от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927) КНИГА: Светото място [http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdan...)
 
(Светото место)
 
Ред 6: Ред 6:
  
  
== Светото место ==
+
== СВЕТОТО МЯСТО ==
  
  
— Само свЪтлиятъ пжть на мх- дростьта води къмъ истината.
 
  
Единъ отъ общигЪ процеси, на които се подчиняватъ всички живи сжщества е хране¬нето. Въпреки това, никое живо сжщество не знае, какъ да се храни. Дойдете ли до човека, най-съвършеното сжщество на земята, и той не се храни правилно. Той дъвче бързо, безъ да задържа храната въ устата си, вслсдствие на което процесътъ на храносмилането не ста¬ва правилно. Преди всичко храната требва да се задържа по-дълго време въ устата, за да може часть отъ енергията й да се всмукне отъ езика. Чрезъ езика енергията се предава въ мозъка, а оттамъ въ сърдцето. Езикътъ възприема духовната енергия отъ храната, коя¬то по другъ начинъ не може да се възприеме. За да се ползува отъ тази енергия, човЪкъ трЪбва да бжде свободенъ, да не се безпо¬кои. Ето защо, когато се храни, човЪкъ треб¬ва да бжде добре разположенъ, да не се тре¬вожи. Той требва да бжде като разумнигЬ деца.
+
 
Христосъ е говорилъ на ученицигЪ си съ притчи. ВсЪка притча крие въ себе си дъл- бокъ смисълъ. Въ притчата за сЬяча Христосъ говори за житнигЬ семена, едни отъ които
+
– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
+
 
+
 
4
+
 
паднали на пжтя, други на камениста почва, трети между трънегЬ, а н"Ькои само паднали на добра почва. Отъ последните едно дало 30 зърна, второто 60, а третото сто. Каквото е казалъ Христосъ за житнигЬ зърна, сжщото се отнася и до чов-Ька. И човЪкъ попада въ неблагоприятни условия на пжтя, между трънегЪ и на камениста почва, или въ благопри¬ятни условия на добрата почва, дето може да расте и да се развива. Благоприятни усло¬вия се даватъ само на красиви, на добри, на любящи души. Красотата е изразъ на любовьта. Следователно, който не люби, той не може да бжде красивъ. Красота безъ любовь не сжще- ствува. Красота безъ любовь е мъртва. Такава красота сжществува само въ ума на художника. Добротата пъкъ определя цената на чов-ЪшкигЬ постжпки. Добриятъ човЪкъ е навсЬкжде при- етъ. Той носи въ себе си условия за любовьта.
+
Един от общите процеси, на които се подчиняват всички живи същества, е храненето. Въпреки това никое живо същество не знае как да се храни. Дойдете ли до човека, най-съвършеното същество на земята, и той не се храни правилно. Той дъвче бързо, без да задържа храната в устата си, вследствие на което процесът на храносмилането не става правилно. Преди всичко храната трябва да се задържа по-дълго време в устата, за да може част от енергията ù да се всмукне от езика. Чрез езика енергията се предава в мозъка, а от там в сърцето. Езикът възприема духовната енергия от храната, която по друг начин не може да се възприеме. За да се ползва от тази енергия, човек трябва да бъде свободен, да не се безпокои. Ето защо, когато се храни, човек трябва да бъде добре разположен, да не се тревожи. Той трябва да бъде като разумните деца.
Кои сж благоприятните условия въ жи¬вота? Да бжде въ благоприятни условия чо- в^къ, това значи, да има храна, която да по¬държа физическия му животъ; да бжде младъ, да може да възприема; да бжде герой, да но¬си мжчнотиитЬ и изпитанията въ живота. Мла- диятъ представя началото на живота, началото на БожеетвенигЪ прояви. Който яде и се чув¬ствува старъ, той не заслужва хлЪба. Който яде хлМъ и остарява, той не разбира силата на хл-Ьба. Започне ли чов^къ да остарява, сто- махътъ му се отказва да работи, Сжщиятъ за- конъ се отнася до ума и до сърдцето. Както
+
 
+
Христос е говорил на учениците си с притчи. Всяка притча крие в себе си дълбок смисъл. В притчата за сеяча Христос говори за житните семена, едни от които паднали на пътя, други на камениста почва, трети между тръните, а някои само паднали на добра почва. От последните едно дало 30 зърна, второто 60, а третото сто. Каквото е казал Христос за житните зърна, същото се отнася и до човека. И човек попада в неблагоприятни условия на пътя, между тръните и на камениста почва или в благоприятни условия на добра почва, дето може да расте и да се развива. Благоприятни условия се дават само на красиви, на добри, на любящи души. Красотата без любов не съществува. Красотата без любов е мъртва. Такава красота съществува само в ума на художника. Добротата пък определя цената на човешките постъпки. Добрият човек е навсякъде приет. Той носи в себе си условията за любовта.
+
 
