Jump to content
Порталът към съзнателен живот

моля за съвет


Recommended Posts

Здравейте,казвам се Милена и съм на 41 години.Преди няколко месеца писах в този форум за натрапливи мелодии който ме измъчват,и за съпруга ми който е алкохолик и всекидневно ни тормозеше мен и дъщеря ми,тогава ми дадахте съвет да променя живота си,и проблемите с съпруга ми.Да реших ги вече не живея с него защото 14 г психически тормоз ми е достатъчен.И сега искам да попитам нещо,натрапливите мелодии почти спряха,но се получи друго подобно,като чуя някоя мелодиика я от предаване или филм или детско,понякога като чуя мелодийката или някоя песничка и ми напомня за друга,защото музиките нали по принцип някой са сходни.Че като чуя дадена мелодййка или песен и понякога ми изниква в главата друга песен с подобна мелодия.Надявам се че това е нормално.Нали?Но кое ме притеснява като ми напомни за друга песен дадената мелодия и не мога да се сетя коя е песента и ме обхваща някакво безпокойство и ме обливат топли вълни,и понякога сядам на компютара и почвам да е търся коя е,и аз незнам защо,много пъти съм си казвала защо ти е да е знаеш или да е намериш,за какво ти е,но може би го правя от страх защото като с сетя и тя ми се тананика в главата и от страх дали ще ми излезе от главата,защото като е намеря е забравям.Същото ми се случва понякого и с някой филм като не мога да се сетя за името и като почна да се мъча да се сетя да си напрягам главата да се сетя за него и пак по същия начин ме обхваща безпокойство че не мога да се сетя,и ме обливат горещите вълни.Да сигурно ще кажете за какво ти е да се сещаш и да се мъчиш да се сетиш за някоя песен или филм,и аз понякога си казвам така че не ми интересува и че нямат значение в живото ми че да ги търся и да се мъча,но понякога не мога да се владея и тогава ме обхваща това безпокойство и страх дали ще се сетя.Че искам да знам защо се получава така,може ли да е от една случка преди 6 месеца която е -чух еднаа песен която ми напомни на друга и реших да е потърся,но не е откривах и като се вкарах в едни мисли -"ами сега ако не е открия" "ами сега ако не спре да звучи в главата ми" "ами сега ако никой не може да ми каже коя е и на кого е "и т.н ,това продължи три дни не ставах от компютара и търсих постоянно и постояно с тези мисли и страх и паника.Най накрая си казах -Я СЕ СПРИ ЗА КАКВО ТИ Е ДА Е ТЪРСИШ КАКВО ЩЕ ПОЛУЧИШ КАТО Е НАМЕРИШ,и се спрях и се успокоих и е забравих.Че въпроса ми е дали сега като се сетя за някоя песен или ми зазвучи в главата песничка и не мога да се сетя за нея,дали подсъзнателно не се връщам там преди шест месеца и затова да ме обхваща това безпокойство и страх че няма да се сетя на кого е.Ходих на психиатър тя ми каза че тово са натрапливе мисли,а аз като чета в интернет натрапливите мисли саа ОКР.Така ли е?На мен ми е ясно че може да чуеш дадена мелодия и да ти напомни за друга песен,но защо при мен като не мога да се сетя за песента която ми напомня ме обхваща някакво безпокойство,топли вълни и т.н ,затова че се опитвам и се мъча да се сетя ли или затова че се връщам подсъзнателно преди 6 месеца когато бях изпаднала в паника че няма да открия песента.Надявам се да сте ми разбрали и да ми дадете съвет от какво се получава това,Че понякого като не мога да се сетя я за песен,а за филм или нещо друго,и почна да се мъча да се сетя ме обхващо някакво напрежение и страх от това че няма да мога да се сетя.Ще се радвам ако ми отговорите и ми дадете съвети.Поздрави от Варна

Линк към коментар
Share on other sites

А ИСКАМ И ДА КАЖА ЧЕ ВЕЧЕ МОГА ДА ВЛАДЕЯ ТЕЗИ НАТРАПЛИВИ МЕЛОДИИ КАТО МИ ВЛЕЗЕ НЯКОЯ МЕЛОДИЯ В ГЛАВАТА ПРОСТО НЕ СЕ ОСТАВАМ НА СТРАХА И ТЯ ОТМИНАВА,А ПРЕДИ ТОВА СЕ ОСТАВЯХ НА СТРАХА ,ДАЛ ЩЕ Е ОТКРИЯ  Т.Н,НО СЕГА ГЛЕДАМ ДА ГИ ОВЛАДЯВАМ И ДА СИ КАЗВАМ ЧЕ НЕ ИГРАЯТ НИКАКВА РОЛЯ В ЖИВОТА МИ,И ЧЕ НИЩО НЕ ЗАВИСИ ОТ ТЯХ ДАЛИ ЩЕ ГИ НАМЕРЯ ИЛИ НЕ,ПОНЯКОГА ГИ ОВЛАДЯВАМ НО ПОНЯКОГА НЕ УСПЯВАМ ЗАТОВА ИСКАМ ВАШИЯ СЪВЕТ ЗА КОЕТО ЩЕ СЪМ ВИ СТРАШНО ЗАДЪЛЖЕНА

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно ти е, че става въпрос за натрапливости. Не знам до колко би се справила окончателно сама с тях.

