Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мисли за Бог


Guest Христо

Recommended Posts

Тук може да споделяме мисли за Бог. :)

КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ (1875–1961), швейцарски психолог и философ

„Вярвате ли в Бог? Аз не вярвам, аз знам.“

" Тази необикновено красива система, състояща се от Слънцето, планетите и кометите може да произхожда единствено от замисъла и суверенната власт на интелигентно и могъщо Същество.“ - ИСАК НЮТОН

И рече бог: да бъде Нютон — и настана светлина"." (надпис на родната къща на Исак Нютон)

ДЖОРДЖ ГАЛЪП ( създател на статистическа агенция ):"Мога по статистически път да докажа , че има Бог ".

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

„Бих искал да знам мислите на Бог; останалото са подробности.“

„Аз виждам образа, но моето въображение не може да ми нарисува художника на този образ. Виждам часовника, но не мога да си представя часовникаря. Човешкият ум не е в състояние да си представи четирите измерения. Как може тогава да си представи Бога, пред Когото хилядите години и хилядите измерения са като едно?“

Алберт Айнщайн

„Нито един ограничен ум не може напълно да разбере съществуването, силата, мъдростта или делата на Безграничния... Най-мощните интелекти на земята не могат да разберат Бог. Хората могат вечно да търсят, вечно да учат, и все пак сега над тях е безкрайността.“

Елън Г. Уайт

„Най-удивителната идея в Християнството – в това Християнство, което е проповядвано от Иисус и е разбираемо за разума – е идеята, че единствено чрез любовта ние можем да постигнем духовна връзка с Бога. Всяко живо знание за Бога почива върху фундаменталната истина, че в нашия живот ние преживяваме Бога като Воля-за-Любов.“

Алберт Швайцер

„Първо — или Бог съществува, или не. Второ — аз мога да вярвам или не. Губя единствено в случай, че той наистина съществува, а аз отричам това. Така че по-добре да вярвам, защото рискът е минимален.“

Блез Паскал

Човек е господар на себе си не със своето външно богатство, не с онова, което другите хора притежават, но с вярата, надеждата и любовта в себе си. Значи човек е господар само на себе си, а Бог е Господар на целия свят.

Учение и служение

Петър Дънов /Беинса Дуно/

Линк към коментар
Share on other sites

"Има Бог. Една висша воля живее, макар и човешката да се колебае. Високо над време и пространство жива се носи най-висшата мисъл, че всичко се движи във вечна промяна, в промяната пребъдва един спокоен Дух." - ШИЛЕР

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не знам дали повече го познавам със сърцето или ума, но на моя ум му се струва напълно логично да има Бог и не мога да си представя обратното. Пък и с мисли могат да се изразяват чувства, може би трябва да добавяме и емотикони към мислите, та да изразим чувства. :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля че за Бог може да се мисли,Него може само да го чувстваш.Какво да мислиш за това,което не познаваш с ума,а само със сърцето?!

Ние не можем да познаем Бога нито с мисли, нито с чувства, но това не ни пречи все пак да се замисляме за Него или да се интересуваме какво са мислили по този въпрос гениите и водачите на човечеството. :)

"Вярвам в Бога, защото съм убеден, че красотата и изкуството са озарения свише." - Достоевски
Линк към коментар
Share on other sites

“Светът ме затруднява и аз не мога да мисля, че този часовник съществува и няма часовникар... Атеистите никога не са отговорили на тази мъчнотия, че един часовник доказва часовникаря.”

