Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Плодове и зеленчуци.


Recommended Posts

Мария и Матиас Тун се базират на тезите на Рудолф Щайнер и астрологическият им календар, предназначен за благоприятните дни за засаждане и събиране на плодовете и билките се използува дори в пътната полиция, в смисъл, че в тези дни, посочени в календара като "критични", не дават отпуски на полицайте, защото са забелязали, че тогава стават повече произшествия.

За съжаление, нямам елекронна версия на този календар за 2007 г., а само за 2005г.

Цитат от Добромир "Щом все повече хора посвещават на това живота си, ще се получи. Жалко е, че не получават особена помощ - финансова, експертна и морална"

Не мисля, че е жалко, защото получаването на "помощ" е свързано с много условия и "съвети" и резултатът съвсем не е екологичен. По- важното е, че самите хора разбират, че каквото и да си купиш, ще ти продадат отрова /в по-голяма или по-малка степен/ и искат да осигурят децата си с истинска храна, а защо не е със семеен бизнес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Всички плодове са полезни принципно, ако човек няма сепцифични здравословни проблеми, това е така.

Аз обаче си мисля за друго, че има и по-полезни от полезните плодове за здравето и особено за имунната система. За мен това са кивито и розовият грейпфрут. Когато бях в Германия имах проблеми с приемането на местната храна, въпреки нейното разнообразие и открих спасение в кивито; това е един от най-витаминозните плодове с най-високото съдържание на витамин C, както и червеният грейпфрут, от чийто семена се приготвят многобройни имуностимуланти и всякакви медикаменти.

Какъв е вашит опит специално с тези плодове и ако са ви помогнали - за какво. За мен специално е много важно да консумирам плодове с високо съдържание на витамин C, защото пуша :rolleyes: , а пушенето унищожава цялото наличие на този витамин, който е и антиоксидант.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички плодове са полезни принципно, ако човек няма сепцифични здравословни проблеми, това е така.

Аз обаче си мисля за друго, че има и по-полезни от полезните плодове за здравето и особено за имунната система. За мен това са кивито и розовият грейпфрут. Когато бях в Германия имах проблеми с приемането на местната храна, въпреки нейното разнообразие и открих спасение в кивито; това е един от най-витаминозните плодове с най-високото съдържание на витамин C, както и червеният грейпфрут, от чийто семена се приготвят многобройни имуностимуланти и всякакви медикаменти.

Какъв е вашит опит специално с тези плодове и ако са ви помогнали - за какво. За мен специално е много важно да консумирам плодове с високо съдържание на витамин C, защото пуша :rolleyes: , а пушенето унищожава цялото наличие на този витамин, който е и антиоксидант.

Моята майка имаше проблеми със черния дроб, стомах и т.н. дълго време, зная, че единствено и понасяше и иставаше най-добре от грейпфрути. И тях ги консумира доста, първо защото много добре и понася на организма, второ защото са вкусни и сочни и трето защото са много полезни наистина, мисля че се дават и в доста диети за отслабване.

Аз също ги обичам но ги стискам на сок.

Виж, за кивито незная друго освен че има наистина много витамин С и че е полезно и доста вкусно и сочно, но доколкото зная доста хоре пък не им понася, защото може би ако не се обелят добре от мъхестите кори става нещо или поради други причини, но имам познати, които се обриват, което е възможно и просто да е алергична реакция де.

Линк към коментар
Share on other sites

http://nanocom-bg.com/test/

Тук, на този сайт, всеки може да си направи тест за недостиг на витамини, минерали и микронутриенти.

Леле, току що си напарвих този тест - ужас, та на мен не ми достига май цялата таблица... :3d_134:

Линк към коментар
Share on other sites

Още нещо за грейпфрута от списание Здаровье.

Метаболизмът на болшинството химически съединения се осъществява в черния дроб. С това се занимава основно ферментната система от цитохроми. Фуранокумаринът, вещество, съдържащо се в грейпфрута, забавя работата на черния дроб, а това означава, че лекарствата не се преработват по подобаващ начин и не се разграждат женските полови хормони, излишъкът на които се смята за една от основните причини за развитието на рак на млечната жлеза.

