Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имат ли животните самосъзнание?


Виктор

Recommended Posts

Браво, Благост, точно това имах предвид - вмъкнах цитата между другото, така, намигвайки, да видим кой ще го усети и как !!!

И между редовете може да се чете

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Много неща в природата имат съзнание. Със сигурност се потвърждава, че най-нисшата форма на съзнание притежават кристалите- и тяхната практическа полза е видна, благодарение на нея имаме възможността да общуваме тук...

За животните, според техния произход родова, семейна, видова и т.н. принадлежност, е характерно различно по степен съзнание...

За бозайниците (а и за други) е характерно самосъзнанието- то се отличава от съзнанието не количествено, дори не и толкова качествено, а по-скоро по степен на процесите, протичащи в полюсите на съзнателнвата ос (задавам възможно най-простата визуална схема на съзнанието). Между тези полюси, съзнателните процеси биха могли да бъдат точки, намиращи се на различно отстояние от полюсите, с характерни за това състояния.

Животните съзнателно могат почти всичко, с изключение на едно- не делят времето на минало, настояще и бъдеще; не се ангажират с процесите, които определяме като добро или зло; няма стремеж за използване на тази съзнателност извън себе си- например по отношение на групата или стадото, че и отвъд- към други видове; т.е. при животните самосъзнанието няма стимул към разширяване...

Самосъзнанието при животните е явно стабилна система- няма стремеж към разширяване, но и към свиване нито стремеж има, нито се допуска свиване- свиването би означавало изчезване на единицата, загуба на представителя на някой вид, че дори и целия вид...И все пак, видове изчезват и се появяват...Наличните видове оцеляват, приспособяват се...И въпреки това, самосъзнанието при животните си остава нискоенергиюйна стабилнасистема,

Линк към коментар
Share on other sites

нещо ми се скапва рс-то...и проявява свое мнение...кога да постне...

Както и да е, интересна е темата за животните и съзнанието...

Как бихме си обяснили това, че в писанието пише, че има толкова различни души сред хората, колкото животни има в природата...

Душата също е потребност, и естествено- притежание на животните. Докато съзнанието се различава по степен на процесите на разширение, то душата е нещо, което е твърде трудно да бъде изследвано...просто защото и при нас хората, душата не е постоянно присъстваща в това, което наричаме наша цялост. Освен това, дори и да има наличие на връзка с душата, не винаги връзката е цялостна, т.е. не винаги можем да се свържем с цялата ни душа...

Частици от душата ни могат да са останали в миналото, в друг живот, че и в поредица животи...Душата ни може да е разпръсната на по-големи или по-малки парчета, които трябва да търсим и да нареждаме като пъзел...с което занимание всъщност, придобиваме знание, опит и постигаме резултати, които се определят като "духовност"

Защо е така при нас? Защото поради причина на съзнанието ни, което е двуполюсно, със силен стремеж за разширяване, енергийната ни система е богата, наситена, и нестабилна...лесно може да влезе във взаимодействие с други системи, да отдаде и приеме енергия..

Да, нашата форма на съзнание е нестабилна- съзнанието ни работи с трите измерения, и като триизмерно съзнание, е толкованестабилно, че е принудено да се компартизира на няколко основни части, които наричаме минало, настояще и бъдеще...

Тогава, ясно е защо Душата ни, не е достъпна толковма лесно за осъзнаване...защото Душата живее в Цялото, за нея няма минало и бъдеще, тя е във вечната динамика на настоящето...Душата е между алфата и омегата, между началото и края...а всички знаем Кой е в началото и края...

Прехода от триизмерно към четириизмерно съзнание ще внесе стабилност в нашата енергийна система, защото като цяло енергетиката й ще се понижи...

Всъщност, смирението, което е фундамент в християнството, а и в други религиозни системи, е именно учение, което дава възможност за преход от по-високо, към по-ниско енергийно състояние, чрез контролирана реакция (точно както в химията- под контролирана, следва да се разбира с равномерно освобождаване на енергия при взаимодействието, което се постига по много начини...)

