Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паневритмия през зимата


Светла_Б

Recommended Posts

Много приятели в България и чужбина задават въпроса дали все пак не може да се играе Паневритмия и през зимата, защото много им липсва. Казват, че отделни упражнения могат да се играят, въпреки, че енергийният поток от Слънцето се засилва от пролетното равноденствие нататък. Имате ли личен опит ?

Линк към коментар
Share on other sites

Много приятели в България и чужбина задават въпроса дали все пак не може да се играе Паневритмия и през зимата, защото много им липсва. Казват, че отделни упражнения могат да се играят, въпреки, че енергийният поток от Слънцето се засилва от пролетното равноденствие нататък. Имате ли личен опит ?

Не зная дали такава паневритмия е възможна, но поне звучи красиво :)

Линк към коментар
Share on other sites

Много приятели в България и чужбина задават въпроса дали все пак не може да се играе Паневритмия и през зимата, защото много им липсва. Казват, че отделни упражнения могат да се играят, въпреки, че енергийният поток от Слънцето се засилва от пролетното равноденствие нататък. Имате ли личен опит ?

Външните условия са наистина определящи за светските хора и за тях усещането за пролет започва след 22 март ,за северното полу кълбо ,и 22 септември за южното. Интересното за Ученика е ,че когато в него Духът пролети, то това е едно начало ,което се стреми нагоре и все нагоре. Когато се новороди вътрешният живот,вечната пролет е неговата визитна картичка. Под сурдинка казано;знаете ли колко е хубаво да си пеете и играете Паневритмията,дори и когато навън е зима ,но да сте далеч от критичните погледи на вещи авторитети.Това последното ,все едно ,че не съм го казал,щото ще ми се сърдят.

Линк към коментар
Share on other sites

Много приятели в България и чужбина задават въпроса дали все пак не може да се играе Паневритмия и през зимата, защото много им липсва. Казват, че отделни упражнения могат да се играят, въпреки, че енергийният поток от Слънцето се засилва от пролетното равноденствие нататък. Имате ли личен опит ?

И на мен ми липсва .Вчера следобяд така ми се прииска да поиграя,че станах и си направих няколко упражнения в офиса,тананикайки си мислено.Понеже няма слънце и свеж въздух(особено второто) използвах една визуализация с полянката ,на която играех.Това с визуализациите на паневритмия прилагам и по време на разходките с домашния любимец.Слушам музиката на паневритмия на Mp3 и визуализирам.У дома слушам музика или гледам дисковете.

Може би високо в планината има условия за игра и през зимата.Но в град намиращ се в равнината,затиснат с пелена от газове,мъгла и при сменящия се напоследък климат ежедневно-вятър,сняг и слънце,не съм сигурна,че може да се получи игра през зимата на открито.

Линк към коментар
Share on other sites

Външните условия са наистина определящи за светските хора и за тях усещането за пролет започва след 22 март ,за северното полу кълбо ,и 22 септември за южното. Интересното за Ученика е ,че когато в него Духът пролети, то това е едно начало ,което се стреми нагоре и все нагоре. Когато се новороди вътрешният живот,вечната пролет е неговата визитна картичка. Под сурдинка казано;знаете ли колко е хубаво да си пеете и играете Паневритмията,дори и когато навън е зима ,но да сте далеч от критичните погледи на вещи авторитети.Това последното ,все едно ,че не съм го казал,щото ще ми се сърдят.
:thumbsup2: Знаем - но защо да е под сурдинка? Съвсем си е явно и каним всички в неделя 9:30 в Хасково. Това е курс, на който не само играем, но споделяме, задаваме въпроси, коментираме музиката, текста и всичко свързано с упражненията, правим и други упражнения, учим... Накрая на занятието изиграваме цялата Паневритмия. Има нови хора почти на всяко занятие, така че тези, които са по-опитни танцуват с тях, за да имат опора и да има кого да наблюдават. Много е хубаво. Прекъснахме по празниците и наистина се усеща липсата. Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Светла, това е много хубава идея, защото "вечната пролет в душите ни не се интересува от времето навън". То, хората играят паневритмия през пролетта, а ангелите през зимата, за да я подготвят. :)

