Jump to content
Порталът към съзнателен живот

мъж в депресия


Recommended Posts

Здравейте,

Съпругът ми е в депресия и искам да му помогна, но не знам как. Моля за съвети. Историята на заболяването му е следната: пред септември 2014 той спечели конкурс и беше повишен в длъжност. Започвайки работа се сблъска с новите си задължения, за които се изискваше първоначално обучение. Това обучение не му беше направено, а напротив колегите и шефовете му пречеха да изпълнява задълженията си, защото работното му място беше предназначено за негов колега, който не се представи добре на конкурса. Мъжът ми беше упрекван и обиждан от шефа си пред целия колектив. Започна да споделя с мен невъзможност да се справя с работата си, оставаше до късно, защото работния ден не му стигаше да изпълнява задълженията си, не можеше да спи и изпадна в тежка депресия с психо симптоми и мисли за самоубийство. Много пъти ходи на терасата с мисълта да скочи, но роднини го спират. Последния път беше преди 2 дни.В началото на декември 2014 постъпи в психиатрия. Остана там 1 месец. Беше силно упоен и едва стоеше прав. Постепенно му намалиха лекарствата и го изписаха с валдоксан 1т. вечер, оланзапин 10 мг вечер, депакин 1000 мг - сутрин 500 и вечер 500, атакракс при нужда. След изписването съпруга ми не пожела да си дойде у дома и вече два месеца живее при негови роднини. Казва, че обича мен и детето ни и не иска да ни изгуби, но се страхува да поеме отговорност за нас и въобще каквато и да е отговорност. Постоянно изпитва страх да живее, страхува се за бъдещето, за това как ще гледаме  детето, страхува се от мен да не го изпратя в лудница, страхува се да ходи по улицата сам, да общува с хора, постоянно има лоши мисли, че от него нищо не става и че дори няма смелост да се самоубие. Докторите, които го лекуват смятат че е излязъл от тежката фаза на депресия и че от тук нататък всичко зависи от него. Намалиха му лекарствата и в момента е на 1т. валдоксан и оланзапин 5 мг вечер. По мои наблюдения той рядко има добри моменти, ако ги има те са вечер. Сутрин безпокойството му е най-силно. Подобрението, което аз забелязвам е че нощем спи, а преди не спеше. Другото нещо е че преди непрекъснато обикаляше напред назад из жилището ни или непрекъснато тъпчеше с краката на едно място и сега го прави, но в много по-малка степен. Чудя се защо след като вече 3 месеца пие антидепресант не оздравява? Колко време отнема лечението на депресия? Какво мога да направя, за да подобря състоянието му и да му помогна? Чудя се дали и лечението с валдоксан е адекватно. Казах на съпруга ми при среща с неговия психиатър да попита дали е необходима корекция в дозата на антидепресанта и комбинация с друг антидепресант или смяна на валдоксана. Не знам как точно е задал въпроса, но психиатъра много се е ядосал как може такова нещо. Психиатърът е учил 6 години и е специализирал  още много години, има опит, аз как може да задавам такива въпроси като не разбирам. Истина е, че нямам знания в тази област, но се притеснявам за съпруга си и искам най-доброто за него. Бихте ли ми дали някакви съвети? Много благодаря.

 

Поздрави,

Гергана001

Линк към коментар
Share on other sites

Съветът ми е да започне психотерапия, при психотерапевт. Само с медикаменти няма да успее да се възстанови.

Линк към коментар
Share on other sites

,,Другото нещо е че преди непрекъснато обикаляше напред назад из жилището ни или непрекъснато тъпчеше с краката на едно място и сега го прави, но в много по-малка степен.,,

 

Това е странично действие на оланзапина.Атаракса би трябвало да го намали.

Защо не се преместите при него?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За пръв път пиша тук и не знам дали трябва в нова тема -ако греша ме поправете....Моят проблем е следния-от около 10 години страдам от безсъние,а от 6 год.пия Ривотрил от 2 мг по едно вечер  Ремирта от30 мг -също по едно .Тези дни разбрах ,че Ривотрила е спрян ,а аз вече го свърших-вчера и днес пия по половин доза -притеснявам се от прочетеното в други форуми,че при рязко спиране се получават много страшни ефекти.Утре ще ходя до невроложата и тя ще ми изпише ксанакс вероятно....Той помага ли при безсъние и рязката смяна на две лекарства ме плаши....Смятам да се запиша на медитация но това няма да ста не веднага -дайте съвет......

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Ривотрила се спира постепенно по схема изготвена от психиатъра. Отидете при специалист.

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Гергана, съпругът ти има нужда да се научи да приема провала, като се учи и спокойно преминава през него, знаейки, че е нормална част от живота Има нужда да се научи спокойно да се себезаявява, когато някой пробва да го потъпква, вместо да гълта и мълчи. Има трудни ситуации в живота, но за да не сриват, а да се учим от тях и растем, е добре да имаме подходящата визия и гледна точка. Медикаментите, които е пил и пие, никак не са леки... Могат да успокоят и закрепят положението, но не могат да променят мисленето! Та, като понамали още малко дозите, както ти е препоръчала и Диляна, много важни са сесиите при ефективен психотерапевт. Пробвай да го мотивираш в тази посока! 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...