5
+
Кои са благоприятните условия в живота? Да бъде в благоприятни условия човек, това значи да има храна, която да поддържа физическия му живот; да бъде млад, да може да възприема, да бъде герой, да носи мъчнотиите и изпитанията в живота. Младият представя началото на живота, началото на Божествените прояви. Който яде и се чувства стар, той не заслужава хляба. Който яде хляб и остарява, той не разбира силата на хляба. Започне ли човек да остарява, стомахът му се отказва да работи. Същият закон се отнася до ума и до сърцето. Както тялото има възможност да остарява, така могат да остаряват ума и сърцето на човека. Видите ли, че човек не се интересува от нищо, престава да чете, да учи, да обича хората, знайте, че неговото сърце и неговият ум са започнали вече да остаряват. Страшно нещо е остаряването на тялото, но по-страшно е остаряването на ума и на сърцето. Ето защо, започне ли тялото да остарява, човек трябва да се стреми да запази младостта на ума и на сърцето си.  
тялото има възможность да остарява, така мо- гатъ да остаряватъ ума и сърдцето на човека. Видите ли, че човЪкъ не се интересува отъ нищо, престава да чете, да учи, да обича хо¬рата, знайте, че неговото сърдце и неговиятъ умъ сж. започнали вече да остаряватъ. Страш¬но нещо е остаряването на гЪлото, но по- страшно е остаряването на ума и на сърдцето. Ето защо, започне ли гЪлото да остарява, чо- вЪкъ требва да се стреми да запази младость- та на ума и на сърдцето си.
+
 
Единъ день изгряващото слънце запита¬ло райската птица: Защо изгревамъ всЬка сутринь? Райската птица отговорила: Ти из- гр^вашъ, за да се види красотата на моите пера. Защо залезвамъ? За да си почина. Ако слънцето зададе тия въпроси на васъ, какво ще му отговорите? Верно ли е, че слън¬цето изгрева, за да се види красотата на рай¬ската птица ? Ако перата на райската птица сж изразъ на усилената деятелности на Духа, вер¬но е, че слънцето изгрева, за да се открие кра¬сотата на света. Наистина, големи усилия сж приложени, докато се създадатъ тия пера, съ своите разнообразни и красиви шарки. Есте- ственикътъ изучава външната страна на пера¬та, но мистикътъ чете по техъ, какво е писа¬ла природата. Той се интересува, защо приро¬дата е нашарила райската птица толкова кра¬сиво, а други птици е облекла съ прости дре¬хи, безъ никакви украшения. Защо природата облича едни сжщества съ красиви ^дрехи, а
+
Един ден изгряващото слънце попитало райската птица: Защо изгрявам всяка сутрин? Райската птица отговорила: Ти изгряваш, за да се види красотата на моите пера. Защо залязвам? За да си почина. Ако слънцето зададе тия въпроси на вас, какво ще му отговорите? Вярно ли е, че изгрява, за да се види красотата на райската птица? Ако перата на райската птица са израз на усилена деятелност на Духа, вярно е, че слънцето изгрява, за да се открие красотата на света. Наистина, големи усилия са приложени, докато се създадат тия пера, със своите разнообразни и красиви шарки. Естественикът изучава външната страна на перата, но мистикът чете по тях какво е писала природата. Той се интересува защо природата е нашарила райската птица толкова красиво, а други птици е облякла с прости дрехи, без никакви украшения. Защо природата облича едни същества с красиви дрехи, а други с прости, затова има ред причини. Красива е дрехата на всяко живо същество, което става рано, преди изгряване на слънцето и работи усилено с любов. Работи ли по този начин и почивката му е приятна и навреме. Не става ли сутрин рано, не работи ли, всяко живо същество ще бъде просто и бедно облечено. Работа се иска от всички живи същества. Колкото по-съзнателни са тия същества, толкова повече любов трябва да влагат в работата си. Красотата е резултат на усилието на душата и на духа. Следователно от красотата на нещата ще съдите по усилията, които Духът и душата са проявили в известно направление. И тъй, иска ли да бъде млад, човек трябва да става рано, когато любовта му пошепне на ухото. Любовта подканва човека да става рано, преди изгряването на слънцето. Младият се примамва от слънцето, както детето от своя биберон. Като работи съзнателно и с любов, човек ще има и хляб. Като работи и се храни, той ще бъде герой, ще развива силата си. Кога ще прояви геройството си? Вечер, след залязването на слънцето. Денем, когато слънцето грее. всеки може да бъде герой. Изкуство е човек да бъде герой вечер, когато настане тъмнина. Колко е силен, човек може да познае вечер, в най-голямата тъмнина.
+
 
+
Ако вечер минава през гора и никъде не се спъва, той е герой. Гората представлява мъчнотиите в живота. Тъмнината представя условия за натъкване на човека на мъчнотии. Следователно, ако в мъчнотиите си човек върви напред, без да се спъва, той минава за силен човек. Искате ли да знаете дали сте млади и силни, влезте в света и се изучавайте. Яви ли се в сърцето ви най-малката ревност, ще знаете, че не сте млади. Младостта изключва всякаква ревност. Младият е извор, който дава изобилно. Не дава ли изобилно, той не е млад. Щом не е млад, ревността неизбежно върви с него. Младият е всякога доволен и богат. Не е ли доволен, човек е влязъл в областта на старостта.  
6
+
 
