Jump to content
Порталът към съзнателен живот

По какво да разпознаем лъжeучителите и лъжeпророците


Mdrya1953

Recommended Posts

От известно време по местния кабел се явява и говори лице от нашата община на духовни теми. Представя се, че го ръководи Ангела Гавраил. Изглежда и говори като напълно нормален човек. Всичко, което казва е в съответствие с езотеричните учения. Отрича църквите, различните религии, иконите, сектите и т.н.т. Много е завладяваш и печели слушатели, за привърженици не съм осведомена. Интересно ми е кой е и как можем да разпознаем Учителите от лъжиучителите.

За себе си аз съм спокойна. Атдавна познавам своя Учител, но ме вълнува въпроса по принцип. :feel happy:

Свързани статии: Учител, Учителят

Свързани теми: Разлики между религия, секта и учение

Линк към коментар
Share on other sites

Само вътрешната различителна способност помага. Рецепта няма. Но погледът към тези неща отвъд страха е и първата крачка към това да се научим на различение.

П.П. Има и разни ориентири, разбира се. Ако има финансов интерес например, учението надали е чисто. Това, което е от Бога, няма цена.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Само вътрешната различителна способност помага. Рецепта няма. Но погледът към тези неща отвъд страха е и първата крачка към това да се научим на различение.

П.П. Има и разни ориентири, разбира се. Ако има финансов интерес например, учението надали е чисто. Това, което е от Бога, няма цена.

До колкото съм запозната лекува хората, но не взема пари, не се занимава с ясновидство защото не го удобрява. Все пак ще покаже времето, а и малко информация имаме. Мога обаче да науча повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако има финансов интерес например, учението надали е чисто. Това, което е от Бога, няма цена.

Едва ли в съвременния свят има учение, което не взема пари под една или друга форма: такси, десятъци, дарения...

Посочете ми поне едно. Дори Сахаджа йога, която тъй широко прокламира че раздава знанието безплатно и съди останалите учения че вземали пари, поема огромни дарения и те потъват някъде в структурата й. Не се отказва от тях, нали? Взема ги!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако има финансов интерес например, учението надали е чисто. Това, което е от Бога, няма цена.

Едва ли в съвременния свят има учение, което не взема пари под една или друга форма: такси, десятъци, дарения...

Посочете ми поне едно. Дори Сахаджа йога, която тъй широко прокламира че раздава знанието безплатно и съди останалите учения че вземали пари, поема огромни дарения и те потъват някъде в структурата й. Не се отказва от тях, нали? Взема ги!

Не аз не съм убедена в това , дали взема пари.Но не мисля , че това е единствения признак.

Линк към коментар
Share on other sites

Далеч не е основен признак. В СЙ има доста други смущаващи за мен неща. Дори това, че тяхната гуру чупи кълки от пиле и раздава на учениците си като благословия. Ефективността на техния метод за себереализация е недоказуем относно това дали работи и е чисто субективен. Те твърдят, че са просветлени, аз виждам че не са и че са съвсем обикновени хора. Но това е отделна тема не желая да я засягам. Дали има поток на пари в една оргавизация или не не е толкова важно. Важно е къде отиват тези пари. Може да влизат и да потъват някъде. Това не е добре. Може да влизат, и да отиват за нещо добро за някой друг, за обществото, благотворителност, служба. Когато се води прозрачна политика с парите няма проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли в съвременния свят има учение, което не взема пари под една или друга форма: такси, десятъци, дарения...

Ти говориш за организациите, аз говоря за идеите и това, че те нямат цена, защото не са собственост на разпространителите си. Тоест ако в учението има скрити финансови интереси, стоя далеч. Може да чета, но с едно наум. Каналът не е чист.

Разбира се, че познавам хора, които си вършат работата и помагат на другите без да вземат и стотинка. Оправят се добре и винаги получават от хората достатъчно, за да оцеляват. Няма цена на услугата, има само желание да дадеш и човешка благодарност.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Азбуки, понеже визираш думата учение, а учението обикновено се свърза с определена организация.

Колкото и да отрича връзка с някаква организираност, всеки учител си издава книги и ги продава. Не ги раздава. Това е, знание без пари няма. Нищо не е безплатно. Хартията на която е напечатано знанието и тя струва пари...

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли в съвременния свят има учение, което не взема пари под една или друга форма: такси, десятъци, дарения...

