Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съзнателността и духовното развитие


Guest Гост_Прозрачно_*

Recommended Posts

Guest Гост_Прозрачно_*

Размисли, съзерцания и откровения за Бог, вселената и човека. Анализ на понятията. Духовно развитие.

Развитието на потенциалът ни като съзнателни същества е съществен елемент и дори самия път към духовното развитие. Така нареченето "пробуждане" на хората. Превръщането на разединената маса в единни съзнателни индивиди.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 26
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Любопитен

Здравей на госта !

Нуждая се от уточнение и то изречено така, че да се чуе добре .

Дали тази тема е формулирана така, че да дава много голям спектър на разсъждения и размисли, или автора на темата е имал нещо конкретно в предвид?

Защото като чета първият ред и половина,а и следващите три реда, пред мене се отваря огромен диапазон и практически не е възможно човек да изкаже всичко онова (дори и да иска) до което се е докоснал посредством психометрията, размислите и съзерцанията чрез "търсачката Google"- разбирай духовния архив на Вселената. Дори и в "Google" трябва да зададеш ключово понятие, след това да локализираш посоката, а после и търсената проблематика. На всичкото отгоре трябва да избереш правилния език и директорията. Защото навсякъде си има ред и който търси познание е длъжен да се съобразява с него, ако иска да го придобие.

Моля, Госта да фокусира телескопа на разсъжденията си за по-добра комуникация и прозрачност на въпросите и отговорите.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо?

Диапазонът е голям, но и хората които участват са много. Всеки си конкретизира собственият отговор спрямо собствения въпрос, който си мисли, че му е зададен и това всъщност е смисъла на мненията и начина да се опознаваме като интелект и нравственост. Ако въобще има смисъл в това.

Развитието на потенциала е много опасен процес... Трябва първо да намерим този скрит потенциал и него да развиваме, защото развитието на изявеният потенциал представлява засилване на собствените ни окови. От които иначе се стремим да се освободим. Често - криворазбран стремеж. Ние търсим, но знаем ли какво търсим. Ще ми възразите, че знаем. Ами, Хайде тогава ми опишете това което търсите. Дори не го описвайте на мен, а се опитайте да си го обясните на себе си. Можете да го кажете, а знаете ли за какво точно говорите. А говорите ли за това, за което си мислите. А мислите ли за това, за което трябва. А знае ли някой, за какво трябва да мисли... Размисли...

Съзерцанието... Действие, чрез недействие. Или обратното... Съзерцаваме какво? Света около нас. Света в нас, някой ще каже. Материя! Какво опознаваш? Материя. Та тя е нашият затвор... Или не е?

Откровения? Кой е критерият тук? Откровението говори за истина, но кой е критерия тук. Всеки може да го определи, нали. Разбира се. Значи - субективност, ето ти я истината - отлетя.

Еех, живот! Трябва не да живеем, а да умираме. Ежедневно нали, апостол Павел го заръча. И да се новораждаме от вода и дух...

Тук се казва който има уши да слуша и който очи - да вижда. Де да ги имахме...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Това лутане е именно духовно развитие, но както си мислех, че вероятно съм развил нещо през последната година и прочетох поста си от преди година, разбрах, че съществени стъпки не съм направил...

Линк към коментар
Share on other sites

Това лутане е именно духовно развитие, но както си мислех, че вероятно съм развил нещо през последната година и прочетох поста си от преди година, разбрах, че съществени стъпки не съм направил...

:v: Голям специалист си по преценките и самооценките ! Не се шегувам :D

Знайно е, че на везните обаче други ни претеглят.И за да сме точни, прегледах ти мъдруванията и установих, че през 2005 година имаш приблизително три пъти повече постинги сравнено с предишната...количествено нарастване :v: качественото си е очеизвадно :v:

Добре е да сме взискателни към себе си, но без да се подценяваме или надценяваме! Можем го - колко му е :thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

на везните обаче други ни претеглят.

