Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

здравейте,регистрирах се тук защото не знам към кого да се обърна вече ..имам диагноза окр-поставена от психиатър.С приятелят ми бахме една вечер разделени, и аз бях поканена на парти сама .пих доста (по принцип не пия) , спомням си че съм званяла на мой колега да се видим ,да го поканя но той ми отказа под предтекст че е късно и е легнал.. от там започва въпроса изневерих ли , защото колкото премислям по зле става ,започвам да имам разни сцени в главата как правя секс  и след като съм се обадила на колегата които ми е отказал дъм зеъннала на друг.Започвам да си мисля и представям как спира кола взиме ме отиваме и правим секс в колата,преди няколко дни се чудих между няколко колеги но сега съм се спряла на един.един месец след случката разбрах че съм бременна и сега съм се побъркала да не съм изневерила, не мога да го различа от реалност ,чудя се дали не е окр ,моля някой да ми отговори възможно ли е да си представям заради окр да е реално да виждам сцени?

Линк към коментар
Share on other sites

Различните хора, при мислене, използват различни зони от мозъка си.Една част, мислят предимно с дясното си полукълбо, за тях мисленето  е предимно в образи и картини.За тези, които мислят с лявото си полукълбо, мисленето е предимно с думи.За това  и думите и картините могат да  ни се натрапват, зависи с което полукълбо основно мислим.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

странно възможно ли е всичко да е от окр-то ми , да виждам как извършвам нещо а да не сум го извършила , не намирам информация за такива представи при окр.,моля да се включат хора които имат диагнозс окр

Линк към коментар
Share on other sites

Сега намираш информацията тук - преживяваш състояние в спектъра на обсесивните прояви. Това е. Една типична характеристика тук е безкрайното съмнение. Колкото и пъти да ти отговорим, че е окр,за малко ще се успокоиш и пак ще се съмняваш. Разрешава се с поведенческа майнфулнес/ хипно терапия. 

Линк към коментар
Share on other sites

ходих при моята психиатърка ,но тя явно не е имала случай като моя или и аз незнам,каза ми че не знае дали е реалност....по принцип при окр имаш "чуденка" ама аз това направих ли го?ами ако съм? и от там идва страхът ....до тук ясно..но при този случай аз си представям как идват да ме вземат как имам интимен контакт с този човек ...и после как ме оставя до вкъщи...това ме измъчва защото е твърде реално все едно съм го направила наистина..ако знам че това е моето окр наистина бих била по спокойна..но и бих обърнала специално внимание .просто до сега не знам да има такива реални представи и то ако има при окр моля някой да ми пише отново за да знам поне и да не отхвърлям окр в случая..мерси много чувствам се в задънена улица

Линк към коментар
Share on other sites

само да вметна че започвам да мисля как звъня на колега идват аз съм пияна....и започвам с сцените ,секс в колата и всичко е нагласено все едно реалност.....от там насетне страхът започва става по силен ,започвам да се обвинявам да мисля че детето което чакам не е от мъжът ми ... и така нататък .как мога да го различа в такъв случай ... то по тази логика утре може да ме накара да си мисля че съм убила някого.. да имам и такива представи..

Линк към коментар
Share on other sites

Да, чувстваш се виновна и натрапливо се съмняваш, което продуцира образните мисли, в нереалността на които продължаваш да се съмняваш. Типична окр картина.

Обърни се към колега психотерапевт. Както ти писах, колкото и да ти повтаряме, че образните ти мисли са просто натрапливости, продуцирани от вина, съмнението ти на мига ще ни оборва. В психотерапия, след кратка инвентаризация на характера и миналото ти, веднага се виждат менталните ти модели, предпоставящи тревожността ти. Съответно работата, с помощта на специфични поведенчески похвати, се насочва към справяне! Не си губи времето - започни психотерапия при ефективен при натрапливости колега!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

благодаря отново за отговора...вярвам че може да съм се обадила ,защото с няколко колеги си контактуваме постоянно смисъл често ме базикат от рода на "много си сладка ех да бях на мястото на мъжът ти" и подобни ..."кога ще излезем" и така нататък...както съм звъннала на единия и ми е отказал .. в този момент може би съм се почувствала отхвърлена и под влияние на алкохола съм звъннала на друг-този  с който  ми се въртят сцените в главата...

Линк към коментар
Share on other sites

Единствено добър психотерапевт в лична консултация може да види ясно ситуацията ти и качествено да ти помогне. Обърни се към такъв!

Линк към коментар
Share on other sites

тоест може да е окр ,може и да е реалност ,дефакто няма как  да бъде доказано, и да се оповава само че е окр може да се е случило и на този етап няма как да знам ..въпроса ми към вас е: имали ли сте случай подобни като моя.. пациентки с такива представи като моите, а да се е оказало окр..мерси знам че вече прекалявам но аз съм от Пловдив ,както казах бях на психиатър , и каза че не знае трябва сама да различа окр или реалност а аз не мога.... 

Линк към коментар
Share on other sites

Не само че има такива случаи, но и има книга описваща най - фрапиращите от тях, за работа с ОКР.

