своята жена. Ще не ще, трябва да отдаде на този образ това, което е негово. И жената, като омъжена, трябва да отдаде на образа на своя мъж това, което е негово. Ще кажат, че искат да служат само на Бога. Щом искат да служат изключително на Бога, не е трябвало да се женят. Кой закон ги застави да се женят? Те се ожениха без закон, по свобода, и са недоволни от положението си. Сега, за да се освободят, трябва да потърсят закона, той да разреши въпроса им. Забелязано е, че неща, които стават по закон, са неустойчиви; тези, които стават извън закона, са по-трайни. Много закони има в човешкия живот, които хората се стремят да избегнат. Например законът за военната повинност, за участието на гражданите във войната и др.

Мнозина задават въпроса трябва ли да съществуват войните, да се изпълнява военната повинност, да се женят хората и т.н. Каквито отговори да се дават на тези въпроси, те са временни, защото и войната, и женитбата, и военната служба са временни отношения. Животът се развива, а с него заедно се изменят и отношенията между живите същества. Какво отношение имате към мухата, която кацнала на главата ви? – Никакво отношение. Тя кацне на главата ви и след малко хвръкне. Какво отношение имате към котката или към заека, който пресякъл пътя ви? Ако сте суеверен, ще се върнете у дома си, защото заекът или котката е предсказание, че работите ви няма да се наредят добре. И това е временно. Човекът не може да среща на пътя си само котки и зайци.

Много противоречия има в човешкия живот и човек търси начин да се справи с тях. Противоречия съществували в във времето на Христа. Затова говоря за неща, които ставали преди две хиляди години. Обаче сегашните хора ще кажат, че не се интересуват от противоречията на миналото. Те нямат никакво отношение към спора, който водели фарисеите и садукеите с Христа. Те са спорили с Христа, а не ние. Питам: Какво ще бъде отношението на сегашните хора, ако днес дойде Христос на земята? Според мене, и те ще спорят с Христа. Пак ще се повдигнат въпроси, които ще предизвикат спор.

Следователно, спорът е съществувал между хората и ще съществува. Важно е коя е причината, за да има спор. Двама приятели, млади момци, се обичат, живеят си се задружно, споделят заедно радости и скърби. След няколко години единият от тях се ожени. Какво става с тяхното приятелство? – Изменя се, нов елемент влиза между тях. Има случаи, когато отношенията се запазват, но обикновено приятелите се разделят. Понякога раздялата е придружена със спор, сърдене, недоволство. – Кога? – Когато нежененият приятел си позволи да бъде любезен с жената на другаря си. Ако пък си позволи да и целуне ръка, спорът става още по-голям. На какво основание той си позволява такава волност? Колкото и да цитира той стихове от Евангелието, че и Христос е говорил за святого целование, нищо не го оправдава. Как ще докаже на приятеля си, че неговата целувка е била чиста и свята?

Какво представя целувката? Каквито обяснения да се дават, въпросът за целувката не е съществен. Дали хората трябва да се целуват или не трябва, как да се целуват, това са въпроси, които внасят известни противоречия в човешкия живот. Противоречията са необходими, за да изяснят известна истина. Както сенките са необходими в картините на художника, така противоречията са необходими за растенето на човека. Без сенки лицето на човека не може да изпъкне. Обаче истинският художник знае къде да постави сенките и колко светли или тъмни да бъдат. Ето защо, радвайте се на противоречията, които Провидението и разумната природа ви създават. Друг е въпросът, ако противоречията ви идват от човек, който сам не разбира законите на живота. В такъв случай, вие трябва да бъдете разумни, да не се поддавате на ненужни страдания.

