Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кой е по-висш: Учителят или Висшият Аз?


B__

Recommended Posts

Има и разлика и тя е в липсата на илюзия (Майа). Личността приема за себе си нещо, което не е. Центърът на Висшия аз е в божествената „му“ същност, т.е. в неограниченото, неизменното и съвършеното. Центърът на личността е най-вече там накъдето са насочени желанията му.

Именно това е най-голямата заблуда.

Преди време той пожела да бъде Бог. Наричат го Луцифер - носител на светлина. В първоначалния божествен план той и Христос бяха едно - фокуси на божествена изява, които се отразяваха един - друг.

Точно той е изворът на майя.

Личността е само резултат от непълнотата му, която той сам избра, наричайки я свобода.

Това е една изключително важна тема, по която не бихме могли да се разберем...

Кое е най-голямата заблуда? Не ми стана ясно. Същността на висшия аз е божествена. Това не прави висшия аз и Бог идентични. Идентични са същността на висшия аз и Бог. Висшият аз не е съвършен, той се развива, но неговото движение е към центъра. Той се стреми съзнателно да действа според божествените закони и не от свое име и преследвайки свои цели, а такива, надхвърлящи собствената му индивидуалност. Тук егоистичността на низшия аз отсъства напълно, въпреки че съзнанието за аз, за индивидуалност се запазва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 26
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Кристиян

Как е възможно висшия аз да има същност, идентична на Божествената, при положение че си запазвал правата за "индивидуалност" на съзнанието... Ин-дивид= В-разделение, но от какво би могъл да бъде разделен един висш аз? От Твореца естествено...

Чета евангелиетата, и никъде не намирам Христос да е заявил каквито и да са права, отнасящи се до запазване на индивидуалността, а тъкмо обратното- "Аз и Отца Ми- едно сме", "Не върша нищо от Себе Си, а това, което Отец Ми е изявил", когато Го пита един, кога ще види/познае Бог, Христос му отвръща нещо от типа "Щом Мене виждаш/познаваш- значи си видял/познал Бога"- по памет свободно цитирам.

Висшият Аз е нищо повече от това, което в писанието е обозначено като "паднал ангел". Да, функцията на Луцифер е била да отразява Божествената Светлина, но "възгордяване" е понятие, което опорочава принципа на Луцифер- да разпространява. Луцифер се възгордява и претендира за равенство с Твореца, но не би могъл да "произвежда" Светлина, а само да я отразява. Отражението и принципът на огледалото като цяло, е следствие на падението...Висшия аз е просто огледало, което счита себе си за център- ето това е то да се запази "съзнанието за аз, за индивидуалност". Така всеки висш аз само по себе си не произвежда Светлината, а отразява светлина, която вече е била отразявана и отразяванаа...

Извод: Висшия аз няма Божествена същност, а представлява опорочен Луциферов принцип, при който вместо да се разпространява Светлината на Твореца, се отразява вече отразена светлина, при това- всяко огледалце- всеки висш аз, запазвайки си "правото за индивидуалност на съзнанието" възпирема себе си като център, като по този начин се оформя нивото на "падение", наречено "огледална сфера", която се изхранва не от Светлината на Твореца, а от многократно преработена изначална пранична енергия (Светлина). Да пордължавам нататък с обяснение на всичко това ми се струва несъстоятелно, защото не би било възможно каквото и да е осъзнаване при условие, че едно съзнание функционира с представата, че висшият му аз хем може да бъде носител на индивидуално съзнание, хем същността му да бъде БожественНа.

В същотото време е съвсем вярно твърдението, че моя Господ, който ме е създал такъв какъвто съм във физическия и психоемоционалния ми облик, е висшия ми аз, т.е. тялото ми и личностното ми съзнание с което се идентифицирам е продукт на висшия ми аз- той е небето, тялото и личностното ми съзнание- земята, и микрокосмичния модел е налице...само че с един много съществен дефект- земята винаги претърпява пълна разруха, а небето само по себе си не е достатъчно за да съществува като модел завършен микрокосмос, поради което след всяка загуба следва една и съща процедура- от пръст моя Господ си прави нова земя-нова личност, нов индивид...обречен на разруха...

Ако това не е пример за Хадес- не знам кое ще да е..."Вечни мъки"- да се мъчиш като грешен модел на микрокосмос да функционираш така, че хем небето, хем и земята да са цели...Е, такъв филм нема...Много опити в това отношение са показали, че в огледалната сфера има постижения по отношение на това,висшия аз да се опита да запази колкото може по-дълго "земята", което е намерило израз в множество окултни кръжочни дейности, от които сред най-популярните са йога-кръжоците...

В края на краищата, кръжочника по йога не желае нищо повече от това, да слее себе си с висшия си аз- вменявайки си това за някакво обожествяване...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...