Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианство


Recommended Posts

Искам да задам следния въпрос.

Какво мислите за хората, които са вегетарианци, а професията им или работата им ги задължава да се занимават точно с обратното - от месарския бизнес до продуктите за лов? Това е.

Не мисля лошо за тях ,надявам се, че всеки един от тях ще намери подходящия момент за кръгом.

Защото при такива случаи съдбата винаги се обажда с няколко предложения ,кой и как ще ги използва е друг въпрос.

А те определено ,не се чувстават добре:

Както би се чувствал един музикант ,който трябва да работи в строителството.

Един ветроходец ,който трябва да работи затворен по 12 часа някъде.

Като един художник ,който трябва да работи в хранителен магазин.

Но няма нищо вечно ,ако въпреки всичко го правят ,значи има поредица от причини за това,но според мен нито една от тях не е основателна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 883
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Искам да задам следния въпрос.

Какво мислите за хората, които са вегетарианци, а професията им или работата им ги задължава да се занимават точно с обратното - от месарския бизнес до продуктите за лов? Това е.

Работих в кланица бях техник но правех и всичко друго .Зависи от много фактори.Убивах само когато ги мъчеха от некадърност.

Линк към коментар
Share on other sites

Което пък ме навежда, от своя страна, на следния въпрос: има ли, съществува ли хуманно и нехуманно убиване на животни? Темата е един абзац от широкото понятие за вегетарианство като култура на духа изобщо.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да задам следния въпрос.

Какво мислите за хората, които са вегетарианци, а професията им или работата им ги задължава да се занимават точно с обратното - от месарския бизнес до продуктите за лов? Това е.

Tова е въпрос на лична етика и морал.

Аз от доста години вече се занимавам с търговия на всичко необходимо за декоративното градинарство и зеленчукопроизводството; като се започне от семената и посадъчния материал и се стигне до техника и инструменти. И макар че това няма пряка връзка с поставения въпрос, пак си имам морални съображения, за да не продаваме например в декоративния сектор букети, а в зеленчукарския сектор - препарати за растителна защита.

Преди много години обожавах букетите, особено красиво аранжираните, увличах се по икебана, но в момента просто не ми е по силите да гледам как умират цветята във вазата. За вредността на препаратите за растителна защита няма какво да говоря; продаваме и се старая да разширя асортимента от такива, които са на билкова основа и имат по-скоро превантивно действие, но и общо взето с миризма и вкус успяват да изгонят вредителите от културните растения. Много мои колеги и контрагенти от страната ме съветват да не се правя на интересна, ами да започна да продавам поне препарати, защото е много доходно и с тяхното включване в асортимента се избягва в голяма степен сезонността на нашата работа, но не мисля да го правя.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"... Аз имам доверие в човека, в чийто дом съм влязъл! И вие трябва да имате вяра в хората. Ако дъщерята на домакина е болна, ще туря ръката си на главата ѝ и ще я излекувам. Баща ѝ ще ми каже: „Сега ще заколя една кокошка, ще я сготвим и ще се нахраним добре“. – „Нали си вегетарианец, как ще ядеш кокошка?“ – Предпочитам да ям кокошка, отколкото да взимам пари. Има вегетарианци, които не ядат месо, а взимат пари от хората. Те са смешни със своите идеи. Ще говорят за вегетарианство! Аз говоря за вегетарианство в пълния смисъл на думата. Какво е това вегетарианство, при което цял ден се тревожиш? То е едностранчиво вегетарианство. Казвате: „Ние сме окултисти, вегетарианци“; други са православни, католици, евангелисти. Трети се делят на духовни, светски, и спорят кой от тях е на прав път. Това е частично разглеждане на въпросите. Вегетарианците са тревопасни животни, а другите – месоядни. И едните, и другите имат право да съществуват. Под „кокошка“ разбирам да те угости някой от благодарност за доброто, което си му направил."

http://triangle.bg/books/1923-04-22-10.199...3-05-13-10.html

Линк към коментар
Share on other sites

Интересна темичка.

