Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хлябът


Recommended Posts

Е, безспорно няма по-добро от домашното, от това да е направено в къщи или в градинката , сЛюбов, с молитва, с надежда и вяра...но не всичко в днешно време може да се направи в къщи, ако ходиш и на работа и прочеее иначе ми се случва, но за съжаление по Велигден и Коледа само.

Линк към коментар
Share on other sites

Рецепта за царевична питка с кисело мляко:

Продукти: 1 кофичка кис.мляко, царевично и пшенично типово брашно 1:1, 1 ч.л. хлебна сода, щипка сол.

Приготвяне: в кофичката кисело мляко се слага чаената лъжичка хлебна сода. То кипва. Ако искаме питката да е тъничка и хрупкава - слага се равна лъжичка, ако обичаме по пухкава питка - лъжичка с връхче. Приготвяме в голям съд за месене брашната, правим кладенче в средата и изсипваме шупналото кисело мляко. Замесваме меко тесто, брашно колкото поеме, но е много важно да е меко и хууубавичко да се омеси. Това ми е особено любима част. Месенето! После топката меко тесто се разстила в предварително намазана с олио и набрашнена тавичка. Разстила се с ръка, ако лепне много, ръката се набрашнява с царевично, а тавичката е с пшенично. Накрая с мокра ръка, може и с малко олио, но аз го правя само с вода, питката се заглажда отгоре и по края и се правят дупки с пръстчета. Може леко да се поръси с едро смляно царевично брашно отгоре - по избор. Пече се в предварително нагорещена фурна. Изважда се златиста, и ако човек иска да е по-хрупкава и твърдичка, както я обичам аз, я оставя да изпръхне и после я завива с кърпа, ако я иска мека веднага след изваждането я пръска с вода, завива я. Препоръчвам първия начин, но това е въпрос на вкус. И в двата случая и трябват само 10 минутки да отиде на нивата. Топла е осоообено вкусна.

Рецепта за просеник:

Продукти: царевично и пшенично типово брашно 3:1, вода, хлебна сода, олио.

Приготвяне: изсипват се в съд брашната, хлебната сода, олиото и вода. Сода се слага на 1 кг брашно - 1-2 лъжички. Но и това е въпрос на вкус - дали да е повече или по-малко бухнал. Аз го обичам да не е много бухнал. Олио слагам на вкус, около половин ч.ч., Но много не го меря, изсипвала съм и повече и по малко - винаги става. Вода - сместа трябва да стане с гъстота, подобна на кексово тесто, но по гъсто. Тук може да не се меси, а да се бърка. Разбърква се хубаво, изсипва се в намазана с олио и набрашнена тавичка, заглажда се с мокра ръка и се пече в предварително нагорещена фурна. На мен тази рецепта ми е много любима и я правя поне 2-3 пъти седмично, но много хора не харесват просеника на вкус. Много обаче го харесват. Получава се груб, напукан като суха земя, но на мен много ми допада. Научих го от един йогин, с който почти единственото за което бяхме на едно мнение беше, че рецептата е много хубава. Много съм му благодарна.

От моя опит - горната рецепта - питката с кисело мляко, се харесва на повече хора. И двете питки, могат отгоре да се поръсят по желание със сусам, овесени ядки, белен слънчоглед и каквото си се сетите, аз най ги обичам поръсени само с едро смляно царевично брашно.

Да ви е сладко!

Мила М-М, направо ми потекоха лигите, докато четях твоите рецепти. С удоволствие ще зарадвам моите хора в къщи, а и доста ще ги изненадам. Като доста зает с работа човек имам някои въпроси : може ли да се бърка с миксер по втората рецепта? На колко градуса и горе-долу колко време се пекат (никога не съм правила питка)?

Линк към коментар
Share on other sites

ХЛЯБ наш насущний;

От край време Българинът е бил чувствителен на тази тема. В България щом се каже Хляб се разбира Живот, затова и управници и бизнес и разбойници са внимателни да не сбъркат нещо, щото...!

Само че за жалост точно хората занимаващи се с масовото производство на хЛЯБА, са го ударили на тЪРГОВИЯ и мислейки, че като те пекат хляба за населението могат да правят и нередни неща, които ще им бъдат простени. Затова вече се продава не лош а често и отвратителен продукт от този вид храна. Да оставим боядисването и изкуствените и генно преработени маи, но много често и брашната са с много лошо качество (мухлясали и плесенясали). Купувам хляб "добруджа" и на следващия ден той вече е с "картофена болест". Това е много често явление в последно време. Не вярвам само аз да попадам на такива хлябове. Дори не успява да мухляса, а става на каша.

