Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Религиозно окр


Recommended Posts

Здравейте. От доста време,месеци наред,нямам окр,благодарение на помощта на д-р Първанов. Но от няколко дни има нещо .. почти съм сигурна, че е окр и не трябва да го вземам насериозно,но имам нужда от потвърждение. Така..аз съм вярваща, винаги съм вярвала в Бог и изпитвам благодарност,  случвали са ми се много хубави неща в живота, за които да съм благодарна и съм. Имала съм богохулствени окр мисли,за които знам,че не са истински и не ме плашат,появават се именно ,защото вярата ми е силна.. научих механизма на окр. НО.. не бях подготвена за това .. от 2 дена имам страх от това да не ми мине мисъл, че ще продам душата си на .... сещате се кого..,тя мина даже мисълта през главата ми всъщност няколко пъти.Това е невъзможно, защото окр мисълта не е истина нали така? Малко ме уплаши вече това. 

Линк към коментар
Share on other sites

Страха е хубаво нещо :) . Показва къде да внимаваш , нищо повече . Какво да заобикаляш  .

Съвсем нормално е да ,,видиш" всякакви мисли . Важния въпрос е какво ги правиш после? Да употребиш вниманието си , с полза или да мислиш глупости .(в смисъл неща от които няма да имаш никаква полза , даже напротив)

Да продадеш , няма как без да се съгласиш . .. Света е пренаселен с мисли  , но от нас зависи на коя ще дадем внимание  . Човек е нужно да свикне да подбира мислите , които да стоят на вниманието му . Останалите , не са му нужни и им ,,обръща гръб" , независимо колко натрапливи са . А ето формули за ограждане : -

-Аз подбирам мислите си и определям кои да превърна в дела . Моите дела са мои решения .

-Каквото и да се случи , мога спокоино да разгледам , да реша и да направя най доброто за момента .

Щом е ,,религиозно окр"  знаеш , че Когато си в утеснение Бог помага , но  , е нужно да  обърнеш внимание . Лесно става ако четеш всеки ден няколко от многото  тук--   https://www.beinsadouno.com/board/молитви/d184d0bed180d0bcd183d0bbd0b8/

или тук--   https://www.beinsadouno.com/board/молитви/d0bcd0bed0bbd0b8d182d0b2d0b8/

https://www.beinsadouno.com/board/молитви/

пп  Интересен е въпроса достатъчно ли е да се каже един път една молитва (ако е молитва) . Хората са много различни и е добре всеки сам да намери количеството . Мога например да кажа че ми се е случвало да повтарям нещо до като заспя . Колко време и колко пъти не е смислен въпрос , тъй като това са бройки без значение . От значение е да има една идея в която да си изцяло .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, радвам съм,че със съветите ти съм могъл да ти помогнал. Това което описваш, наистина е религиозно ОКР,  както сама си се досетила .Нали, ти бях писал ,,Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!,,

Темите с които ОКР-то може да ни занимава са безброй, въпроса е,че всики натрапливи мисли  са фалшиви и лъжливи. Да се разсъждава по тях е грешно и ни кара да се безпокоим на без да има реална причина за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Предъвкването на разни теми,дори и обиди от някого ,които се въртят в главата ми после, също биха могли да се приемат за окр нали? Подсказка ли е тази мисъл,когато си помисля "окр ли е това" (щом си задавам въпроса най-вероятно си е точно окр?),наистина темите на окр са безброй .. мисля ,че ми трябва съвсем малко ,буквално невероятно малко вече, за да премина изцяло"оградата на затвора"  на окр и то да остане отзад .. като нещо ненужно ,глупаво, което не е част от мен.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Цитат

д-р Тодор Първанов                Здравей, радвам съм,че със съветите ти съм могъл да ти помогнал. Това което описваш, наистина е религиозно ОКР,  както сама си се досетила .Нали, ти бях писал ,,Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

Без претенции за всеобхватност , мога да споделям само личен опит и потвърден от различни източници . Значи въпроса е как усещаме емоционално нещата .И в зависимост от тези усещания и личните ни решения отностно какво искаме и за какво работим , да насочваме вниманието .Тогава неприятноста , че съседа ми е дигнал скандал и казал мн. неприятни неща . Не е нужно да го предъвквам влизайки в детаилите и кой е прав и кой крив .А се занимавам с поведението си да бъда към всички както към себе си ,толерантен , добронамерен , обективен . Да си върша работата без да преча някому или се натрапвам .Човек е нужно да си стане господар , да не се потдава на натиск , както има при всяка натрапливост .Най малкото , защото решенията са разумни само когато са взети с хладен ум .Хладен--не емоционален . Защото е лесно да се отиде в крайноста на леден ум . Крайност на ума зачитащ единствено себе си ....Знаеш приказката за ледената кралица , нали ?  :)  :)  

Всички постоянно предъвкваме някакви мисли , идеи , отделни фрази и мелодии . Колкото по неангажирани сме и се мотаем без цел . Толкова нашия  ум е  по склонен да зацикля .