Линк към коментар
Share on other sites

Имаш предвид съзнание, като информативност... Не са кристалите тези с най-нисша форма, а най-елементарните частици. Всъщност на полето на естествознанието нивото на съзнание е пропорционално на виталността, а тя се определя като отношение между енергийност и информативност, което определя наистина реално цялата световна йерархия от елементарните частички до Твореца. Той дори от гледна точка на горното отношение, което се получава нула, може да бъде определен и като Статика и като Абсолютно Свръхсъзнание.

Нещо друго - съзнанието в психологията се определя като диференциращият фактор между човека и животните и самия замисъл на думата я определя като знание за себе си - оттук малко се губи смисъла на самосъзнанието...

Линк към коментар
Share on other sites

За да си зададеме въпроса, има ли дадено същество съзнание или самосъзнание, трябва да дадем дефиниция за тях.

Що е съзнание и самосъзнание?

Има Свръхсъзнание. Можем да го приравним с определенията, Бог и Вселенски разум. От Него и в Него съществуват множество от съзнания и самосъзнания.

Съзнанието не е машина, то има възможности за избор. Ако изборът е истината, то той съвпада със Свръхсъзнанието, ако той е различен от истината, съзнанието губи възможността си за развитие.

Когато едно съзнание влезе в резонанс със Свръхсъзнанието, то еволюира в самосъзнание.

Съзнанието работи с паметта. То е възприятие. Паметта съхранява, впечатления и информация за преживяванията на съзнанието в миналото. Качествата на паметта зависят от физическите дадености на субекта. Когато те са по големи паметта е с по-високи възможности за съхранение на натрупаната информация.

Информацията дава възможност на съзнанието да се развива. По-голямото натрупване на информация дава възможност за обособяване на по-висока степен на съзнателност.

Съзнанието произхожда от Свръхсъзнанието, то притежава непрекъснатост на съществуване, което не зависи от физическата си форма, която е тленна и временна.

Съзнанието се преражда. Сменя формата си в зависимост от натрупаната информация. Когато информацията е качествена то и формата е качествена.

Съзнанието е вибрация. Когато вибрацията е в унисон със Свръхсъзнанието възниква любовта. Любовта подсказва сливането на съзнанието със Свръхсъзнанието.

Душата е продукт на Бога. Тя пребивава в неговото измерение. Съзнанието е сетиво на душата. Душата е божията форма в човешката същност.

Съзнателното съществуването е признак за наличието на душа.

Съществуване е общение с природата. Общението е възприемане. Възприемането е качество на съзнанието. Съзнанието е сетиво на душата.

Животните съществуват, имат душа и съзнание. Съзнанието в зависимост от физическата си форма има памет със съответните параметри и възможности за възприемане на информацията. Ако натрупаната информация е достатъчна количественото натрупване довежда до качествени изменения в съзнанието.

Съзнанието може да еволюира в самосъзнание.

Самосъзнанието е по високо развита форма на съзнанието. Неговото физическо проявление е материален израз на натрупаната информация от миналото и настоящето.

Информацията е духовен израз на идеите на Създателя за конструкцията на Вселената.

Мислите са продукт на самосъзнанието. Те са анализа на информацията поднесена от Свръхсъзнанието. Анализа има степени на ефективност, която зависи от физическата форма, в която пребивава душата. Когато тя е на по-висико равнище на развитие, анализа е по задълбочен и води до по-бързо или по-бавно развитие на самосъзнанието.

Съзнанието и самосъзнанието имат чувства. Чувствата са следствие на любовта.

Инстинктите са реакции. Реакциите са неосъзнати натрупвания на информация в паметта.

А възможно ли е прераждане на самосъзнанието в съзнание?

Желая успех на всички осъзнати и неосъзнати същества!!! :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Венцислав,

За кристалите знам, за тях и пиша, вероятно може да има и по-задълбочени проучвания и познанието в тази насока да се е разширило, което е нещо полезно, а през последните години става все по-интензивно...

А по отношение на психологията, че счита съзнанието като основен диференциращ фактор...тук категорично не може да се приеме това нещо...Психологията не е наука, обхващаща целия "жив" и съзнателен свят, така че нейните предположения са само предположения...

Говорим за планетарно съзнание, дори с днешните технологии е възможно наблюдаването на поведението на такъв голям обект като планетата ни, а планетарното съзнание включва и съзнанието на всички останали, не като съставна част, а като функция...проява...

Съзнанието е нещо, което съществува само в диалектиката, извън тези рамки, не можем да говорим за съзнание, и неговите форми- подсъзнание, свръхсъзнание, космическо съзнание и т.н.