АПТЕКА И ЦИТРУС

Забравете за сока от грейпфрут, особено прясно изстискан, ако приемате:

· анксиолитици, алпразоли, буспирон, мидазолам, триазолам;

· антиаритмични лекарства:

амиодарон, квинидин;

· антибиотици: кларитромицин, еритромицин, тролеандомицин;

· антихистамини: фексофенадин;

· антикоагуланти: варфарин;

· антиепилептични препрати:

карбамазепин;

· бета блокери: карведилол;

· блокери на калциевите канали: дилтиазем, фелодипин, никардипин, нифедипин, нимодипин, нисолдипин, верапамил;

· хормонални препарати, съдържащи:

кортизол, естрадиол,

метилпреднизолон, прогестерон, тестостерон;

· имуносупресори: циклоспорин,

сиролимус, такролимус;

· хиполипидемични препарати:

аторвастатин, флювастатин,

ловастатин, симвастатин;

· антидепресанти: сертралин,

флювоксамин; ксантини: теофилин;

· препарат за лечение на

доброкачествена хиперплазия на

простатата: финастерид;

· опиоидни аналгетици: алфентанил, фентанил, суфентанил;

· противовирусни препарати:

ампренавир,индинавир,нелфинавир, ритонавир, саквинавир;

· противохелминтни лекарствени средства: албендазол;

· противогъбични: итраконазол;

· лекарства против кашлица: декстрометорфан;

· лекарства против отоци:

циклофосфамид, етолосид,

ифосамид, тамоксифен,

винбластин, винкристин;

· афродизиаци: силденафил,

тадалафил.

Търговските названия на препаратите могат да бъдат най-различни. Названието на действащото вещество е указано на опаковката и в инструкциите за лекарството.

Линк към коментар
Share on other sites

:D То от толкова лекарства ще си заминеш при св. Петър, независимо дали папкаш или не грейпфрут! Статията е допуснала да създава психоза за нещо много елементарно - има процеси, чиято скорост на разграждане, както и полуживотът им в кръвната плазма се променят от най-различни фактори. Грейпфрутът в случая е само един от тези фактори, а подобни кумарини, а и други променящи скороста на биореакциите съставки, има поне в 50 храни и 100 билки. Ако се изключат всичките, човек ще страда повече от недоимъци отколкото да се спаси от нещо. Кумарините в малки дози могат да са полезни при хора с повишена съсирване на кръвта, разширени вени и повишена нервна възбудимост. Не се препоръчват при склонност към кръвоизливи. От друга страна, ако има високо кръвосъсирване и се приемат антикоагуланти, може просто те да се намалят при повишен прием на кумарини. Тогава обаче е забавно да се следят препоръките на "специалистите" - вместо да се намали лекарството, те понякога забраняват билките и плодовете с пободно действие... А естрогените - не са ли те особено важни за хормоналната и мастната обмяна, кръвообращението и костите? Всичко зависи всъщност от дозата и индивидуалните предразположения в една или друга посока.

Когато се шашкат хората със сензационни съобщения колко е вреден грейпфрутът, се премълчава, че всъщност се имат предвид първо, хора с определени предразположения или с трудно отменяема постоянна терапия с високи дози от някои медикаменти (които, както казах, при това често могат да бъдат намалени, вместо да се спира плодът) и второ, касае се за сериозна консумация - да речем поне по 1 голям грейпфрут, изяждан много време всекидневно. По-малките количества - да речем третинка от среден плод - нямат особено противосъсирващо, нито зверско естрогеноподобно действие, а продължават да имат противомикробно и подобряващо храносмилането свойство (най-добре е с тази цел да се ползват с част от ципите и семената). Особено ако се вземат с прекъсвания - 10 дни по време на епидемия или заболяване, после прекъсване 1-2 седмици, после при нужда пак и т.н. - не вярвам някой да има проблреми, различни от онези, възникващи от наплашване... ;) Освен това, който продължава да си се плаши от съчетаването даже на скромни дози с лекарства, може да взема грепфрута или сока от него скоро след ставане от сън, след което поне половин час да си прави упражнения или други полезни нещица и едва след това - кое преди, кое след закуска, да си приема лекарствата. :)

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Темата е много актуална за мен, защото:

Преди 2 седмици купих 4 твърди кивита с идеята, че след ден - два ще омекнат и ще се ядат. Едното са го срязали в къщи веднага - по-изкуствен вкус не бях преживявала. Второто омекнало и дъщеря ми го хапнала, но каза, че било безвкусно. Другите две още стоят, твърди като пластмаса и стават само за украса. Чудя се, наистина се чудя какво да ги правя.