Сега си мисля, че личното ми духовно развитие започна, когато осъзнах, че няма везни и никой не ни претегля с никакви мерки. Докато ги има везните, мерките и претеглящите, ние сме във властта на "гъстата материя", роби на ограниченията и дуализма... Трупаме количество и се напъваме в очакване някой (отвън или отвътре нас) да ни потупа по рамо и да каже, че сме пораснали! :hypocrite::harhar:

За мен духовното развитие се състои в осъзнатото освобождаване от везните и мерките, сравненията и отчетите.... до постигането на състоянието "СЪМ" (сега, тук, и това, което съм) - частица от Любовта и хармонията на света около мен... :feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Говорим за различни неща!

Везните на Законите на Мъдростта и Хармонията са неумолими!

Въпрос на гледна точка! Везни има! Не обаче от този свят:D

Нали именно илюзорния свят в нашите глави и сърца трябва да разрушим!

Когато усетих на ВЕЗНИТЕ "деликатността " - изчезна ми илюзорността и започна отговорността.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пак виждам и при двете твърдения истина, а сигурен съм, че и вие ако искате ще я видите. Ако постингите бяха мерило за напредък, колко лесно щяхме да се развиваме. А специално в моя случай нарастналия брой постинги показва и негативни тенденции :thumb down: ...

Линк към коментар
Share on other sites

Везни има! Не обаче от този свят

Напълно съм съгласна :D

Този свят, в който СМЕ е истинският Божествен свят - неговата мъдрост и хармония не се нуждаят от везни и отговорност. Просто всичко е на мястото си такова, каквото е и се случва най-доброто, което може да се случи - нима покълващите семенца, напъпилите дървета, птичката, която си вие гнездото имат нужда от везна? Ако не успее да го свие добре, пиленцата няма да оцелеят, но не защото птичката не е проявила отговорност и "везната" е отсъдила така, а защото това ще е добре за популацията и...

Везни има! - В илюзорния свят на човешкото съзнание, докато то все още не се е събудило от съновидението на мерките за ДОБРО - ЗЛО.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще може ли и мен да изтеглите в света, в който СТЕ, щом е Истинския Божествен Свят. Христос да е дошъл да ни освобождава от самозблудите и да иска да го следваме... Да, но само като продадем туй що имаме, а то е и НАШИЯ свят. Той отиде да ни запази място в Божието царство, пък аз да не съм разбрал, че си е пуснал телевизора в хола...

Линк към коментар
Share on other sites

Христос да е дошъл да ни освобождава от самозблудите и да иска да го следваме... Да, но само като продадем туй що имаме, а то е и НАШИЯ свят

Именно! Ще се събудим в света на Христос, когато се откажем от света на нашите самозаблуди - на илюзорния свят на нашите мерки, везни и модели за добро и зло.

Ще прогледнем за красотата и хармонията на Божествения свят около нас, когато се научим да го приемаме с Любов и разбиране като най-доброто за нас, а не се опитваме да го оценяме и променяме според нашите желания и норми.

И телевизора в хола е част от този свят :D и то хубава :feel happy: , ако ражда спокойна любов към това, което той ни дава :D. Телевизора довежда света в дома ни и ни прави част от него... :D

Линк към коментар
Share on other sites

На телевизора света е малко по-друг... Ама обърни внимание и на продължението на предния постинг и помисли откъде и защо сме паднали! Познаваме и Княза на този свят, а го и наричаме Свят на греха...

И една хубава формулировка на древните манихеи, която може да не е по темата, а може и да е... : " Сатана винаги побеждава във времето, но Бог е победител във вечността! " Разбира се може да възникне спора за обективността на времето, но доколкото съществува материя, дотолкова обективно е и времето в нея, а то е резултат именно от евентуален сблъсък на Вечния живот и Смъртта. Нея, не ние сме сътворили и колкото и да се заблуждаваме сега, голямата заблуда сме я направили навремето и сега си сърбаме попарата. По този повод пък други ще възразяват с най-големия подарък - Свободната воля, ама как го виждате - слагат ти белезници и ти казват: " Свободен си, прави що щеш! "... Интересни историйки...

Линк към коментар
Share on other sites

помисли откъде и защо сме паднали

Мислила съм.... от много време насам :D

Първо и аз си мислех, че сме паднали от света на идеалите, доброто, възвишеното, духовното и т.п. в грубия материален свят на ежедневието, грижите, неприятностите, неволите, страданията - т.е. - злото. Исках светът и хората в него да бъдат като в мечтите, идеалите, книгите ми... те, обаче не искаха - бяха си такива, каквито са :( Борех се, "носех кръста си", оцелявах и мечтаех за "щастието" в "другия свят".

