Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Видове поведения и роли във форумите


Иво

Recommended Posts

То хубаво, обаче ако знаем кои сме.59.gif

А знаем ли? ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

О, за моята роля, моля попитайте "Сценаристите" :3d_065:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_077: Аз се опитвам да разбера кой съм и от всеки научавам по нещо за себе си:3d_113:
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък... ами използвам ви. Не знам, дали сте го осъзнали :hypocrite:. Като пиша по темите във форума и отговарям на въпросите всъщност избистрям, подреждам, формулирам и развивам собствения си светоглед. Сещам се, че Б. Дуно е давал теми на учениците си по които да пишат. Е, аз пък експлоатирам със същата цел темите и мненията от форума :3d_146:.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък... ами използвам ви. Не знам, дали сте го осъзнали :hypocrite:. Като пиша по темите във форума и отговарям на въпросите всъщност избистрям, подреждам, формулирам и развивам собствения си светоглед. Сещам се, че Б. Дуно е давал теми на учениците си по които да пишат. Е, аз пък експлоатирам със същата цел темите и мненията от форума :3d_146:.

:thumbsup2::sorcerer: Правиш го добре и за мен лично е много вдъхновяващо.Светогледът ти много ми допада.:3d_097:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Аз пък... ами използвам ви. Не знам, дали сте го осъзнали :hypocrite:. Като пиша по темите във форума и отговарям на въпросите всъщност избистрям, подреждам, формулирам и развивам собствения си светоглед. Сещам се, че Б. Дуно е давал теми на учениците си по които да пишат. Е, аз пък експлоатирам със същата цел темите и мненията от форума :3d_146:.

На мен ми се струваше обратното. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Форумен стожер

Форумен стожер е човек, на чийто рамене се крепи голяма част от форума. За него е върло прегрешение, ако в личния му профил са записани по-малко от 10.0 поста на ден. Стожерът държи на дълги, смислени и заинтиригуващи постове, но не подбира темите, в които да ги пусне. По този начин той съумява да разбуди интереса и да подкара интeлигентен спор дори в най-нафлудената тема. Стожерът има няколко свои любими форумни потребители, в чиито теми се проявава по няколко пъти на ден. Той не пречи на никого – обикновено хората следят с интерес неговите прояви. Някои предпочитат да подминат поредния дълъг пост, но така автоматически подминават темата, тъй като тя неумолимо се е завъртяла около изкаванията му. Стожерът следи киломеричните мнения на другите като него. Ето защо винаги е готов да поздрави някой, който го е изпреварил с дълогото постване.

Форумен свежар

Този див ентусиаст е готов да ни сюрпризира винаги с постовете си. Учудващо е колко умело се справя с всичко – от създаването на нова тема до закачливото флудване тук и там. Неговият мироглед се крепи на раменете на най-свежите и оригинални идеи и той е способен да пренесе това във всяка буква от своя пост – от заглавието й до веселяшкия му подпис. Форумният свежар може да не е човекът с най-умните изказвания във форума, но е любимец на всички, защото е способен да разнообрази тягостаната атмосфера, създадена от затормозените с лични и световни проблеми съзнания на потребителите. Той има неуморима енергия да намира интересни текстчета, шегички и бисери из интернет и да ги пейства хаотично из секциите на форума, без да се страхува, че някоя от темите му може да се окаже “преместена” от чевръстите ръце на админа. Ако случайно някой реши да оплюе свжарчето, че се занимава с глупости и поства само клишета или чужди смешки, най-много да се сблъска с пълен непукизъм от страна на разглеждания сега субект или да срещне неудобрението на поразсмялите се потребители, които съвсем изненадващо и неангажиращо са прекали няколко минутки, забавлявайки се с наистина добре измислени и събрани смешки.

Форумни ветерани

Когато форомът понатрупа годинки, се откорояват и потребителите, останали, въпреки непостяността на ветровете на промяната, духали през годините... Това са потребителите, около които има някава загадъчна аура, и които, ако преодолят мързела и леността си, натрупани от многогодишното киснене във форума, постват мнения, пълно с много мъдрост и истина. И въпреки, че говорят така, сякаш са видели вече всичко, много потребители държат на тяхното мнение и го уважават. Ветераните винаги могат да изненадат околните с нещо неочаквано свежарско или много умно, а много рядко ще видим някой от тях да се изкаже неуместно или да "сдуха" някоя тема с безсмислен пост. Ветараните са по склонни да отбягват и пренебрегват глупостта на другите потребители, отколкото да я критикуват и само в екстремни ситуации биха се решили да понатупат някой с тъпата страна на нащърбения си меч, видял какви ли не велики форумни битки. Интересът около тях се крепи до известа степен на любопитсвото колко ли още ще издържат преди да грохнат съвсем. Ето защо всеки път, когато някой от тях влезе във виртуалното пространство, всички други притаяват дъх, за да могат да засекат дори и най-леките признаци на болест, лудост или умора у ветерана. Но ветераните от своя страна са твърдо решени да докажат на какво са способни и не се отказват лесно от престижното място, което са си извоювали заслужено.