Всъщност, космическото съзнание е нещо, което всеки може да притежава и притежава, но не всеки ползва. Човекът е микрокосмос, такава е неговата структура, и едва ли някой би оспорил това. Ако човек се възприеме като микрокосмос, и съзнае неговите прояви, то той е носител на космическо съзнание. Всъщност, космическото съзнание отговаря на най-пълното отношение между съзнанието и Аз-а.

Като цяло, нищо от тази природа, нито дори една поддържана от нея представа, не е в състояние да привлече другата природа, поради което съзнанието си остава продукт на диалектиката, и като такъв продукт не е достояние само на хората, а на много други същества...

Както и Виктор е написал, съзнанието се преражда, и това е неизбежно, защото диалектиката изисква създаване на форма, в която има определено количество информация-съзнание, но съзнание за самата форма, а като материя, нищо не е вечно, просто трябва да има разрушение, и отново съграждане...така и съзнанието е подложено няа този процес...

Още повече, човек не става съзнателен след раждането си, както твърдеше до съвсем скоро науката, че и психологията се съобразяваше с това- човек е съзнателно същество още във вътреутробния период, поне до там сме стигнали, че можем да изследваме това, и да го установим. Това съм го гледал по дискавъри, филмът е не би би си, и е основан на сериозни проучвания и факти, като официалните науки като медицина, психорлогия и още незнам колко, го потвърждават.

А точна дефиниция на съзнанието можем да си съставим, ако не ограничим това понятие единствено и само като достояние на човека...

Съзнанието е твърде подобно на софтуер, да вземен уиндоус например- има различни версии, подсъзнанието е твърде подобно на т.нар. ДОС...

Има разни компютри...някои помним едни български напъни в това отношение, известни като "Правец"...учехме бейсик, и за да изобразим една проста фигура, геометрична- например ромб...изписвахме незнамколкореда....команди..

Но, фактите са си факти, и правец е компютър...и най-последната "атракция" на годината - също...

Практически, с много компютри правец....може да бъде достигнато нивото на един съвременен компютър, като на това му викат стадно съзнание, в което малкият капацитет на единицата, е компенсиран от бройката...Но, животните нямат Аз....там е разликата между тях и човека.

Мнението ми няма за цел да убеди никой, единственото желание, което имам, и да започнем да развиваме разбиране, изградено на личния ни опит- живеем във времена, в които информацията бълва ежеминутно, развиват се и се и идеи, които се противопоставят и конкурират взаимно за едно и също...

Днес човек е многократно по-малко възприемчив към приемане и познаване на Гносиса, дори в предтавите на собственото ни дуалистично/диалектично мислене доброто и злото са се припокрили в такава степрен, че сами ние се объркваме в тях...

Единствено ни остава да проумеем, със собствен труд, онова което Христос казва, а именно, че никой не може да достигне Божественото без Христос, или Гносиса, но самия Гносис действа върху онези, които са посочени от Бог, от Отца...

Едва ли сме се замислили върху това, но се получава така, че най-големия ни враг е трупането на знания в хоризонталната плоскост, и опитът ни да ги издигнем вертикално...

Трябва да си припомним, че не ние трябва да познаем Отца, а обратното- Той да ни познае, а това става чрез взаимодействието между човуека и Гносиса...

Както и да е, не смятам да предеизвиквам спор или да се впускам в дискусия по този въпрос, мисля че е достатъчно да споделя мнението си..

А след като имам нужда от това, да споделя мнение, при това във виртуална среда, значи съм твърде далече от всякаква истина...

Защото този, който не знае търси...а знаещият, като намери...мълчи и дума не обелва...защото е започнал да живее, и се е освободил от диалектичната заблуда, и като такъв, той е свободен, оценява свободата си, опазва я, а и не нарушава ничия друга свобода... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, дали смяташ, или не да предизвикваш спор, но някои от изказванията в последния постинг са революционно безпочвени според мен ( за да не използвам други думи ), но няма да се впускам в дълги дискусии...

Примера със Земята е доста неуместен понеже тя си е над нас в йерархията на живота...

На фона на сегашните представи за диалектика, определено и извън нея съществува съзнание...