други — съ прости, затова има редъ причиии. Красива е дрехата на всЬко живо същество, което става рано, преди изтриване на слънце¬то, и работи усилено и съ любовь. Работи ли по този начинъ, и почивката му е приятна и навреме. Не става ли сутринь рано, не рабо¬ти ли, всЬко живо сжщество ще бжде просто и бедно облечено. Работа се иска отъ всички живи сжщества. Колкото по-съзнателни сж тия сжщества, толкова повече любовь требва да влагатъ въ работата си. Красотата е резул- татъ на усилието на душата и на духа. Сле¬дователно, отъ красотата на нещата ще сж- дите за усилията, които духътъ и душата сж проявили въ известно направление.
+
Като ученици вие трябва да се спирате върху малките неща, да се учите от тях. Колкото малко и да е едно същество, все можете да научите нещо от него. Ако една муха кацне на носа ви, не бързайте да я изгоните, но вижте какво ще научите от нея. Мухата е едно малко същество, което иска нещо от вас. Ако се занимавате с някой философски въпрос и в ума ви дойде мисълта да помогнете на една бедна вдовица, трябва ли изпъдите тази мисъл от главата си? Ако помогнете на бедната вдовица, вие ще научите толкова, колкото и от философската мисъл, с която се занимавате. Ако не помогнете на бедната вдовица по физически начин, да ù дадете хляб да се нахрани, вие ще се натъкнете на по-страшно положение, ще изпитате сърдечен или умствен глад. Дали човек изпитва физически, сърдечен или умствен глад, един е церът: да се нахрани. Щом се нахрани човек, всякакво проти¬воречие изчезва. Нахраните ли човека физически, сърдечно и умствено, той не се страхува от нищо.  
И тъй, иска ли да бжде младъ, човекъ требва да става рано, когато любовьта му по¬шепне на ухото. Любовьта подканва човека да става рано, преди изгреването на слънцето. Младиятъ се примамва отъ слънцето, както де¬тето отъ своя биберонъ. Като работи съзна¬телно и съ любовь, човекъ ще има и хлебъ. Като работи и се храни, той ще бжде герой, ще развива силата си. Кога ще прояви герой¬ството си? Вечерь, следъ залезването на слън¬цето. Денемъ, когато слънцето грее, всеки мо¬же да бжде герой. Изкуство е човекъ да бж¬де герой вечерь, когато настане тъмнина. Кол¬ко е силенъ, човекъ може да познае вечерь, въ най-големата тъмнина. Ако вечерь минава презъ гора и никжде не се спъва, той е ге¬рой. Гората представя мжчнотиите въ живо¬
+
 
+
Следователно дръжте в ума си следните мисли: когато стомахът работи добре, тялото е здраво, когато сърцето чувства правилно, душата е здрава; когато умът мисли право, духът е здрав. Умът приготвя храна за духа, да се прояви. Сърцето приготвя храна за душата. Ако сърцето на човека е студено, по някакъв начин трябва да го стоплите. Ако умът на човека е тъмен, трябва да внесете в него светлина, да го просветите. Искате ли да се нахраните физически така, че да бъдете доволни от яденето, трябва да възстановите нормалното състояние на стомаха си. Искате ли да стоплите сърцето си и да просветите ума си, вие трябва да възстановите хармонията на своите мисли и чувства. Чрез хармонията вие можете да оправите обърканите и оплетени работи в живота си. Двойниците на всички хора са преплетени едни в други, вследствие на което се спъват взаимно. Всеки за себе си трябва да намери начин как да се разплете, да се освободи от чуждото влияние върху себе си. Някой се оплаква от съседа си, че не може да го търпи, не може да го гледа. Чуе ли неговото куче да лае или волът му да мучи, цял настръхва нищо негово не може да понася. Защо не може да го търпи? Двойниците им са преплетени. Всички хора трябва да работят върху себе си, да се разплетат. Ако някой не може сам да се разплете, да остави други да го разплетат. Остави ли се на друг някой да го разплете, той не трябва да се меси в неговата работа, нека го остави свободно да работи. Когато расте, детето не трябва да мисли за растенето си, колко е израсло. Започне ли да се безпокои, че не е израсло колкото трябва, растенето му ще спре. Някои деца се мерят всеки ден, да видят колко са израсли, но вместо да растат, те спират на едно място. Щом престанат да се мерят, растенето продължава.
+
 