За тези които се интересуват как да си приготвим хляб от житни зърна, има дадена рецепта още по Христово време и не от друг а от самия Господ Исус Христос.

Ето я:

"......Затова не приемайте за храна нищо, което е било разру­шено от огън, студ или вода. Защото изгорената, загнилата или замразената храна също така ще изгори, разложи или зам­рази вашето тяло. Не се уподобявайте на глупавия земеделец, който засял нивата си със сварени, замразени и прогнили семе­на. И като дошла есента, на нивата не се родило нищо. Огром­на била мъката му. Но бъдете подобни на земеделеца, който засял нивата си с живи семена и тя родила живи класове пше­ница, сто пъти повече, отколкото той посял. Истина ви каз­вам, живейте само с огъня на живота и не гответе храната си с огъня на смъртта, който убива вашата храна, вашите тела, а също и вашите души.

— Учителю, къде е този огън на живота? - попитали някои.

— Във вас, във вашата кръв и във вашите тела.

— А огънят на смъртта? - запитали други.

— Този огън, който гори извън вашето тяло, е по-горещ от кръвта ви. С помощта на този огън на смъртта вие готвите храната си у дома и на полето. Истина ви говоря, огънят, който разрушава вашата храна и вашите тела, това е огън на злоба­та, която разяжда вашите мисли, разяжда вашия дух. Защото тялото ви е това, което ядете, а духът ви е това, което мис­лите. Затова не приемайте за храна нищо, което е било унищожено от огън, по-силен от огъня на живота. Яжте всички пло­дове от дърветата, всички треви от полята, млякото на жи­вотните, което става за пиене. Защото всичко това е отхра­нено и отгледано с огъня на живота и е дар от ангелите на на­шата Земна Майка. Но не яжте нищо, което е придобило своя вкус от огъня на смъртта, защото такава храна е от Сатана.

— Как да приготвяме хляб без огън, Учителю? - попитаха изумени някои.

— Нека Божиите ангели да приготвят вашия хляб. Навлажнете пшеницата, за да влезе в нея ангелът на водата. След това я оставете на въздух, за да я обгърне и ангелът на възду­ха. И я оставете от сутринта до вечерта на слънце, за да може и ангелът на слънчевата светлина да слезе върху нея. След благословията на трите ангела, скоро във вашата пшеница ще покарат кълновете на живота. След това разчупете зър­ната и направете тънки питки, каквито са приготвяли праде­дите ви при бягството от Египет, робската обител. Тогава отново ги подложете на слънчевите лъчи, още с изгрева, и ко­гато слънцето се издигне до зенита ги обърнете на другата страна, за да ги обгърне и оттам ангелът на слънчевата свет­лина, и ги оставете така докато залезе слънцето. Ангелите на водата, въздуха и слънчевата светлина са отхранили и от­гледали пшеницата на полята, те трябва да приготвят и ва­шия хляб. И същото слънце, което посредством огъня на жи­вота е позволило на пшеницата да израсне и да узрее, трябва да изпече вашия хляб в същия този огън. Защото огънят на слънцето дава живот на пшеницата, хляба и тялото. А огъ­нят на смъртта погубва и пшеницата, и хляба, и тялото. А живите ангели на живия Бог служат само на живите хора. За­щото Господ е Бог на живите, а не Бог на мъртвите.

И така, винаги приемайте храна от софрата на Бога: пло­дове от дърветата, злакове и треви от полята, мляко от жи­вотните и мед от пчелите. Защото всичко, което е в повече от това, е от Сатана и води по пътя на греха и болестите до смърт. Храната, която приемате от изобилната трапеза на Бога, дава сила и младост на вашето тяло и вие никога няма да видите болест. Божията трапеза е давала храна на Мелхиседек в древността и, истина ви казвам, ако вие живеете така, както той е живял, тогава волята на Бога на живите ще даде и на вас дълъг живот на земята, както е дал и на него.