Ти говориш за организациите, аз говоря за идеите и това, че те нямат цена, защото не са собственост на разпространителите си. Тоест ако в учението има скрити финансови интереси, стоя далеч. Може да чета, но с едно наум. Каналът не е чист.

Разбира се, че познавам хора, които си вършат работата и помагат на другите без да вземат и стотинка. Оправят се добре и винаги получават от хората достатъчно, за да оцеляват. Няма цена на услугата, има само желание да дадеш и човешка благодарност.

Ох мили приятели, не исках да спорим, а спокойно да обсъдим темата според това, кой какво мисли. Аз от два дни обмислям дали да я пусна и все пак реших, защото ме развълнува изказването на човеска.

Бъдете благословени.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото ми е известно Буда, Исус а и Учителя са говорили, проповядвали и тяхното учение е стигнало до нас, но не самите те са се облагодетелствали/издавали Словото. Техните последователи са го записвали за поколенията. Истината е, че дори и да не се запише то-Словото не се губи, но до него ще достигнат малцина, защото е нужно отворено съзнание.

А за лъжепророци и лъжеучители, много има. Този дето призовава и обещава едва ли е истински.

Истинските се познават по смирението и покоя, който излъчват.... И те оставят свободен, сам да решиш...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Азбуки, понеже визираш думата учение, а учението обикновено се свърза с определена организация.

Коя е организацията на Исус? Организацията е нещо вторично. Поражда се чак след като е заграбила учението и го е превърнала в своя собственост. Нейна си отговорност.

Има много хора, които продават и в същото време правят информацията достъпна за всички в нета например. Примери колкото щеш. Ако човекът е вдъхновен от Духа да служи, той не се притеснява за оцеляването. Винаги ще има достатъчно. И Учителят го казва, ама като дойде до прилагане на практика много от нас казват аааа така не става. Става. Изпитала съм го.

Но, както отбелязах, тъй като темата е за лъжепророците, основен е просто дарът на различаването. Наблюденията на външни неща често не помагат изобщо.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

По какво да разпознаем лъжеучителите и лъжепророците?

Ще изброя някои възможни признака.

1. Вниманието, което се обръща на собствената личност. Акцентът трябва да е върху учението, а не върху учителя (или неговия посредник). Всякакво самоизтъкване, сравняване с други учители е несъвместимо с духовността.

2. Никой учител не би изисквал сляпо подчинение, нито пък ще тръгне да агитира някого да тръгне да го следва. Ученикът сам трябва да е развил желанието за духовно развитие в себе си и да се стреми да прилага определени духовните принципи в живота и в отношенията си с околните.

3. Никой учител няма да претендила, че само неговото учение е истинското. Възможно е да не позволи на учениците си да следват някои други учения, но това не е защото тези учения са погрешни, а защото методите използвани от различните учения понякога са несъвместими. Съществуват някои разлики във външната форма на ученията поради различната гледна точка, поставянето на акцента върху различни аспекти от истината, различия в използваната терминология, които лесно могат да объркат начинаещите и само по напредналите ученици (добре запознатите с въпросните учения) могат да открият общите принципи съществуващи зад тази външна форма. Но пак повтарям, учителят няма да отрече вярността на въпросните учения и факта на единния източник стоящ зад тях. Също така учителят няма да скрие, че над него съществява безкрайна йерархия от много по-напреднали духовни същности, спрямо които самия той е в ролята на ученик.

4. Принципите, които учението се опитва да предаде са универсални. Тяхната цел е духовното развитие на учениците, като за целта е необходимо прилагането на тези принципи в живота. Любовта, милосърдието, състраданието, справедливостта и всички останали положителни качества са целта на учението и в това отношение компромиси са недопустими. Никой учител няма да направи и най-малък намек за нарушаването на тези принципи от страна на ученика.

5. Учителят често повтаря неща за които вече е говорил, но винаги с прибавянето на нещо ново, нещо което ще приближи ученика при разбиране от негова страна с една стъпка по-близо към Истината. Т.е. старите учения не се отричат, но се прибавя нещо ново, в унисон с епохата, съзнанието и характерните особености на хората към които е насочено учението.

