Jump to content
Порталът към съзнателен живот

13.01.2008 г. - Не скъсвайте връзките си с един свой добър приятел.


Recommended Posts

Мисъл за деня - 13 януари 2008 г.

Не скъсвайте връзките си с един свой добър приятел. Не скъсвайте връзките си нито с баща си, нито с майка си. Казвате: „Нали Христос е казал, че човек трябва да се отрече от баща си и от майка си?“ Вие трябва правилно да разбирате. Да се отрече човек е едно нещо, а да скъса връзките си с някого е друго нещо. Да се отречеш от баща си, това значи да го признаеш като брат и да му кажеш: „Татко, тука си ми баща, но горе ти си мой брат. Следователно ние имаме един и същ Баща. Когато отидем на небето, ти ще се отречеш от мене, ще кажеш, че си ми брат, а не баща.“

Това значи да се отрече човек от баща си е от майка си.

И видях ново небе и нова земя - НБ, 18.X.1936 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Не скъсвайте връзките си с един свой добър приятел. Не скъсвайте връзките си нито с баща си, нито с майка си. Казвате: „Нали Христос е казал, че човек трябва да се отрече от баща си и от майка си?“ Вие трябва правилно да разбирате. Да се отрече човек е едно нещо, а да скъса връзките си с някого е друго нещо. Да се отречеш от баща си, това значи да го признаеш като брат и да му кажеш: „Татко, тука си ми баща, но горе ти си мой брат. Следователно ние имаме един и същ Баща. Когато отидем на небето, ти ще се отречеш от мене, ще кажеш, че си ми брат, а не баща.“

Това значи да се отрече човек от баща си е от майка си.

Тази мисъл ми казва, че iсериозна задача, която ученикът трябва да реши, е да си изясни мястото на новите и старите неща, които се появяват в живота му, приоритетите. кое е първо, кое- второ, кое е за изхвърляне, за ново разбиране, за промяна. Известни са мненията и стремежите, че Новият човек може да се роди само при скъсване на връзките със стърия. Но това са думи. А как изглежда приложението им? Знаем как. Някои не скъсват със старото, но и ново така и не появява. Някои скъсват решително със старото (например- оттеглят се в манастир) но се оказва, че с това никак нищо не са скъсали. Това е много важна здача- с какво да скъсаш, а на какво да дадеш път...

В началото на тази беседа се казва:

Ще взема само един стих от 21-а глава от Откровението, 1-ви стих: „И видях ново небе и нова земя.“.......

Евангелистът казва, че е видял ново небе и нова земя, защото първото небе и първата земя преидоха.

Всички страдания в живота на хората произтичат все от стари работи. Но и старото е потребно. Аз не употребявам думата „стар“ в тесен смисъл, защото ако я взема в широк смисъл, тази дума има съвсем друго значение. Под думата „стар“ аз разбирам неща, които стават вехти, които се изтощават, които изнемощяват. Така се разбира тази дума в обикновения ѝ смисъл. В това отношение тази дума има двояко значение.

По нататък:

Сега евангелистът казва, че видял „ново небе и нова земя“. Ако и аз ви кажа, че всичко, каквото имате, може да се измени, вие ще кажете: „Ами къде ще отиде нашият сегашен живот? Какво ще стане с нас, с нашите стари разбирания?“ – Ами, сегашното ви разбиране е основа на бъдещото ви разбиране. Ако вие нямате сегашни разбирания, и за бъдеще няма да имате. В детето се крие малка сила, която в големия може да се развие. Тогава именно вие ще бъдете това, което сте сега, и плюс нещо. Този плюс именно представя новото. Но новото, което ще дойде у вас, трябва да видоизмени естеството ви. Евангелистът е видял голямата промяна, която става сега в света.

И тук просто занемявам: Това е пряк отговор на всички страхове на човека, който се плаши от един радикален път на ученичество, който му се струва, че ще го обезличи. Така, старата земя и небе ще изиграят своята роля. За да се появи Новото небе и Новата земя!

