Видовден
Тази вечер гледах филма „love.net”. Хубаво направен филм, но не ми хареса. Нещо ми напомня на друг български нашумял филм „Дзифт” на Явор Гърдев. Залепна ми преди време чернилка от този филм и дълго се чистих. Подобно усещане имам и за тази сладка дъвка – любовта в нета. Прекрасната музика на Котарашки подвикна от екрана „опа, хей” и любовта се втурна да друсне кючека...Но дали така не се издаде, че това не е Истинската любов?
И всичко това праз май. Един филм несъвместим с уханието на този месец. Та сега всичко ухае на люляци. Нощите и дните са запълнени с разцъфналите люляци , сякаш пролетни гроздове изпълват гърдите ни. Пием с дъха си от това люляково вино и природата ни завъртва с нейния ритъм, нейното „опа,хей” звучи с песните на птиците и ни потапя в онази нестихваща благост, за която и Вазов пише : „люлякът ми замириса”. Пролетта e младост.
Вчера, в късния следобед възрастният, вече доста отпаднал, бай Киро, седеше на стол пред своята къща. Държеше в скута си огромен букет от люлюк. Бай Киро придържаше с една ръка люляков цвят, все едно виолетов грозд откъснат от храстите на двора, а с другата ръка късаше едрия цвят с дългите си пръсти и с шепа пълнеше устата си. Да , той ядеше люляк, сладко и дълго предъвкваше ароматния цвят. Извиках му през оградата и се помъчих да му обясня да не го прави. Но, защо, попита ме той, това е толкова вкусно. Може да се отровиш, да ти стане лошо. Ех, усмихна се той, утре ще разберем дали е така, нали е видовден. По мое настояване подаде ми през оградата останалия люляк и „зачакахме” сутринта на видовден.
Защо ли остават възрастните хора, вече немощни, на никому дори и на себе си ненужни, защо продължават да живеят. На кого са нужни? Нужни са на тези около тях, за да разберат те какво представляват, не какво си мислят, че представляват, а какви са в действителност, да разберат истината за себе си.. И това се разбира, понякога късно, когато възрастният човек вече го няма. В очите на възрастния човек може да видим своето бъдеще ние, тези на които люлякът все още ухае.
Днес, 13 петък, според бай Киро, е видовден. Случайно изпусната дума, си мислех аз, какво може да е толкова важно, какво може да ми дойде от „нета”, нали „там е любовта”, дори и филм са направили затова. Порових в нета, но нищо не се появи. Имаше много „любов”, но обич няма, сигурно защото няма такава английска дума, затова и нета не е ухае на люляк ,а повече на sex.net. Отворих Словото на Учителя, „Истинския нет” и видовден се появи, ще кажем пак „случайно”:
Беседа „ Единство на съзнанието”. „..взимате в ръката си една ябълкова семка, свивате ръката си, навеждате се към земята и посаждате семката. Щом направите това движение, след малко ще направите обратното движение – ще се вдигнете нагоре. След няколко години дървото ще израсте и ще даде плод. За да откъснете един от тези плодове, вие протягате ръката си нагоре и после я спущате надолу. При тези движения – спущате ръката надолу, за да посадите семката, и протягането й нагоре, за да откъснете плод от дървото, чиято семка сте посадили – се образува буквата И. С буквата И започва думата Истина. Какво означава тази дума? Истината подразбира опитване на плодовете на това, което някога си посадил.”
Това е и видовден, ден в който отдавна ще сме забравили уханието на люляка, ще чуваме слабо песента на птиците, но ще опитваме от плодовете наши. И ще се радваме на сладостта им или ще търпим тяхната горчивина, защото това ще е Истината за тях – Любовта им.
13 май, 2011 година
П.П. След време се чудим дали цветът на всеки вид люляк е четирилистен, но днес упоени от арамота му не забелязваме нищо. Затова казват: „Май любовта е сляпа.” Сигурно е заради люляка през май...