Волтер (1694-1778)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ТОВА СЪМ АЗ, АЗ СЪМ! Мисля,че няма друго нищо извън мен, всеки от нас е Бог и дали го търсим извън нас е просто момент на осъзнаване. Припомнете си филмите "Тайната" и "Кодът на Моисей", препрочетете "Разговорите с Бога", или пък Лиз Бурбо, която казва -обичай себе си. Ние с нашите мисли творим своя свят, защото във всеки един от нас я има тая божествена частица, защото всеки от нас е БОГ в развитие и изживяване. :)

Линк към коментар
Share on other sites

hrisko_89 Ехххх чудесийо благодаря на Бога, че се появи :feel happy::angel:

Тук е мястото да ти отговоря за Пако Рабан :) ))

" Този който с висок глас чете молитва в надежда, че тя ще бъде чута по-добре, той е маловерец. Бог не се нуждае от висок глас, а от искреност и тишина.

Чудесата никога не могат да се смятат, за доказателства. Наистина няма нужда от чудеса. Има само едно чудо - истинският живот, всичко друго е отвъд, извън, то не е необходимо."

Така казва Талмуда

Поздрави! :3d_039: :3d_046:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

hrisko_89 Ехххх чудесийо благодаря на Бога, че се появи :feel happy::angel:

Тук е мястото да ти отговоря за Пако Рабан :) ))

" Този който с висок глас чете молитва в надежда, че тя ще бъде чута по-добре, той е маловерец. Бог не се нуждае от висок глас, а от искреност и тишина.

Чудесата никога не могат да се смятат, за доказателства. Наистина няма нужда от чудеса. Има само едно чудо - истинският живот, всичко друго е отвъд, извън, то не е необходимо."

Така казва Талмуда

Поздрави! :3d_039: :3d_046:

Благодаря за отговора.-Чак сега го забелязъх. По - добре късно, отколкото никога. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Едно малко по-приземено практично отношение към въпроса: думичката Бог според мен произлиза от богатир, богатство, властелин. Какво е всъщност? Всичко! Но конкретно и прагматично е просто една словесна котва (като НЛП понятие), за която съзнанието се прикрепя. Котва, наситена с всички пориви на душата и тялото! За някои е негативна котва обаче. За материалистите е пък просто дума. А за повечето от посещаващите това нет прострабнство преживелищно, отвъд мисловното обяснение, бог е котва - и в НЛП смисъла, но и в този, влаган от братството!

Линк към коментар
Share on other sites

Едно малко по-приземено практично отношение към въпроса: думичката Бог според мен произлиза от богатир, богатство, властелин. Какво е всъщност? Всичко! Но конкретно и прагматично е просто една словесна котва (като НЛП понятие), за която съзнанието се прикрепя. Котва, наситена с всички пориви на душата и тялото! За някои е негативна котва обаче. За материалистите е пък просто дума. А за повечето от посещаващите това нет прострабнство преживелищно, отвъд мисловното обяснение, бог е котва - и в НЛП смисъла, но и в този, влаган от братството!

:blink: Защо котва ? И защо за някои да е негативна, тоест че на някои не им изнася да има Бог ли ? НЛП не значи ли нервнолингвистично програмиране, защото май съм срещал такова значение на тези инициали. Може би имаш предвид различни начини за разбиране на Бог, по - материален и по - духовен. :hmmmmm: От малък вярвам в Бог, без никой да ме е учил на това, но от друга страна имам потребност, нужда да вярвам, нужда да има Бог.

П.п.АДвокат от АД ли произлиза, а РАЙон от РАЙ ли ? :D:P

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Ограниченията са в съзнанието ни, в представите ни за нещата. Ограничава ни представата ни за Бог, ако за нас тя е нещо статично, ако не я разширяваме. Необходимо е точно да се определи кога една стара форма (в случая определение за Бог) вече вместо да служи за идеал, към който да се стремим, започва да ни ограничава и тегли назад. Божествените неща са неопределени. Тяхната форма е динамична, представите ни за тях могат да се развиват до безкрайност, т.е. никога не може да имаме окончателно разбиране и определение за тях. Но в същото време частично разбиране и определяне са необходими и полезни, стига да ни оставят свобода и сочат път за развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

Ограниченията са в съзнанието ни, в представите ни за нещата. Ограничава ни представата ни за Бог, ако за нас тя е нещо статично, ако не я разширяваме. Необходимо е точно да се определи кога една стара форма (в случая определение за Бог) вече вместо да служи за идеал, към който да се стремим, започва да ни ограничава и тегли назад. Божествените неща са неопределени. Тяхната форма е динамична, представите ни за тях могат да се развиват до безкрайност, т.е. никога не може да имаме окончателно разбиране и определение за тях. Но в същото време частично разбиране и определяне са необходими и полезни, стига да ни оставят свобода и сочат път за развитие.

