Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пътят към любовта


maggee

Recommended Posts

Беинса Дуно казва, че за да проявим любовта в живота си, първо трябва да обикнем Бога. Но какво се разбира под любов към Бога? Аз го разбирам не като любов към тази абсолютна и недостижима същност, а като любов към нейните прояви. Но за да може човек да оцени и обикне външните прояви на Бог, той трябва преди това да е проявил Бог до известна степен в себе си. Това става като се свърже със своята вътрешна духовна природа и и даде възможност да се изяви в живота му. Човек, който не е изпълнен с любов не може да обича - нито Бог, нито братята си, нито себе си. Любовта започва от тази връзка с Бога в нас, с най-съкровената ни същност. Когато любовта изпълни съзнанието ни, мислите, чувствата, ние вече можем да разпознаем любовта извън нас. Тогава и само тогава можем да обикнем ближните си - след като сме обикнали (Бог в) себе си, не преди това.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Е, най-накрая разбра, че Съм Аз... Ти Мене Уважаваш ли Ме?
:3d_146::feel happy:

правим ли разлика между онази саможертва, която ни издига, и другата, която ни убива?

Да. Възможно е когато

се свърже със своята вътрешна духовна природа и и даде възможност да се изяви в живота му
:feel happy:

има доста да се разбере между редовете
:thumbsup1:

:thumbsup: Тънко като процепа между калдаръмчетата :3d_146:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Винаги съм имала проблем, когато съм се вкопчвала в някой/в нещо.

Нежеланието да направя промяна ми е носило винаги болка и страдание.

Кристиян беше писал някъде (не можах да го намеря), че ние сме пумпали и нашата работа е да се въртиме,

и когато спреме Бог с камшика ни завърта, за да вършим работата за която сме дошли.

За мен наличието на болка е признак, че нещо съм "сгазила лука".

Любовтта ни към Бог се проявява във взаимоотношенията ни.

Любовтта, която изпитваме към хората (но не тези, които не са ни приятели, близки) определя дела на Бога в нас другото е теология.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е една. Ако не я изпитваме към хората, животните, растенията, неживата природа, не я изпитваме и към Бога.

:thumbsup2:

Но ако не си изпитал човешката любов, как ще разбереш Божествената, казва Дънов.

:yinyang:

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

"И за любовта с малка или главна буква - за мен има само една любов. Не мисля, че онази Любов, която пишем с главна буква, отсъства като компонент в другата, която пишем с малка буква и която някои хора тук презират... Любовта е една. Ако не я изпитваме към хората, животните, растенията, неживата природа, не я изпитваме и към Бога". maggee

Аз писах за любовта с малки и големи букви в предният си пост и затова ще уточня малко...

Права си,че по принцип Любовта е една,но всеки човек е в различен етап от своето развитие и затова се налага това диференциране.

"Разделянето" на Любовта и влагането различни понятия в тези подчасти само спомага на хората да се разберат по-правилно за какво става реч и съответно да не губят времето си в излишно словоблудство...

Накрая - Любовта към Бога включва в себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа,...НО сама по себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа на винаги включва Любов към Бога ! Разликата е осъзнаването на нещата,което поражда доста следствия и трансформации в човешкият живот.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Да така е!

Наистина разликата е в осъзнаването.

Но с това изречение ми се струва че си противоречиш .

Накрая - Любовта към Бога включва в себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа,...НО сама по себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа на винаги включва Любов към Бога
.

Хората, животните,растенията, неживата природа...

какво са питам; не са ЛИ(творение) бог? АЗ мисля, че е едно и също.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Да така е!

Наистина разликата е в осъзнаването.

Но с това изречение ми се струва че си противоречиш .

Накрая - Любовта към Бога включва в себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа,...НО сама по себе си любов към хората, животните, растенията, неживата природа не винаги включва Любов към Бога
.

Хората, животните,растенията, неживата природа...