Изчетох почти всичко по нея с голямо любопитство и да си призная малко съм уплашена от резкостта, с която се отрича месоядството. Някой по-нагоре беше споменал, че месоядците 'вадели вода от 9 кладенеца', за да доказват теориите си. А интересното е, че видях мнения, които са точно подобно вадене на водица.

Първото най-странно нещо, което прочетох беше, че хората, ядящи месо миришели. Това не знам на каква основа се базира, но логиката, че в природата хищниците 'миришат' е смешна. Ако въпросния форумец по-активно се поинтересува от реалното положение на нещата, ще разбере, че един от най-ловките хищници в природата - котката, има само няколко потни жлези и е практически е сред най-немиришещите бозайници. Дори има голяма природна логика в това - хищниците се нуждаят от незабележимост, от това да не могат другите животни да ги видят, помиришат, усетят. Има различни начини, по които са еволюирали, за да станат по-малко 'видими' за тревопасните бозайници. Който се интересува - може да прочете.

А и който ми каже, че една крава или оФсЪ не миришат - ще го заведа лично ;) Пък и те някои мухи неслучайно са кръстени 'конски' :D

Искрено се надявам да ме прочетете без предразсъдък, защото лично знам до колко голяма мания може да доведат определени хранителни навици - като се започне от суровоядството, мине се през гладолечението - и се стигне до психическите заболявания на анорексията и булимията.

Та всичко това ви го пише един БИВШ вегетарианец, който със същата тази страст защитаваше нещо, което всъщност не е било правилно. Години наред не хапвах месо. И си боледувах, и си защитавах теорията, че се храня правилно. Докарах си сума стомашни проблеми, да не говорим за това, че стигнах почти до анемията. И в един хубав момент доФторите ми казах: или месо, или анемия. Е, май направих правилният избор.

А за хората, работили в кланици, може да отидат да поработят в Нестле (кат мен), после няма да искат да хапват шоколад с години :lol: В хранителния 'бизнес' винаги си има малки тайнички, малки заобикаляния на стандартите и нормите. Това не значи, че трябва да спрем да живеем, нали ;)

В заключение: животът си е ваш, изборът - също. Единственото, което не бива да правите е едва ли не да 'назидавате' или обиждате хората с различен избор от вашия. Особено наричайки ги смрадливци ;)

Линк към коментар
Share on other sites

@MyPa_TpuO:

Добре написано заключение.

Само относно смрадта от месоядството - при човека си я има. Това се дължи на повечето сяросъдържащи аминокиселини които има в месото (метионин, цистеин), отколкото в повечето растителна храна. Така че тук има основание да се твърди това. Все пак е веге-форум. Иначе не бих бил така директен ако бях сред хора които не се интересуват от темата. Но тук точно тя се обсъжда...

Дори самият Учител Петър Дънов е казвал че вегетарианството не е за всеки. Както има различни организми, така има и различни храни (тук няма да задълбавам научно засега). Мисля че участниците тук следва да вземат толерантността и информираността му за пример.

:feel happy::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да задам следния въпрос.

Какво мислите за хората, които са вегетарианци, а професията им или работата им ги задължава да се занимават точно с обратното - от месарския бизнес до продуктите за лов? Това е.

Не мисля, че един вегетарианец не би си дал сметка с какво да се занимава. Вегетарианството е част от цялостен мироглед, който нормално би трябвало да включва въздържане от професия, свързана с ловуване и месарски бизнес. Поне за мен е така.