Форумен шут

Ако на форума му провърви, шутът е участник със симпатично чувство за хумор, който вечно излиза с нетрадиционен поглед към класически теми. Ако форумът е преследван от лош късмет, то шутът си пада по плоски шеги и закачки.

Пришeлецът

Този няма нищо общо нито с останалите членове, нито - с тематиката на форума. Той е футболист във форума на адвокатите, привърженик на "Левски" във форума на "ЦСКА" (или - на "Ливърпуул" или "Челсий" във форума на "Манчестър юнайтед"), строителен работник във форума на клуба по шев и кройка, цирков артист във форума на хирурзите, ловец на мечки гризли във форума на шахматистите, мотоциклетист във форума на каратистите и така - нататък. Технически погледнато, той не нарушава правилата на форума, мъчи се да дава адекватни мнения и понякога успява (случайно!), но никой не може да си обясни, какво всъщност търси той там и защо виси по цял ден във форума.

Модераторският ник

Общият ник (прякор), зад който се крият група модератори (примерно – Хидрата, Триглавата ламя и др. под.) - това е профил на фиктивен "потребител", зад който "надничат" няколко души, скрити в колона зад първия. Никога не можете да знаете кой от тях пише нов постинг в дадена тема или гласува в анкета. Може да е всеки един от групата. Стилът на писане на този "потребител" е смес от стиловете на всеки от модераторите, скрити зад него. За щастие, се среща сравнително рядко.

Научният работник

Брилянтен български език, брилянтни правопис и пунктуация и много висока обща култура, приложими, конструктивни и адекватни идеи. Високо ниво на толерантност. Може да е учител или университетски преподавател. Понякога е и двете. Изказва се само по теми, за които има изчерпателни знания. Коригира конструктивно грешките на другите потребители и избягва да влиза в спорове, макар понякога да му се налага да го прави.

Домакинята

Появява се в темите, свързани с живота, дома, пътуванията и винаги е склонна да сподели опит, често - примесен с примери от нейното семейство. Приема форума като онлайн разговор с приятелки.

Тийнейджърът

Пише рядко, предимно - неграмотно, или - на latinica, понякога - само с ГЛАВНИ БУКВИ или - с думи, които са толкова съкратени, че дори не се разбират. Слага много емотикони. Не спазва правописа и пунктуацията. Понякога създава теми, в които апелира за премахване на граматически правила, които е разбира или - на букви от кирилицата, които не ползва. Не знае броя на буквите в кирилицата.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Флейм, Флеймъри и форумни Тролове

Текста е напълно автентичен и хвърля светлина върху една много интересна тенденция по форумите и блоговете.

Трудно ще намерим по-противоречива тема от флейма. С него се сблъсква всеки, който посещава редовно чатове и форуми. Никак не го долюбват цивилизованите потребители, но затова пък го обожават маргиналите. И не на последно място, обсъждането на която и да е тема, без да изключваме настоящата, винаги привлича сума ти народ, който иска да си “пофлейми” от сърце.

“Пак се е появил някой, който ще ни учи как да говорим с възрастните в мрежата!”. Тази реплика сигурно вече е на езика на нерваците. Не бързайте. Нашата идея е преди всичко да разберем кой, как, защо и какво прави с флейма, както и да споделим наблюденията си как това го правят у нас и у неговите създатели, американците.

Какъв пикник без мравки?

Как ли не се е виела по въпроса що е флейм пространната мисъл на компютърните журналисти. Оказва се, че това е и аналог на електронното варварство, и разновидност на виртуална ролева игра, и борба със свободата на словото в мрежата (Jon Katz. Flaming Freud: Analyzing Homo Incinerans), http://features.slashdot.org/article.pl?si...28&tid=95&tid=9. Особено интересно е определението на флейма като “мрежови шахмат” или упражнение по риторика с използването на “мили” думи (Heenan A. Guide To Flaming), http://www.advicemeant.com/flame/02strategy.shtml.