Лятото също бяхме купили от доматите, които наричам "пластмасови". Два от тях сме забравили в хладилника за седмици ... така си стояха в същия вид.

Плодовете, създадени от природата, не могат да бъдат вредни в умерени количества, но след намесата на човека....:(

Линк към коментар
Share on other sites

Ами все още даже купувайки плодовете и зеленчуците може да се прави интелигентен избор; трябва, разбира се, да се познават по-добрите видове, за да могат да се отграничат от другите. В случая тези подозрителни кивита по принцип не омекват, преди да се развалят, те са с по-"дървена" структура и по-тъмен цвят. Когато се избира киви, трябва да се предпочитат такива купове от плодове, където някои да са още почти напълно твърди, а други да са взели да омекват; ако всички са само твърди или само много омекнали, това не е подходящата купчина! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Добромир е прав и предпочитам да мисля като него въпроки, че не съм специалист от колкото да се задълбочавам в тази статия, която навярно има своята цел. Защото май, комой ще се окаже че грейпфрута не само не е полезен, но и много вреден спорде нея...

Темата е много актуална за мен, защото:

Преди 2 седмици купих 4 твърди кивита с идеята, че след ден - два ще омекнат и ще се ядат. Едното са го срязали в къщи веднага - по-изкуствен вкус не бях преживявала. Второто омекнало и дъщеря ми го хапнала, но каза, че било безвкусно. Другите две още стоят, твърди като пластмаса и стават само за украса. Чудя се, наистина се чудя какво да ги правя.

Лятото също бяхме купили от доматите, които наричам "пластмасови". Два от тях сме забравили в хладилника за седмици ... така си стояха в същия вид.

Плодовете, създадени от природата, не могат да бъдат вредни в умерени количества, но след намесата на човека.... :(

Късметче, знаеш ли много си права тук. Това с кивитата много често ми се е случвало, даже мога да ти обявя бой и да се претерепем с тях ако вземе да се замерваме...и това е като че ли по - често напоследък, отколкото да кажем преди години.

Доматите също. Май не само горките американци страдат от тези изкуствени храни, може би повечето зеленчуци, които ядем напоследък са генно изменени или прекалено, прекалено зелени брани и третирани с какви ли не препарати.

Може би плодовете и зеленчуците, които ядем напоследък са по-скоро нещо изкуствено.

Има голяма разлика като си откъсна ябълчица на вилата, макар и да е дребничка и не до там лъскавака какъв вкус има и от тази на пазара.

Къде е истината? Какво е спасението?

Линк към коментар
Share on other sites

:whistling: В момента малко хора имат идеални варианти по отношение на храненето. От друга страна, някои използват този факт като предтекст да не правят и възможното в подбора на количеството и качеството на това, което влиза в тях и изгражда структурната им основа за живот на тази планета. От практиката, вкл. с много близки и пациенти, считам, че въпреки не винаги доброто си качество, плодовете и зеленчуците подобряват здравето при компетентно използване - особено в сравнение със ситуацията, при която те се ограничават от страх. Защото вместо тях все нещо трябва да се яде, а както по-тежки според основните си характеристики, така и с много по-лоши отрови в тях са обичайните им "заместители" - брашнени и захарни произведения и продукти от животински произход! :3d_040:
Линк към коментар
Share on other sites

Добромир, това което казваш е така. А и все пак на пазара все още могат да се намерят зеленчуци от производители директно, а не само от търговци и вносни стоки.

Линк към коментар
Share on other sites

Да кажа и аз нещо за грейпфрута ;) .

Информацията, която Еси е публикувала тук е вярна. Но при условие, че всеки ден изяждаме около 3 кг грейпфрут. Защото това е количеството от което би могло да се получи нещо толкова страшно, както е написано в материала. На практика е важно да не се приемат лекарствата едновременно със сока. Трябва да има поне 1 час интервал. И естествено да не прекаляваме - особено зимата - все пак грейпфрутът е охлаждащ плод. :)

Вътрешността на плода е богата на Вит. С и калий, желязо, калций и някои минерали, а също така на флавоноиди - растителни вещества, за които е известно, че предпазват от рак и сърдечни заболявания. Розовите и червените видове грейпфрут са богати на бетакаротин. Биологически активните природни вещества, които се намират в семената на грейпфрута унищожават някои паразити и подпомагат организма в производството на полезни бактерии.