А какво има в колбасите-ето списък:

• Обрезки

• Лой и сланина

• Кърваво месо

• Свински глави

• Сухожилия

• Ципи

• Жили

• Машинно обезкостено месо - смлени цели птици с перата и костите

• Химически обработени на каша или на прах свински кожи

• Сол

• Грис

• Вода

• Оцветители

• Подправки и други добавки

Такава е истината. Изборът е ваш. Да си затваряме очите, да търсим причини "за", че докторите казали и тем подобнидокторите много неща могат да казват, обаче мнозина от тях пушат, какъв пазител на здравето на другите можеш да бъдеш ти когато сам не спазваш здравословните принципи...), и да ядем това означава, че не можем да видим истината. А всяка първа и основна крачка на духовния път е да видиш и да казваш истината такава, каквато е.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм искала да обидя никого, не съм използвала обидни думи, като споменатата. Аз самата все още имам натрапчива миризма, макар и по-слаба, въпреки че близо три месеца не ям месо. Не се отвръщам от думите си, понеже от опит съм ги казала с чиста съвест, освен това съвсем не съм единствената, която има подобна опитност. Много от вегетарианците, включително Петър Дънов са казали това от личния си опит.

Аз самата се чувствам все по-лека и чиста, чувствам се по-добре. Напоследък отново имах главоболие, но се оказа, че е заради вирусна инфекция. Месото не ми липсва.

Да споделя и за кожата си - чистосърдечно съжалявам, че не съм станала вегетарианка преди двадесетина години - нямаше да имам тези белези по лицето сега. Що се отнася до пъпките - просто вече не излизат.

Котките миришат, имала съм котка. А ако имате зоопарк в града, сравнете хищниците с останалите животни.

Не бих искала да обидя нечие гостоприемство, не ми се е налагало да ям "или месо, или нищо", но все се надявам, че ще се намери някоя гарнитурка, някоя салатка, парче хляб. Яжте каквото искате и да ви е сладко - никого не съдя и не укорявам, не промивам ничий мозък, просто споделям личната си опитност - имам право, нали, без да се чувствам виновна, че съм засегнала някого с /раз/личните си разбирания.

Линк към коментар
Share on other sites

От няколко месеца не ям месо и се чувствам в изключителна кондиция. Всичко стана спонтанно и без да търся ефект. Еднин ден хапнах хапки от месо и след това ми стана кофти и от тогава изобщо не ми се яде месо. Да си призная честно това със специфичната миризма го имаше и при мен. Но е нормално смятам при детоксикацията да настъпи подобно явление. Скоро гледах филм за хора посещаващи санаториум за отслабване и споделяха, че първите дни миришели жестоко .....

Линк към коментар
Share on other sites

Изчетох почти всичко по нея с голямо любопитство и да си призная малко съм уплашена от резкостта, с която се отрича месоядството...

Искрено се надявам да ме прочетете без предразсъдък, защото лично знам до колко голяма мания може да доведат определени хранителни навици - като се започне от суровоядството, мине се през гладолечението - и се стигне до психическите заболявания на анорексията и булимията...

Години наред не хапвах месо. И си боледувах, и си защитавах теорията, че се храня правилно...

В заключение: животът си е ваш, изборът - също...

Аз изобщо съм нямал проблеми с вегетарианството от юноша и може би затова не съм чувствал особено рязко отвращение от месоядците или желание да ги реформирам на всяка цена. Когато навремето майка ми прекаляваше с възраженията към вегетарианството, й подхвърлях някое и друго словесно острие, насочено срещу "саздърмарите", но без да го превръщам в трайно отношение. После като лекар съм давал съвети как да са по-здравословни вегетарианци само на хора, които вече са или са решили, напр. по духовни съображения да стават такива. Имам усещането, че хората, които са отскоро вегетарианци или с труд се опитват да станат такива, понякога са твърде агресивни към месоядците и месоядството, а това не е полезно за никого.