какво са питам; не са ЛИ(творение) бог? АЗ мисля, че е едно и също.

Пак се четох ...но не открих противоречието,за което споменаваш.Може би нещо ми убягва,...знам ли?!?

За да е по ясно си представи "светски" хора,които изпитват любов към себеподобните си /близки,роднини,приятели/ т.е. кръгът,който ги заобикаля,...обичат природата - ходят в планината,дишат чист въздух,не хвърлят отпадъци,подписват подписки и участват в екологични шествия,...обичат растенията и се грижат пред блока за градинката с цветя,а понякога си садят там и маруля,която раздават с любов на приятелите си... Това е много хубаво и аз съм срещал такива позитивни и любещи хора,...НО пак казвам тази любов не е ОСЪЗНАТА ... Няма го последното свързващо ниво ...Няма завършеност!

Тази любов е породена от вродени усещания,чувства,...в много случаи и среда,в която живее човека.

Пак повтарям - това е хубаво,но не е достатъчно според мен!

При осъзнаване на тази любов,последната се извисява до Божествена /с главна буква/,...при което човек се натоварва вече и с пряко участие и отговорности,които произтичат от това...

Не знам дали успях да изкажа идеята,...но за сега това са ми възможностите.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Да разбирам те много добре.

Можеби единствената разликата е в това че имаме различна престава за ''бог'' от там и за Любовта(осъзнатата).

За мен ''бог'' е това->Хората, животните, растенията, неживата природа... т.е всичко видимо и невидимо.. нищото,

необяснимото и т.н

Линк към коментар
Share on other sites

тази любов не е ОСЪЗНАТА ... Няма го последното свързващо ниво ...Няма завършеност!

:thumbsup:

bee_bg,

Нека прожектираме филм за пчели. Ще обичаш ли изображенията на пчелите прелитащи по екрана?

Линк към коментар
Share on other sites

За мен Пътят към любовта

преминава винаги ПЪРВО през любовта към хората.

Ще попитам простичък въпрос как засвидетелсвате Любовта си към ''бог''

ако не чрез любовта си към Хората и към всичко... иначе си остава само в ''съзнанието''.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта си към Бог изразявам като уча и се старая да изпълнявам Божията Воля.

преминава винаги ПЪРВО през любовта към хората.
тоест какво, искаш да почваш да ги прегръщаш, целуваш и правиш любов с тях, или как?

чрез любовта си към Хората и към всичко

Е и какво са Хората? Какво е "всичко"?

Линк към коментар
Share on other sites

За мен Пътят към любовта

преминава винаги ПЪРВО през любовта към хората.

Да, но как можем да обичаме хората, ако първо самите ние не сме изпълнени с Любов, която в последствие да прелее и към другите? Изворът на Любовта е непресъхващ, но за да даряваме Любов, трябва да приемем Любовта в самите себе си. А това означава да обичаме себе си, защото иначе няма как да се свържем с Източника на тази Любов, нито пък ще И дадем условия да ни изпълни.

Ще попитам простичък въпрос как засвидетелсвате Любовта си към ''бог''

ако не чрез любовта си към Хората и към всичко... иначе си остава само в ''съзнанието''.

Любовта ни към хората наистина е великолепно свидетелство за Любовта ни към Бог, въпреки че не това свидетелство е целта И.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта си към Бог изразявам като уча и се старая да изпълнявам Божията Воля.

Супер!

Прави го, щом... но само с Божието Средство /Л---в/

... ако се случи друго, е от Теб и мен, и Него, Нея... и пак сме в самодивско.

Да "знаеш" Истина Голяма, е като да изядеш вагон с вкусотии - знаеш къде да прочетеш.

Линк към коментар
Share on other sites

А защо да не приемем, че някои хора са повече привлечени от практическата страна на духовния живот, а други от теоретичната? И в това няма нищо лошо - нормално е, хората са различни и има хора за всичко. Също така е нормално да говорят на леко различни езици и да им е трудно да се разбират.