7
+
Същият закон се отнася до сърдечното и умственото развитие на човека. Човек трябва да обича знанието си, да се стреми към него, без да го свързва с мисълта за растежа на своя ум. Започне ли да мисли колко е израснал умствено, той непременно ще се спъне. Започне ли човек да мери любовта си, тя непременно ще пресъхне. Мъдростта и любовта не могат да се ограничават. Те не се мерят, нито се говори за тях. Те се развиват по свобода. Не се занимавайте с въпроса кой колко ви обича. Да мерите любовта на хората, които ви обичат, това значи да търгувате с техния капитал. Вие искате да знаете колко капитал са турили на ваша страна. Това е користолюбие. Приеми любовта на ближния си, прояви и своята любов към него и по-нататък не бутай. Бог се проявява в любовта. Любовта е свещен олтар, на който се принася чиста и свята жертва. Само онзи има право да бута огъня на свещения олтар на любовта, който принася жертвата. Само Бог, само Учителят има правото да бута този огън. Всеки друг, който си позволи да бута този огън, ще си създаде ред нещастия. Защо? Защото не знае елементите, от които е съставен, не знае техните свойства. То е все едно да пуснете едно дете в лабо¬раторията на някой химик. То ще бута тук-там, докато произведе някаква експлозия. Затова казвам: Свещен е огънят на любовта. Най-малкото докосване до него от неподготвен човек може да произведе голяма дисхармония. Дисхармонията пък произвежда страдания и скръб. Мнозина страдат по причина на това, че преждевременно бутат свещения огън на любовта. Искате ли да научите това изкуство, наблюдавайте Онзи, Който принася жертвата. Щом видите и разберете как Той постъпва, постъпете и вие по същия начин,
та. Тъмнината представя условия за натъкване на човека на мжчнотии. Следователно, ако въ мжчнотиит-Ь си човЯкъ върви напредъ, безъ да се спъва, той минава за силенъ човЯкъ. Искате ли да знаете, дали сте млади и силни, влезте въ свЯта и се изучавайте. Яви ли се въ сърдцето ви най-малката ревность, ще знаете, че не сте млади. Младостьта изключва вся¬каква ревность. Младиятъ е изворъ, който дава изобилно. Не дава ли изобилно, той не е младъ. Щомъ не е младъ, ревностьта неизбежно върви съ него. Младиятъ е всЬкога доволенъ и бо- гатъ. Не е ли доволенъ, човЪкъ е влЯзълъ въ областьта на старостьта.
+
 
Като ученици, вие трЯбва да се спирате върху малкитЯ нЯща, да се учите отъ тЯхъ. Колкото малко да е едно сжщество, все мо¬жете да научите нЯщо отъ него. Ако една му¬ха кацне на носа ви, не бързайте да я изго¬ните, но вижте, какво ще научите отъ нея. Мухата е едмо малко сжщество, което иска нЯщо отъ васъ. Ако се занимавате съ нЯка- ' къвъ философски въпросъ и въ ума ви дойде мисъльта да помогнете на една бедна вдовица, требва ли да изпждите тази мисъль отъ гла¬вата си? Ако помогнете на бедната вдовица, вие ще научите отъ нея толкова, колкото и отъ философската мисъль, съ която се зани¬мавате. Ако не помогнете на бедната вдовица по физически начинъ, да й дадете хл-Ьбъ да се нахрани, вие ще се натъкнете на по-страшно положение, ще изпитате сърдеченъ, или ум-
+
И тъй, научете се да цените малките неща Като научите този закон, ще видите, че и росната капка съдържа толкова сили и възможности, колкото и големият извор. Ако човек вярва в това, росната капка ще се увеличи, ще стане голям извор, от който ще могат да черпят. Такъв е законът на Божествения свят. Ако вие приемете в ума си една малка, Божествена мисъл с любов, тя ще изпълни и ума, и сърцето ви и ще ви направи радостни. Не я ли приемете с любов, вие се разколебавате в нейните възможности, вследствие на което тя ще пресъхне, а вие ще усетите такава жажда, каквато никога не сте изпитвали. Малкото може да се увеличи, може и да се намали – от вас зависи.
+
 
+
Следователно искате ли да се ползвате от Божествените блага, вярвайте в малкото. В малкото се крие Божественото. Вярвайте в него, дайте му път в себе си и не го критикувайте. Искате ли да критикувате, знайте, че доброто в човека е повече от злото. Щом е така, всеки трябва да работи усилено, да развива доброто в себе си. За да успява в тази работа, човек трябва да вярва първо в Бога това значи да работи в Божествения свят. Да вярва в себе си, това значи да работи в духовния свят. Да вярва в ближния си, това значи да работи на физическия свят. Без ближния си човек не може да расте. Всеки ваш ближен е условие за вашето растене и повдигане. Колкото ближният ви е необходим за вашето растене и повдигане на земята, толкова и висшето „аз*, което е вън от човека, е необходимо за връзка между него и разумните същества на небето.
8
+
 
ственъ гладъ. Дали човЯкъ изпитва физически.,
+
Сега гледайте на ближния си като условие за вашето развитие; на висшето „аз* — като вътрешна връзка между разумните същества и вас, а на Бога като на велика цел, към която трябва да се стремите. Бог е великият извор на живота, от Който изтича всичко разумно и възвишено. Каквото са писали пророците преди хиляди години, каквото говорят сегашните учени и разумни хора, все от Бога излиза.
сърдеченъ или умственъ гладъ, единъ е цЯрътъ:
+
 
да се нахрани. Щомъ се нахрани човЯкъ, вся-
+
Като знаете това, давайте път на всяка светла и възвишена мисъл, която прониква в ума ви. Колкото малка и да е, тя иде от Великия Източник на живота. Приемете ли я с любов, тя върви пред вас, отваря пътя ви, приготвя условия за вашето светло бъдеще. И тъй, искаме ли да живеете на земята добре, всякога дръжте в ума си поне една светла мисъл и в сърцето си по едно светло чувство. Те ще бъдат вашите бъдещи спътници. И днес имате по двама такива спътници, които постоянно ви придружават. Ако още не са дошли, скоро ще дойдат. Това, което днес изработите, ще ви придружава в бъдеще.
какво противоречие изчезва. Нахраните ли чо-
+
 