Колкото до болестите, свързани с вегетарианството, занимавайки се на теория и практика с тях, смея да съм уверен, че нямат нищо общо със здравословното вегетарианство. То е много по-трудно обаче први съвременните условия, отколкото горе-долу балансираният смесен режим. Вярно е, че някои белтъци и соли по-бързо се усвояват от животинските храни. По-лесно е в тоя случай анамията да се лекува с месо, вместо да се балансира вегетарианството, но ако човек е вегетарианец по духовни или екосъображения, може да избере второто, и то също с достатъчно голям успех. А аз познавам много анорексици и булимици, които са месоядни и не по-малко безнадеждно затънали в проблема си, отколкото вегетарианците със същия проблем. Тези т.нар. хранителни разстройства са психически заболявания и не видът храна е от решаващо значение, а психологическото отношение към нея.

Опитът ми сочи следната приблизителна статистика за вегетарианците: около 60% са трайно добре или поне по-добре, отколкото когато са били месоядни. Други 30% са също толкова добре или зле, но много бързо се подобряват значително, когато се коригира тяхното вегетарианство, например вместо много тестени продукти, млечни храни и захар се добавят повече плодове, зеленчуци, натурални ядки и кълнове, както и да се промени начинът на хранене - бившите месоядци се хранят набързо, а вегетарианската храна иска търпение за повече дъвкане или предварително смилане... Останалите 10% смятат, че са се влошили значително от преминаването им към вегетарианство. Тук вече не съм наясно до каква степен това е продиктувано от някакви грешки в безмесния им режим или наистина има трудна приспособимост към него по принцип. Обикновено те бързо се превръщат в бивши вегетарианци и не искат и да чуят за нов опит в това направление, но единиците, които имам предвид, че са се решили да опитат, постигнаха след грижливо индивидуализиране на режима си ако не идеална, то съвсем задоволителна адаптация към съответните растителни храни. Във всички случаи обаче изглежда, че за тях вегетарианството е трудно начинание, по-лесно е да се откажат да опитват. животът им е техен, изборът - също... Да, това е така! :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

хората, които са отскоро вегетарианци или с труд се опитват да станат такива, понякога са твърде агресивни към месоядците и месоядството, а това не е полезно за никого.

Колкото до болестите, свързани с вегетарианството, занимавайки се на теория и практика с тях, смея да съм уверен, че нямат нищо общо със здравословното вегетарианство. То е много по-трудно обаче први съвременните условия, отколкото горе-долу балансираният смесен режим. Вярно е, че някои белтъци и соли по-бързо се усвояват от животинските храни. По-лесно е в тоя случай анамията да се лекува с месо, вместо да се балансира вегетарианството, но ако човек е вегетарианец по духовни или екосъображения, може да избере второто, и то също с достатъчно голям успех. А аз познавам много анорексици и булимици, които са месоядни и не по-малко безнадеждно затънали в проблема си, отколкото вегетарианците със същия проблем. Тези т.нар. хранителни разстройства са психически заболявания и не видът храна е от решаващо значение, а психологическото отношение към нея.

Опитът ми сочи следната приблизителна статистика за вегетарианците: около 60% са трайно добре или поне по-добре, отколкото когато са били месоядни. Други 30% са също толкова добре или зле, но много бързо се подобряват значително, когато се коригира тяхното вегетарианство, например вместо много тестени продукти, млечни храни и захар се добавят повече плодове, зеленчуци, натурални ядки и кълнове, както и да се промени начинът на хранене - бившите месоядци се хранят набързо, а вегетарианската храна иска търпение за повече дъвкане или предварително смилане... Останалите 10% смятат, че са се влошили значително от преминаването им към вегетарианство. Тук вече не съм наясно до каква степен това е продиктувано от някакви грешки в безмесния им режим или наистина има трудна приспособимост към него по принцип. Обикновено те бързо се превръщат в бивши вегетарианци и не искат и да чуят за нов опит в това направление, но единиците, които имам предвид, че са се решили да опитат, постигнаха след грижливо индивидуализиране на режима си ако не идеална, то съвсем задоволителна адаптация към съответните растителни храни. Във всички случаи обаче изглежда, че за тях вегетарианството е трудно начинание, по-лесно е да се откажат да опитват. животът им е техен, изборът - също... Да, това е така! :feel happy:

:thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде нещо по същество. Стига с миризми и ацетони...