Линк към коментар
Share on other sites

Да "знаеш" Истина Голяма, е като да изядеш вагон с вкусотии
:3d_146::feel happy:

хората са различни и има хора за всичко
:thumbsup1:
Линк към коментар
Share on other sites

Аз наричам любовта усещане за безвремие.

Сещате се, нали - онези мигове, когато времето изчезва, пространството се стопява и няма думи.

Всеки ги е не преживявал, не изживявал, не имал, а заживявал.

Да заживееш вечността, това е любов.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен Пътят към любовта

преминава винаги ПЪРВО през любовта към хората.

Да, но как можем да обичаме хората, ако първо самите ние не сме изпълнени с Любов, която в последствие да прелее и към другите? Изворът на Любовта е непресъхващ, но за да даряваме Любов, трябва да приемем Любовта в самите себе си. А това означава да обичаме себе си, защото иначе няма как да се свържем с Източника на тази Любов, нито пък ще И дадем условия да ни изпълни.

Ще попитам простичък въпрос как засвидетелсвате Любовта си към ''бог''

ако не чрез любовта си към Хората и към всичко... иначе си остава само в ''съзнанието''.

Любовта ни към хората наистина е великолепно свидетелство за Любовта ни към Бог, въпреки че не това свидетелство е целта И.

...никъде не споменавам че не трябва да сме изпълнени с любов Да това е също важно.

Линк към коментар
Share on other sites

Е и какво са Хората? Какво е "всичко"?

...защо питаш?

Честно ти отговорих на въпросчето

Сега май е твой ред?

Помощ: филма с пчелите дето си летят :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Сравнението(примера) ти не е точно така мисля

и не виждам връзка с темата ''Пътят към любовта''.

Незнам как да ти отговоря не хващам смисъла, освен :

за Любовта доказателства не са нужни, НЕЯ или я има или я няма.

''Значи, в доброто или в разумното в света има нещо, на което трябва да се надяваме. Кое е това нещо? Онова, на което ние можем във всички случаи да се надяваме, това е Любовта. Но любовта още не разрешава всички въпроси. Любовта е нещо, което трябва да се възприеме. Всякога животът излиза от любовта. Значи, когато животът излиза от любовта, тогава любовта е достъпна за изучаване. Вън от живота любовта е непознаваема. Ние казваме, че Бог е Любов, но разбираме онази любов, която има отношение към живота, който Бог ни е дал, както и при условията, [с] които ние сме заобиколени. Само тогава ние познаваме любовта.

''

от

''Великoтo малко и великото голямо''

П.Дънов

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е!

И доказателства не са необходими защото е вътре. Любовта е в душата, както топлината в Слънцето е милиони градуси в центъра му.

любовта към "Хората и всичко", е като лъчите на слънцето.

в доброто или в разумното в света ...Всякога животът излиза от любовта. ...Вън от живота любовта е непознаваема. Ние казваме, че Бог е Любов, но разбираме онази любов, която има отношение към

1. живота, който Бог ни е дал, както и при

2. условията, [с] които ние сме заобиколени. Само тогава ние познаваме любовта.

Учителят

... прочее, първата и втората заповед:

1. Да обичаш Господа с цялото си сърце, с цялата си душа, с цялата си сила и с целия си ум

2. и ближния си, като себе си - но без първата заповед, какво точно обичаш и защо!?

затова са и така дадени :thumbsup:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"Да обичаш Господа с ЦЯЛОТО .................."

и................ място за ближния ........ няма.

Как да го обичам ближния, като Господ е заел цялото място?

Тогава къде е Господ? - В ближния.

Ако първата заповед спазвам наистина, ще проумея, че втората само я пояснява, иначе излиза, че Господ си противоречи.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Бог е в сърцата на всички...

богопочитание заслужава станалият едно с Него

персийски мистик

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...