вЯка физически, сърдечно и умствено, той не
+
 
се страхува отъ нищо.
+
 
Следователно, дръжте въ ума си следнитЯ
+
Тайна молитва.  
мисли: когато стомахътъ работи добре, тЯлото
+
 
е здраво; когато сърдцето чувствува правилно,
+
 
душата е здрава; когато умътъ мисли право,
+
 
духътъ е здравъ. Умътъ приготвя храна за
+
20 лекция от Учителя,  
духа, да се прояви. Сърдцето приготвя храна
+
 
за душата. Ако сърдцето на човЯка е студено,
+
държана на 13 февруари 1927 г., София – Изгрев
по нЯкакъвъ начинъ трЯбва да го стоплите.
+
Ако умътъ на човЯка е тъменъ, трЯбва да
+
внесете въ него свЯтлина, да го просвЯтите.
+
Искате ли да се нахраните физически така, че
+
да бждете доволни отъ яденето, трЯбва да
+
възстановите нормалното състояние на стомаха
+
си. Искате ли да стоплите сърдпето си и да
+
просвЯтите ума си, вие трЯбва да възстановите
+
хармонията на своитЯ мисли и чувства. Чрезъ
+
хармонията вие можете да оправите обърканитЯ <
+
и заплетени работи въ живота си. ДвойницитЯ
+
на всички хора сж преплетени едни въ други,
+
вследствие на което се спъватъ взаимно. ВсЯки
+
за себе си трЯбва да намЯри начинъ, какъ да
+
се разплете, да се освободи отъ чуждото вли-
+
яние върху себе си. НЯкой се оплаква отъ съ-
+
седа си, че не може да го търпи, не може да
+
го гледа. Чуе ли неговото куче да лае, или
+
волътъ му да мучи, цЯлъ настръхва нищо>
+
+
+
9
+
негово не може да понася. Защо не може да го търпи ? Двойниците имъ сж преплетени. Всички хора требва да работятъ върху себе си, да се разплетатъ. Ако некой не може самъ да се разплете, да остави други да го раз¬плетатъ. Остави ли се на другъ некой да го разплете, той не требва да се меси въ негова¬та работа, нека го остави свободно да работи. Когато расте, детето не требва да мисли за растенето си, колко е израсло. Започне ли да се безпокои, че не е израсло, колкото требва, растенето му ще спре. некои деца се мерягь всеки день, да видятъ, колко сж. израсли, но вместо да растатъ, те спиратъ на едно место. Щомъ престанатъ да се мерятъ, растенето- продължава.
+
Сжщиятъ законъ се отнася и къмъ умстве¬ното и сърдечно развитие на човека. Човекъ требва да обича знанието, да се стреми къмъ него, безъ да го свързва съ мисъльта за ра¬стежа на своя умъ. Започне ли да мисли, кол-ко е израсналъ умствено, той непременно ще се спъне. Започне ли човекъ да мери любовьта си, тя непременно ще пресъхне. Мждростьта и любовьта не могатъ да се ограничаватъ. Те не се мерятъ, нито се говори за техъ. Те се раз- виватъ при свобода. Не се занимавайте и съ въпроса, кой колко ви обича. Да мерите лю¬бовьта на хората, които ви обичатъ, това зна¬чи, да търгувате съ техния капиталъ. Вие ис¬кате да знаете, колко капиталъ сж турили на ваша страна. Това е користолюбие. Приеми
+
+
+
10
+
любовьта на ближния си, прояви и своята любовь къмъ него, и по-нататъкъ не бутай. Богъ се проявява въ любовьта. Любовьта е свещенъ олтаръ, на който се принася чиста и света жертва. Само онзи има право да бута огъня на свещения олтаръ на любовьта, който принася жертвата. Само Богъ. само Учительтъ има право да бута този огънь. Всеки другъ, който си позволи да бута този огънь, ще си създаде редъ нещастия. Защо ? Защото не знае елементите, отъ които е съставенъ, не знае техните свойства. То е все едно да пуснете едно дете въ лабораторията на некой химикъ. То ще бута тукъ-тамъ, докато произведе не- каква експлозия. Затова казвамъ: Свещенъ е огъньтъ на любовьта. Най-малкото докосване отъ неподготвенъ човЯкъ до него може да произведе голема дисхармония. Дисхармонията пъкъ произвежда страдания и скръбь. Мнозина страдатъ по причина на това, че преждевре¬менно бутатъ свещения огънь на любовьта. Искате ли да научите това изкуство, наблюда-вайте, какво прави Онзи, Който принася жер¬твата. Щомъ видите и разберете, какъ Той по- стжпва, постжпете и вие по сжщия начинъ.
+
И тъй, научете се да цените малките не¬ща. Като научите този законъ, ще видите, че и росната капка съдържа толкова сили и въз¬можности, колкото и големиятъ изворъ. Ако човекъ вЯрва въ това, росната капка ще се увеличи, ще стане голЯмъ изворъ, отъ който мнозина ще могатъ да черпятъ. Такъвъ е за-
+
+
+
11
+
конъгь въ Божествения свЯтъ. Ако вие прие¬мете въ ума си една малка, Божествена мисъль съ любовь, тя ще изпълни и ума, и сърдцето ви, и ще ви направи радостни. Не я ли прие-мете съ любовь, вие се разколебавате въ ней- нитЯ възможности, вследствие на което тя ще пресъхне, а вие ще усЯтите такава жажда, каквато никога не сте изпитвали. Малкото мо¬же да се увеличи, може и да се намали — отъ васъ зависи.
+
Следователно, искате ли да се ползувате отъ БожественитЯ блага, вярвайте въ малкото. Въ малкото се крие Божественото. ВЯрвайте въ него, дайте му пжть въ себе си и не го критикувайте. Искате ли да критикувате, знай¬те, че доброто въ човЯка е повече отъ злото. Щомъ е така, всЯки трЯбва да работи усиле¬но, да развива доброто въ себе си. За да успЯва въ тази работа, човЯкъ трЯбва да вЯрва първо въ Бога, после въ себе си и най-после въ своя ближенъ. Да вЯрва въ Бога, това значи, да работи въ Божествения свЯтъ. Да вЯрва въ себе си, това значи, да работи въ духовния свЯтъ. Да вЯрва въ ближния си, това значи, да работи на физическия свЯтъ. Безъ ближния си човЯкъ не може да расте. ВсЯки вашъ ближенъ е условие за вашето растене и подигане. Колкото ближниятъ ви е необходимъ за вашето растене и подигане на земята, тол¬кова и висшето „азъ", което е вънъ отъ човЯ¬ка, е необходимо за връзка между него и ра- з}мнитЯ сжщества на небето.
+
+
+
12
+
Сега, гледайте на ближния си като на усло-
+
вие за вашето развитие; на висшето „азъ"
+
като вжтрешна връзка между разумните сж-
+
щества и васъ, а на Бога, като на Велика цель,
+
къмъ която требва да се стремите. Богъ е Ве-
+
ликиятъ Изворъ на живота, отъ Който изтича
+
всичко разумно и възвишено. Каквото сж пи-
+
сали пророците преди хиляди години, каквото
+
говорятъ сегашните учени и разумни хора, все
+
отъ Бога излиза. Като знаете това, давайте
+
пжть на всека светла и възвишена мисъль,
+
която прониква въ ума ви. Колкото малка да е,
+
тя иде отъ Великия Източникъ на живота.
+
Приемате ли я съ любовь, тя върви предъ васъ,
+
отваря пжтя ви, приготвя условия за вашето
+
светло бждеще.
+
И тъй, искате ли да живеете на земята
+
добре, всекога дръжте въ ума си поне по една
+
светла мисъль и въ сърдцето си по едно
+
светло чувство. Те ще бждатъ вашите бжде-
+
щи съпжтници. И днесъ имате по двама такива
+
съпжтници, които постоянно ви придружаватъ.
+
Ако още не сж дошли, скоро ще дойдатъ-
+
Това, което днесъ изработите, ще вй придру-
+
жава въ бждеще.
+
Т. м.
+
*
+
20. Лекция отъ Учителя, държана на
+
13 февруарий, 1927 г. София. — Изгревъ.
+
+
+