Много хора от форума са вегетарианци, но има и други. Както има и междинни; т.е. хора, които консумират риба и рибни продукти. Тази вечер си спомних, а бях забравила (не трябваше) да напиша нещо важно. За всички онези, които ядат риба тон - нека да знаят, че масово под етикета "риба тон" се крие месото от делфини. И, неслучайно, най-скъпите консерви филета риба тон на Rio mare - на кутиите пише: "Ние сме приятели на делфините".

Линк към коментар
Share on other sites

Имам усещането, че хората, които са отскоро вегетарианци или с труд се опитват да станат такива, понякога са твърде агресивни към месоядците и месоядството, а това не е полезно за никого.

Да, има го този момент. Мисля, че това е по-скоро временен защитен механизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Първото най-странно нещо, което прочетох беше, че хората, ядящи месо миришели. Това не знам на каква основа се базира, но логиката, че в природата хищниците 'миришат' е смешна. Ако въпросния форумец по-активно се поинтересува от реалното положение на нещата, ще разбере, че един от най-ловките хищници в природата - котката, има само няколко потни жлези и е практически е сред най-немиришещите бозайници. Дори има голяма природна логика в това - хищниците се нуждаят от незабележимост, от това да не могат другите животни да ги видят, помиришат, усетят. Има различни начини, по които са еволюирали, за да станат по-малко 'видими' за тревопасните бозайници. Който се интересува - може да прочете.

А и който ми каже, че една крава или оФсЪ не миришат - ще го заведа лично ;) Пък и те някои мухи неслучайно са кръстени 'конски' :D

Може би това, че хората също имат много потни жлези и излъчват миризма, е едно доказателство, че не са хищници... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде нещо по същество. Стига с миризми и ацетони...

Много хора от форума са вегетарианци, но има и други. Както има и междинни; т.е. хора, които консумират риба и рибни продукти. Тази вечер си спомних, а бях забравила (не трябваше) да напиша нещо важно. За всички онези, които ядат риба тон - нека да знаят, че масово под етикета "риба тон" се крие месото от делфини. И, неслучайно, най-скъпите консерви филета риба тон на Rio mare - на кутиите пише: "Ние сме приятели на делфините".

РИБА ТОН Рибата Тон е една от най-големите риби, които човек ловува в индустриални количества. Може да достигне дължина 2,5 метра и прилича на външен вид на акулата. При плуване развива големи скорости �“ до 70 км/ч. Живее на големи стада Още от древността месото на рибата Тон е известно с отличните си вкусови качества. И днес ловът на рибата е от голямо значение за риболовната и консервната индустрия. Рибата Тон е мазна риба, не много лесно смилаема. Най-добре е да се пече на скара, тъй като така губи част от своята мазнина. Отличен вкус има и готвена на фурна или консервирана.

tonno.jpg

От тук: http://tonnospada.hit.bg/

@Amitaba, да, не сме хищници. Всеядни сме ;)

Ако бяхме хищници, щяхме да се храним само с месо.

А за хищниците и потните жлези съм писала заради разни абсурдни твърдения, които прочетох по-горе.

Редактирано от MyPa_TpuO
Линк към коментар
Share on other sites

А кои тревопасни, имат най-много потни жлези?

И дали по потните жлези се определя, кой е тревопасен, кой месояден и кой всеяден?

Аз бих заложил на други физеологически особености. При човеците е доста спорно, какви сме били, защото каквито и да сме били, вече сме по-други.