А Бог, сигурно нямаме и най-малка представа до каква максимална степен ни познава още от преди момента на Сътворението ни...

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте !

Направо се "озорих" докато преглеждах последните постинги, гоооляма микстура ми се получи , ама ще я прецедя/пресея някога информацийката - може да има нещо :1eye::harhar:

А относно САМОСЪЗНАНИЕТО си мисля все още убедено , че се отнася само за човека и човешкия живот...това е единичен , а не групов процес...Човек се сам-о-съзнава - индивидуализира се по добрия начин и се движи към свръхсъзнанието,при животните в този му смисъл това е невъзможно...или да :smarty:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

...или да
мисля аз, за някои само. Такива случки съм слушала за животни, че ... просто не знам какво друго да мисля. Не ми се вижда логично някой да ги е управлявал с дистанционно. Сега ми щукна - дали пък например ангели не могат да подтикват животни към някакви действия? Защо животните да не виждат и усещат духовете? Може да са свързани с духовния свят по-добре и от нас. Леле, имам чувстото, че бръщолевя глупости, понеже твърде много недоказани предположения изказах "на глас". Извинете! :hmmmmm::blink::P:harhar::feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Може би виждат и усещат духовете и ангелите повече от хората, но вероятно по-малко ги разбират ...?

Линк към коментар
Share on other sites

Самозъзнанието е характеристика за човешкото ниво, не за животинското.

Съзнанието е животинско.

И аз убедено мисля това :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да разгледаме отношението съзнание-самосъзнание.

Все още разсъждавам като лаик, понеже на този етап не желая да се заровя в съответните книги, дето са писани от специалисти. Техните мнения без друго ще са разнопосочни като нашите. То и аз имам някаква подготовка в тази посока, но беше отдавна, не съм се занимавала с това междувременно. Във всеки случай пропуснахме животните, когато учехме.

По-интересно ми е да поразсъждавам самостоятелно, понеже тръпката от търсенето е по-голяма, чувството за свобода, примесено с доза несигурност, усещането, че и с минимум собствени средства може да се достигне целта...

Съзнание. Съзнаваш съществуването на света, на отделни негови части, връзки и отношения помежду им. Една такава част в смисъла на такова разглеждане си и ти самият, понеже не може да виждаш другите, а да не виждаш себе си и отношенията си с останалия свят. В смисъла на думата съзнание ти съзнаваш и себе си. Но дали по тази линия на разсъждение не прескочихме в сферата на самосъзнанието, т.е. да имаш съзнание за себе си означава ли, че имаш самосъзнание?

Самосъзнание. Тук съществено е какво определение за самосъзнание ще се даде, понеже оттам ще тръгнат разсъжденията, съпоставянето и изводите. Ще променя първоначалното си намерение и ще прескоча до някой виртуален речник, да видя какво пише там.

...

Самосознание — осознанное человека своего общественного статуса и своих жизненно важных потребностей.

САМОИДЕНТИФИКАЦИЯ - социально-психологический процесс, представляющий собой осознание социальной группой своей тождественности (единства всех членов на основе каких- либо признаков), а отдельным индивидом — своей принадлежности к определенной группе.

САМОСОЗНАНИЕ - индивидуально- психологический и социально-психологический процесс осознания человеком или социальной группой своих свойств, качеств, положения в системе общественных отношений, интересов, идеалов, ценностей.

САМОСОЗНАНИЕ , осознание и оценка человеком самого себя как личности - своего нравственного облика и интересов, ценностей, мотивов поведения.

САМОСОЗНАНИЕ - (само-со-знание) - противоположное осознанию внешнего мира (объекта) переживание единства и специфичности "Я" как автономной (отдельной) сущности, наделенной мыслями, чувствами, желаниями, способностью к действию. Включает в себя процессы самопознания (само-по-знания), самоидентификации, самоопределения. Внешне проявляется как система предъявляемых (явно и неявно) самооценок и оценок других, помещающаяся в основание задаваемой модели познавательных и социальных дистанций, позволяющих мне определять мое место в системе складывающихся вне меня связей и отношений как в теоретическом, так и практическом их срезе, а также вырабатывать механизмы самоутверждения меня в мире и самозащиты меня от мира, определяющие индивидуальные качества личности. Это вынесение себя и своего сознания вовне дополняется и фундируется обращением индивида на самого себя, направленностью сознания на самое себя, т.е. "вовнутрь"...