Иначе казано с думи прости, флеймът представлява гневен сблъсък във форум, който от темата на дискусията се прехвърля върху личността. Той възниква в резултат на нарушаване на принципа на взаимодействие в общуването, когато изказваме мнение без да вземем под внимание очакванията на нашия събеседник. Флеймът е отличен пример за такова несъответствие. Човекът се обърнал с молба за помощ за настройка на софтуер, а вместо това някой му е обяснил колко е “умен”. Или хората си обсъждат тихо и кротко някакъв бъг, а изведнъж някой разбирач им разкрива, че нищо не разбират и в такъв случай е най-добре да се захванат с политика, щото там простотията не личи. Само човек с железни нерви и изтръпнали пръсти може да се сдържи да не се изкаже подобаващо за новодошлия.

Тези примери отразяват две основни разновидности на флейма – инициативен и реактивен. Първият вид е свързан с агресивното поведение на отделния потребител по отношение на Интернет обществото (един вид, не ми дреме за вашите традиции и интереси). Вторият е характерен за ситуация, когато най-неутралното съобщение предизвика неадекватна реакция: “К’во задаваш тъпи въпроси тука, говедо”.

Защо именно форумите са мястото, където виреят най-добре флеймърите? Първо, това се дължи на запазването на историята на дискусията – обикновено на 274-тото съобщение хората забравят откъде е започнало всичко, а във форума може да сравните 52-ро и 152-ро съобщение и да хванете опонента в противоречие. Второ, налице са строги правила, по които си избирате тематична категория, където да си кажете болката, или създавате нова (ако има възможност). Правилата на общуване обаче стимулират отклоненията в поведението на потребителите – достатъчно е да пуснете няколко съобщения “не по темата” и цялото Интернет блато ще се надигне в един глас да ви дава акъл. Така че уеб етикетът сам си прави меча услуга. Флейм ще срещнете най-често в немодерираните форуми, което е съвсем разбираемо. Модераторите са чистачите на форумите и елиминират флейма преди да е прераснал в лавина от ругатни. Докато в безстопанствените дискусии “великите творения” на флеймърите остават непокътнати за поколенията.

За натрапчивите идеи и нереализираните потребности

Много потребители сякаш изпитват някаква необяснима нужда от флейма, в противен случай споровете, наситени с взаимни обиди, нямаше да избухват навсякъде. Ако се вгледаме по-внимателно, движещите механизми зад поведението на флеймърите ще ни станат съвсем ясни (Campbell T. Flame Wars And Other Online Arguments, http://members.aol.com/intwg/flamewars.htm.

Не). ме закачай, нервен съм......Хората са емоционални същества и трудно някой ще ги накара да преброят до 10, и да подтиснат спонтанната си реакция. Общуването в Интернет ни е научило да реагираме на случващото се около нас още по-бързо – достатъчно е да натиснем бутона Send. Но ако написаното на хартия може да смачкаме и изхвърлим в кошчето, това, уви, е невъзможно, с “прибързания постинг”.

Те са някак нереални.....Компютърното общуване създава чувство за полуреалност. Опитайте се да обидите някой на улицата и последствията могат да бъдат доста осезаеми. А в мрежата сякаш нямаме страх от нищо и от никого. Най-много да ни изхвърлят от форума, като ни блокират IP-то, което едва ли ще спре истински целеустремения флеймър.

С добри намерения.....Замисляли ли сте се някога защо във всеки форум, където е пълно с Интернет маняци, които “pi6at prailno” и “гръмотно”, току-току и се разрази дискусия за грамотността. Работата е там, че някои потребители смятат Интернет за място за приятно и необременено с условности общуване, където всичко е позволено, стига да срещнеш разбиране. Други пък незнайно защо са убедени, че точността на израза в мрежата стои над всичко и са си поставили за цел в живота да вкарат непросветените в правия път. Понякога в зависимост от ситуацията участниците в дискусията могат изведнъж да сменят позицията си, а после неочаквано пак да се върнат на старото си мнение. Свършил с аргументите, опонентът ви ще започне разследване каква оценка по български и литература са ви поставили в пети клас. Някой е намерил грешка във вашия постинг – веднага ще бъде заклеймен за педант и кухар. Егомания...Тук в общи линии всичко е ясно – никой не обича да не е прав. Всеки се стреми да надвика другия, за да отстои своето мнение и да се побори за правдата. Всъщност, в повечето случаи събеседниците така се увличат в тази борба, че мъглявата идея за смисъла на спора бързо се избистря и настъпва истинска “егомания”.