Често хората се натъкват на противоречия и при промяна на времето. Виждат, че в даден момент времето е хубаво, но не се минава много, явява се буря, почва да вали силен дъжд, и те остават изненадани. Има три уреда, чрез които може да се определи времето: чрез барометър, хигрометър и термометър. Когато живакът в барометъра спада, налагането се увеличава; тогава казваме, че времето ще се развали. Според хигрометъра, колкото повече се увеличава влагата, толкова по-лошо става времето. Според термометъра, когато температурата се повдига и спада бързо, времето се разваля. Като наблюдавате едновременно трите уреда, забелязвате известно противоречие. Някога налягането е голямо, но няма дъжд; някога налягането е малко, но количеството на влагата е голямо и започва да вали. За да се определи точно времето, между трите уреда трябва да има известно съотношение. Докога може да се увеличава атмосферното налягане? – Докато дойде до крайния си предел. Стигне ли този предел на налягането, въздухът започва да се разширява. И разширяването има краен предел. Като се говори за налягане и разширяване, ние имаме предвид външните условия в атмосферата. Дойдем ли до вътрешните условия, там има напрежение. Когато налягането и разширяването действуват едновременно с вътрешното напрежение, дъждът дохожда. И човек минава през налягане, разширяване и напрежение. Когато турят голям товар на гърба му, той казва, че налягането му е голямо. Когато се разшири във възможностите си повече, отколкото трябва, казват, че той е минал границите на съседството, навлязъл е в чужда област. На какво ще уподобите трите уреда, с които измервате налягането, разширяването и напрежението? Барометърът представя човешкия ум, хигрометърът представя човешкото сърце, а термометърът – волята, чрез която се проявяват динамическите сили в човека.

Като се говори за налягане, разширяване и напрежение, моралистите казват, че трябва да се живее добре. Религиозните казват, че трябва да се изпълнява Божията водя. Как ще живееш добре и как ще изпълняваш Божията воля: чрез налягане, чрез разширяване или чрез напрежение? Ще духаш ли като вятъра, или ще бъдеш тих и спокоен? Казвате, че не е приятно да ви духа силен вятър. Не е приятно, но въпреки това, понякога има силен вятър, буря, които събарят дървета, рушат канари. Казват, че времето се е развалило. Поетите казват, че природата се разгневила. И човекът се гневи. Гневът е енергия, която на място използувана, дава добри резултати. Ако природата не се гневи, ние ще умрем от глад. Като задуха силният вятър, дигне прах, образува облаци и след време пада изобилно дъжд, който напоява цветята, нивите и градините. Благодарение на този гняв плодовете, житото и зеленчуците растат, цъфтят и дават плодове. Гневът на природата е разумен, носи блага на живите същества. Обаче, гневът на хората, в повечето случаи, руши. Човек кряска, вика, без да даде плод.

В какво се заключава добрият живот? – В правилните отношения на човека към Бога, към своя ближен и към себе си. Мнозина казват, че не се интересуват от това, дали хората около тях живеят добре. Така не се говори. Ще се интересуваш от живота на своя ближен, защото си свързан с него. Всички хора са свързани помежду си, като скачените съдове. Следователно, не е безразлично, каква вода ще налееш в един от тези съдове. Ако налееш нечиста, водата във всички съдове ще бъде нечиста; ако в един съд налееш чиста вода, и в останалите съдове водата ще бъде чиста. Ако къщата на твоя съсед гори и твоята може да се запали. За да се избегне тази опасност, ти трябва да се притечеш в помощ на съседа си, заедно да гасите пожара. Друг е въпросът, ако къщата на съседа ти е на голямо разстояние от твоята. Щом е близо, ще отидеш заедно с него да гасиш. Не гасиш ли, и твоята къща ще отиде.

Когато се говори за добър живот, подразбираме, че има и лош живот. Оттук и хората се делят на добри и лоши. Между добрите и лошите хора има известно съотношение, което показва, че те взаимно си влияят. Няма човек в света, който да не се влияе. Казва се в Писанието, че жителите на Содом и Гомор водели толкова лош живот, че смущавали даже и жителите на небето. Значи, лошият и добрият живот на хората се отразяват не само върху съществата на земята, но и върху тези, които живеят на небето. Ако лошият живот взима надмощие, мислите ли, че няма да дойдат същества от възвишения свят, да вземат мерки срещу злото на замята? Ако тези същества се произнесат за хората, че са непоправими, както се изказаха за жителите на Содом и Гомор, знаете ли каква участ ги очаква? Ще дойдат бурите и ветровете и ще пометат всичко. Неправдата в света се наказва.