Прощавайте, но в бързането не можах да намеря материали на български. Засега трябва да спирам. Вие какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Днес си играх с гълъба на майка ми, който тя спаси. Беше малък, с ударено крило и не можеше да се храни сам. Пълнеше му гушката със зърно, а понастоящем в студените дни и нощи го прибира в стаята. Тази сутрин му се скара, че не акал на вестника, ами ... на килима. Имаме си и хамстерче, преди малко пак местих един шкаф, за да го прибера. Голяма радост за децата! Особено добре се отрази на сина ми, който беше доста агресивен, а сега проявява повече нежност към животните, а и към хората.

Сега не мога да пиша повече, нека да остане и за после. При толкова любители на животните, които се срещат тук, със сигурност няма да си разговарям сама.

Поздрави,

Латина

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

При мене се беше прикомандировала една котка, без да я викам. Една такава, червеникава. И тя, най-първо, ме гледаше дивашки с подозрение. Гледам, че я е страх от мене. След като започнах да се отнасям много добре с нея, започнах да ѝ давам сиренце, баница, най-хубавото, каквото имах, и тъй внимателно ѝ давам, като на някой мой приятел, тя почна да върви след мене като адютант. Аз тръгна, и тя тръгне пред мене. Аз се върна, и тя се върне. Слизам по стълбите, и тя слиза. Върна се, и тя се връща. Аз вляза в стаята, и тя се качи и ме чака горе пред вратата. Никакъв юлар не слагам на котката. Тя знае, че имам сладки работи и като върви подир и пред мене, все има предвид какво ще ѝ дам. Като вляза в стаята си, тази котка има две думи, две котешки думи, които аз научих от нея, много съдържателни. Тя ми казва по котешки: „Учителю благи, прояви сега своята велика благост, която имаш към мене.“ Как ще я проявя? Едно парче хляб с хубаво сиренце, първокачествено. След като изяде нещо, казва друга една дума: „Учителю благи, откакто съм дошъл при тебе, доста се просветих.“ Ще кажете: „Може ли да се просвети котката?“ Просвещава се. Казваме: „Просветнало му нещо.“ Просветнало му, но като намери други котки, дави ги всичките. Голям скандалджия беше. Някой път съм горе в стаята си и чувам, на керемидите се вдига шум. Сега вече не прави скандали. Един ден слизам и виждам, приготвил се да се хвърли на Мурджо (нашето куче). Казвам му: „Тук е място на мир. Чакай, Мурджо, да го не бутнеш. Той е един от учениците.“ И Мурджо седи мирно. След време, гледам, минава един друг котарак и ученикът като го натиснал, и започнал да кряска. Мурджо, като се затича, хвана котарака и казва: „Какво право имаш ти да натискаш?“ Щом го пусна, и онзи котарак избяга. Върна се назад, и онзи го търси. Мурджо казва: „Да благодариш на мене. Аз ти дадох един добър урок. Да знаеш още веднъж как се дави един ученик.“

http://www.beinsaduno.info/books/1943-02-2...3-05-30-05.html

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Всъщност ....вертикалния гръбначен стълб и ларинкса... си мисля сега ...при животните "говорят" кои :hmmmmm:

:v: Любов +Светлина+Мир+Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Не знам дали въпросът ми е точно към тази тема, но не ми се отваряше нова.

Това което ме вълнува е, че от месец септември в нашия блок няма хлебарка за лек, както се казва. Блокът ни е 8 етажен и има 12 входа. Не са правени опити за унищожението им, освен с локално пръскане или с "къщичките" за които споменава Майкъл.

Миналата година "извираха" от всякъде,а сега дори през нощта не се виждат. Съседите ми са спокойни, дори щастливи. Но аз се замислих по въпроса - има ли причина даден вид да си тръгне ей така?

Чувала съм, че мишките се оттеглят преди земетресение, но за хлебарките не знам нищо. :hmmmmm:

Не съм наясно какво самосъзнание имат хлебарките <_< , но такова изчезване ми се струва доста мистериозно :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм наясно какво самосъзнание имат хлебарките  , но такова изчезване ми се струва доста мистериозно

Не мисля. :)

Почувствали са се излъгани и обидени -и то от близък приятел. ;)

Първоначално сте ги приели най-гостоприемно, предостави сте им всякакъв конфорт,отнасяли сте се към тях както следва.Те са ви гласували доверие и изведнъж - дистанция,студ и дори - гонене. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Животните имат 4увства, памет и съзнание, могат да оценят собственото си поведение и това на другите.

