Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво значи да си грешник?


Roemy

Recommended Posts

Коренните морфеми на затвор и отвор са различни от творение, творя или творба. А и фонемите се разделят по различен начин. Това е чисто техническо пояснение.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ПРЕДЕЛ, ГРАНИЦИ и попадане в тяхна власт.

Само когато почувстваме някакво противоречие вътре в живота, само тогава ние почваме да мислим. Противоречията съвременните философи обясняват по един начин; религиозните хора ги обясняват по друг начин; хората на практическия живот, и те си имат един начин, по който градят своите обяснения. Религиозните хора отдават всички противоречия на греха. Те казват, че някакво същество някъде паднало – не знаят кога, преди хиляди години, – туй същество завиждало на човека. И следователно този дух – наричат го демон, който ги измъчва, – той е, който е внесъл всички противоречия...Философите обаче намират противоречията в самата материя, в силите, в туй механическо устройство на вселената; а практическите хора казват: „Този дявол – това са икономическите условия – „папото“, туй „папо“ да не е, нищо няма, а има ли го туй „папо“, то създава всичките блага“. И според тях това, най-хубавото – „папото“, то създава всички противоречия и – най-големите злини. И аз мисля, че те са много по-близо до истината, отколкото религиозните. Да, „папото“ е, според тяхната философия, причината на злото. Те казват тъй: „Да грешат хората – това е вложено в човека още с първата хапка, която е влязла в устата“. И прави са, защото Ева, която е била девствена, чиста, когато е взела първата хапка от „папото“, и тя, и всички се опорочили. Това са техните аргументи. Аз не поддържам нито едните, нито другите, но казвам туй, което е. И следователно в нашето съществувание на земята животът е или разумен, или неразумен; или всичко е строго математически определено, или всичко това е едно съвпадение, възможност, вероятност. Тия два възгледа съществуват сега. Едните казват: „Всичко е случайно – хората се раждат случайно, ядат случайно, оженват се случайно, бият се случайно и умират пак случайно; загубил парите или спечелил – все случайно“. А другите казват: „Всичко е строго определено, нищо не е случайно, ти трябва да ядеш, защото има причини за това“. Че причините са разумни, няма съмнение. Следователно идеите са нещо, което ние трябва да придобием в света. И тия идеи се дават само чрез противоречията. Законът на еволюцията изисква противоречията като една необходимост.

В Египет

Линк към коментар
Share on other sites

Чисто асоциативни идейни постановки, нямащи нищо общо с техники, а целящи осмисляне.

Доколко са верни, тепърва има да се съмнявам. :unsure:

За мен тази тема за греха има много тясна връзка с темата за свободната воля.

Линк към коментар
Share on other sites

тази тема за греха има много тясна връзка с темата за свободната воля

И двете зависят от разумността.

Лавина затрупва човек

Крокодил убива тапир да го яде

Човек убива човек ... // голям проблем

Линк към коментар
Share on other sites

Греши този който причинява вреда на останалите.

Колко трябва да греши човек за да стане грешник? Не е важно.

Какво значи да си праведен?

Какво означава да не причиняваме вреда и достатъчно ли е за да се наречем праведни?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото четох всички предишни мнения, те или се повтарят и взаимозаменят, или се въртят около понятията за грешката и вината. Съмнявам се, че някой ще каже вече нещо ново. Още повече че като цяло темата за грешника или грешниците отива в други словесни пространства и най-вече изисква изключително сериозна подготовка (психоаналитична и философска).

Линк към коментар
Share on other sites

Греши този който причинява вреда на останалите.

както и на себе си

Колко трябва да греши човек за да стане грешник?
"Не е важно" :thumbsup:

Какво означава да не причиняваме вреда и достатъчно ли е за да се наречем праведни?

не :hypocrite:

Какво значи да си праведен?

праведен ~ предан, истинен,чист

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

От една страна може да се каже,че всички сме "грешници",от друга никой не е такъв.Зависи от мярката според която мерим,еталона с който се сравняваме.Не съм съгласна с тоталността и непреклонността на понятието "грешник".Склонна съм да призная,че грешки има и то не толкова обусловени от това как сме постъпили спрямо някой,как сме наранили,как сме обидили и т.н.Защото ние никога не знаем дали зад някоя усмивка не се крие обида и дали зад някой плач не се крие признателност.