После пораснах - разбрах, че всъщност е точно обратното...

Та сега го виждам ето така:

Бог и Вечността винаги са били света, в който живеем. Ние сме частица от този свят и нашите сетива и ум са филтърът, благодарение на който влизаме в контакт с него и го осъзнаваме. Как ще виждаме света, ако например сложим цветни очила - неадекватно, нали? Ще чуем ли песента на вятъра, ако сме сложили слушалките на дискмена на ушите си? Същото е и с идеалите и мерките ни за добро и зло - те пречат на ума ни да се синхронизира с полето на Божествената Истина и Мъдрост. Паднали сме, когато сме "сложили смокиновите листа" - т.е. преценили сме една част от себе си за "зло" и сме я скрили. :angry:

Веднъж изкривено от дуализма и идеята за противоречието и борбата между противоположностите, нашето съзнание се е оказало в плен на Сатаната. За мен Сатаната е символ на човешката амбиция да "направи" света си по-съвършен според неговите собствени везни. И тези си напъни ;) май за съжаление сме склонни да наричаме "Съзнателност и Духовно развитие" :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Първо - благодаря на всички вас, че ви има :) красиви сме.

Второ - за развитието си мисля, че всеки си върви по Пътя своя. Некой се лашкат напред назад, други се придвижват със скоци, трети ги мързи и така.. Но като цяло има и ще продължава да има голямо събуждане. Пък някой може и като още по-голямо заспиване да го гледа :) Въпрос на гледна точка. ((:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, като го търсиш значи Бог сетивно, сетивно и ще го намериш. Един природен Бог, с който и Христос си е говорил в пустинята. И наистина, той може да ти поднесе целия този Свят в краката ти както и казва, а ние му се покланяме и изискването му е изпълнено. Честито! Пожелахте този свят и го получихте! О, Смърт, винаги ли ще честваш победите си? И жилото ти знаем где е, и поради необходимост там е, но докато и на нас това ни е необходимо ще обличаме още повече нетлението си с тление и вероятно докато не успеем да го задушим............. :blink:

Линк към коментар
Share on other sites

Не бих го нарекла абракадабра. По скоро опит да прочетем евангелието както на нас ни е удобно в момента и да убедим в правотата си онези, които не са имали време да го прочетат (внимателно).

Ето истинският текст:

Ев. от Матея гл.4

2. и, като пости четирийсет дена и четирийсет нощи, най-сетне огладня.

3. И приближи се до Него изкусителят и рече: ако си Син Божий, кажи, тия камъни да станат на хлябове.

Сатаната изкушава Исус да използва силата и уменията си, за да промени създадената от Бог материя според нуждите и желанията си. Т.е. Първото изкушение е да проявиш ГОРДОСТ.

4. А Той му отговори и рече: писано е: "не само с хляб ще живее човек, а с всяко слово, което излиза от Божии уста".

Да не се поддадеш на желание, което имаш силата и умението да осъществиш, но да уважиш света си такъв, какъвто Е - т.е. какъвто го е създал Бог. Словото, което излиза от Божиите уста е хаосът на свободата и законите на еволюцията, които всеки миг създават света, какъвто Е.

5. Тогава дяволът Го завежда в светия град и Го поставя на храмовата стряха,

6. и Му казва: ако си Син Божий, хвърли се долу, защото писано е: "на Ангелите Си ще заповяда за Тебе, и на ръце ще Те понесат, да не би някак да препънеш о камък ногата Си".

Името на това изкушение е РЕВНОСТ - да проверя и докажа Любовта към мен означава, че се съмнявам в нея. Да я проверя по този начин означава да подчиня Любовта на Бог на своите очаквания и да поискам от него да покаже на всички, че за МЕН - Човека Той е в състояние да се отрече от принципа, който създава и движи света, създаден от самия Него (т.е. гравитационното поле).

7. Иисус му рече: писано е също: "няма да изкусиш Господа, Бога твоего".