за всеки интелигентен 4овек е о4евидно, 4е хората съвсем не са единствените носители на интелект на тази планета (който е виждал как изглежда мозъкът на делфин или на косатка или е слушал записи от песните им, ще разбере... тези шивотни имат пове4е гънки в мозъка от нас и всяко едно от тях има уникален "звуков подпис" с други думи-ИМЕ, нещо пове4е- в имената на младите индивиди фигурират 4асти от имената на родителите им, както и характерен за стадото звук)

това 4е за разлика от животните, хората имат свойството да съсипват околната среда вместо да променят нещо в себе си е признак за това, 4е хората са спрели по пътя на своята еволюция.

Крайно време е да тръгнем отново по пътя на развитието.

Въпросът дали животните имат душа е вън от всякакво съмнение. Остава открит въпроса дали хората имат душа.

п. с. из книгата "Душата на Животните" от Жак Приор-

4овекът изкопа дупка с лопата, хвърли котенцата вътре и ги засипа... Коравите буци пръст бяха прекалено големи за лапите на котката. В от4аянието си тя преско4и оградата и отиде при ку4ето на съседите.

От както се помнех ку4ето я гонеше, но този път то разбра, 4е не става въпрос за игра. Котката се завъртя два пъти и го заведе при дупката. Ку4ето подуши буците с пръст и с големите си лапи бързо изрови котенцата. после двете животни ЗаЕдно пренесоха мъни4етата в храсталака"

трогнах се.

Редактирано от КирилЗен
Линк към коментар
Share on other sites

Животните имат 4увства,  памет и  съзнание, могат да  оценят собственото си поведение и това на другите.

за всеки интелигентен 4овек е о4евидно, 4е хората  съвсем не са единствените носители на интелект на тази планета (който е виждал  как изглежда мозъкът на делфин или на косатка или е слушал записи от песните им, ще разбере...  тези шивотни имат пове4е  гънки в мозъка от нас и всяко едно от тях има  уникален "звуков подпис" с други думи-ИМЕ, нещо пове4е-  в имената на младите индивиди фигурират 4асти от имената на родителите им, както и характерен за  стадото звук)

това 4е  за разлика от животните, хората  имат свойството  да съсипват околната  среда вместо да променят нещо в себе си е признак за това, 4е  хората са спрели  по пътя  на своята еволюция.

Крайно време е да  тръгнем отново по пътя на развитието.

Въпросът  дали животните имат душа е вън от всякакво съмнение.  Остава открит въпроса дали хората  имат душа.

п. с. из книгата  "Душата на Животните" от Жак Приор-

4овекът изкопа дупка с лопата,  хвърли котенцата вътре и ги засипа...  Коравите буци пръст  бяха прекалено големи за лапите на  котката. В от4аянието си  тя  преско4и оградата  и отиде при ку4ето на съседите.

От както се помнех ку4ето я гонеше,  но този път  то разбра, 4е не става въпрос за игра.  Котката  се завъртя два пъти и го заведе  при дупката. Ку4ето подуши  буците с пръст  и с големите си лапи  бързо изрови котенцата.  после двете животни ЗаЕдно  пренесоха мъни4етата в храсталака"

трогнах се.

:)

:wub:

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

из книгата  "Душата на Животните" от Жак Приор-

4овекът изкопа дупка с лопата,  хвърли котенцата вътре и ги засипа...  Коравите буци пръст  бяха прекалено големи за лапите на  котката. В от4аянието си  тя  преско4и оградата  и отиде при ку4ето на съседите.

От както се помнех ку4ето я гонеше,  но този път  то разбра, 4е не става въпрос за игра.  Котката  се завъртя два пъти и го заведе  при дупката. Ку4ето подуши  буците с пръст  и с големите си лапи  бързо изрови котенцата.  после двете животни ЗаЕдно  пренесоха мъни4етата в храсталака"

трогнах се.

Здравей Синева,

Фантастично!