Ще обърна специално внимание на множеството появили се из интернет (аз лично съм попадал на поне 6-7 не свързани един с друг) сайтове в който различни посредници обявяват, че са в контакт с някой (или с няколко) от Учителите или по-висши същности и предават текстове от тяхно име. И ако споменаването на имена на Учители като източник донякъде е в реда на нещата, то какъв необоснован разход на време, усилия и въобще енергия е от страна на по-висшите същности е да се занимават с предаването на съобщения към човечеството, при положение че същото могат да направят и не толкова напреднали последователи, а въпросните същности имат неизмеримо по-важни функции. Част от споменатите получаващи послания не са злонамерени. Посланията които представят са безвредни, добронамерени и дори могат да окажат положително влияние върху четящите ги. Но тези послания не носят нищо ново. По принцип посредникът при тяхното получаване наистина вярва, че се е свързал с въпросните Учители, но в действителност той се свързва с техните мисъл-форми (егрегори). Тези мисъл-форми са създадени от техните последователи, от представите на последователите за тях и притежават тези качества, които тези последователи им приписват. Разбира се такива мисъл-форми не са в състояние на нищо повече освен да симулират съзнание и да повтарят до безкрайност едни и същи неща, колкото и красиви да се те. Съществува и друга група хора, които се свързват със собствената си висша природа или пак със своето подсъзнание и които поради силното си желание и отдаденост към дадена духовна същност си я представят (за тях това изглежда реално) като даваща им наставления. Това се случва най-вече с дълбоко религиозните хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Коя е организацията на Исус?

Хриситянството.

Тоест и Светата Католическа Църква, и инквизицията, и кръстоносните походи, както и всички подобни глупости, вършени в името на Христос?

Айде да не се дрънкаме за това, друг беше въпросът. Не ми се изпада в теологически спорове. Правилото е такова - за това, което даром сме получили от Бога, не може да искаме пари. Дали ни харесва или не, това правило си важи. Изпитала съм го в живота, че когато се спазва това правило, парите идват отдругаде и винаги са достатъчно. Всичко е въпрос на вяра.

то какъв необоснован разход на време, усилия и въобще енергия е от страна на по-висшите същности е да се занимават с предаването на съобщения към човечеството, при положение че същото могат да направят и не толкова напреднали последователи, а въпросните същности имат неизмеримо по-важни функции.

По принцип посредникът при тяхното получаване наистина вярва, че се е свързал с въпросните Учители, но в действителност той се свързва с техните мисъл-форми (егрегори). Тези мисъл-форми са създадени от техните последователи, от представите на последователите за тях и притежават тези качества, които тези последователи им приписват.

Съществува и друга група хора, които се свързват със собствената си висша природа или пак със своето подсъзнание и които поради силното си желание и отдаденост към дадена духовна същност си я представят (за тях това изглежда реално) като даваща им наставления. Това се случва най-вече с дълбоко религиозните хора.

Откъде знаеш?

По друг начин казано, без да си сканирал качеството на информацията, не можеш да знаеш. Чисто логически винаги има възможност да грешиш. Тоест тази твоя генерализация е предположение.

Сигурността идва от различаването, което е надмисловно.

Иначе съм съгласна, че по-голямата част от посланията по нета са само претенция за нещо, което не са.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Правилото е такова - за това, което даром сме получили от Бога, не може да искаме пари. Дали ни харесва или не, това правило си важи. Изпитала съм го в живота, че когато се спазва това правило, парите идват отдругаде и винаги са достатъчно. Всичко е въпрос на вяра.

Това е! :3d_137:

Станимир е изредил много точно признаците :thumbsup:

"Проблемът на човечеството е, че е превърнало средствата в цел, а целта в смисъл на живота..."-цитирам по памет дете-индиго

За всеки има достатъчно средства за да живее и да свърши това, за което е дошъл на Земята. Проблема е, че много хора са се самозабравили и смятат, че те имат по-голямо право от другите... /независимо дали духовно се смятат за по-! или защото са по-умни или са просто хора с комплекси.../

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Коя е организацията на Исус?

Хриситянството.

Тоест и Светата Католическа Църква, и инквизицията, и кръстоносните походи, както и всички подобни глупости, вършени в името на Христос?

Да не бъркаме понятията. Всеки истински християнин се срамува от изброение неща.

Христос не е убивал, Той е лекувал и възкресявал.

Матей 7:21-23

21. Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи!, ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Моя Отец, Който е на небесата.

22. В онзи ден мнозина ще Ми кажат: Господи! Господи! Не в Твое ли име пророкувахме, не в Твое ли име бесове изгонвахме и не в Твое ли име извършихме много чудеса?

23. Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене, вие, които вършите беззаконие.

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест и Светата Католическа Църква, и инквизицията, и кръстоносните походи, както и всички подобни глупости, вършени в името на Христос?

