Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Нужда от решение!


Recommended Posts

Здравейте, пиша тук защото имам нужда от някой по-компетентен човек да ми обърне внимание и поради финансови причини не мога в момента да отида при психоложката си. Нека се представя първо! Мъж на 18 години съм и преди около 2 години за пръв път се сблъсках с психични проблеми. Тогава страдах от обсесивно-компулсивно разстройство, което благодарение на добрата ми психоложка и на себе си успях да победя до пълно изчезване без лекарства.За жалост, като по ирония на съдбата, когато един проблем се разреши следва следващия и заради това в момента пиша тук. Проблема ми в момента се изразява от това, че нямам желание да правя нищо което се нуждае умствена концентрация, по-точно нямам желание да уча. Намирам се в 12 клас и всеки минал през него знае за какво става въпрос - предстоят ми изпити. Въпреки че съм наясно в какво положение се намирам аз не предприемам никакви окончателни действия. Умът и съвестта ми постоянно ме притискат относно учението, но като че ли емоцията изобщо не я интересува това. Доста често психоложката ми твърди, че тази моя апатия се дължи на това, че искам всичко да върша машинално в живота си, лишено от емоция. В момента най-вероятно си ме представяте като човек на когото "просто не му се учи" , но имам проблеми в живота си и няма да ви спестя да ви ги напиша. Ще започна от семейството си. Майка ми е нарцистичен човек болен от депресия... или тревожност... или от щитовидната железа от няколко месеца обикаля лекари, сменя лекарства и какво ли не прави, но като че ли не се намира един психотерапевт, който да я диагнозира и лекува. Тя е жена способна да изгълта всяко хапче на света за да и мине депресията, но не и малко да промени нагласата и себе си. По думите на психоложката ми: "тя просто няма интелектуалната възможност да разбере теб и себе си..." и мисля че това беше достатъчно относно нея. Баща ми е болен човек също, болен от запушени артерии на 62 години и живее далеч от мен бедно в чужбина. Какво обаче ме засягат проблемите на родителите ми? Засяга ме факта, че майка ми е от известно време в психичната болница и не може да замине за работа, а баща ми е не може да работи заради заболяването си. В момента представлявам един 18 годишен младеж, който живее сам изцяло отговорен за всичко що касае училище, хранене, дом, дрехи, сметки и пазаруване. Това не е проблем за мен, защото така живея от много време. Проблема е че нито баща ми, нито майка ми и нито пък аз не работим. Какво става? В момента имам една 3 цифрена сума от пари за период "докато майка ми се оправи" да замине да работи. Това в първия проблем в момента. Следващото нещо което ме тормози е липса на хора в живота ми. Както вече споделих семейството ми е под всяка критика. Приятели имам, не бих казал че съм outsider или нещо от този сорт и ако с някого не мога да вържа приятелство, то е защото аз не искам. В града ми хората са много елементарни, което мен ме отблъсква. Психоложката ми каза, че съм по-извисен духовно и по-осъзнат от съучениците си и заради това не ги харесвам и ме дразнят с поведението си. Сблъсквам се с хора както по улицата така и в училище. Разговарям с много хора и винаги имам с кого да предприема някаква разговор или контакт, но когато се стигне до приятелство най-често оставам разочарован от всеки. Психоложката и за това ми даде отговор и той е, че имам прекалено идеална представа за едно приятелство. Така стигнахме до следните проблеми: Липса на финанси, липса на семейство, липса на приятели. Стигам до последното, което искам да споделя и това съм самият аз. Имам страшно големи амбиции, амбиции които понякога ме карат да си мисля дали не съм още дете, което не е осъзнало че в реалния свят Батман не съществува. Една причина поради, която не мога да се концентрирам са именно постоянните ми визии и идеи. Честно казано прекарвам повече време в главата си, отколкото в реалността заради откъснатото ми ежедневие от средата около мен. Мисля повече за бъдещето което не съществува отколкото за настоящето, което е живота. Така и се връщам на този проблем с учението. Не мога да си обясня, защо след като имам амбиции и цели не го правя. Като че ли нещо в мен казва, че не ми е нужно да го правя, а това е грешно. Как мога да бъда такъв при положение, че знам истината и действам все едно не я знам? Ежедневния ми цикъл мога да го изкажа по следния начин: Емоцията и желанието ми казват: "Не го прави" , а съвестта и разума ми казват "Направи го защото е правилно!" и така всеки ден аз не сядам да уча, след това изпитвам вина заради бездействието си и започвам да се упреквам сам, защото отново не съм този който искам и съм си казал да бъда. Навиците ми като че ли контролират живота ми. Навика да се прибера от училище, да седна на компютъра, да си пусна музика и да се откъсна от реалния свят. Опитвал съм се и да разруша този навик, но за сега безуспешно. Дори и да хвана учебниците аз духом не съм там. Дори когато чета книги, който ми харесват по някое време се откъсвам изпадам в някакъв размисъл и когато свърша страницата усещам, че съм я прочел машинално и пак се връщам там докъдето бях стигнал преди да се откъсна. Липса на дисциплина? Не мисля. От 5 месеца ходя на фитнес 5 дни в седмицата без да съм пропускал тренировка, а вярвайте ми. Да вдигам тежко в момента е последното, което ми се прави истински. Тук успях да победя. Тука дисциплината и дългосрочната цел надделя над слабостта в мен. За жалост с ученето не става така, защото се иска умствена концентрация, а не просто някакво рутинно действие. Знам само, че както ОКР, мързела и консумирането на вредни храни искам и тази апатия, депресия или каквото и да било да я победя.