Кой е по висшият, Човекът или животните? И аз незнам. :1eye::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! :D

Човек се става трудно.

Хората са по-висши от животните, защото притежават съзнанието на ученици, но ако не го ползват, с нищо не се различават от животните.

Гръбначния стълб при хората е вертикално разположен. Сочи нагоре. Това показва на къде трябва да се движим - нагоре. Тъй като нямаме крила и не можем да се придвижим с тялото си нагоре, не ни остава друго, освен да насочим съзнанието си натам. Много цивилизации са се опитвали да се извисят с твърдата си материя, със земното. Такива са имали единствено падение.

Много боли, когато натъртиш задните си части! :D

Учителя учи на правилен стоеж, така, че енергията да може да се движи безпрепятствено във вярната посока - нагоре.

Неизбежно е и не ни остава друго, освен да заемем местото си в Света - да се учим, да Бъдем Човеци.

Поздрави!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Може би виждат и усещат духовете и ангелите повече от хората, но вероятно по-малко ги разбират ...?

А може би ние не можем да ги разберем.

Имах най-прекрасния ризеншнауцер на света-Арчибалд. Преди време, в среднощните часове, детето ми спеше, а аз гладех.Съпругът ми беше на работа. Кучето също спеше в големия коридор. В един момент то стана тихо, загледано в една конкретна посока-към един ъгъл на тавана.Наоколо беше среднощна тишина. Започна да ръмжи в посока на ъгъла. Застана в отбранителна позиция на прага на стаята, в която бях. Когато се приближих към кучето, то ми показа да стоя в стаята. Поглеждаше ме и препречваше изхода. Придвижваше се леко на зад, без да отделя погледа си от посоченото място. Настръхна.Започна да лае заканително. По всичко личеше, че "разговаря с някого". Този "някого" не беше добронамерен. С муцуната си побутна вратата на стаята и аз я затворих.Успокои се.Цяла нощ това прекрасно животно стоеше плътно до мен.Известно време след това често поглеждаше към тавана???

Струва ми се , че от цялата ситуация аз не узнах какво стана. Интересно за мен беше да разбера дали можем да постигнем общуване без говор.В последните години от живота на моето куче, си "говорехме" с поглед в очите.

След смъртта на Арчибалд в живата ми настъпиха много обрати на различни нива. Това куче не беше случайност.

Въобще за съзнанието и за самосъзнанието при животните много можем да си говорим, но човечеството е още далече от истината. Та ние още не познаваме и общуването им, не сме излезли от дарвиновата теория за първосигналната система, не разгласяваме, че животните разбират езика ни , а ние техния-почти не...Ние не познаваме достатъчно и нашата собствена чавешка психика, съзнание и самосъзнание. Напред е времето!

Линк към коментар
Share on other sites

Има интересни изследвания и записи по този въпрос. Не отдавна попаднах и на еволюцията на човека...и лекмурийската цивилизация.

Интересното беше, че животните започнали да се хранят с лемурийците - сънародниците им освободили възможно най-много от животинските тела - ала с времето броя на изядените се увеличил до толкова, че те останали в тела на животни. Така попаднали в еволюцията на земята вместо директно да идват и да си отиват като проявления - въплащения. С времето излезлите от животинското царство се появили в човешка форма вече следваща раса след лемурийската с по-тврди тела....и тн

Един вид във всяко животно живее човешка душа в неизчерпаем кръговрат поради измененията в еволюцията на човека.

Ако ви е интересно това е линк за нигата свалена от акаша: http://www.himalayanacademy.com/resources/...f_contents.html

Иначе смятам че всяко животно има съзнание просто при тях се проявява по различен начин. Примера с делфините е много подходящ - има защо да са символични за телепатични способности - имах удоволствието да се убедя в това.

Домашните любимци приемат черти от характера на стопаните си и не само това. Комуникацията очи в очи е прекрасен пример:)

Домашните любимци пътуват астрално. Това за мен значи, съзнание, душа.

Мисля, че разликата при животните и хората е в това че при животните липсват или са недоразвити горните им тела затова телата им са в друга по не еволюирала форма. Тялото е изградено да изпълнява функциите на съзнанитето.

Не сме ли били всички животни - някои култури приемат това под формата на тотеми и тяхното изучаване и използване за лечителски и други практики.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...