Събрали се трима господари на угощение в дома на един от тях. Слугата сготвил един голям шаран. Седнали тримата да ядат и забравили да дадат нещо на слугата: единият взел главата на шарана с част от гърдите, вторият взел средната част от рибата, а третият – крайната, опашката. Слугата видял, че никой от тях не помислил за него и толкова се разгневил, че вдигнал тавата и изсипал чорбата върху главите на господарите. – Защо постъпил така? – Заради неправдата, заради техния егоизъм. За да се повдигне, човек трябва да съгласува съзнанието си с условията, при които живее.

Съществуват два вида условия: външни и вътрешни. Например, ако някой знаменит цигулар е принуден да свири зимно време в студен, неотоплен салон, ръцете му ще замръзнат и той не ще може да свири. Студът е външно условие, което му препятствува. Ако салонът е добре отоплен, но той е гладен, не е ял три-четири деня, пак не може да свири. Гладът е вътрешно условие, което му препятствува. За да свири добре, цигуларят трябва да се намира при добри външни и вътрешни условия, т.е. да има нормално барометрично налягане, нормално хигрометрическо разширяване и нормална температура. При тези условия ще има тих, спокоен дъжд, който съответствува на чистите тонове на цигулката. Само при добри външни и вътрешни условия цигуларят може да се прояви и да задоволи публиката.

Както музикантът се нуждае от добри външни и вътрешни условия, също така говорителят и мислителят имат нужда от добри условия. Ще кажете, че искате да живеете добре. Добрият живот изисква добри външни и вътрешни условия. Само така човек може да се справи с мъчнотиите и противоречията, които съществуват и на физическия, и в духовния свят. – Има ли противоречия духовният човек? – Той има по-големи противоречия от обикновените хора, които живеят само на физическия свят.

Обаче, духовният човек лесно се справя с мъчнотиите си, той е досетлив, съобразителен. Когато дали на Колумба едно яйце, да го закрепи на върха, той веднага решил задачата: чукнал яйцето и го поставил изправено на масата. Присъстващите извикали: това и ние можем да направим. – Защо не го направихте? – Не се сетихме. Значи Колумб съобразил как да закрепи яйцето, а другите не се досетили. Докато върхът на яйцето не се чукне, то не може да се закрепи; докато не се тури под квачката, не може да се измъти.

Има два метода, по които нещата стават: по метода на Мойсея и по метода на Христа. Понякога човекът прилага Мойсеевия закон и работите му се нареждат добре. Понякога той прилага Христовия закон, но работите му не се нареждат. Някой баща прилага Мойсеевия закон и децата му го слушат. Друг прилага Христовия закон, но децата му не го слушат. – Защо? – Защото не знае кога и как да приложи Христовия закон. Значи не е само в прилагането на законите, но и в разбирането им. Бащата и майката трябва да са прилагали Христовия закон още преди раждането на децата си. Те трябва да са живели по този закон най-малко сто години преди да са се оженили. Стане ли законът тяхна плът и кръв, и децата им ще живеят според него. Иначе ще раждат синове и дъщери, които няма да следват техния път. За такива деца се казва, че нямат нищо общо с родителите си. Това е противоречие и за родителите, и за децата. Родителите ги къткат, но децата вървят по своя път. Те се намират в положението на квачка, която измътила пиленца, патенца и юрдечета. Тя ги кътка, и те вървят след нея до известно място. Видят ли водата, патенцата и юрдечетата влизат вътре, следват своя път и не се интересуват от майка си. Тя стои на брега на реката и се чуди какви особени същества е измътила. Най-после отговаря на противоречието си: малките са мои, аз ги измътих, но аз не снесох всичките яйца.