Грешката изплува в душата и съзнанието като вид неудовлетвореност от самите себе си,някаква липса,нещо наопаки,което не ни дава мира.На това всъщност си заслужава да обърнем внимание.Аз не съм съгласна с разглеждането на греха от позиция грях-спрямо еди какво си,а за греха като усещане и чувство за и към нас самите.Естествено в повечето случаи се получава преливане,сливане и идентифициране на единия с другия.Но прошка можем да поискаме с повече смелост,гузна съвест и т.н.,това обаче означава ли че греха не дреме още в нас самите,тъй като сме посветили повече внимание навън отколкото навътре.

Ако света е създаден за нас и всичко е вид илюзия,матрица,то тогава целта сме ние самите.Другото визуализираме като огледало на това което сме.

И друго.Чудя се човек би ли имал грехове ако живее сам на самотен остров?

Редактирано от Impulsa
Линк към коментар
Share on other sites

Всички правим грешки и си ги поправяме. По пътя, докато се учим имаме право на своите грешки. Така се самоосъзнаваме и осъзнаваме битието.....

Най-много грешки правим по отношение на себе си. Докато се намерим...

Ценна мисъл за деня:

Всеки си има цена и Животът уважава тази цена. Но тази цена не се измерва с пари или злато, измерва се с любов. Нещо повече, измерва се с любовта към себе си. Колко обичате себе си – това е вашата цена – и Животът уважава тази цена. Когато обичате себе си, цената ви е много висока, което означава че вашата толерантност към злоупотребата със самия себе си е много ниска. Тя е ниска, защото вие уважавате себе си. Вие харесвате себе си такива каквито сте и това повишава цената ви. Ако не харесвате нещата, които са свързани с вас, цената ви спада. (Дон Мигел Руис)

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

На обрязани, на обрязани мозъци.

Ако мислим да отговаряме импулсивно, нека поне се замислим какво означава "обрязан" на библейски език. От гордост най-много, значи, да класифицирам своя мозък като обрязан, ама нейсе...

Пак ли сгреших, че писах? Ами, явно...

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: А дали не е грешка от гордост да квалифицираме нечий мозък като обрязан или кастриран само защото разбира по друг начин света и хората? Нали ако обичаме свободата ще му дадем и на него свободата да бъде такъв какъвто е без да го презираме...?

Сега, обаче, си спомням кой кога и защо е използвал понятието грешник:

в добрия вариант - хора с надвишаващи останалите способности, интуиция, прозрение, мъдрост, които са избирали уединението, за да се спасят от гордостта и суетата, покълващи в тях при осъзнаването на своето превъзходство.... Те са го прилагали само за себе си.

в тежкия - религиозни институции, които съвсем съзнателно и хитро са използвали категорията грях и грешник за своя лична облага и отнемане на свободата на хората. Те са го прилагали само за "стадото".

А тези от стадото? Защо един човек се оставя да го манипулират с етикета "грешник"? Или може би няма избор? Или така му е по-лесно? Или...?

Линк към коментар
Share on other sites

Да се осъзнаеш че си грешник, означава въобще да не осъзнаваш кой си в действителност. Греши част от нас - част с която можем да се отъждествим, а можем и просто да приемем като средство за изява и да използваме разумно. Част от нас никога не греши. Това е човека, но ние все още не можем да я открием или не успяваме да се идентифицираме с тази си част.

Линк към коментар
Share on other sites

И доброто и злото са в човека. И бог.

Бог е и в камъка, и в тревата, в насекомото, в животното. Но в човека добива своя образ.

В цялото битие е - откритият бог. В небитието - неоткритият.

Бог грешен ли е? Ако да - също толкова грешен е човекът!

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Според кабала, понятието "грях" и "грешник", както и "правда" и "праведен", придобиват сммисъл едва когато човек съзнателно приеме най-нисшето духовно посвещение, което се нарича максом- означава "граница". Това отговаря като духовно състояние на "бягството от Египет" (осъзнаване на материалния свят, в който интелекта- фараона, сам по себе си се счита за божество) и границата-максом е онази мистерия, чрез която се разделят водите на Червено море. Преминаването отвъд, и живота в пустинята, е духовния живот, в който понятията "грях" и "грешник" както и "правда" и "праведник" придобиват съвсем ясни и осъзнати значения и измерения.