Грейпфрутът е богат на флавоноиди. Как ни помагат те? Изследвания, проведени с животни показват, че нарингенинът предпазва от рак. Куерцетинът помага на диабетно болните и може да намали възпалителните процеси, свързвани с алергиите, да забави растежа на рак в мозъка, да защити дробовете от вредното въздействие на замърсителите и цигарения дим. Рутинът укрепва капилярите и по този начин помага на хората, страдащи от атеросклероза и високо кръвно налягане. Ползата от хесперидина за имунната система е голяма – той предпазва от инфектиране с някои вируси – Херпес Симплекс и грипни вируси, и може да ни предпази от някои сърдечни заболявания. Тангеритинът помага в профилактиката срещу рака. Нарингинът придава горчивия вкус на екстракта от грейпфрут и независимо, че много производители на сок от грейпфрут се опитват чрез филтриране да получат ниска концентрация на нарингин в соковете, той е изключително полезен. Счита се, че нарингинът увеличава вкусовите възприятия чрез стимулиране на вкусовите рецептори. Нарингинът е флавоноида, отговорен за увеличаването ефикасността на някои лекарства. При приемането му под формата на екстракт, нарингинът е 0.1% от концентрата.

Грейпфрутът и ползата от него за здравето:

• Сърдечно-съдова система – чрез нарингина грейпфрутът подпомага елиминирането на старите червени кръвни клетки.

• Храносмилателна система – сокът от грейпфрут консумиран сутрин премахва запека, подобрява храносмилането, като увеличава отделянето на стомашни сокове.

• Имунна система – грейпфрутът предпазва от някои форми на рак на стомаха (чрез пектина), облекчава треската.

• Метаболизъм – чрез галактуроновата киселина и пектина, които се съдържат в него, той намалява нивата на холестрола.

• Сокът от грейпфрут намалява телесното тегло и подобрява състоянието на кожата.

• Нервна система – чаша сок от грейпфрут преди лягане подобрява съня.

• Респираторна система – грейпфрутът подпомага лечението на общите простуди, облекчава кашлицата, фарингита.

Ароматотерапията използва етеричните масла на грейпфрута за стимулиране на лимфната система и намаляване на неразположенията, тъй като той добре балансира централната нервна система, поддържа доброто настроение и е изключително полезен при главоболие.

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за чудесните съвети в отговор на моя по-горен пост.

С признание ще споделя, чепо принцип се справям с избирането на хранителни продукти. Понякога обаче градското бързане, недостатъчната концентрация изиграват лоша шега.

Дори в случай, че ни е поднесен продукт, чието качество е съмнително, а нямаме друг избор , освен да поне да го опитаме, може да се направи нещо.

Тъй като всички храни имат голям процент вода, на тях може да се въздейства по същия начин, както на водата за промяна на структурата. Достатъчна е една малка молитва свободен текст, но с нужното отношение и благодарност, с пожеланието да приемете само полезните вещества от тази храна , а вредните да бъдат разградени и изхвърлени от организма.

Това не е панацея, но поне донякъде помага. По-добрият вариант е наистина да имаме право и възможност да избираме, а той е реален в много повече случаи, отколкото виждме на пръв поглед.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

През пролетта консумирам доста маруля / салата. Мои познати са забелязали, че оказва влияние на кръвното има налягане - оказа се, че пресен сок от маруля може да се приема при хипотония :).

Надявам се материалът да ви бъде полезен :)

"Соковете са източник на енергия. Тя е резултат от бързото усвояване на въглехидратите, съдържащи се в растителните храни. Характерно за плодовите захари е, че те са изградени от прости молекули, които много бързо се всмукват от лигавицата на тънките черва и най-лесно се оползотворяват от организма на човека. Количеството им в прясно приготвените сокове зависи от вида на използваните плодове и зеленчуци и от степента на тяхната зрялост.