Всеки страдащ от ОКР вярва, че неговите умствени предъвкватия /както се наричат тези твои зациклили мисли/ са уникални, много страшни и не приличат на нищо друго. Истината е, че голяма част от страдащите от ОКР дори ползват едни и същи фрази.

Така, че спри с анализите, потърси си специалист и започвай работа. Сама не можеш да се справиш.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 8 часа, Диляна Колева каза:

Не само че има такива случаи, но и има книга описваща най - фрапиращите от тях, за работа с ОКР.

Всеки страдащ от ОКР вярва, че неговите умствени предъвкватия /както се наричат тези твои зациклили мисли/ са уникални, много страшни и не приличат на нищо друго. Истината е, че голяма част от страдащите от ОКР дори ползват едни и същи фрази.

Така, че спри с анализите, потърси си специалист и започвай работа. Сама не можеш да се справиш.

Благодаря... винаги са били мисли от както имам окр ,но прочетохте ли всичко ..страхът ми идва защото го виждам все едно е истина ,помисля ли го виждам като сцена ..как правя секс с едно момче ,как му званя ... Затова ми е трудно да повярвам че и това е окр,чета доста но никъде не намирам информация различна  от мосли,че при окр си мислиш ,ох дали направих това ,направих нещо лошо ,нещо грешно...  но не виждам дс имат сцени с представи как вършат нещо

Линк към коментар
Share on other sites

Имах клиентка, която влизайки , сядаше с гръб към всички врати, защото вярваше, че само ако погледне дръжката на вратата, бактериите които тя си представяше, че са там, ще я полазят. Друг държеше заключен гардероба си 6 години, защото вярваше, че вътре има дрехи от инцидент и ако отвори гардероба ще му се случи нещо много лошо, в последствие беше заключил и стаята. Друга, която вярваше, че е блъснала човек и беше в състояние да се върне 6 пъти на ден на мястото, за да провери дали е вярно и т.н и т.н. Представата е болезнената част от състоянието, не е нещо изключително само при теб. Всички тези хора са вече много по- добре.

Бременна си, не си губи времето с писане във форумите, започни психотерапия и имай една спокойна бременност.

Посети психиатър, който да постави правилно диагноза и да е конкретна и след това започни работа с терапевт.

Редактирано от Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Казваш, че не си чела за окр като твоето... Опитът ми показва, че няма стандартно окр, освен подлежащите го механизми. Външните прояви обаче са различни. Няма да те сугестирам с огромния спектър на проява. Ще кажа само, че натрапливите мисли могат да бъдат идващи както като думи и изречения, така и като образи, както при теб. На мен поне, когато са образни, ми е далеч по-лесно да работя, тъй като мога да ползвам богатото си въображение, "закачайки" го за това на клиента. С това ти казвам, че състоянието ти е абсолютно разрешимо, при това в разумни времеви срокове, когато работиш мотивирано с ефективен терапевт! Направи го!

Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, Орлин Баев каза:

Казваш, че не си чела за окр като твоето... Опитът ми показва, че няма стандартно окр, освен подлежащите го механизми. Външните прояви обаче са различни. Няма да те сугестирам с огромния спектър на проява. Ще кажа само, че натрапливите мисли могат да бъдат идващи както като думи и изречения, така и като образи, както при теб. На мен поне, когато са образни, ми е далеч по-лесно да работя, тъй като мога да ползвам богатото си въображение, "закачайки" го за това на клиента. С това ти казвам, че състоянието ти е абсолютно разрешимо, при това в разумни времеви срокове, когато работиш мотивирано с ефективен терапевт! Направи го!

може ли да ми дадете информация къде работите и как мога да се свържа с вас..мерси

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Помоли ме на лични, да ти кажа ,какво мисля, дали е ОКР или истина.

Не мога да ти дам точен отговор.ОКР-то може да превърне в реалност всичко, нали то така и пла6и хората.Ако представите, не са като истински за човека, то как,той ще се уплаши от тях?.Както обичам да казвам, то е винаги на ръба на логиката, но винаги е нелогично за конкретният човек. 

Логично е, защото то е нещо, което по принцип е възможно, но за конкретният човек не е възможно.Например, има майки които убиват децата си.Колкото и да е жалко, такива неща стават.Но точно на майката която много обича детето си и никога не би го направила то и дава тези страхове и те за майката са сто процента истина. На истински вярващият в бог,ОКР-то дава мисъл ,че е сатанист и се бори с бога и това също е реално за човека. На съпруга, който обича жена си и в неговата ценностна система,не влиза възможност за изневяра, то му дава картини като на теб, че е и е изневерил.

Как разпознах аз, че неговите  мисли са натрапливи ?

Запознах се с него.Заедно изследвахме  неговата ценностна система, неговите принципи в живота и цялата му житейска история. Така, видяхме, че изневярата е в противоречие с ценностната му система и си е чисто ОКР./ натрапливите идеи, са точно за това толкова болезнени за определен човек, защото са свързани с твърдения, които се сблъскват рязко с ценностите му и това направо го парализира/

Разбира се, възможно е, темата  на ОКР-то да не е толкова в страни, от ценностите на човека, и въпреки това да се касае пак за лъжливи мисли.

Как са нещата при теб, не може да се каже, съдейки по написаното тук.Недостатъчно е.По тази причина е нужна срещата ти с психотерапевт.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...