Тоест без изпадане в фанатизъм. :) Забелязъл съм, че някой път като се изповядвам на Бог, като му говоря и ми става по - добре, чувствам се по - силен. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Мислите ли, че тази мисъл е вярна ? Ако да, защо ? Ако не, защо ? :) Как я разбирате ? :)

Създай от неговата воля твоя воля, за да превърне твоята воля в своя воля. Сломи твоята воля пред неговата воля, за да сломи волята на другите пред твоята воля.

Пирке Абот

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Станимире, целият този сложен и велик живот, от несъзнателна сила ли се е зародил, как така Бог да е несъзнателен...

Това предполагам, е отговор на думите ми, че Бог нищо не направлява съзнателно.

Съзнание има там където има индивидуалност. Бог в смисъл на Парабрахман, а не на Брахман е абсолютно над всякаква индивидуалност. Също така е редно да се отбележи, че това което може да бъде създадено е преходно. Истинските, непреходни неща са вечно-съществуващи, т.е. не са били създавани. Парабрахман разбира се съдържа съзнателността в себе си, но той самия няма как съзнателно да я прояви. Тука чувствам безсилие да бъда по-ясен в отговора си.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог в смисъл на Парабрахман, а не на Брахман е абсолютно над всякаква индивидуалност.
Тоест Брахман е ограничено проявление на Парабрахман ? :) Индивидуалността на бога се е появила от океана на нищото ? :) Преди време не разбирах как така Бог да се е появил от нищото и бая скачах в един форум срещу човек, който беше пуснал своя статия написана както се оказа по - късно въз основа на древни идеи.

Парабрахман разбира се съдържа съзнателността в себе си, но той самия няма как съзнателно да я прояви. Тука чувствам безсилие да бъда по-ясен в отговора си.
Но нали Брахман е проявление на Парабрахман ?
Линк към коментар
Share on other sites

Всички сме ограничено проявление (но в същото време развивайки се ние преодоляваме ограниченията на старите форми и се проявяваме чрез нови, по-подходящи и даващи ни повече свобода) на Парабрахман. Индивидуалността се е появила от разделянето на цялото на части, а това разделяне е необходимо за проявяването му.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние сме изградени от една и съща материя, но сме различни. Може би имаш предвид че Бог е океан от разумност, съзнателност и под влияние на някакъв порив за изява, той е почнал да се проявява и че Брахман също е негово проявление, както и ние. Може би Брахман означава Вселенски разум.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой ден имаме по - фини тела, пак ли ще умираме ? И пак ли освобождението от кръга на преражданията, ще стои като въпрос пред нас ? Учителят е казвал, че тогава ще живеем колкото си искаме. Хмм. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги ще имаме тела. Без тела не можем да се проявяваме. Духът има нужда от носител, от форма. Тялото може да е извън всичките ни представи, динамично, лъчисто, но ще е тяло. Освобождаваме се от илюзиите, илюзорните си желания, не от тялото. То е просто носител.

Когато човек се самоидентифицира със своята монада – Атма-Будхи, съзнанието му остава непрекъснато до края на манвантарата. В нощта на Брама, то се потапя в... (ами не знам) и се пробужда отново в началото на следващия космичен ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз понякога съм се тревожил дали ще си помня сегашния живот. :lol: Понеже нали не си помня миналите, не знам какви ще са бъдещите и все едно този го чувствам като много важен и достоен за помнене. Пък и в този живот май започвам да се пробуждам духовно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...