Линк към коментар
Share on other sites

Един светия, един жрец имал двама ученици, много способни. Той ги изпратил да проповядват някъде вън в света. По пътя си те срещнали един езически жрец. Спрели го и му казали: „Сине дяволски, къде отиваш?“ Жрецът бил снажен човек, понеже живял по морални правила, та могъл да ги събори на земята и да ги наложи добре. Той им казал: „Така се разправя един дяволски син.“ След малко техният учител срещнал същия жрец и му казал: „Добър ден, братко, къде отиваш? Много ми е приятно, че те срещам.“ – „Как така да ти е приятно? Преди малко аз наложих твои двама ученици.“ – „Много добре си направил, дал си им добър урок.“

На едно от събранията се свикали всички богати членове на тази църква да се помолят на Господа да им помогне по някакъв начин да основат един фонд за някакви благотворителни цели. Като ги изслушал, най-после проповедникът Спържен казал: „Слушайте, братя, нека да не изкушаваме Господа. Ние всички сме богати. Не можем ли сами да свършим тази работа? Ето, аз давам 1000 английски стерлинги.“ Друг се обадил: „Аз давам 2000 английски стерлинги.“ Трети казал: „Аз давам 3000 английски стерлинги.“ И така се събрала нужната сума.

Така трябва да се постъпва. А тъй, вие вярвате в Господа, а не искате да платите нищо. Ти мислиш, че си далеч от Господа. Щом проповядвате за Господа, вие трябва да бъдете носители на Божественото. Ако всички хора така вярваха в Бога, тогава, когато един беден изпадне, другите могат да му помогнат, без да изкушават Господа. Всички говорят, че има Господ в света, а когато дойде да докажат това, те се скриват.

Да кажем, че ти си богат човек, който си уредил всичките си работи: жена ти не ти препятствува, децата не ти препятствуват, общественото ти положение не е добро. За какво трябва да мислиш при това положение? Какво трябва да правиш тогава? Започни да учиш. Посети всички бедни, след това да ги поучаваш. По този начин ти ще научиш нещо от тях.

<_<

Страдащите души, това са онези напреднали души, които не мърморят, но с радост носят своите страдания, своето бреме. Посетете тези души, и вие ще добиете една отлична черта, ще видите какви хубави възгледи имат те за живота.

И тъй, ще започнете с новото. Новото небе иска нови хора. От сегашните хора нито един няма да влезе в новото небе и в новата земя. Разбирайте сега правилно нещата. Колко души депутати могат да влязат в камарата? Едно време, когато имаше камара в България, колко българи влизаха като депутати? – Само определен брой

Да не късаме връзките си с хората, значи, въпреки различните възгледи да знаем, че сме едно и че сме свързани. И това, че тук сме в различни условия е, защото имаме да учим различни уроци...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Смисълът според мене е в това да се откажем от привързаността /а не връзката/ си към земните ни роднини и близки хора, а да тръгнем със сродните духом. Земният ни брат може да е и наш духовен брат, може и да ни е духовно чужд. На някакво ниво обаче всички сме едно, но до това ниво трудно се достига.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човекът си мисли, че може да скъса някакви връзки, той изпада в поредната си заблуда.

Ако аз си въобразя например, че късам с някого, какво се получава - откъсва се парче от мен, което остава у него. И у мен остава нещо негово. Раздялата затова боли така - разкъсване е. Какво съм скъсала, тогава? Мен от него или себе си?

Това, което бог е вързал, човек не може да раздели.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човекът си мисли, че може да скъса някакви връзки, той изпада в поредната си заблуда.

Ако аз си въобразя например, че късам с някого, какво се получава - откъсва се парче от мен, което остава у него. И у мен остава нещо негово. Раздялата затова боли така - разкъсване е. Какво съм скъсала, тогава? Мен от него или себе си?

Това, което бог е вързал, човек не може да раздели.

:feel happy:

Марк 10:9

И тъй, онова, което Бог е съчетал, човек да го не разлъчва.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...