Т.е. Да приемеш Любовта на Бог такава, каквато ти я е дал в този свят, а не каквато я "измисля" човешкото ти съзнание. Когато последното е чисто от представите, очакванията, страховете ни, очите на душата ни се "отварят" за всички богатства, които Бог вече ни е подарил - въздуха, слънцето, водата, растенията, животните и телата ни, с които да ги усещаме.

8. Пак Го завежда дяволът на твърде висока планина и Му показва всички царства на света и тяхната слава,

9. и Му дума: всичко това ще Ти дам, ако паднеш и ми се поклониш.

Това е изкушението на ВЛАСТТА и СЛАВАТА (тщеславието). Да си ЦАР на човешките царства означава да можеш да управляваш съдбите на хората и да подчиняваш живота им на желанията си и мерките си за Съвършенство, Правда и Ред.

Да си този, който отсъжда кое е Добро и кое е Зло; този, който награждава за спазването на измислените от теб закони и наказва за неподчинението и инакомислието.

Да очакваш от другите да те поставят над себе си, свободата си, самоуважението си и Любовта си - т.е. да те прославят!

Условието е да се поклониш на Дявола - т.е. да се подчиниш на Амбицията, а не на Любовта и Смирението.

10. Тогава Иисус му казва: махни се от Мене, сатана! защото писано е: "Господу, Богу твоему, ще се поклониш и Нему едному ще служиш".

Бог е Любов! Бог е светът, който Той е сътворил. Този свят е най-доброто за нас.Не на идоли и човешки идеи за Добро и Зло ни е писано да се покланяме и служим, а на Любовта в света около нас, какъвто Е.

Един природен Бог, с който и Христос си е говорил в пустинята. И наистина, той може да ти поднесе целия този Свят в краката ти както и казва, а ние му се покланяме и изискването му е изпълнено. Честито! Пожелахте този свят и го получихте!

Природата нищо не поставя в краката на никого - всичко съсъществува в хармония и свобода. Човешката ГОРДОСТ, РЕВНОСТ и ТЩЕСЛАВИЕ искат да поставят този хармоничен свят "в краката ни", когато съзнанието ни не иска да приеме, че ние - хората сме само частица от него. И понеже не сме в състояние да го постигнем в сетивния си свят, ние го обявяваме за греховен и се опитваме да наложим мерките си за съвършенство в духовния....

Линк към коментар
Share on other sites

Никой нищо не налага, туй тук само става! Обаче нямам намерение нито да те тегля нанякъде, нито при теб да идвам. Като обожаваш природата търси вещвствена, или грубоматериална хармония. Истинската е в Животът, който представлява Любовта Божия и от който Човекът избяга за да го търси след като помъдрее и се настрада... Имай Своя Мир и бъди щастлива, че си го намерила, а ние още ще търсим Хляба и Водата Христови, в които няма нищо природно!

Линк към коментар
Share on other sites

Дири, дири!

Така както гледам, ша я намериш. Ама доста ша почакаш :harhar:

Той е хранил народа с меприроден хляб.

А когато четем евангелие като лукавия...гневим се!

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че ясно прозираш намерения и теореми и разобличи Демоничния ми произход... Слава Богу, няма вече да сея тление сред човеците и без мен, всички ще бъдат още утре спасени! Как цял живот ям тленен хляб и аз и мислех, че Човешки син ми го е месил, но ти даде явно свидетелство за обратното и сега ще се върна отдето произлязох - в пръст!

Линк към коментар
Share on other sites

"РАЗБУЛЕНИТЕ ТАЙНИ СА ОБЕЗЦЕНЕНИ

И ОСКВЕРНЕНИ, ГУБЯТ СИЛА ТЕ

ЗАТУЙ НЕ ДАВАЙ НА СВИНЕТЕ ПЕРЛИ

И РОЗИ НА МАГАРЕТАТА - НЕ!"

- заглавна страница на "Алхимичната сватба на Християн Розенкройц"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Аз не съм достигнал нищо от постигането на безусловното Съзнание.

......Ако човек мисли от гледната тока на постигането на нещо, това означава че вярва в съществуването на нещо, което трябва достигне или добие, което е чуждо на неговата собствена природа.(Лао Дзъ)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...