Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Всеки ли може да играе Паневритмия? Независимо от националност, професия или вяра?


Иво

Recommended Posts

Паневритмията е хармония с Цялото - от най-малкото същество до най-голямото. Тя ни помага да се чувстваме братя в голямото човешко семейство населяващо Земята.

От около десетина дена в нашия малък кръг се включи да играе един индиец. Направи ми много приятно впечатление. Вече понаучи движенията, старае се, усмихва се, излъчва позитивизъм.

"Иде веч в света братство и любов... свобода за всичките разумни души..." - така се казва в текста на Паневритмията.

Според вас всеки ли може да играе Паневритмия?

Независимо от националността - дали е българин, индиец, германец или американец?

Независимо от вярата или религията - християнин или не? Будист може ли да се включи? Атеист може ли да се включи?

А човек, който не се интересува от Учението на Учителя и не иска да се интересува, може ли да се включи?

Хора от всякакви професии могат ли да се включат? Земеделци, учители, професори?

Мислите ли че можем да перефразираме конституцията на България така: "Всички граждани имат свободно право да практикуват Паневритмия. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние."?

Споделете опит, размисли и наблюдения в тази посока.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм тотален лаик в темата и точно заради това, мисля, че имам адекватна преценка: разбира се, че всеки може да се включи и да танцува Паневритмия. Това, според мен е отворена система, която допуска разнообразие, както и развитие, нали точно затова е и духовен метод за усъвършенстване на личността?! Но има едно важно условие – човек да е в хармонично отношение със самия себе си, с хората наоколо, да трепти на една честота с природата. Ако това липсва, няма как да се получи, дори и при най-силното желание да танцуваш, по-скоро можеш само да попречиш на останалите хора.

Едното желание не стига, трябва и осмисляне, трябва емоционална настройка. Трябва спокойствие.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това е идеалният вариант. Но всъщност дори и това не е задължително условие. Именно човек, който не е в хармония със себе си, който не усеща връзка с природата или с другите може и има най-голяма нужда да практикува Паневритмия. :)

Във връзка с въпросите, които поставих... Интересно е например, че Паневритмия се играе в различни държави и даже в по-далечни страни с доста различна култура от нашата като Конго....

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също мисля, че Паневритмия може да играе от всеки, независимо от собствената си идентичност и за де се сбъднат думите "Иде веч в света братство и любов... свобода за всичките разумни души"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Разбира се, че може да се включи будист. Или мюсюлманин. Или хиндуист. Защото братството е в централен ствол на всички тези малки клонки.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...