Е, може и да е прав, но аз по-добре ги разбирам тези работи...Подобна ситуация е типична за флейма. Всеки упорито търси потвърждение на собствената си гледна точка и когато не намери такова, се прехвърля върху личността.

Никой не ме разбира...Неразбирането при общуването в мрежата е лесно обяснимо. Ако не се изкажете добре, веднага ще си намерили десетина недоброжелатели. Още по-лошо е, когато се е изгубил контекстът на съобщението. В Интернет той може да бъде създаден само с помощта на красноречието на събеседниците. Всеки в рамките на собствените си възможности се опитва да обясни на другия, че именно това е имал предвид, колко е уверен в своята правота и че е вече едва ли не е “последна инстанция за истината”.

Патологични случаи

Когато флеймът се превръща в начин на живот в мрежата, става дума за болестно състояние. Един от най-пренебрегваните случаи е тролингът. Трол се нарича потребител, който целенасочено провокира флейм. В безобидна дискусия изведнъж се появява съобщение от неизвестен гост, в което се обиждат или “идиотите, които са пуснали корени тука”, или самият форум е наречен “самата посредственост”, или просто в него се казва “Тука ВСИЧКО ме дразни якооооо!!!’. Ама защо така? А тролът само това и чака – учаснтиците във форума, почервенели от възмущение, да забравят защо са се събрали и да започнат гневно да разговарят само с него. Най-добрият начин да “информирате” трола за вашето отношение е да го игнорирате.

Бринкинг – това е за любителите на екстремните спортове, които обичат да се разхождат по ръба на пропастта и да се плезят на модератора. Те внимателно нарушават правило след правило и чакат кога търпението му ще се изчерпа и ще ги изгони от форума. И ето го идеалният повод да се оплачат на целия свят от модератора-тиранин, който си е въобразил, че е център на Вселената.

Флеймът в мрежовото общуване наподобява уличния жаргон. Етическите норми налагат забрана на много неща и въпреки всичко и двете явления продължават да съществуват. Именно отричането им им придава изключителна привлекателност. Много зависи от модератора, който може да направлява дискусията в желаната посока, да разтървава хваналите се за гушата събеседници и да превърне флейма в свой съюзник.

Ръководство на е-разбойника

Съществуват много тактики, които флеймърите прилагат. Тук няма да разкриваме тайните на занаята.

Как да запазим достойнство

Когато се разгори флейм, бъдете сигурни, че победители няма да има, само жертви. Гениално по своята простота решение е да не се поддавате на провокации. А ако все пак ви се иска да участвате в дискусията?

Ето няколко съвета как да излезете от ситуацията с минимални загуби.

Когато сте готови с емоционалния си отговор, пребройте до десет, преди да натиснете бутона Send.

Постоянно придвижвайте дискусията напред, като не давате на флеймъра да зацикля на някакъв неин аспект.

Помнете – и във форума мълчанието е злато.

Няма смисъл да заплашвате флеймъра, че ще се оплачете на модератора. Направо се оплачете.

Флеймът може да е опасен. Никога не можете да предвидите колко дълбоко ще ви засегне опонентът при следващия си удар. Не губете самообладание и не избухвайте.

http://bg.board.bigpoint.com/darkorbit/showthread.php?t=30292

Електронното варварство - Хейтъри, Флеймъри, Тролове

Допълнение:

Що е хейтър – негативизъм до последно!

"Хейтърите са убедени в правотата и съвършенството на това, което казват. Те смятат, че са особено грамотни и с много добре развито писателско умение. Така те си мислят, че могат да критикуват потребителите и да изливат по изкусен начин своите негативизми." (източник - Аз съм хейтър...

Оригиналното заглавие:

Флеймът – размяна на юмруци в Интернет (извадки от статия в pcworld.bg)

0. Въведение:

icon_arrow.gif Когато се разгори флейм, бъдете сигурни, че победители няма да има, само жертви. Гениално по своята простота решение е да не се поддавате на провокации.

Примери: Много полезно при разпалване на флейм е флеймъра да заеме позицията на “доброто татенце” (“та, аз искам само да помогна”). Или пък: “Как може да обсъждаш котката на съседа, като дори едно свястно обяснение на това що е котка не си дал...”.