Истина ви казвам, живият Бог е по-богат от всички бога­таши на земята и неговата изобилна трапеза е по-богата от най-изобилната софра на пиршествата на всички богаташи на земята. Затова яжте през целия си живот от масата на наша­та Земна Майка и никога няма да се видите в нужда. И когато приемате храна от нейната трапеза, яжте всичко така, както го намирате на масата на Земната Майка. Не варете хра­ната на огън, не смесвайте продуктите един с друг, за да не се превърне вашият корем в блато със зловонни изпарения. Ис­тина ви казвам, това е отвратително в очите на Господа."

Евангелие на Мира -от Есеите

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: приятели, благодаря ви за споделеното + от около три месеца си хапвам/черпят ме с домашно приготвен + слънчево сушен "хлебен" гранулат :thumbsup2: супер вкус + аромат <_< вместо хляб + когато доуточня съставките + технологията :sleeping: ще ги споделя :dancing yes:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: приятели, благодаря ви за споделеното + от около три месеца си хапвам/черпят ме с домашно приготвен + слънчево сушен "хлебен" гранулат :thumbsup2: супер вкус + аромат <_< вместо хляб + когато доуточня съставките + технологията :sleeping: ще ги споделя :dancing yes:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Очакваме ги с детско нетърпение... :)

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Искам да ви попитам, някой знае ли коя фирма в Бургас произвежда истински черен хляб, без оцветители. За София разбрах но за Бургас не съм наясно.

Please, help! :3d_009:

Машинката пести време, но не чак толкова повече, като се свикне, питка може да се омеси за 15 минути максимум и после да се пече, ако е със сода или без набухвател. Ръцете пък си имат разни други предимства пред машинката - по-голямо разнообразие на настроения. Аз съм за ръчичките, но предполагам при голямо семейство, машинката е вариант. А за калориите в хляба - когато не е с мая, не е толкова страшен за килограмите. Маята повлиява отрицателно на чревната микрофлора. :1eye:

:3d_133: Във връзка с машинката за хляб, искам да попитам къде продават такива, и каква марка са? Благодаря! :3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, НелиТ! Извинявай, че чак сега отговарям, но не бях влизала отдавна във форума. За рецептата - не съм пробвала да бъркам с миксер, но според мен няма проблем, само че може би с приставката която е за по-гъсто тесто - тази дето прилича на спиралка. Дали с миксер или на ръка - разбъркването става бързо и лесно, важното е само да не стане много рядко тестото. Малко по-гъсто от кексово. Градуси - пека го на 200. Фурната ми няма регулиране първо долу и после горе, затова слагам тавата долу и после я вдигам. Ако обаче има регулиране по-добре е по принцип при печене първо да се пусне отдолу и като бухне да се контририра отгоре. Това е особено важно за хляб с квас, при просеника не толкова. Мисля че това съм го писала, ама не съм сигурна. Ще се радвам да ти хареса рецептата. :rolleyes: При другата рецепта - питката с кисело мляко се прави меко тесто, не смес както при просеника - това е важно. Не се сещам друго. Ако искаш пиши ми на лични, ако не съм достатъчно подробна. Да ти е сладко :D

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да ви попитам, някой знае ли коя фирма в Бургас произвежда истински черен хляб, без оцветители. За София разбрах но за Бургас не съм наясно.

Да ме прости Господ за недоверието, но силно се съмнявам, че в Бургас някоя фирма ще го прави както трябва. Ще съм приятно изненадан и аз, ако наистина може да се намери и някой знае за такъв продукт.

От тъмните хлябове на които аз се доверих няколко пъти, бяха "Пълнозърнест" и "Пълнозърнест с добавки". Купувах ги о Билла, но и там боичка - бол. (става въпрос за Бургас)

Мног ми е интересно коя е тази фирма в София. Ако можеш сподели, че като минавам да опитам това чудо на нашата индустрия.

Ще съм благодарен.

Линк към коментар
Share on other sites

Към Павел и Мария - Мими:

хрумна ми за Бонус/Тонус-хляба - там самите фибри се различават, и определено не е боя. Макар че съм чувал от първа ръка и дискредитиращи марката факти от производството му (като напр. ниска хигиена), считам че той е най-нормалният масово достъпен хляб в България... Какво мислите ?