Мнозина се намират в положението на тази квачка: проявяват някои характерни черти, далечния произход на които не знаят. Те казват: Ние измътихме тези прояви на характера си, но кой снесе яйцата им не знаем. Дошъл е някой отвън, турил е под вас яйца на чужди същества, да ги измътите. Вие лежите на тях известно време, докато ги измътите, а после се чудите защо не приличат на вас. За да не изпадате в такива противоречия, бъдете внимателни да не тури някой в полога на вашия ум и на вашето сърце чуждо яйце. Различавайте вашите яйца от чуждите. Който има будно съзнание, лесно ги различава. Който не е буден, казва: Нали е яйце, важно е да се измъти. Не е така. Ще измътиш чуждото яйце, но главата ти ще побелее от противоречия и мъчнотии.

Защо съществуват противоречия в човешкия живот? – Защото хората искат нещата да стават по тяхна воля. Докато желаят да реализират своята воля, все ще се намери някой да тури в полога им чуждо яйце, което те ще измътят. Нещата стават не по волята на човека, не по негови закони и правила, но по естествени закони, които нямат нищо общо с човешките. И думите в речта се нареждат по естествен начин. Като изучава този начин, човек създава граматиката. Тъй щото, граматиката е резултат не на човешки умувания а на естествените закони. Който следва естествения път на живота, той е свободен от всякакви противоречия. Естественият път на живота е Божественият. Следвайте този път и не се смущавайте.

Днес всички хора, религиозни и светски, проповядват, че трябва да се живее добре. Обаче човек не може да живее добре, докато няма пример на добър живот, докато не е видял как живеят напредналите същества. Затова се казва, че животът излиза от живота. От какъвто живот излизаш, така ще живееш. В това отношение, всеки може да ви предскаже, как ще живеете. Достатъчно е да знаете от какъв живот сте излезли. Колко време ще работи вашата воденица, ако я построите на една малка река или на едно малко езерце, в които не се втича вода отвън? Тя ще работи няколко месеца или година най-много и ще спре. Друг е въпросът, ако воденицата се ползва от водата на някоя пълноводна река или някое голямо езеро, на което притоците постоянно се увеличават . Тази воденица ще работи стотици години, без да загуби нещо от своята дейност. Същото може да се каже и за човешкия живот. Ако животът на човека е свързан с Божествения, отдето се пълни и постоянно придобива сила, той се радва на здраве, на дълъг живот. Свързвайте се с възвишени и напреднали същества, които живеят правилно, според Божествените закони. Скъсате ли връзката си с тях, вие попадате в неестествения живот, който води към противоречия. Ще кажете, че и Христос имаше големи противоречия, които се дължат на връзката Му с еврейския народ. Той искаше да помогне на евреите и се свърза с тях.

И тъй, страданията на хората се дължат най връзката им с същества, които имат по-низка култура от тяхната. Всяко престъпление, което става на земята, е резултат на лошото влияние на едно или на повече същества. Който не познава законите на живота, ще се страхува от всички хора, ще ги избягва. Не е лошо да се пази човек, да избягва лошите хора, но ще се лиши от условия за развитие. Какво ще придобие яйцето, ако остане задълго време в кошницата на господаря? Освен че нищо няма да придобие, но ще се развали и ще го изхвърлят. Ако го поставят под квачката, то ще се излюпи, ще придобие живот. В първо време майка му ще го пази от неприятели – от орли и соколи, но като порасне, тя ще го остави само да се грижи за себе си. Сега има опасности за него, но има и условия за растене. Ако се страхува и постоянно се крие под крилата на майка си, няма да израсте, няма да придобие опитности. Същото се отнася и до човека. Който се страхува от орли и соколи, от вълци и лисици и по цели дни прекарва в стаята си, далеч от опасностите и страданията, дете ще си остане. Външно ще расте, но вътрешно няма да придобива нищо.