Има два взаимносвързани начина за овладяване ума . Концентрация ,ангажиране с работа . И спиране на ума ,наблюдаване без мислене(коментиране) . И двете ги има в живота , в ежедневието ни . Те ни се случват и подканят да ги разберем .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, АлександърТ.А. каза:

 

Без претенции за всеобхватност , мога да споделям само личен опит и потвърден от различни източници . Значи въпроса е как усещаме емоционално нещата .И в зависимост от тези усещания и личните ни решения отностно какво искаме и за какво работим , да насочваме вниманието .Тогава неприятноста , че съседа ми е дигнал скандал и казал мн. неприятни неща . Не е нужно да го предъвквам влизайки в детаилите и кой е прав и кой крив .А се занимавам с поведението си да бъда към всички както към себе си ,толерантен , добронамерен , обективен . Да си върша работата без да преча някому или се натрапвам .Човек е нужно да си стане господар , да не се потдава на натиск , както има при всяка натрапливост .Най малкото , защото решенията са разумни само когато са взети с хладен ум .Хладен--не емоционален . Защото е лесно да се отиде в крайноста на леден ум . Крайност на ума зачитащ единствено себе си ....Знаеш приказката за ледената кралица , нали ?  :)  :)  

Всички постоянно предъвкваме някакви мисли , идеи , отделни фрази и мелодии . Колкото по неангажирани сме и се мотаем без цел . Толкова нашия  ум е  по склонен да зацикля .

Има два взаимносвързани начина за овладяване ума . Концентрация ,ангажиране с работа . И спиране на ума ,наблюдаване без мислене(коментиране) . И двете ги има в живота , в ежедневието ни . Те ни се случват и подканят да ги разберем .

Тоест има ли зацикляне и анализ, в каквато и да е тема,  е знак ,че е окр и не трябва да се притеснявам нали така?

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

Тоест има ли зацикляне и анализ, в каквато и да е тема,  е знак ,че е окр и не трябва да се притеснявам нали така?

Виж моля колко пъти задаваш почти един и същ въпрос?

Какво като е ОКР когато не го разбираш и то се видимо изменя . За всяка дума поотделно ще трябва да попиташ ОКР ли е .Защо не погледнеш вътре в себе си какво става . Появява ли се страх или нещо друго ? Когато сънувах мечка , се будех плувнал в пот .Огледам се и виждам че е само сън , успокоя се . Към десетия път вече още в съня се сетих че сънувам , но се събудих все пак да проверя . Е от тогава мечката е..не чак приятел ,но знам какво да правя дори на сън .

Какво е ОКР   ? Какво е О......какво е К....какво е Р.......Какво означава всеки един термин в разговорната реч , разгледай го и свържи с поведението . За да знаеш . И тогава като се гледаш какво правиш , защото мисленето е правене , ще знаеш .И ще ни даваш съвети на нас , защото си го преживяла и разбрала .

Прегледай информацията от терапевтите . Орлин Баев има много изчерпателни теми в личния му блог(струва ми се ).

Няма друг начин освен усърдна работа . На готово както сама виждаш  не става . То е като хапче --временно . Когато се потрудиш и разбереш дори и малко е удовлетворяващо и за винаги .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

В 25.10.2023 г. at 10:27, anonimnata каза:

Предъвкването на разни теми,дори и обиди от някого ,които се въртят в главата ми после, също биха могли да се приемат за окр нали? Подсказка ли е тази мисъл,когато си помисля "окр ли е това" (щом си задавам въпроса най-вероятно си е точно окр?),наистина темите на окр са безброй .. мисля ,че ми трябва съвсем малко ,буквално невероятно малко вече, за да премина изцяло"оградата на затвора"  на окр и то да остане отзад .. като нещо ненужно ,глупаво, което не е част от мен.

Искам да се уточня,че съм го написала много объркано . Така, става дума предъвкването на ЧУжди мнения казани от друг(мъж който преди ме е харесвал най-вече), и страха ,че щом ги мисля или повторя стават истина и ги привличам казаното , си е пак окр, нали Д-р Първанов? И общо взето при мен всички мисли  свързани с външен вид би трябвало са окр нали така,(натрапливоста е там,религиозното се появява много рядко).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...
В 23.10.2023 г. at 16:52, д-р Тодор Първанов каза:

Здравей, радвам съм,че със съветите ти съм могъл да ти помогнал. Това което описваш, наистина е религиозно ОКР,  както сама си се досетила .Нали, ти бях писал ,,Трябва да приемеш, че всяка мисъл, която те напряга и се повтаря 5- 6 пъти е натраплива .