Чакам вашите мнения! Благодаря! 

Линк към коментар
Share on other sites

Отложи следването и започни работа.Каквато и да е работа.Всъщност, работата е универсално средство, което може да се приложи към всяко психично разстройство.След като научиш, това, на което ще те научи системният труд, може да запишеш и учиш.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,

препоръката, дадена от д-р Първанов е с първостепенна важност.

 

Онова, на което бих искал да ти обърна внимание е следното: Да работиш с фактите, а не с тълкуванията на нещата. Какво имам предвид -

 

 

Така стигнахме до следните проблеми: Липса на финанси, липса на семейство, липса на приятели.

 

Самият ти в разказа си казваш, че разполагаш с някаква трицифрена сума за някакъв период от време. Да речем, че това са 300 лв за 1 месец Това вече е факт - триста лева за един месец. Мисълта и изявлението "Липса на финанси" е тълкувание на този факт. По същия начин е с родителите - факт е, че имаш родители. Факти са това, че те са болни, далече от теб в буквалния и преносен смисъл. Тълкувание е, че семейството ти липсва. Същото и с приятелите.

 

Какво е предимството да мислиш във факти, а не в тълкувания?

 

Преимуществото се състои в това, че фактът сам по себе си не е натоварен с отрицателен заряд, съответно не би могъл да те демотивира така, както едно натоварено с негативен заряд тълкувание или интерпретация.

 

Ако мислиш във факти ще усетиш, че започваш да търсиш решения. Фактът 300 лв за един месец недвусмислено показва, че е необходимо някакво действие. Докато тълкуванието "липса на финанси" определено демотивира и трудно би ти дало сили и решителност да промениш ситуацията. Ключовото тук е промяната на ситуацията - фактът 300 лв за 1 месец може да се промени в 700 лв за два месеца. Те, естествено, пак няма да ти стигнат, но ако следваш тази логика след време ще е коренно различно. Докато в състояние на "липса на финанси" не усещаш нюансите, няма да го има стимула, бавно и с малки крачки уверено да напредваш към финансовото си благополучие.

 

Това, което ти казвам е от чисто практическа гледна точка и е изцяло въпрос на избор дали така ще ти е по-удобно, съответно ще те направи по-ефективен в ежедневието ти, или не.

 

Наистина, за твоите години отговорностите пред теб са много, а ситуацията изисква особена мобилизация. Но тъй като и аз като теб обичам да си представям разни неща в бъдещето, като си помисля за теб след 20 години виждам един зрял мъж, силен, успял и верен на себе си точно поради факта (факта!), че в своята ранна младост е бил изправен пред всички тези предизвикателства.

 

Направи ли ти впечатление, че ги нарекох предизвикателства, а не проблеми? Нарочно е - ти можеш да ги наречеш както искаш, но от собствен опит знам, че когато един проблем бъде разгледан като предизвикателство той престава да бъде проблем. Поне не в този общоприетия сериозен смикъл на обичайната плоскост на мислене проблем-решение.

 

П.П.

 

 

когато един проблем се разреши следва следващия

 

Бих те поправил: Когато един проблем се разреши, то той е разрешен.

 

Желая ти всичко добро!

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за отговорите!

 

Д-р  Тодор Първанов, от много време обмислях този вариант да започна работа първо докато нещата не влязат в ритъм. Помогнахте ми да взема решение. 

 

Г-н Георги Балджиев, благодаря ви че споделихте този начин на мислене! Сега ще започна да прилагам работата с факти на практика.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...