За делфините - може би, това че конструктивната им скорост е по-малка от тази при рибата Тон ги прави по-лесна плячка. Съмнявам се, че е толкова масово, но не бих изненадал, ако действително сервират делфини, вместо риба тон.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече комарите започнаха да ме предпочитат пред докторката, с която работя, а преди беше обратно. Ще проверя тези дни на почивката дали са започнали да ме предпочитат пред винаги най-сладката ми за тях дъщеря и ще ви кажа. Ако са започнали да предпочитат дърта отскорошна вегетарианка пред малко сладко месоядче, за какво си говорим?! Конските мухи не са прости - предпочитат тревопасен добитък пред разни други месоядни животни. То не е заради миризмата на тревисто ако и потните жлези - явно изобщо не им пречат, ами заради вкусната качествена кръвчица на тревопасните.

Ще продължа в този дух и може да прекаля, дано не се докачи някой и да каже, че съм агресивна, но искам да споделя една информация, която научих преди време. Да не се разпростирам. Канибалите от дивашките племена, като им паднел някой европеец, първо го държали някой и друг месец на ориз и зеленчуци, да се поизмирише малко на края на селото, докато стане годен за ядене. Иначе такава смрад се носела за чувствителните им дивашки носове, че просто не можели да я понесат, та камо ли да ядат... Това е едно добро оправдание да ядете месо, особено ако смятате да пътувате на някои места.

Всичко това с широка усмивка - моята си е широка, с големи плоски зъби / а не остри/, като на тревопасно животно. :thumbsup2:

Редактирано от latina
Линк към коментар
Share on other sites

Канибалите от дивашките племена, като им паднел някой европеец, първо го държали някой и друг месец на ориз и зеленчуци, да се поизмирише малко на края на селото, докато стане годен за ядене.

Знаех си, че пълним пуйката с ориз заради миризмата.

Сега вече съм наясно, защо изхвърлям ориза - кой би искал да яде 'парфюм'? :P

A за комарите - доколкото знам, комарите отбягват диабетици(поне за 1 е сигурно).

Не знам, дали е научнообосновано. Не мога да кажа, дали е заради приема на инсулин или високата кръвна захар

При вегетарианството, май повече се набляга на въглехидратите, което според мен е по-убедителна причина в полза на харесване или нехаресване от страна на кръвосмучещите. Общо взето, повишава се кръвната захар...съответно и отделянето на инсулин. :)

Надали, миризмата ги притеснява особено.

Аз ям предимно месо, ама като ме побарат..няма прошка. Надали е заради дезодорантите, които ползвам. :P

Дори и с Аутан, трудно ги прогонвам.

А пък, сложността на конските мухи е смехотворна.

Предпочитат Тревопасни и често пъти се навъртат покрай сладки Торти.

Миличка, днес ще хапваме ако с ягоди - казала Мухата майка.

- Бляк, ягоди..троснала се малката мухичка. :lol:

Редактирано от С7АЛК3Р
Линк към коментар
Share on other sites

Надали, миризмата ги притеснява особено.

АХам. �”аже съм забелязала склонността им да се навъртат около конски и кравешки дупета (извинявам се за израза, но за съжаление си е вярно). :thumbsup1:

А който е чел достатъчно история, знае, че европейците всъщност са били крайно нехигиенични персони. Тежките миризми на парфюмите са били с цел прикриване на нечистоплътност, като тя е била толкова масова, че дори кралските персони са се къпели много рядко. Кой се е замислил някога защо изобщо съществува израза: "Честита баня". Тъй че канибалите са си били прави да ги оставят да се измирисват. Сигурно подплатено и с много вода. Което от своя страна има общо с банята, не с храненето :) Нищо чудно и те да са събирали рояци от мухи. Не съм била, за да видя.

ПП. Сещам се още нещо, трябва да потърся къде точно беше публикувано изследването. Доказано е, че най-малко миришат изпражнения на племена, които се хранят основно с .. мляко. :) Да не забравяме, че това е животински продукт все пак ;)

Редактирано от MyPa_TpuO
Линк към коментар
Share on other sites

@Amitaba, да, не сме хищници. Всеядни сме ;)

Ако бяхме хищници, щяхме да се храним само с месо.