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, НелиТ! Извинявай, че чак сега отговарям, но не бях влизала отдавна във форума. За рецептата - не съм пробвала да бъркам с миксер, но според мен няма проблем, само че може би с приставката която е за по-гъсто тесто - тази дето прилича на спиралка. Дали с миксер или на ръка - разбъркването става бързо и лесно, важното е само да не стане много рядко тестото. Малко по-гъсто от кексово. Градуси - пека го на 200. Фурната ми няма регулиране първо долу и после горе, затова слагам тавата долу и после я вдигам. Ако обаче има регулиране по-добре е по принцип при печене първо да се пусне отдолу и като бухне да се контририра отгоре. Това е особено важно за хляб с квас, при просеника не толкова. Мисля че това съм го писала, ама не съм сигурна. Ще се радвам да ти хареса рецептата. :rolleyes: При другата рецепта - питката с кисело мляко се прави меко тесто, не смес както при просеника - това е важно. Не се сещам друго. Ако искаш пиши ми на лични, ако не съм достатъчно подробна. Да ти е сладко :D

Благодаря, М-М! :sorcerer: Ще ти докладвам на ЛС, когато пробвам.

НелиТ

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Много ми се иска обаче, брашното от което я правя, да го смилам непосредствено преди месенето, но не мога да измисля как да стане това. Мога да си купувам жито, но как да го смилам? Из главата ми се върти да си купя машинка за кафе, въпреки че не пия кафе, и да пробвам с нея, но не съм сигурна, че ще се получи. Има ли някой идеи за това или за нещо друго свързано с хляба?

Ще ти напиша първо за смилането.

Аз купувам разни зърнени храни и ги смилам точно в машинка за кафе. Получава се и още как! С нея меля и морска сол, защото я предпочитам пред каменната.

Смилат се лесно и в кухненски комбайн.

А специалитетът ми е "питки", изпечени в гофретник. Най-много харесвам смес от пшенично брашно (може булгур), царевично и овесени ядки. Разбърквам с малко мазнина, сол и вода да се получи тесто, малко по-гъсто отколкото за палачинки (не е нужно дори да се меси). Оставям го да престои няколко часа в хладилника.

Нагрявам гофретника и отдолу поръсвам ким или сусам - леко да се запече. После изсипвам от тестото и изчаквам да се зачервят гофретките. Стават леко хрупкави отгоре и отдолу, а вътре мекички.

Децата обожават тези питки, особено за приготвяне на сандвичи с каквото и да било докато още са горещи. Харесва им едновременно формичката на сандвича във вид на сърчице и невероятния вкус и аромат на прясно смляно и изпечено брашно. При това можеш да си правиш каквито си поискаш комбинации. Слагала съм брашно от елда, от соя, ръж, ечемик, овес, пшеница, царевица. Важното е поне една от съставките в сместа да увеличава повечко обема си по време на накисването.Такива са овесените ядки и соевото брашно.

Недостатъкът е, че ако се правят за повече хора, трябва да се изчаква изпичането на всяка питка, макар че като е загрят гофретника, това не е много дълго време.

Пробвай!

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

"Всичко е борба за хляба" !!! :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Много обичам да меся. Майсторка съм (не като професия, а като хоби ) на погачи, тутманици, кифлички. Може би защото го правя с много желание.

Вчера правих 'пица-калцоне', по български - питка с пълнеж. Баба ми често правеше лучник (само че с праз лук). В отделните краища на страната пълнежът е различен. Имаме си хубави наименования в кухнята, но вносното по-завъртянко звучи :), което не значи по-вкусно.

Предстоят празници, ще месим погачи с/без парички, късметчета. Та исках да споделя една хитринка, как тестото става по-меко и пухкаво (може да е писал вече някой) - в тестото при замесване слагам 1 чаша ( на 1 кг. брашно) газирана безалкохолна напитка. С 'портокал' става по-вкусно, отколкото лимонада.

И нещичко за хляба от Учителя - за размишление.

"Голямо проклятие виси върху човечеството. – Защо? – Защото продават хляба – великото благо в живота."

