Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моля за помощ! Тревожно разтройство.


Recommended Posts

Здравейте!

Наясно съм, че са ви задавали хиляди въпроси относно ПР, аз повечето съм ги прочела, но реших, че имам нужда от консултация.

На 25 години съм .Всичко започна май месец, когато бях на почивка за две седмици в друга държава от тази, в която живея.Последния ден от почивката получих ПА, която изключително много ме стресна-мислех си, че умирам-асоциация, направена от силно сърцебиене, което никога не съм получавала в живота си.След което получих следващата -  след 2 седмици и беше още по-интензивна, това естествено тотално ме стресна.След тези ПА се започна една постоянна симптоматика-сърцебиене, невъзможност за поемане на достатъчно въздух, бучка в гърлото-общо взето няколко дена едното, няколко дена другото и така си предаваха щафетата.Търпях това 3 месеца, през които имах преглед и изследвания от лекар, в които всичко изглеждаше наред, разговор с психолог по скайп,  тъй като в чужбина нямаше друг вариант.Установи се, че става въпрос за ПР.Успяваха тези разговори да ме успокоят за малко, но след известно време пак влизах във филми, че ми има нещо, което не могат да го открият.Реших да се върна в Б-я, за да работя в/у проблема си, тъй като това наистина влошаваше качествтото ми на живот.В момента, в който се върнах, нещата още повече се влошиха, незнам може би се отпуснах покрай семейството ми и това предизвика на моменти силни кризи и започнаха нови симптоми да изникват-главоболие, силно треперене-това още повече ме стресна.Естествено от както се върнах започнах и веднага да работя с психолог, но на същата вечер след терапията получих отново силна криза.Повече не можех да издържам всички тези симптоми.На следващия ден се обадих на психолога си и ме насочи към разговор с психиатър.Той ми изписа атаракс за 4-5 дена, а след това оропрам за 6 месеца.Не исках да ги пия тези хапчета, но тъй като наистина се чувсвах много зле, ги започнах.СЛед като минах курса с атаракс се успокоих и много се двоумях за антидепресанта, но ме убедиха да го вземам като помощна патерица по време на терапията, защото трябвало да ми занижи тревожността и естесвтвено за серотонина да ми го повиши.Пия антидепресанта от 5 дена, но не преставам да си мисля, че  е напълно излишен и по-скоро би ми влошил състоянието след като го спра и съответно това ПР да хронифицира.
Бихте ли ме посъветвали, кой е най-добрия начин, за справяне с това състояние, предвид вече започнатата ми терапия с лекарства?Редно ли е да прекратя терапията с лекарствата или да продължа да ги пия.Объркана съм, кое е най-доброто за мен?

Предварително благодаряза отговора :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Преди да ти отговоря, бих искал да си изясня, един важен въпрос-когато дойде кризата, от какво те е страх, от това ,че ще умреш или от това,че ще си безпомощна ще се изложиш пред хората и те ще си развалят мнението за теб.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Когато беше за първи път си помислих, че ще умра.Бях на вечеря в заведение и точно в този момент не ми пукаше кой какво ще си помисли за мен.През деня бях на плаж и изгорях лошо и първото, което си помислих беше, че съм получила топлинно прегряване или нещо такова.А вторият път бях сама  в къщи, тогава беше по-интенизвно, получих сърцебиене и всичко ескалира като ми дойде мисълта, че съм сама и няма кой да ми помогне, ако нещо се случи с мен.

Благодаря за вниманието :)

Линк към коментар
Share on other sites

Най-вероятно си права.Топлинноно изгаряне е довело до стрес в тялото ти, и ти всъщност си усетила страничното действие на адреналина.Щом си чела по темата, вече знаеш, че паническите атаки са резултат от рязкото, силно изръсване на адреналин. Или казано по друг начин, паническата атака е, една остра реакция на стрес.

Второто изръсване на адреналин е, станало вече по друг повод, в теб е останал страх, тази реакция да не се повтори и умреш.Тоест, всяка следваща криза вече не  е по някакъв реален повод, както  първата, а е резултат от твоята представа ,че с теб става нещо нередно и ОПАСНО.Това  е, и определението  за паническо разстройство, човек, който се страхува от собственият си страх/стрес/.

 

От писмото ти личи, че това, че ти няма нищо и си само по страхливичка, още не си го повярвала.Според мен, това е работата на психолога, много точно и подробно да ти обясни всичко за стреса, както и да ти даде техники, с които да го преодоляваш.Но повярвай ми, понякога доброто обяснение решава напълно проблема.

Питаш, дали да приемаш антидепресант.След като твоите оплаквания се дължат на излишъка на адреналин, на теб ти предлагат да приемаш медикамент който да ти вдига серотонина.Та той няма нищо общо с оплакванията ти.Сама може да го провериш, като напишеш думата стрес в търсачката, ще намериш веднага всичките си оплаквания.

Серотонина, той няма нищо общо с кризите и си е нормален.Да искаш да го вдигаш с антидепресанти е, все едно да имащ диабет, но вместо инсулин да да приемаш хормони  за повлияване на щитовидната жлеза.Може и да подействат на диабета, но всичко е в рамките на плацебо.

 

Според мен, проблема е в психолога, той не е бил достатъчно убедителен, за му повярваш, че си съвършено здрава.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте д-р Първанов.
 Извинете ме ако съм ви пратила 15 ЛС, но сайта прави проблем и не съм сигурна, че получавате.

Бих искала да ви помитам дали може да се уреди консултация с вас (държа да сте вие) или да ми препоръчате добър психотерапевт във Варна, който може да се справи с ПР.Имам огромното желание да променя това състояние, но искам да попадна на професионалист.Имала съм няколко сеанса с психолог, а психиатър ми е изписал АД, но не съм убедена, че терапевтът ми би могъл да се справи с това състояние.Търся трайно решение :)
 Благодаря ви за помоща.

Линк към коментар
Share on other sites

Д-р Първанов здравейте,послушах съвета ви и се опитвам да не обръщам внимание на страховете си или поне да не им се отдавам и мисля че съм по добре,напоследък обаче забелязвам,че настроенията ми се менят много често...В един момент съм в супер настроение (надъхан) а в следващия ми е напрегнато и тревожно...Възможно ли е напълно здрав човек да има промени в настроението? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Започни да следиш мислите си и ще откриеш, как настроението ти зависи от това, какво ИЗБИРАШ да си мислиш.

Така ние здравите хора си избираме сами, чрез мислите си какво да ни е настроението.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за бързия отговор Д-р Първанов,това значи ли ,че нямам Бар или нещо подобно,защото там тези промени в настроенията са подобни (така пише не си поставям диагнози)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Д-р Първанов Здравейте отново.Съветите ,които ми дадохте ми помогнаха,и около 1 седмица се чувствах мн добре,да но сякаш не съм свикнал да се чувствам спокоен (къде на шега къде не) и започнах отново да се ровя из тоя интернет ,този път заради антителата ми,които са ми завишени,но хормони и всичко друго си ми е наред...Днес както си седях се почувствах мн тревожен и ме обзе невероятен ужас,започнах да чувствам студени тръпки по краката и изтръпване по главата...Въпросът ми е възможно ли е това да е паник атака и можете ли да ми кажете някаква техника за справяне с проблема или ще се наложи да потърся специализирана помощ в случай ,че не успея да се справя сам с проблема...Защото тъкмо се поуспокоя за един проблем и започна да мисля за друг.Просто мисълта че нещо с мен не е наред не ми дава мира...Спортувам,храня се що годе здравословно и не знам каква е логиката с мен да се случва това.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...