Текуща версия към 21:06, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Светото място

Светото място - София 1939 г.


СВЕТОТО МЯСТО

– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


Един от общите процеси, на които се подчиняват всички живи същества, е храненето. Въпреки това никое живо същество не знае как да се храни. Дойдете ли до човека, най-съвършеното същество на земята, и той не се храни правилно. Той дъвче бързо, без да задържа храната в устата си, вследствие на което процесът на храносмилането не става правилно. Преди всичко храната трябва да се задържа по-дълго време в устата, за да може част от енергията ù да се всмукне от езика. Чрез езика енергията се предава в мозъка, а от там в сърцето. Езикът възприема духовната енергия от храната, която по друг начин не може да се възприеме. За да се ползва от тази енергия, човек трябва да бъде свободен, да не се безпокои. Ето защо, когато се храни, човек трябва да бъде добре разположен, да не се тревожи. Той трябва да бъде като разумните деца.

Христос е говорил на учениците си с притчи. Всяка притча крие в себе си дълбок смисъл. В притчата за сеяча Христос говори за житните семена, едни от които паднали на пътя, други на камениста почва, трети – между тръните, а някои само паднали на добра почва. От последните едно дало 30 зърна, второто 60, а третото сто. Каквото е казал Христос за житните зърна, същото се отнася и до човека. И човек попада в неблагоприятни условия – на пътя, между тръните и на камениста почва или в благоприятни условия – на добра почва, дето може да расте и да се развива. Благоприятни условия се дават само на красиви, на добри, на любящи души. Красотата без любов не съществува. Красотата без любов е мъртва. Такава красота съществува само в ума на художника. Добротата пък определя цената на човешките постъпки. Добрият човек е навсякъде приет. Той носи в себе си условията за любовта.