А за хищниците и потните жлези съм писала заради разни абсурдни твърдения, които прочетох по-горе.

Здрасти, Мура!

Да, не сме хищници и е неуместно да бъдем сравнявани с тях по анатомия и физиология.

Вероятно изглеждат абсурдни такива твърдения, но хората просто споделят опита си. Аз мисля, че по-скоро е вярно това за миризмата.

Да, човекът не е тревопасно същество, нито хищник, а всеядно, но месото е една твърде тежка храна, която държи човек в едно притъпено състояние на съзнанието и не е подходяща за хората, които продължават да еволюират. Агонията на умиращите животни, пренесена с месото, създава емоционален, умствен, физически и душевен дискомфорт у човека, който е много по-фин и чувствителен за тези неща от лъвовете например.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво си го пишеш и си го мислиш, но доколко си права?

И доколко, по-бавната усвояемост на месото/понякога/ е вредна? По-бавна в сравнение със...?

Бързо усвояващи храни са и junk-foods(например, хамбургерче с картофки), като при тях, най-полезното е месото, точно заради по-бавното му усвояване.

До голяма степен, затлъстяването се дължи, точно на прекаляване с Други храни, различни от месо.

Не за друго, защото усвояемостта на протеина е максимум до 50гр. на хранене, а другото отива ...навън.

Докато при консумация на въглехидрати - прекомерна консумация, остават глюкозни запаси, които са най-добрия стимулатор на затлъстяването. Особено при бързоусвояеми храни, които са с висок гликемичен индекс, явлението е налице.

Всъщност, понеже споменаваш притъпяване на съзнанието, защо не направиш един експеримент - изкусай 1/2 буркан пчелен мед.

Несъмнено, този продукт е с много бърза усвоямост. Много по-бърза от което и да е месо.

После, можеш да напишеш, какви резултати е дал нашият малък експеримент. Доколко си почувствала притъпяване, доколко изостряне и бодрост.

Не разбирам, какво толкова му се плашите на месото. Понякога по цяло кила изяждам на ядене и нямам оплаквания. :dancing yes:

И всъщност, някои смятат, че точно месото е дало тласък на човешката еволюция.

Някога, някъде, един вид маймуни е започнал да ловува. Това е подсигурило достатъчно хранителни запаси, накарало ги е да Мислят, осигурило им хранителн източник, който е надежден - направило ги по-умни и по-силни физически. Така се появили нашите прадеди.

Може би е само теория, а може би не.

Редактирано от С7АЛК3Р
Линк към коментар
Share on other sites

Теории има много, но като човек поживее повечко и с будно внимание (:dancing yes: ) оглежда практическите резултати от едно или друго важно решение за живота - каквото без съмнение е и начинът на хранене - стига до някои изводи, на които според мен може повече да се вярва. Теориите могат да послужат отчасти за обяснение на тези изводи. В случая, моите изводи са, че като всяка храна и всъщност като всяко нещо на тоя свят, и месото като храна си има както слаби, така и силни страни. Въпросът е, в каква зона попадат едните и в каква - другите. Не мога да твърдя, че човек би оцелял през ледниковата епоха изобщо без месна храна. Днес обаче даже в северните страни има добри вегетариански алтернативи. Също така месото има безспорни тонизиращи свойства за хората, които го усвояват добре; но е вярно и че има доста вегетариански храни, например кълнове, които също те карат да пращиш от енергия, при това без да миришеш (:dancing yes: ). Освен това моментното тозиниране не е толкова важно, това го правят и кофеиновите продукти, важно е в крайна сметка дали се постига хармония между различните органи и системи, а също и между физика и психика - това по мои наблюдения е по-достижимо при чисто или силно преобладаващо вегетарианско хранене, отколкото при официално приетото у нас "балансирано смесено хранене (при него всъщност има излишеци на протеин, наситени мазнини, захар, сол и др., и недостиг на плод, зеленчук, натурални ядки и семена). Да си здрав и бодър вегетарианец не включва да си похапваш по половин килограм мед, което би довело до рязко нарушаване във въглехидратната обмяна, а да осъществяваш един разумен баланс между различни растителни източници. :yinyang:

Почти същите резултати като пълното вегетарианство може да се постигне и с 80-90% растителна храна, при условие че останалата, която е животинска, е качествена, а не например запържена, колбасирана и т.н.

