Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паническото разстройство си отива, но...


Recommended Posts

Здравейте! Аз съм мъж на 26 години и преди около 6 месеца получих първата си паническа атака. Причините може би са доста - генетическа заложеност, невротичност, стрес в работата, неудовлетвореност от начина ми на живот, различни страхове, липсата на любов / от жена / и т.н. Тази атака отключи и депресивни, натрапчиви мисли, но те не бяха акцента и се появяваха рядко, защото бях отдал по - голямо внимание на характерните за ПР страхове - от самия страх, от смъртта, от симптомите и т.н. С времето паническото разстройство се засили, но аз реших да го конфронтирам, казах си: "ако ще се мре от това, да се мре", така успях да го приема като част от мен и да превъзмогна страха си от атаките, а с това те намаляха значително и почнаха да отшумяват съвсем. Но с отшумяването на ПР, започнах да наблягам на натрапчивите, депресивни мисли, които пък ми докараха безсъние. Мислите са основно следните в тази последователност: страх от това, че не мога да се радвам на живота, а заради това ще изпадна в депресия, а като изпадна в депресия ще се побъркам, а ако се побъркам, ще взема да се самоубия. Започнах да се страхувам да не скоча под някоя кола като минавам по улиците... Тези дни чета доста в интернет, което може би не влияе добре, но разбрах, че това най - вероятно е ОКР, но ритуали не спазвам, освен че си гриза ноктите, ако това е ритуал, но аз го правя цял живот. Искам да попитам какъв е най - правилният подход за справяне с тези мисли и ще отшумят ли, ако ги пусна да си минават и не им обръщам внимание някак. Благодаря предварително! 

Линк към коментар
Share on other sites

Много важно при натрапливостите е да успяваш да не се идентифицираш с тях. 

След като ги оставяш да отминат, ги разглеждай като нещо, което не е част от теб. Не те интересува тяхното съдържание, тъй като то не е истинно.

Не ги анализирай, не се фокусирай в тях. Приеми ги като нещо, което идва, за да те уплаши и ти си този който ще реши да се уплаши или не.

 

Страховете и тревожностите идват, когато действителността в която живеем ни сблъска с нещо, с което не можем или не искаме да се справим или просто е ново като преживяване за нас. Най - естествената реакция на тялото е тази, която ни показва, че сме в стрес. Дали ще развием тревожно състояние или не е заложено в начина, по който се отнасяме и преработваме стреса.

За голяма част от нещата в нашата действителност не сме подготвени. Уменията ни за справяне са оставени в латентно състояние, не са развити още от нашето детство. Това обаче не означава, че ги нямаме. Как да ги развием това всъщност е дейност на психотерапевтичен процес, който се занимава с твоите лични ресурси и тяхното ползване към настоящия момент.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...