Защо...? Компютърното общуване създава чувство за полуреалност. В мрежата сякаш нямаме страх от нищо и от никого. Най-много да ни изхвърлят от форума, като ни блокират IP-то, което едва ли ще спре истински целеустремения флеймър.

1. Що е то:

Оказва се, че това е и аналог на електронното варварство, и разновидност на виртуална ролева игра, и борба със свободата на словото в мрежата. Особено интересно е определението на флейма като “мрежови шахмат” или упражнение по риторика с използването на “мили” думи.

2. Къде да го открием:

Флейм ще срещнете най-често в немодерираните форуми, което е съвсем разбираемо. Модераторите са чистачите на форумите и елиминират флейма преди да е прераснал в лавина от ругатни. Докато в безстопанствените дискусии “великите творения” на флеймърите остават непокътнати за поколенията.

3. Как да реагираме:

Помнете – мълчанието е злато. icon_cool.gif

Няма смисъл да заплашвате флеймъра, че ще се оплачете на модератора. Направо се оплачете. icon_arrow.gif

Флеймът може да е опасен. Не губете самообладание и не избухвайте. Когато сте готови с емоционалния си отговор, пребройте до десет, преди да натиснете бутона Send (изпрати).

4. Разновидности:

А/ Тролинг — тролът само това и чака: участниците във форума, почервенели от възмущение, да забравят защо са се събрали и да започнат гневно да разговарят само с него. Най-добрият начин да “информирате” трола за вашето отношение е да го игнорирате.

В/ Бринкинг — това е за любителите на екстремните спортове, които обичат да се разхождат по ръба на пропастта и да се плезят на модератора. Те внимателно нарушават правило след правило и чакат кога търпението му ще се изчерпа и ще ги изгони от форума. И ето го идеалният повод да се оплачат на целия свят от модератора-тиранин, който си е въобразил, че е център на Вселената.

5. Всяко зло за добро (уж) icon_rolleyes.gif

Във форумите флеймът може да е много актуален, когато се привличат нови потребители. Търканията с “аборигените” могат да сплотят обществото. Повечето флеймъри, които до вчера са щурмували форума на абордаж, стават активни участници в конструктивни дискусии. Флеймът се превръща в спасителния пояс и когато форумът е в агония – участниците са притихнал и скучаят, посещаемостта пада. Тогава изведнъж се появява устат гост, който ще накара всички да се обединят в името на защитата на своите ценности. Понякога подобна спасителна тактика се прилага от самите собственици на форума. (бел. - което си е форма на лъжа и е неприложимо за християнски форум)

http://www.amigosbg.com/forum/viewtopic.php?f=51&t=2158

Флеймът – размяна на юмруци в Интернет

Линк към коментар
Share on other sites

Колко форумци са необходими, за да бъде сменена една електрическа крушка? :3d_030:

Отговор: 1193

1 - сменя крушката и пише във форума, че е сменил крушката.

12 - споделят сходни жизнени опитности и истории за подмяна на крушки по най-различни начини.

7 - предупреждават, че подмяната на ел.крушки е опасна работа.

27 - посочват граматическите и правописни грешки в предишните постове.

53 - започват да се дръгнат с грамотеите.

156 - пишат на модератора на форума оплаквания по повод недопустимото обсъждане на замяна на ел.крушки в този форум.

41 - поправят грешките в постовете на тези, които се карат с онези, които първи са посочили граматическите грешки.

109 - настояват да се премести обсъждането на темата за смяната на крушката на друг форум

203 - настояват обсъждането на грешките да бъде прехвърлено във forums.spelling и forums. punctuation.

111 - пишат, че всички използват ел.крушки, затова обсъждането на подмяната им е напълно допустима във форума.

306 - спорят кои ел.крушки са по-добри, къде да се купуват и кой начин на подмяна е най-ефективен.

27 - дават линкове на сайтове, където могат да се видят образци на най-различни ел.крушки.

14 - съобщават, че линковете са сдухани и изпращат работещи линкове.

3 - пишат, че са намерили на тези сайтове материали, които касаят форума, което прави обсъждането на дадената тема във форума допустима.

33 - сортират всички предишни постове в един и накрая добавят своето мнение.

12 - заявяват, че завинаги напускат форума, т.к. не могат повече да понасят разгорялата се дискусия.

4 - предлагат да се въведе FAQ по ел.крушките и тяхната подмяна.

25 - предлагат да се отвори нов форум....

48 - заявяват, че форумът ..... е точно за това

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...