Редактирано от braman
Линк към коментар
Share on other sites

Беше ме срам да си кажа, но и аз си слушам музиката винаги, когато имам нужда. Пък нещо лошо до сега не намирам. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Много приятели в България и чужбина задават въпроса дали все пак не може да се играе Паневритмия и през зимата, защото много им липсва. Казват, че отделни упражнения могат да се играят, въпреки, че енергийният поток от Слънцето се засилва от пролетното равноденствие нататък. Имате ли личен опит ?

Външните условия са наистина определящи за светските хора и за тях усещането за пролет започва след 22 март ,за северното полу кълбо ,и 22 септември за южното. Интересното за Ученика е ,че когато в него Духът пролети, то това е едно начало ,което се стреми нагоре и все нагоре. Когато се новороди вътрешният живот,вечната пролет е неговата визитна картичка. Под сурдинка казано;знаете ли колко е хубаво да си пеете и играете Паневритмията,дори и когато навън е зима ,но да сте далеч от критичните погледи на вещи авторитети.Това последното ,все едно ,че не съм го казал,щото ще ми се сърдят.

Работата е там, обаче, че "вещият авторитет" в случая е Учителя. В томчето "Царството на живата природа" са описани смените на енергийните потоци и Паневритмията е съобразена с тях, затова и се играе от пролетното до есенното равноденствие. Енергиите, идващи от центъра на Земята могат да бъдат много разрушителни. Не казвам, че СА ВИНАГИ такива. ДА, на вички ни липсва Паневритмията през зимата и затова на курсовете по паневритмия често идват хора, които всъщност добре я знаят. Може би все пак има някой, който да е усетил разликата, когато играе през зимата и лятото? :)

Линк към коментар
Share on other sites

От малкия опит, който имам - през зимата повече уча, наблюдавам себе си, движенията си, доправям някои елементи, плавност, лекота. Сега уча текста наизуст - пея си без глас докато играем....

През сезона 22.3 - 22.9 като че ли повече я "живея", всичко се слива някак - движения, музика, текст, вътрешно състояние... Обаче доколко ще се получи това "живеене", струва ми се, зависи от работата, която съм свършила през зимата. Първият ми сезон си беше почти изцяло учене, не изживяване. След втората зима на курса усещането беше далеч по-различно - повече лекота, свобода, сливане... И остана списъка с нещата, над които сега работя...

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, светли души !

Чудесно е , че Паневритмията е с нас през всички сезони по различен начин + от есенното до пролетното равноденствие я слушам и пея при импулс + пробвали сме преди време на няколко пъти от любознателност :) да играем и през зимата навън + разликата...хехе ...едно е да играеш бос + съвсем друго ...с ботушки :1eye:

:v: Бодри + Будни + Смели + Благи !

Линк към коментар
Share on other sites

А не ви ли се е случвало да изпитвате безпричинна тъга, играейки през зимата? Когато разучаваме отделни упражения или ги усъвършенстваме умът ни е зает с тях и не обръщаме внимание на фините настроения и течения, но ми се е случвало, особено в по-предните години, когато на курсовете изиграваме малко повече без прекъсване, и се вслушвам в себе си, да усещам как през мен минава едно миньорно настроение, една лека безпричнна тъга. По-късно прочетох за мажорните и миньорните гами, че последните Учителя свързва със земния живот. Това ми даде известно обяснение. Написах - в по-предните години, защото след като усетих това винаги започвам заниманията с формули и се стараем с участниците да създадем по-лека и светла вибрация. И все пак понякога ни коства известно усилие за да се доближим до лекотата на истинската Паневритмия. Много помага документалния запис от Рила с хора и оркестъра. Веднага слиза нещо "Рилско". Това е от моя опит. Разбира се, всичко казано не важи за слушането и пеенето, а само когато тялото се включи като инструмент.

Редактирано от Светла_Б
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...