Освен бърз енергиен източник, соковете се явяват и като основен доставчик на богат коктейл от витамини и минерални соли. Последните са от особена важност за протичане на нормалния ход на обмяната на веществата.

За постигане на максимален лечебен или профилактичен ефект при провеждане на сокотерапия е необходимо да се спазват няколко основни изисквания:

1. Дневната доза от плодови или зеленчукови сокове е 1 до 2 чаени чаши.

2. Продължителността на приема е 1-2 месеца, като след първия се прави почивка от 10 дни.

3. Соковете могат да се консумират по всяко време на деня, но ефектът им е по-голям при консумация на гладен стомах.

4. Соковете се консумират в прясно състояние, непосредствено след приготвянето им и с температура близка до тази на околната среда.

5. Когато се налага корекция на вкуса на соковете, се препоръчва използване на вода за разреждане или чист пчелен мед за подслаждане. Добавянето към тях на алкохол, пикантни или лютиви подправки води до промяна на качествените им характеристики. Влошава усвояването им и понижава терапевтичните им свойства.

6. За повишаване на лечебното действие на соковете, могат да се правят коктейлни смеси.

7. Сокът се консумира непосредствено след приготвянето му.

8. При хипертония са подходящи сокове, богати на калий: сок от моркови, целина, магданоз и спанак, сок от моркови и спанак, сок от моркови, цвекло и краставица, сок от ягоди, както и соковете, съдържащи аспаргин (азотно вещество): сок от аспержи, копър и моркови, сок от аспержи, моркови и маруля.

9. При хипотония (ниско кръвно налягане) е добре да се приемат зеленчукови сокове, богати на каротини: сок от моркови, сок от моркови, цвекло и кокосов орех, сок от моркови и спанак, сок от спанак.

10. При остеопороза са подходящи сокове богати на каротини (предимно В-каротин) и на макроелементи – калций и фосфор: сок от моркови, зеле и маруля, сок от моркови, глухарче и маруля, сок от моркови, сок от моркови, маруля и спанак, сок от ябълки, сок от моркови и спанак.

11. При проблеми със стомашно-чревния тракт (гастрит и ентерит) се препоръчват: сок от моркови и спанак, сок от моркови, цвекло и краставица, сок от моркови, сок от ябълки, сок от ананас, сок от ягоди, сок от банани, сок от черница, сок от нар.

12. При язвена болест лечебно въздействие имат соковете богати на витамин U и каротини: сок от моркови, сок от прясно зеле, сок от целина, сок от моркови и прясно зеле, сок от моркови и целина, сок от моркови, прясно зеле и целина, сок от моркови, зеле и маруля и плодови сокове от ябълки и банани.

13. При затлъстяване се препоръчват сокове богати на каротини, витамин U, пектини, дъбилни и минерални вещества: сок от моркови, сок от моркови и спанак, сок от домати, сокове от ябълки, ягоди, череши и грейпфрут.

14. При анемия лечебното действие на соковете се дължи на богатото съдържание на каротин, витамин С, витамини от група В, голямо количество минерални вещества (желязо, калий, калций, магнезий): сок от моркови, целина, магданоз и спанак, сок от моркови и спанак, сок от моркови, червено цвекло и целина (целината може да бъде заменена със сок от кокосов орех, спанак, краставица или маруля), сок от моркови, глухарче и маруля, сок от моркови и копър, сок от моркови, маруля и спанак, сок от моркови, аспержи и маруля.

15. При сърдечни заболявания се препоръчват прясно приготвени плодови и зеленчукови сокове богати на каротини, витамин С и витамини от В група, минерални вещества – калий, магнезий, желязо и пектини. Дневно може да се приемат от 2-3 дози, през равни интервали от време: сок от моркови, целина, магданоз и спанак, сок от моркови и спанак, сок от моркови, червено цвекло, краставища (или маруля), сок от моркови, червено цвекло и кокосов орех. Пресни плодови сокове от ябълки, ягоди, кайсии, ананас, грозде и цитрусови плодове – портокали и мандарини."

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Понякога домашните градински краставици горчат. Чух две версии за това: едната, че не са поливани достатъчно. Втората - че трябва да ги белим от върха към опашката, за да не се разнасяли горчивите вещества. Дали е така, знаете ли? И каква е истинската причина? :o

И още нещо ме интересува. Какво кара зелена праскова или нектарина, която е цяла външно (без разпукване) да има разцепена костилка?