Всичко, което расте и се развива, е излюпено пиле. Който има противоречия и страдания, е излюпено пиле. Който иска да се развива, непременно ще има противоречия. За да се справя с тях, той трябва да разбира езика на майка си, т.е. езика на любовта. Щом чуе гласа и, трябва да се крие под крилата и, докато мине опасността. Мине ли опасността, майката дава знак и детето излиза на свобода. Съвременните хора трябва да се радват на противоречията, които разумната природа им създава и да ги използват правилно. Само така те ще се развиват; само така ще живеят добре. – Трябва ли да се мисли за утрешния ден? – Ще живееш и ще мислиш и за утрешния ден, и за земята, и за небето, защото така си приготвяш добри условия за бъдещето. Днешните мисли и чувства определят бъдещите. Каквото мислиш днес, такъв ще станеш в бъдеще. Ако днес изпълняваш Божията воля, и утре ще я изпълняваш. А изпълнението на тази воля определя твоето щастие. Най-малкото непослушание и колебание в изпълнението на Божията воля води към страдания и противоречия. Най-малкото изкушение в мислите, в чувствата и в постъпките води към страдания. Някой беден слуга мине край касата на господаря си и се изкушава, иска да вземе пари, но после се разколебае, уплаши се и се отказва да извърши кражбата. Макар че не е извършил престъплението, той е опетнил вече мисълта си, поради което ще страда. Колко пъти през живота си той ще се разкайва, че не е бръкнал в касата на господаря си, да подобри своето материално положение. Той постъпил често, но от страх. Докато съжаляваш, че не си бръкнал в касата, ти живееш в Мойсеевия закон. Щом се откажеш да бъркаш в чуждата каса и си доволен, че си издържал пред изкушението, ти живееш в Христовия закон. Живейте в Христовия закон и не мислете за последствията.

Да се върнем на въпроса, който евреите задали на Христа: „Трябва ли да се дава дан на Кесаря?” Христос отговорил: „Отдайте Кесаревото Кесарю, а Божието - Богу”. С други думи казано: Отдайте човешкото на човека, а Божието – на Бога. Оставете човешкото да се оправя само. Досега никой не е оправил човешките работи и вие няма да ги оправите. Не се месете в човешкия порядък. Не се опитвайте да определяте кои неща в човешкия порядък са прави и кои са криви. Дойдете ли до този порядък, ще си мълчите и няма да разсъждавате. Ако искате да се развивате правилно, влезте в Божествения порядък. Там има условия за растене и развиване. Който иска да живее едновременно в двата порядъка, всичко ще изгуби. Каквото спечели в Божествения порядък, щом влезе в човешкия, ще го изгуби. Вечер, като спи, човек отива в Божествения порядък, да спечели нещо. Като се събуди, влиза в човешкия порядък. Ако не знае как да приложи спечеленото, всичко ще изгуби. За да не губите спечеленото, трябва да се отречете от себе си, както е казал Христос на учениците си. Да се отречеш от себе си, това значи, да се отречеш от човешкия порядък, дето нещата не се изправят.

Как може да влезе човек в Божествения порядък? – Като приложи двете заповеди: любов към Бога и любов към ближния. Докато живеете в безлюбието и в безверието, вие сте в човешкия порядък. Приложете любовта и вярата, и вие ще влезете в Божествения порядък на нещата. Не се занимавайте с въпроса кой е прав и кой – крив. Само Бог е в състояние да разреши този въпрос. В човешкия порядък силният има право, а в Божествения – слабият. Ако някой в Божествения порядък се чувства силен, веднага го изпращат на земята, там да намери своето право. Който е слаб на земята, трябва да влезе в Божествения порядък, там да намери своето право. Значи силният трябва да слезе на земята, а слабият – да се качи на небето. Слизането и качването не са физически процеси; това са процеси на съзнанието, чрез които състоянията се сменят. Слабият като повдигне съзнанието си, веднага сменя скръбта си в радост.

Христос казва: „Скръбта ви ще се превърне на радост.” – Кога? – Когато влезете в Божествения порядък на нещата. Стремете се към този порядък, за да станете силни, да разрешите противоречията на живота.

Божият Дух носи всички блага на живота. 
 
  • ) Матея, гл.22

4. Утринно Слово от Учителя, държано на 13 октомври, 1935 г. 5 ч. с. София. — Изгрева.