Живеейки живота си в Египет, под властта на фараона, грях и правда като понятия са празни, защото човек "роб" и живота му не протича нито въз основа на свободна воля, нито въз основа на свободен избор. 10-те заповеди са неприложими в условията на "Египет", т.е. в материалния свят, както и от човек, който не е преминал максом- границата, която благодарение на тази мистерия- разделяне на водите на Червено море, дава възможност на човек да премине от робско състояние и да се превърне в евреин- "пришълец" или "скитник".

Независимо от това, че примерно някой може да си няма и хабер от старозаветните писания, или пък да предпочита друго духовно учение, нещата са едни и същи, а различията за достигналите "пустинята" са все по-малки и по-нищожни, независимо от това, дали някой е избрал юдаизъм, християнство, хиндуизъм, шинтоизъм, даоизъм и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Според кабала, понятието "грях" и "грешник", както и "правда" и "праведен", придобиват сммисъл едва когато човек съзнателно приеме най-нисшето духовно посвещение, което се нарича максом- означава "граница". Това отговаря като духовно състояние на "бягството от Египет" (осъзнаване на материалния свят, в който интелекта- фараона, сам по себе си се счита за божество) и границата-максом е онази мистерия, чрез която се разделят водите на Червено море. Преминаването отвъд, и живота в пустинята, е духовния живот, в който понятията "грях" и "грешник" както и "правда" и "праведник" придобиват съвсем ясни и осъзнати значения и измерения.

Живеейки живота си в Египет, под властта на фараона, грях и правда като понятия са празни, защото човек "роб" и живота му не протича нито въз основа на свободна воля, нито въз основа на свободен избор. 10-те заповеди са неприложими в условията на "Египет", т.е. в материалния свят, както и от човек, който не е преминал максом- границата, която благодарение на тази мистерия- разделяне на водите на Червено море, дава възможност на човек да премине от робско състояние и да се превърне в евреин- "пришълец" или "скитник".

Независимо от това, че примерно някой може да си няма и хабер от старозаветните писания, или пък да предпочита друго духовно учение, нещата са едни и същи, а различията за достигналите "пустинята" са все по-малки и по-нищожни, независимо от това, дали някой е избрал юдаизъм, християнство, хиндуизъм, шинтоизъм, даоизъм и т.н.

:hypocrite: ... просто тъй, ... от "свободна воля". :rolleyes:

http://www.archive.org/details/FramesOfMind_946 - Track - 5

Линк към коментар
Share on other sites

простотата е като "плац" за волята, на който тя да си изпълнява командата по устав "свободно"...

"Тъй вярно!"

... всички сме в "казармата" на "собствените си", ограничения, ограничености, избори. И всеки е добре дошъл "в строя".

Линк към коментар
Share on other sites

Според мене "грешник" е този, който не спазва Закона дотолкова, доколкото са възможностите му да го спазва. Т.е. всичко зависи от нивото на развитие на съзнанието. Познаваме Закона според съзнанието си - това е границата на моментните ни възможности. Не може да се изсква от вълка да бъде светец. Също така трябва да се прави разлика между единичните грешки и превръщането им в начин на живот.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен нещата са прости ,всички хора са грешници .

Не познавам хора без грехове , които да са толкова съвършени и изпълнени с безусловна любов към всичките си ближни и към цялата вселена ,че видиш ли да бъдат съвършени. Съвършена е любовта във всичките и проявления .Когато се изпълваме с любов ставаме по - съвършени ,по - светли , по -малко грешни .

Но такава е човешката природа и грешна и несъвършена ,затова е ценна победата на светлината в нас , затова е съкровище любовта .

Човек е малък творец ,той е красиво творение на големия

Творец .

Дали има малки Богове , според Тери Пратчет има ....

Също за мен нещата са винаги подредени в йерархия в тази вселена , по - малката частица е вътре в по - голямата ,следва още по-голяма, стигаме до друга единица и така всяко нещо е част от още по- голямо нещо .....

Колкото по - грешни сме толкова повече се отдалечаваме от Бог , бягаме от светлината .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...