Кои са благоприятните условия в живота? Да бъде в благоприятни условия човек, това значи да има храна, която да поддържа физическия му живот; да бъде млад, да може да възприема, да бъде герой, да носи мъчнотиите и изпитанията в живота. Младият представя началото на живота, началото на Божествените прояви. Който яде и се чувства стар, той не заслужава хляба. Който яде хляб и остарява, той не разбира силата на хляба. Започне ли човек да остарява, стомахът му се отказва да работи. Същият закон се отнася до ума и до сърцето. Както тялото има възможност да остарява, така могат да остаряват ума и сърцето на човека. Видите ли, че човек не се интересува от нищо, престава да чете, да учи, да обича хората, знайте, че неговото сърце и неговият ум са започнали вече да остаряват. Страшно нещо е остаряването на тялото, но по-страшно е остаряването на ума и на сърцето. Ето защо, започне ли тялото да остарява, човек трябва да се стреми да запази младостта на ума и на сърцето си.

Един ден изгряващото слънце попитало райската птица: Защо изгрявам всяка сутрин? Райската птица отговорила: Ти изгряваш, за да се види красотата на моите пера. – Защо залязвам? – За да си почина. Ако слънцето зададе тия въпроси на вас, какво ще му отговорите? Вярно ли е, че изгрява, за да се види красотата на райската птица? Ако перата на райската птица са израз на усилена деятелност на Духа, вярно е, че слънцето изгрява, за да се открие красотата на света. Наистина, големи усилия са приложени, докато се създадат тия пера, със своите разнообразни и красиви шарки. Естественикът изучава външната страна на перата, но мистикът чете по тях какво е писала природата. Той се интересува защо природата е нашарила райската птица толкова красиво, а други птици е облякла с прости дрехи, без никакви украшения. Защо природата облича едни същества с красиви дрехи, а други с прости, затова има ред причини. Красива е дрехата на всяко живо същество, което става рано, преди изгряване на слънцето и работи усилено с любов. Работи ли по този начин и почивката му е приятна и навреме. Не става ли сутрин рано, не работи ли, всяко живо същество ще бъде просто и бедно облечено. Работа се иска от всички живи същества. Колкото по-съзнателни са тия същества, толкова повече любов трябва да влагат в работата си. Красотата е резултат на усилието на душата и на духа. Следователно от красотата на нещата ще съдите по усилията, които Духът и душата са проявили в известно направление. И тъй, иска ли да бъде млад, човек трябва да става рано, когато любовта му пошепне на ухото. Любовта подканва човека да става рано, преди изгряването на слънцето. Младият се примамва от слънцето, както детето от своя биберон. Като работи съзнателно и с любов, човек ще има и хляб. Като работи и се храни, той ще бъде герой, ще развива силата си. Кога ще прояви геройството си? Вечер, след залязването на слънцето. Денем, когато слънцето грее. всеки може да бъде герой. Изкуство е човек да бъде герой вечер, когато настане тъмнина. Колко е силен, човек може да познае вечер, в най-голямата тъмнина.

Ако вечер минава през гора и никъде не се спъва, той е герой. Гората представлява мъчнотиите в живота. Тъмнината представя условия за натъкване на човека на мъчнотии. Следователно, ако в мъчнотиите си човек върви напред, без да се спъва, той минава за силен човек. Искате ли да знаете дали сте млади и силни, влезте в света и се изучавайте. Яви ли се в сърцето ви най-малката ревност, ще знаете, че не сте млади. Младостта изключва всякаква ревност. Младият е извор, който дава изобилно. Не дава ли изобилно, той не е млад. Щом не е млад, ревността неизбежно върви с него. Младият е всякога доволен и богат. Не е ли доволен, човек е влязъл в областта на старостта.

Като ученици вие трябва да се спирате върху малките неща, да се учите от тях. Колкото малко и да е едно същество, все можете да научите нещо от него. Ако една муха кацне на носа ви, не бързайте да я изгоните, но вижте какво ще научите от нея. Мухата е едно малко същество, което иска нещо от вас. Ако се занимавате с някой философски въпрос и в ума ви дойде мисълта да помогнете на една бедна вдовица, трябва ли изпъдите тази мисъл от главата си? Ако помогнете на бедната вдовица, вие ще научите толкова, колкото и от философската мисъл, с която се занимавате. Ако не помогнете на бедната вдовица по физически начин, да ù дадете хляб да се нахрани, вие ще се натъкнете на по-страшно положение, ще изпитате сърдечен или умствен глад. Дали човек изпитва физически, сърдечен или умствен глад, един е церът: да се нахрани. Щом се нахрани човек, всякакво проти¬воречие изчезва. Нахраните ли човека физически, сърдечно и умствено, той не се страхува от нищо.