Така излиза :rolleyes: Те са ги вършили в името на религията, която е излязла от Христос. Опорочили са идеята му. Няма религия-няма и кръстоносни походи.

Правилото е такова - за това, което даром сме получили от Бога, не може да искаме пари. Дали ни харесва или не, това правило си важи. Изпитала съм го в живота, че когато се спазва това правило, парите идват отдругаде и винаги са достатъчно. Всичко е въпрос на вяра.

Законът е един и същ: ако за всичко останало, което сме придобили сме вложили свои усилия-труд, учене. То и за онова, което сме получили от Бог трябва да се отблагодарим. Начините са много-труд по самоусъвършенстване, благотворителен труд, или с пари. Закон е обменът на енергия. Тя трябва да тече двупосочно, т.е. да има получаване и даване същевременно. За да долееш допълнително вода в една бутилка е необходимо да е излята част от водата в нея, да не е пълна. Ако бутилката е пълна догоре, нищо не можеш да прибавиш в нея, няма място. Така човек е съд, който за да получи трябва да е малко празен, иначе ще остане езеро със застояла вода. Природата на живота не е в застоялото блато, а в динамичния поток. Постоянно даваме и получаваме насреща. И с любовта е така, тя се подчинява на същия закон. Ако я пазиш само за себе си, ще я задушиш. Ако даваш от нея на другите, тя постоянно ще се увеличава. И с парите е така, не даваш нищо, не идва нищо повече, застоява. Даваш, получаваш насреща също пари рано или късно по всевъзможен начин те идват.

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, съгласна съм за даването и си принципно прав, но забележи, че импулса да дадеш си идва от човека, който е благодарен, не се изисква от страна на този, който му дава знания или го лекува.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Женят се хората, да раждат, да стават врати, да дойдат от невидимия свят, да кажем някой гост хлопа, ти отваряш вратата, той влиза. Аз го наричам това раждане. На когото ушите са отворени, той ще отвори. Ако този човек хлопа и не го чувам, не се отваря врата, отива на друго място, дето ще го приемат. Всичките майки са тия, които отварят вратите на онези пътници, които отвън хлопат на вратата. Ще приемеш госта. Като приемеш гост някой ангел сте приели. Тия деца са ангели. Майките ви изпитват. Вие искате едно щастие, Господ прати един ангел да се въплоти, майката на 4, 5 месеца го пометне. Той носи своето благословение, ти го пометнеш и от там насетне дойде нещастието. Дойде някой учен човек. Евреите защо страдаха? Дойде един гениален човек, който им изпрати Господ от небето, под името Исус, хукнаха да го гонят еврейските учени патриарси. Богоизбраници, които имаха ключовете на Царството Божие. Казват: Той е нехранимайко. Той ще ни опропасти със своето учение. Прави ли бяха? Не. Защо страдат евреите? Защото не приеха учението на Любовта. Защо страда съвременният свят? Защото християните не приеха Христа.

Из Врата на Любовта

Може би контекста е малко различен, но последните изречения са важни.....

Всеки пред Бога е отговорен и ще му се поиска сметка. Така че, нека всеки по съвест и по Любов да приема учението, което и да е то...

Компромиси с Вярата и Любовта не се правят!

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

импулса да дадеш си идва от човека, който е благодарен, не се изисква от страна на този, който му дава знания или го лекува.

Да, така трябва да е. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Личният или групов интерес са надежден лакмус за оценка на на даден учител или организация.

Тук бих поспорил. Зависи какво е привлякло интереса на дадена група хора към даден учител или огранизация. Дали защото техниките не изискват усилия, дали защото знанието е твръде лесно за възприемане, дали защото учителят има харизма, дали защото учението провежда твърде агресивна рекламна политика и още много други причини могат да лежа в основата на популярността на даден учител или организация. Без това да е равнозначно с истинност. От друга страна колко са хората по света, които са достатъчно фини и чисти, за да имат вярно вътрешно чувство за правдата? Най-често събирането на много хора далеч не се дължи на точно и ясно вътрешно убеждение, а на стаден ефект "другите отиват и аз ще отида".