Из Живата енергия

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На тазгодишната Бъдни вечер правих пита с паричка. За първи път аз бях бъднивечерна домакиня и поех приготвянето на постната трапеза в свои ръце. Едър фасул с ориз в гювечета, ошав и питката, в центъра на масата. За първи път месих и знаете ли - стана! При това страшно вкусна, на влакна като козунак, почти погача. Е, с мая, за да втаса и с яйце - за вкус - малко наруших канона, но не понасям содените питки, от дъха на содата ми се повдига. Иначе много обичам хляб, но не всеки хляб - важното е да е пресен, с хрупкава коричка, предпочитам белия или типовия селски, печен на плоча, или "Карина" - чуден е, когато кората му не се е овлажнила. Разочарована съм съм от т.нар. черни хлябове, а "бонус"-а намирам за клисав. Колкото повече краищника има хлябът, толкова по-добре:) И тъй като не долюбвам престоял хляб, правя следната вечеря:

Вакарелска попара

Филиите, с дебелина около 2-3 см, се намокрят с вода. Нареждат се в намазнена тава, върху тях се слага масълце и се наръсват със сирене. Пекат се едновременно на долен и горен реотан, ако фурната е висока. Не бива да са подгизнали като се мокрят, но не бива и да изсъхнат прекалено при запичането. Качеството зависи от типа хляб и от майстора, всъщност с пресен хляб стават още по-вкусни, но водата тогава се поръсва внимателно, че да не станат после на туткал :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Хлябът винаги е заподозрян номер 1 за наднорменото тегло, а хората които искат да отслабнат изхвърлят първо него от менюто си.

Хлябът обаче е изключително важен и достъпен източник на ценни растителни белтъчини, които съдържат незаменими аминокиселини - метионин, лизин и пр. Пшеничният хляб съдържа повече белтъчини - 8,6%, отколкото ръженият -5,6%. Въглехидратите са много повече от мазнините в него.

Също така той е богат източник на витамини от групата В, на растителна целулоза и минерални вещества: калий, калций, магнезии, натрий, фосфор, желязо. Ръженият хляб е препоръчително да използват хората, които са склонни към пълнеене, тъй като е по-малко калоричен. Но той не е препоръчван при хора със стомашни проблеми- хроничен гастрит, язва на двадесетопръстника.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

От известно време правя хляба си у дома. Намерихме жито - не грухано, взехме си го малко след жътвата от село.

Сега го смиламе възможно най-едро с машинка и печем от него хляб в машина за печене на хляб. Слагаме вътре разни ядки или кимион. Оттогава не ми е вкусен хляба от магазина - има вкус на набухватели....

Истинският хляб има цвета на житните зърна - леко по-кафяв, но в никакъв случай черен. Не е пухкав, но точно това му е хубавото - не става на тестена топка в устата, а принуждава да го дъвче човек достатъчно дълго докато се напои добре със слюнката. Вкусът му е почти същия като на житото за житния режим. Докато се пече ухае на "комбиниран фураж" както ми се смеят вкъщи. Постепенно намалих до минимум солта в него и свикнах да го ям така. Този хляб става много твърд след като престои едно денонощие и затова го режа на филии след като изстине окончателно и го запазвам в пакет. после го сгрявам леко в тостера.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато меся хляб винаги си общувам с него.Това за мен е един вид свещенодействие.Вярвам,че в месенето на хляб има някаква магия.Обичам да наричам разни хубави неща за здраве,докато го меся понякога молитва или благодарност си изричам.И накрая не забравям да го целуна като дете,да му дам нещо от себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз като повечето хора, когато решавах(преди време) да намаля храната спирах да ям хляб. Но наскоро прочетох ето това:

За сега най-добрата храна, най-доброто ядене е хлябът. Човек може да живее само с хляб.

...

Хлябът съдържа всичко, каквото различните ястия съдържат, само че представено в друго състояние, а не както в съответните материали.

Чистият пшеничен хляб има повече хранителни вещества, отколкото другите храни.

...

На физическото поле човек трябва да яде преди всичко хляб- най-важното нещо. В хляба се съдържат велики сили, сгъстени енергии, стига да е чист, пшеничен. Само с хлеб и вода човек може да живее.

...

От всички храни, най-хубавото е житото и хлябът. Всички други храни идват да допълнят хляба.

Петър Дънов-"Здраве и дълголетие чрез силите на живата природа";изд.Астрала;2002г.

И сега намалям, но не спирам напълно хляба. Изключвам от менюто си други храни.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, аз също като меся си произнасям разни неща, иначе и ние лятото си печем на село при свекъра, но не чак толкова пречистен като на Дончето, защото си купуваме брашно от магазина и не е същото, но пак е хубав. Е, затова пък като ида при Дончето в Хасково със сигурност ще го пробвам, защото тя е тъй гостоприемна, че чак "прекалява".

А ето и моя хляб, който си меся понякога и става мнооооого вкусен:

010675151.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...