ВСЯКА!,,

Темите с които ОКР-то може да ни занимава са безброй, въпроса е,че всики натрапливи мисли  са фалшиви и лъжливи. Да се разсъждава по тях е грешно и ни кара да се безпокоим на без да има реална причина за това.

Здравейте д-р Първанов. От много време нямам окр благодарение на Вас и именно това,което сега Ви цитирам ми помогна. Различавам мисълта (повтаряща се и притеснителна ) казвам това е окр и тя изчезва. Но вчера нещо странно стана .. от никъде почнах да анализирам щастието (а аз много държа на него ,както предполагам всеки, и този анализ ме изнерви) и почна едно анализиране в главата ми и се ядосах като си казах на ум "нямам нужда да анализирам щастието" ,но някак се обърка словореда в главата ми и излезе друга мисъл вместо тази,  че" нямам нужда от ...  " НЕ се повтори мисълта, но ме притесни ... окр ли е? Аз държа на това да съм щастлива  и тази мисъл,докато "анализирах "ме  стресна. Моля Ви, най-сърдечно за отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля няма нищо необичайно в описанието ти .

Цитат

 

 1,Добавено Септември 29, 2008 (edited)

"Та казвам: Ако вие психологически бихте разбрали туй, какво нещо е радостта? Какви са качествата на радостта и какво радостта донася в живота? Радостта е едно чувство, което има здравословно влияние върху организма. Радостните хора са винаги здрави. Онези, които са скърбни, са винаги по-слаби и организмът им не е така силен. Но хората на скръбта са много по-умни от хората на радостта. Хората на радостта са по-силни, хората на скръбта са по-слаби. Хората на радостта не са толкова умни, а пък хората на скръбта са много умни. Човек, който е минал през големи скърби, е по-умен. Туй се нарича компенсация. Скръбта се компенсира. Скръбта трябва да я носим, понеже тя увеличава човешката интелигентност. Радостта ни е потребна за здравето, скръбта ни е потребна за ума. Тук има изключения. След всяка скръб, трябва да дойде радост. Най-първо трябва да дойде скръб, после да дойде радост. Това е естественият път, за да се направи сравнение между скръбта и радостта. Да започне човек да мисли. Трябва да има две състояния, да се смени от едно състояние в друго."  Източник: Скръб и радост / Дайте свобода

 

 

 

Цитат

 

 Всеки търси щастие, но щастието върви по известни закони. Щастието не се намира нито в окръжаващата среда, нито в парите, нито в знанието, нито в красотата. Щастието е нещо вътрешно. Щастието се обуславя на вътрешни закони.

 

Ще ти кажа едно положение което може да е упражнение .

Умът е като окото . Както окото поглежда на сам на там , така и ума наблюдава мислите и можем да поглеждаме , да се спираме на тази , или онази мисъл . Щом успеем да отвърнем вниманието си от някоя мисъл , значи контролираме ума  , до колкото сме свикнали . И със контролиран ум няма ОКР . Мисля че това го знаеш , но до колко му вярваш? Вярата и опита вървят заедно . И още нещо - щастието е състояние на вътрешна хармония . A тази вътрешна хармония може да се постигне с подбиране на мислите , Така както подбираме на къде да гледаме . Казвам това защото не ни плашат самите мисли . Плашещо е липсата на контрол . 

 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 22 часа, АлександърТ.А. каза:

Мисля няма нищо необичайно в описанието ти .

 

 

Ще ти кажа едно положение което може да е упражнение .

Умът е като окото . Както окото поглежда на сам на там , така и ума наблюдава мислите и можем да поглеждаме , да се спираме на тази , или онази мисъл . Щом успеем да отвърнем вниманието си от някоя мисъл , значи контролираме ума  , до колкото сме свикнали . И със контролиран ум няма ОКР . Мисля че това го знаеш , но до колко му вярваш? Вярата и опита вървят заедно . И още нещо - щастието е състояние на вътрешна хармония . A тази вътрешна хармония може да се постигне с подбиране на мислите , Така както подбираме на къде да гледаме . Казвам това защото не ни плашат самите мисли . Плашещо е липсата на контрол . 

 

Благодаря Ви за отговора.  Четох много за окр във форума и извън и си направих следния извод.              