Линк към коментар
Share on other sites

Миналата неделя бяха дошли двама млади свещеници на беседа и казали: „Вашият Учител се прави на Христос.“ Че, какво значи, че някой човек е Христос? Аз мога да кажа, че съм Син Божий, че съм дошъл да изпълня волята Божия. Аз не съм дошъл да изпълня своята воля на Земята, да стана господар, но съм дошъл на Земята като един слуга. Баща ми ме е изпратил на Земята като слуга, да изпълня волята Му и да не казвам на хората нито бяла, нито черна лъжа. Същевременно да не взема за себе си нито пет пари. Какво лошо има в това? Те мислят, че искам да стана владика или някакъв патриарх. Това са човешки работи. Аз нищо човешко не искам. Ако е въпрос да искам за себе си нещо, какво ще ми придаде положението на цар? Ако съм цар, всички ще се оплакват от мене. Ако съм владика, всички ще искат да ги благословя. Един ще дойде да го благословя, друг ще дойде да го благословя, ще ми целуват ръката.

Понякога съм се намирал в трудно положение. Като дойде някой да ми целува ръка, туря ми 100 лева в ръката. За да не го огранича, аз взимам стоте лева. Друг пък даде повече. С това те искат нещо. Питам ги: „Братя, защо ми туряте тез пари в ръката?“ – „Да ги дадеш на някои бедни хора. Ти знаеш къде има бедни хора, можеш да се разпоредиш с тях както знаеш и разбираш.“ По този начин те ме ангажирват като слуга, да правя добро на хората вместо тях. Ако 50 души ми оставят по 500 лева, по този начин ще се съберат 50 000 лева, които аз трябва да раздавам на бедни. Като им давам пари, бедните ще си съставят мнение за мене, че съм много добър човек. Къде ще намеря тези бедни хора, като са се научили да ме лъжат? Не е въпросът там. Но всеки човек трябва да пази чисто съзнанието си. Лесно мога да се освободя от това нещо. Как? Като прекратя целуването на ръка. След това пък ще кажат, че съм се възгордял, че не искам да ми целуват ръка. Обаче, и за едното, и за другото аз имам известни съображения. Сега трябва да направя избор, да избера от двете злини по-голямата или по-малката. От двете злини ще избера по-малката. Закон е: Малкото зло винаги има любов към голямото добро; малкото добро винаги има любов към голямото зло. Човек, който обича малкото добро, винаги ще направи най-голямото зло. А човек, който обича малкото зло, винаги ще направи най-голямото добро.

„Здравото учение.“ За да се дойде до здравото учение, от всички се изисква една вътрешна връзка. За в бъдеще ние се нуждаем от гениални хора. За в бъдеще трябва да се създадат три вида хора – талантливи, гениални и светии. Бъдещото общество трябва да се състои от талантливи, от гениални хора и от светии. Талантливите хора, това са точките в света. Гениалните хора, това са радиусите, правите линии, а светиите, това са кривите линии. Когато една неприятелска войска бомбардира някаква област, първо тя отправя своята граната нагоре във въздуха, по права линия. Като стигне до едно място, тази граната се изкривява и пада на земята във вид на крива линия. Тази крива линия е светийската линия. Значи, когато светията бомбардира злото, първо той отправя своето оръдие нагоре към Господа, в права линия; после то се изкривява и пада точно в неприятелския лагер, но по крива линия. Мислите ли, че светиите не се бият? Първо светията отправя една бомба нагоре във въздуха и като падне на земята, тя запалва хиляди хора. Бомбите на светиите са бомби на любовта. Това показва, че има нещо, с което хората трябва да воюват. Ако бяхме воювали за любовта, ние бихме свършили много повече работа, отколкото сега вършим. По-мощна сила от любовта няма. Ако воювате с любовта, вие бихте свършили много работа. Щом дойдете да воювате изпращайте бомби от любовта навсякъде. – По кой начин? – Като дойдете в мисловния свят, вие можете да изпратите на неприятеля си една силна мисъл, с която да го поразите.

Из Здравото учение, 18а НБ, 4.IV.1937 г.

Тайната на щастието е проста: открий онова нещо, което истински обичаш да правиш и после насочи цялата си енергия в него. Ако изучаваш най-щастливите, най-здравите, най-доволните хора на този свят, ще установиш, че те до един са открили призванието в живота си и после са му посветили цялото си време. Това призвание почти винаги е нещо, което по някакъв начин служи на другите. Щом веднъж съсредоточиш умствената си сила и енергия върху занимание, което обичаш, изобилието започва да тече в живота ти и всичките ти желания се изпълняват лесно и елегантно. (Робин Шарма)

Това важи за всички добри хора, които искат да служат на Бога :wub::sorcerer::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...