А за влиянието на месото върху духовнто осъзнаване, нещата стоят според мен така. То по принцип влияе задържащо върху духовното развитие, но далеч не е единственият фактор. Затова не е правомерно да се сравнява някой високо духовно развит индивид, който по различни причини все още яде месо, с някой слабо развит, който не яде... :3d_017:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво си го пишеш и си го мислиш, но доколко си права?

И доколко, по-бавната усвояемост на месото/понякога/ е вредна? По-бавна в сравнение със...?

Бързо усвояващи храни са и junk-foods(например, хамбургерче с картофки), като при тях, най-полезното е месото, точно заради по-бавното му усвояване.

До голяма степен, затлъстяването се дължи, точно на прекаляване с Други храни, различни от месо.

Не за друго, защото усвояемостта на протеина е максимум до 50гр. на хранене, а другото отива ...навън.

Докато при консумация на въглехидрати - прекомерна консумация, остават глюкозни запаси, които са най-добрия стимулатор на затлъстяването. Особено при бързоусвояеми храни, които са с висок гликемичен индекс, явлението е налице.

Всъщност, понеже споменаваш притъпяване на съзнанието, защо не направиш един експеримент - изкусай 1/2 буркан пчелен мед.

Несъмнено, този продукт е с много бърза усвоямост. Много по-бърза от което и да е месо.

После, можеш да напишеш, какви резултати е дал нашият малък експеримент. Доколко си почувствала притъпяване, доколко изостряне и бодрост.

Не разбирам, какво толкова му се плашите на месото. Понякога по цяло кила изяждам на ядене и нямам оплаквания. :dancing yes:

И всъщност, някои смятат, че точно месото е дало тласък на човешката еволюция.

Някога, някъде, един вид маймуни е започнал да ловува. Това е подсигурило достатъчно хранителни запаси, накарало ги е да Мислят, осигурило им хранителн източник, който е надежден - направило ги по-умни и по-силни физически. Така се появили нашите прадеди.

Може би е само теория, а може би не.

Ще се опитам да отговоря по реда на въпросите, които засягаш.

Хамбургерите не са бързоусвояема храна. Може би са бързопоглъщаема, но не и бързоусвояема. :)

Точно защото усвояемостта на протеина е малка (може би 50 г на ден, не на хранене) не е нужно да поглъщаме големи количества проетини, дори е твърде натоварващо за отделителната система.

Пчелен мед консумирам почти всеки ден, но не по 1/2 килограм. :lol:

Да знаеш, че от един път не става. Пробвай 6 месеца да се храниш различно (възниква въпросът как, ама става вече много сложно) и тогава със сигурност ще усетиш разлика.

Хм... Казваш, че месото е направило маймуните по-силни физически. Дали защото хората все още го консумират обгорено или обварено :unsure: са толкова болнави в днешно време? И доста по-слаби физически от същите или по-малки по размер маймуни. Едва ли месото е фактор тук. Пък и като се замисли човек, конете, биволите, носорозите, слоновете... хич не са слаби, а мръвка не щат и да помиришат.

:thumbsup2:

П.П. А за прекаляването с храните - месни или немесни, и затлъстяването... какво общо има с яденето или неяденето на месо? Който е курдисан да преяжда, ще го прави, докато не се осъзнае.

Въздържането от храна, когато нямаш нужда от нея, е едно от най-мъдрите неща на този свят. :thumbsup:

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

  • Иво pinned this topic
Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...