Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пресконференция за Петър Дънов


Recommended Posts

  • 2 months later...

Пресконференция на духовно общество Бяло Братство

16 юли 2008

Кратко резюме

На 11 юли от 11 ч. се състоя пресконференция на духовно общество Бяло братство в залата на София Прес на ул. "Славянска беседа 29". Поводът бе рожденият ден на Учителя Петър Дънов – 12 юли. Председателят на Братския съвет Андрей Грива каза няколко встъпителни думи за ролята на Учителя Петър Дънов и учението му.

В световен мащаб Бялото братство има много последователи в чужбина, както българи, така и чужденци, които подкрепят дейността му. Специално в България до края на 2006 г. Братството е водило малко по-затворен живот, но от 2007 г. се наблюдава една отвореност към широката общественост – множество медийни изяви, проведени семинари и конференции. По-значими събития в тази посока са: посещението на д-р Масару Емото – световноизвестен учен, който провежда редица изследвания върху водата; филмът на водещия журналист на Би Би Си Майкъл Палин: „Обиколка из Евриопа”, в който лице на България стана Паневритмията и учението на Петър Дънов; издадената дипломна работа на Учителя Петър Дънов, която предизвиква дискусия в научните среди, особено с това, че Учителя е първия българин, който изследва готите. Готският епископ Вулфила, създател на готската азбука и преводач на Библията на готски език, създава около 1500 основни понятия, които и до днес присъстват в преводите на Свещената Книга на юдеи и християни. По повод на въпроса за разпространението на учението по света, стана ясно, че интерес към Паневритмията има по цял свят. Тя се играе в Танзания, а в Конго е организиран световен конгрес по Паневритмия под патронажа на правителството. Също така Паневритмия се играе на остров Мартиника – буквално на места, които не познаваме на картата. В ушите на някои чужденци думата България звучи абсолютно сакрално и в този смисъл тя е равнозначна на това, с което свързваме Тибет.

Стана дума и за наскоро проведения семинар в Пловдив, организиран от духовно общество Бяло братство, в който лекари от Германия представиха различни здравни методи за трансформация на физическите и емоционалните състояния. В тази връзка може да се каже, че това, което в момента на Запад се нарича холистична медицина, е нещо, което е разработено от Учителя Петър Дънов още в началото на 20-ти век, а именно методи за лечение с природните фактори, със светлина, с мисъл, молитви, музика.

Относно въздействието на Паневритмията, която е цялостен и завършен в себе си метод за хармонизиране на мислите и емоциите, се подчерта, че тя има силен социален ефект и затова се приема много добре на Запад. Чужденците имат много широк избор за духовни практики, но избират Паневритмията, което е силен показател за нейната висока стойност и уникалния й характер. Паневритмията е изключително актуална с това, че работи за решаването на важни потребности и проблеми, които стоят пред съвременните хора в България, а и по цял свят. Интересът на българската научна общност също се събужда – в България са проведени вече три научни конференции, посветени на Паневритмия. Тя е практика, чрез която се прави профилактика и поддържане на здравето от една страна, а от друга – тя е метод за духовно усъвършенстване. Когато става дума за въвеждането и в училище обаче, тя се приема с голяма доза предразсъдък. Пречки по пътя на по-широкото навлизане на Паневритмията в обществото често са и институциите, които по-трудно се пренастройват към новите разбирания и нужди на хората.

източник: http://panevritmia.info/news/?news_item_id=34

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...