Ако някой знае и сподели - :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте! Дано да пиша в точната тема и да не повтарям някой, но днес чух интересна информация за плодовете, зеленчуците и въобще всички дарове на "Божествената аптека" и реших да я споделя с вас, пък и да помоля, ако някой знае още нещо, да я допълни. Ако не сме сигурни в това кой плод, зеленчук или ядка за какво е полезен, можем да се ориентираме по техния вид или цвят, тъй като всички те са създадени по подобие на човешките органи. Така например - всички знаем, че орехът се яде за ума, но лично аз едва днес се замислих,че неговата форма наподобява двете полукълба на човешкия мозък. Червеният боб пък бил специално за бъбреци, бадема - за очите... и т.н. Не успях да чуя и запомня всичко, но се надявам някой друг да допълни с още подобна информация. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Аз така съм се наплашил от "нитратните" заленчуци че почти не купувам, а смятам да започна да наблягам на тях ,както и на плодовете.

Ами все още даже купувайки плодовете и зеленчуците може да се прави интелигентен избор; трябва, разбира се, да се познават по-добрите видове, за да могат да се отграничат от другите. В случая тези подозрителни кивита по принцип не омекват, преди да се развалят, те са с по-"дървена" структура и по-тъмен цвят. Когато се избира киви, трябва да се предпочитат такива купове от плодове, където някои да са още почти напълно твърди, а други да са взели да омекват; ако всички са само твърди или само много омекнали, това не е подходящата купчина! :)

:thumbsup1:

Moжете ли да кажете и за останалите по-често срещани плодове и зеленчуци как да ги избираме, мен това ми е голям проблем. Това с разпознаването на производителите също не е гарант - как ще съм сигурен че и той не е пръскал преди 2 седмици с хербицид или не е наторявал на воля?!

Друго което си мисля, дадени зеленчуци и плодове в определен период от година би трябвало да са по-натурални от други месеци, например, домат през зимата- ясно е че е бил в оранжерия отглеждан...Може л ида се изведе някаква логика?! Има ли такъв календар, кое в кои месеци съзрява?

За домашната градина съм го мислил, даже сега на село сме засадили някакви култури, но това е само за няколко месеца от годината (лято и ранна есен) , какво правим през останалата (по-голяма част) от годината?

Аз така съм се наплашил от "нитратно-херб/пестицидни" заленчуци, че почти не купувам, а смятам да започна да наблягам на тях ,както и на плодовете. Дори сега ще си взема витаминен комплекс, да балансирам недостикът от вит. и мин-ли. <_<

Светлината в тунела е, че ще започна да си покълвам семена, много по-достъпно и изпълнимо, въпреки че някъде четох че не бивало да се промива с чешмяна вода (може би заради хлора?) , но и над този проблем мисля (филтрувана вода):sorcerer:

Редактирано от hakama
Линк към коментар
Share on other sites

Смятате ли, че може да се заменят домашните плодове и зеленчуци с тези от пазара?

Каква е разликата и има ли тя значение?

Според мен купените храни станаха в голяма степен пластмасови

Как може да се реши този проблем?

Някои изобщо не стават за ядене

И още нещо как мислите, има ли значение човекът, който ги е гледал, дали е благороден човек или не?

Аз вече като купувам нещо, първо гледам в лицето и очите на продавача, ако ми се стори, че е честен човек, тогава купувам

thumbsup.gif И аз правя така, баща ми ме научи. Той така - ходи и гледа продавачите, избира си някои, които са му по-симпатични, отива при тях и разговаря: "Това ваше производство ли е?" И после гледа човека, гледа го в лицето, физиономията и как му говори. Така си беше набелязал определени хора и купуваше само от тях. Има значение, дори и той да не го е произвел, пак има значение от кого взимаш нещо. Особено за ядене.

А как познавам...гледам на портокала и лимона там където е била дръжката, ако е зелено - значи е пресен. Ако е изсъхнало и кафяво, значи много е стоял. За домати, няма хубави. Краставици се познават, слънчевите са по-малки, по-светли на цвят, и не са така грапави.hypocrite.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...