Следователно дръжте в ума си следните мисли: когато стомахът работи добре, тялото е здраво, когато сърцето чувства правилно, душата е здрава; когато умът мисли право, духът е здрав. Умът приготвя храна за духа, да се прояви. Сърцето приготвя храна за душата. Ако сърцето на човека е студено, по някакъв начин трябва да го стоплите. Ако умът на човека е тъмен, трябва да внесете в него светлина, да го просветите. Искате ли да се нахраните физически така, че да бъдете доволни от яденето, трябва да възстановите нормалното състояние на стомаха си. Искате ли да стоплите сърцето си и да просветите ума си, вие трябва да възстановите хармонията на своите мисли и чувства. Чрез хармонията вие можете да оправите обърканите и оплетени работи в живота си. Двойниците на всички хора са преплетени едни в други, вследствие на което се спъват взаимно. Всеки за себе си трябва да намери начин как да се разплете, да се освободи от чуждото влияние върху себе си. Някой се оплаква от съседа си, че не може да го търпи, не може да го гледа. Чуе ли неговото куче да лае или волът му да мучи, цял настръхва – нищо негово не може да понася. Защо не може да го търпи? Двойниците им са преплетени. Всички хора трябва да работят върху себе си, да се разплетат. Ако някой не може сам да се разплете, да остави други да го разплетат. Остави ли се на друг някой да го разплете, той не трябва да се меси в неговата работа, нека го остави свободно да работи. Когато расте, детето не трябва да мисли за растенето си, колко е израсло. Започне ли да се безпокои, че не е израсло колкото трябва, растенето му ще спре. Някои деца се мерят всеки ден, да видят колко са израсли, но вместо да растат, те спират на едно място. Щом престанат да се мерят, растенето продължава.

Същият закон се отнася до сърдечното и умственото развитие на човека. Човек трябва да обича знанието си, да се стреми към него, без да го свързва с мисълта за растежа на своя ум. Започне ли да мисли колко е израснал умствено, той непременно ще се спъне. Започне ли човек да мери любовта си, тя непременно ще пресъхне. Мъдростта и любовта не могат да се ограничават. Те не се мерят, нито се говори за тях. Те се развиват по свобода. Не се занимавайте с въпроса кой колко ви обича. Да мерите любовта на хората, които ви обичат, това значи да търгувате с техния капитал. Вие искате да знаете колко капитал са турили на ваша страна. Това е користолюбие. Приеми любовта на ближния си, прояви и своята любов към него и по-нататък не бутай. Бог се проявява в любовта. Любовта е свещен олтар, на който се принася чиста и свята жертва. Само онзи има право да бута огъня на свещения олтар на любовта, който принася жертвата. Само Бог, само Учителят има правото да бута този огън. Всеки друг, който си позволи да бута този огън, ще си създаде ред нещастия. Защо? Защото не знае елементите, от които е съставен, не знае техните свойства. То е все едно да пуснете едно дете в лабо¬раторията на някой химик. То ще бута тук-там, докато произведе някаква експлозия. Затова казвам: Свещен е огънят на любовта. Най-малкото докосване до него от неподготвен човек може да произведе голяма дисхармония. Дисхармонията пък произвежда страдания и скръб. Мнозина страдат по причина на това, че преждевременно бутат свещения огън на любовта. Искате ли да научите това изкуство, наблюдавайте Онзи, Който принася жертвата. Щом видите и разберете как Той постъпва, постъпете и вие по същия начин,

И тъй, научете се да цените малките неща Като научите този закон, ще видите, че и росната капка съдържа толкова сили и възможности, колкото и големият извор. Ако човек вярва в това, росната капка ще се увеличи, ще стане голям извор, от който ще могат да черпят. Такъв е законът на Божествения свят. Ако вие приемете в ума си една малка, Божествена мисъл с любов, тя ще изпълни и ума, и сърцето ви и ще ви направи радостни. Не я ли приемете с любов, вие се разколебавате в нейните възможности, вследствие на което тя ще пресъхне, а вие ще усетите такава жажда, каквато никога не сте изпитвали. Малкото може да се увеличи, може и да се намали – от вас зависи.

Следователно искате ли да се ползвате от Божествените блага, вярвайте в малкото. В малкото се крие Божественото. Вярвайте в него, дайте му път в себе си и не го критикувайте. Искате ли да критикувате, знайте, че доброто в човека е повече от злото. Щом е така, всеки трябва да работи усилено, да развива доброто в себе си. За да успява в тази работа, човек трябва да вярва първо в Бога – това значи да работи в Божествения свят. Да вярва в себе си, това значи да работи в духовния свят. Да вярва в ближния си, това значи да работи на физическия свят. Без ближния си човек не може да расте. Всеки ваш ближен е условие за вашето растене и повдигане. Колкото ближният ви е необходим за вашето растене и повдигане на земята, толкова и висшето „аз*, което е вън от човека, е необходимо за връзка между него и разумните същества на небето.

Сега гледайте на ближния си като условие за вашето развитие; на висшето „аз* — като вътрешна връзка между разумните същества и вас, а на Бога като на велика цел, към която трябва да се стремите. Бог е великият извор на живота, от Който изтича всичко разумно и възвишено. Каквото са писали пророците преди хиляди години, каквото говорят сегашните учени и разумни хора, все от Бога излиза.

Като знаете това, давайте път на всяка светла и възвишена мисъл, която прониква в ума ви. Колкото малка и да е, тя иде от Великия Източник на живота. Приемете ли я с любов, тя върви пред вас, отваря пътя ви, приготвя условия за вашето светло бъдеще. И тъй, искаме ли да живеете на земята добре, всякога дръжте в ума си поне една светла мисъл и в сърцето си – по едно светло чувство. Те ще бъдат вашите бъдещи спътници. И днес имате по двама такива спътници, които постоянно ви придружават. Ако още не са дошли, скоро ще дойдат. Това, което днес изработите, ще ви придружава в бъдеще.


Тайна молитва.


20 лекция от Учителя,

държана на 13 февруари 1927 г., София – Изгрев