Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Социална фобия


Recommended Posts

Здравейте.Момче на 17 години съм.Още от малък съм доста притеснителен и досега не мога да се справя с този проблем.В училище почти не общувам водя се с едно момче само защото с него по лесно общувам и тук май излизам като жертва, иначе има други да кажем с които наистина бих искал да се водя ,но нещо не ме приемат или аз греша някъде.В случая все така става и нищо не мога да направя, някак си не мога да бъда себе си,не мога да се отстоявам,не мога да се заявя такъв какъвто съм и не съм удовлетворен от себе си.От това ме пренебрегват,не ме уважават.Чакам да свършат часовете и това е ,не мога да се отпусна нямам самочувствие,нямам увереност в себе си.Затворил съм се у нас от доста време и не излизам никъде.Ясно е играя  роли,не съм себе си,повечето пъти се отнасят с мен с ирония.Чувствам се като излишен,непотребен,все едно не ставам за нищо.Имам страх от общуване и примерно ако ми предстои да се запозная с нови хора просто избягвам само ,защото да не получа същото отношение.Страха е по силен от мен и ме надмогва ,не мога да направя КРАЧКА Напред  и просто да се изградя като характер.Много объркан се чувствам.Нищо не предприемам в какъвто и да било аспект ,защото се чудя дали ще е правилно,дали ще бъда себе си един вид, по точно е страх.Все едно и също всеки ден нямам сили нямам желание за нищо не мога да се пречупя и да заживея моя живот?Не се чувствам жив мен все едно ме няма в училище аз съм някакво слабо звено .Не мога да разбера защо не ме отразяват примерно питам нещо някой и имам едно такова чувство ,че чака веднага да свърши разговора, това ме съсипва и постоянно предизвиквам такова отношение. Другите всичко правят с лекота уважат се помежду си ,а аз съм затънал.Имам също така високи изисквания към себе си.Мен мнението на другите просто ме владее,слаба ми е самооценката също.Искам да съм си просто аз истински,а аз не мога да съм, даже в повечето случай не мога да се възприема.Тревогата идва и съсипва всичко.Това ми пречи във всичко пречи ми да живея ставам нервен,неспокоен.Изгубил съм се.Страх от отхвърляне,страх от провал ужас е.Цялата социална фобия я заемам в пълния смисъл на думата.Та въпросите са ми:какъв е изхода от това състояние,как да съм по решителен,как да живея нормално в пълния си потенциал,как да намеря моя път,как да съм себе си,как да кажа ДА на себе си,как точно да се променя?

 

Редактирано от mw_p
Линк към коментар
Share on other sites

Няколко пъти споменаваш ,,себе си,, и как не можеш да бъдеш себе си.

Мисля, че проблема е простичък.За да бъдеш себе си, трябва да знаеш кой си.Представи си, че трябва да изиграеш ролята на Шекспир.Нали, първото което трябва да направиш е да седнеш и разбереш що за човек е той.Какви мисли е имал, какво е било поведението му, навиците му, чувствата и целите му.Колкото по-добре го опознаеш, толкова по- добре ще изиграеш ролята си.

Същото е и с това твое желание-да бъдеш себе си.Тук подходите са два.Единият е да откриеш кой си.Другият е да избереш, кой да бъдеш.Аз определено препоръчвам вторият подход.По-бърз е.И така, сядаш, отделяш достатъчно време и на един лист записваш много подробно какъв искаш да бъдеш.Тоест, какво е съдържанието на това ,,себе си,,.След това, започват дейностите по реализацията.

Например, записал си 15 определения.

Вземаш едно от тях-например честен, и започваш всеки един момент да се наблюдаваш, доколко спазваш това условие. След като две седмици се стремиш да бъдеш, максимално честен, прибавяш работата по ново качество-например състрадателен.Така вторите две седмици, развиваш това качество, но не преставаш да следиш и честността.След още две седмици преминаваш на третото качество и го развиваш, без да изпускаш и честността и състраданието.

ПП. Прочети повече за Бенджамин Франклин.Той е направил нещо подобно на твоята възраст и цял живот е работил по развиването на избраните от него качества.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...