Да,  окр мислите трябва да се приемат като нещо вън от нас. Ключът е реакцията,или по-точно липсата на реакция към тях, да, те могат да са всякакви и са насочени към най-важното за човека( детето на една майка,красотата на една суетна жена,щастието , вярващите имаме и религиозно окр,породено от това,че обичаме Бога),но реакцията към тези мисли, трябва да е само една  и тя е БЕЗРАЗЛИЧИЕ ! Това го разбрах благодарение на и Д- р Първанов,много си писахме преди време, и искрено му благодаря, че ми обърна внимание на въпросите. Ако не беше ,си представям сега как щях да бъда.. и никакви компулсивни действия/ритуали за спиране на мисълта/не трябва да се правят.. ако мисълта ни напряга и / или се повтаря тя е окр! Край. Тя не е истина и НЕ се материализира никога.Подминаваме я с безразличие и тя няма власт над нас вече.

 

Линк към коментар
Share on other sites

А имам въпрос, относно различаването на окр мисъл ,защото при мен е така - ако съм сигурна, че дадена мисъл е окр ,тя изчезва.Преди време си писахме с д-р Тодор Първанов и той ми каза за окр следното :"натрапливи са всички мисли, които те напрягат и се появяват 5-6 пъти независимо от темата. НЕЗАВИСИМО ОТ ТЕМАТА_ това е най-важното." Една окр мисъл- разбирам, че е такава ,ако се повтаря. Ами,ако ме уплаши ,не се повтори самата мисъл ,ами тръгне един анализ след нея ... реално анализа е компулсия,но подсказка ли е да кажа " о тази мисъл е окр,а не истинска " и да се успокоя?Тоест, повторението е във формата на анализ на мисълта ...? Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

не се повтори самата мисъл ,ами тръгне един анализ след нея

Това е същата мисъл , но те е подвела да се занимаваш с нея .

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, АлександърТ.А. каза:

Това е същата мисъл , но те е подвела да се занимаваш с нея .

Благодаря, това като знам как да ги различавам тези мисли,ме успоява много :)

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

 

– Как трябва да се разбира щастието: като нещо физическо или духовно?
– Щастието не може да бъде нито физическо, нито духовно. Щастието е нещо Божествено!

 

Ето едно пояснение от Учителя . За божествените неща сме в положение на очакване и приемане . И до като очакваме , работим , кой както може .

Линк към коментар
Share on other sites

В 28.07.2024 г. at 17:53, anonimnata каза:

Благодаря Ви за отговора.  Четох много за окр във форума и извън и си направих следния извод.              

Да,  окр мислите трябва да се приемат като нещо вън от нас. Ключът е реакцията,или по-точно липсата на реакция към тях, да, те могат да са всякакви и са насочени към най-важното за човека( детето на една майка,красотата на една суетна жена,щастието , вярващите имаме и религиозно окр,породено от това,че обичаме Бога),но реакцията към тези мисли, трябва да е само една  и тя е БЕЗРАЗЛИЧИЕ ! Това го разбрах благодарение на и Д- р Първанов,много си писахме преди време, и искрено му благодаря, че ми обърна внимание на въпросите. Ако не беше ,си представям сега как щях да бъда.. и никакви компулсивни действия/ритуали за спиране на мисълта/не трябва да се правят.. ако мисълта ни напряга и / или се повтаря тя е окр! Край. Тя не е истина и НЕ се материализира никога.Подминаваме я с безразличие и тя няма власт над нас вече.

 

Ще публикувам и нещо което прочетох в spodeli.net :"Една от стратегиите за справяне с ОКР е да се опиташ да се радваш на натрапчивата мисъл.Така когато се сетиш за нея да имаш положителна емоция.Така с времето тя постепенно изчезва.Натрапчивите мисли съществуват защото когато възникнат те предизвикват негативна емоция и това кара мозъка пак и пак и пак да мисли за това".

Линк към коментар
Share on other sites

Добра идея . Правех нещо такова . Привличах спомен с подобни параметри но изпълнен с радост . И го прилепвах към тревожещия ме . Та , когато ме изненада , да имам спасителен изход . С постоянство и упоритост ефекта постепенно нарастна и стана навик . След години вече е достатъчно да извикам в ума мисълта че всичко е илюзорно и винаги свършва добре , просто трупам опит  . Подобен механизъм има и в екшън филмите ,,Което не ме убива , ме прави по силен "... На практика това е работа  с вярата 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой от форума знае ли дали д-р Първанов дава консултации по телефон и заплащането да е по банкова сметка примерно? Мисля че 90 % от окр-то е овладяно,чрез писане с Д-р Първанов,много искам психотерапия при него,но не сме от един град.... Щях да пиша директно на него, но ми излиза че не могат да му се пращат съобщения.

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко пъти , тук се е обаждал с думите , че не работи с нови хора . Но мисля че е добре да пишеш в ,,психотерапевтични насоки онлайн " . Рядко но се отбива там .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...