Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моето състояние


Recommended Posts

Здравейте, бих искал и аз да споделя за моя проблем. Ще започна с кратко въведение от детските ми години. Моя баща ме ограничаваше в контактите ми с съученици и приятели, и след 3 клас аз постепенно се затворих в себе си, а съучениците ми започнаха да се държат студено и с течение на времето в по горните класове да ме отхвърлят, поради това, че те не разбираха защо се държа така затворено и това не им се нравеше. След като завърших образованието си, известно време работих, имаше периоди в които не работих, и понеже баща ми имаше наклонности да живее здравословен начин на живот, аз започнах покрай него да чета статии и подобна литература. Постепенно този начин на живот ми допадна доста, и започнах да се стремя да живея по този начин. Но се оказа, че този начин на живот изисква доста ангажираност и време, за да се осъществява, и определено на мен ми беше трудно да го съчетавам с работата. Това да се живее здравословно изисква и промяна в начина на живот, аз донякъде я възприех, и първия проблем който се появи беше свързан с храненето, а именно, да купувам само избрани, ограничени храни, които смятах за относително по полезни, и избягване на други, които са по вредни. Това доведе до относително еднообразно хранене, и постепеннни проблеми като нарушен сън и др. Покрай този начин на живот, започнах да мия доста добре храни като плодове и други подобни, да мия често ръцете си, като по този начин се стремя да се пазя от замърсявания на ръцете най вече. В един момент ходих и на психолог и на психиатър, но, не ми хареса това, че искаха да ми предпишат медикаменти, не съм склонен на прием на лекарства. При мен има една доста голяма несигурност в нещата, нещо в което не съм сигурен, се стремя да го избягвам, тоест това е един вид консервативно отношение към нови неща, промени и т.н., един вид презастраховане, да не би това нещо ново да е нещо което може да ми навреди здравословно. Така, преди всяка нова промяна, аз първо проучвах това новото, за да съм спокоен, че е относително безопасно /доколкото това може да се каже/. Всички тези нови промени в живота стават трудно при мен, и осъзнавам, че ми отнемат от качеството на живота, защото ми ангажират доста вниманието и силите. Като следствие нямам постоянна работа, и доходите ми са символични. Получавам подкрепа от близките си, но и те са вече доста изнервени от тази ситуация на въртене в един омагьосан кръг. Ключов момент който така и не успях да разбера при мен е това къде е границата между навика да живееш здравословно и типично болестните признаци на определена психична болест, които ме тласкат да извършвам някои защитни действия, тоест да успеем да разграничим предпазните действия които извършвам породени от стремежа да живея здравословно от действията типично характерни за определена психична болест. Като обобщение на състоянието си мога да посоча, че като цяло трудно вземам нови решения, това ми пречи в работата, затлачвам и отлагам конкретни неща които трябва да се свършат, а на следващия ден отново ми е трудно да ги извърша, в крайна сметка постепенно ги извършвам но много много бавно. Близките твърдят, че имам тревожност, и притеснения от това и онова, но аз самия не го възприемам точно като типичната тревожност, а вероятно съм си изградил защитен механизъм с годините, който се проявява по следния начин: ако смятам, че дадено нещо не е сигурно, просто или го избягвам, или го проучвам за да се убедя дали наистина е безопасно. Поради това, че още от ученическите си години бях сам и изолиран, аз не успях след това да се социализирам и поведението ми отстрани изглежда странно, и поражда несигурност у околните, и като естествена тяхна реакция, те просто ме отблъскват. Това много ми пречи в контактите с хората, и като резултат съм сам, и самотен, като следствие на това не мога да почна работа, поради това, че не бивам възприеман нормално, нямам приятели и приятелка, и нямам почти никакви доходи, и като цяло съм нещастен. Много бих искал да променя този почти кошмар в моя живот, но не мога сам да изляза от този омагьосан кръг. Затова Ви моля, помогнете ми. Ще се радвам да видя в тази тема компетентно мнение и предварителна диагноза и от тримата специалисти, които пишат тук, а именно: Орлин Баев, д-р Тодор Първанов и Диляна Колева. Считам, че становището и на тримата специалисти би било от полза за мен. И на края, ще се радвам, ако някой от портебителите, е имал подобен проблем, да сподели какво е направил, за да се с прави с проблема. Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Че си с повишена тревожност няма съмнение.Дали си психично болен-не си.Предполагам, в това което описваш има елементи на натрапливости, но може и да не е така. Въпроса е, не какво ти има, а какво да направиш, за да се освободиш от тревожността. И в това направление тук е писано много-подреди постовете на Орлин и Диди и си направи програма която да следваш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Д-р Първанов, 
Бихте ли ми оставили телефон, на който може да се свържем с Вас?
Мой близък иска да си запише час за консултация, но не можем да намерим координатите Ви. Може да ми ги изпратите на имейла: yo_11@abv.bg
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...