След като вече ги различаваш и не те е страх от тях, си направила първата стъпка, след това ги отдели от себе си, отграничи ги - обяви ги за чужди елементи, които не са част от теб. А след това просто стани и направи нещо съвсем различно от това, което ти казват натрапливостите. 

Колкото и елементарно да звучи, това е една добра техника, но само толкова. За да успееш да се справиш изцяло е необходима терапевтична работа.

Натрапливостите, са индикатори за вътрешно напрежение, емоционална неуравновесеност и нерешени вътрешни конфликти.

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Да благодаря ви  но като нямам финансова възможност да посещавам психотерапевт това означава ли че никога няма да мога да се избавя от тези натрапливости 

Линк към коментар
Share on other sites

Вероятно ще можеш, но с повече време, воля и усилия.

Като за начало прочети тук всички теми свързани с натрапливости и тревожност, изкарай техниките, които са описани и се опитай да ги ползваш.

Прочети книгата "Обсебен мозък", направи си програма.

От там нататък преразглеждане на приоритети, вярвания, ценностна система. Много книги, препоръчвам ти като начало "Силата на настоящето" на Екхарт Толе, в която също има добра система за работа. 

До колко всичко това ще ти помогне зависи от това, което ще се случва в живота ти и начините по които ще го приемеш и преживееш.

Ако един подобен проблем, чрез терапия се повлиява за няколко месеца, без нея отнема години, с неясен ефект. Затова често тук насочваме към психотерапия. Но всеки има варианта и избора да се справи сам. 

За съжаление психотерапия, чрез направление няма, това е наистина проблем, но можеш да потърсиш психиатър, който работи и терапевтично и работи със здравната каса. Това също е вариант.

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте какво означава неясен ефект че това нещо може да се задълбочи ли и от това може ли да се полудее.Ще се радвам ако ми отговорите

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се полудее, но то може да се усили  и ви ,,краде ,, от времето, карайки ви да мислите за ....глупости.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви д-р Първанов,аз преди 6 месеца постоянно седях на компютара и постоянно търсих все някоя песен която се е загнездила в ума ми,Тук от 1 месец взех да си задавам въпроси от рода -Защо го правя това,какво ми носи това освен напрежение,и какво толково ако не е намеря дадената песен ще си е пея,пея и ще е забравя и ще ми излезе от главата.И да ви кажа честно някой път ми сее запява някоя песен но не и обръщам внимание не почвам да мисля "ами сега коя беше тази песен" и не ме обхваща страх нито напрежение,,или като чуя позната мелодия която ми напомня да друга песен,не отдавам значение и тя излиза от главата ми.Опитвам се и да ми звучи нещо да си е тананикам без да си вкарвам в акъла страхове "ами сега ако не е намеря"или" боже коя беше тази песен" и усущам че не ме хваща никакъв страх.Усещам че аз сама си създавам тези страхове от песните с тези мисли който ми влизат в главата "дали ще е намеря" или нещо подобно.Само понякога като се сетя за някоя песен ме облива топла вълна и сее разтрепервам  като не знам на кого е, но кажа ли си не ме интересува и се успокоявам,но почна ли да се мъча да се сетя на кой е и напрежението ме обвзема.Да знам че саа глупости ии сама си ги причинявам с мислите си.Просто и да ми зазвучи някоя песен какво от това,трябва ли да хукна да е търся -НЕ -защото ще ми донесе само напрежение,ще си е тананикам докато излезе от главата ми,защото колкото повече дълбая толково повече затъвам.Нали така?Ще се радвам ако ми оотговорите дали съм на правилния път от справянето с моя проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

И да кажа че на днешен е3тап почти не сядам да търся и да ми зазвучи нещо в главата,опитвам се да се сетя,като не мога си казвам -няма значение чувала съм е някъде тази песен и толкова,даже понякога и като ми зазвучи песничка,не и обръщам внимание и след 2 минути съм е забравила.Разбрах едно че като ми се запее нещо в главата обърна ли му внимание и почна ли да се мъча да се сетя коя е -напрежението ме обхваща,но не и ли обърна внимание тя просто отминава.И искам да попитам нали е нормално да си тананикаш някоя песен вглавата,или просто да ти влезе някоя песен в главата да си е тананикаш подсъзнателно,предполагам е нормално.Вече може да не е нормално когато почнеш да мислиш кое да е търсиш и да се напрягаш.Нали така или греша.Ще се раадвам ако ми отговорите дали е така и дали съм на правилния път,защото и аз разбирам че това саа абсолютни глупости който правя,и ми напрягат само ежедневието и както казахте ми крадат времето.Нали има къде къде по важни неща в живото а аз съм се хванала за някакви песни че незнам на кого са и да ги търся,ами да ми се тананика в главата какво от това ще е забравя.Взех така да разсъждавам последните дни и вярвам че съм на правилния път

Линк към коментар
Share on other sites

,,защото колкото повече дълбая толкова повече затъвам.Нали така?,,

 

Точно така.

 

,,защото и аз разбирам че това са абсолютни глупости който правя,и ми напрягат само ежедневието и както казахте ми крадат времето,,

 

Не ги прави.СПРИ!

 

 

,,Взех така да разсъждавам последните дни и вярвам че съм на правилния път,,

 

Да.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...