Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Объркан от диагнози


Recommended Posts

Здавейте,реших да пиша тук с надежда за помощ.

Вече бях при 3 ма психиатри , невролог и фитотерапефт,с надеждата да разбера поне какво ми е и евентуално после да се лекувам,но всеки казва различно нещо.Невролога всъщност не каза кои знае какво,само че е на нервна почва и ми изписа Неолексан(които пия от 3 дни без резултат,предполагам е рано).Първиат психиатък каза че имам депресивни симптоми но не беше много сигурен,но все пак ми изписа антидепресант кои аз отказах да пия.Втората психиатърка каза че имам завишено ниво на тревожност,но в никакъв случей депресия.последният каза че просто ме тресе силен стрес.Фитотерапефта ми предписа билки за нервната система,които пия от седмица.А ето и историята ми.

И така всичко започна със стрес покраи университета(поне аз така го анализирам,въпреки че аз не чувствах стресиран даже ми беше приятно).За един месец пътувах до няколко дестинации в Европа и  имах доста натоварена програма,съчетана с фианнсови проблеми.В последните седмици от следването ми нещо се случи и оттогава незнам какво да правя.Започна със сърцебиене и почти никакво спане,страшно главоболие и постоянна умора.По едно време се чувствах толкова зле че исках да се самоубия.Преди всичко това бях супер забавен,жизнерадостен,хората търсеха компанията ми ,бях успешен.След тези 3 седмици на безсъние,главоболие,сърцебиене и какво ли още не,сякаш не съм аз-нямам желание да излизам,немога да работя заради главоболието,превърнах се в "дроб".От тогава състоянието ми се промени,нямам сърцебиене и кризи,но  главоболието и безсънието(аз спя досатъчно,но не се наспивам,събуждам се рано)ме измъчват ужасно и кара съзнанието ми да се пита постоянно какво ми е и дали ще се оправя някога.Излизам навън контактен съм .ходя на разходки,на танци и тн.Но Главоболието ме притиска постоянно ,обзема всичките ми мисли и това ме кара да си мисля че съм болен и в безиходица,отслабнах без да съм на диета.Мисля си че ако нямах главоболие и сънят ми е както преди,нямаше да се шашкам толкова и да мисля за всякакви болести.Пробвах да си правя всякакви компреси на главата-студени топли с магнезиево олио(останових че не ме болят мускулите около слепоочията)Правих си горещи бани на краката,пия гореща вода всяка сутрин за прочистване на стомаха,опитвам диахтелни методи ,почивам си,не мисля за толова много неща както преди но  не и не,нищо не става вече трети месец .Незнам какво да правя вече,да продължавам ли с прегледите при невролози,психиатри и прочие или да почвам с лекарства или психотерапия или да си правя скенери!?Моля дайте ми съвет,защото имам чувството че няма да издържа на това напрежение много дълго..Благодаря от сърце

Линк към коментар
Share on other sites

 Адреналина стяга кожата в цялото тяло. Това се усеща само в главата, защото подкожната мастна тъкан и мускулите играят роля на амортисьор.В главата под кожата е само кост и стягането се усеща като болка.Адреналина дава и енергия, тя кара човека да се буди рано. С две думи, плашиш се от най-обикновен стрес.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Много благодаря за отговора!

Някакви насоки за справяне със стреса?Това значи ли че занапред никога няма да мога да живея като другите хора на моята възраст-клубове ,пътувания  и тн.!?Писна ми да съм като ''дроб''Аз  попринцип съм активен,но напоследък се застоявам в леглото:(Ще започна някакъв спорт.Да продължавам ли с Неолексана  и билките?Страх ме е да не се влоша.Колко време горе долу след преминаване на стресовата ситуация би трябвало да се върна към нормалното си състояние?Имам ли нужда от психотерапефт?И как да предотвратя подобни състояния за вбъдеще?

Благодаря от сърце

Линк към коментар
Share on other sites

Клипчето е наистина добро! Потвърждава и моите заключения на 100%: статии за самостоятелна работа с тревожността.

 

В момента слушам как психоложката Кели Макгонагал (от клипа) обяснява физиологичните процеси при два различни начини на възприемане на стреса. При първият стресът е виждан като враг - при това ментално отношение адреналинът с лекота тригерира отделянето на кортизол, кръвоносните съдове са силно стеснени и ригидни, което действително води до повишен риск от кардиоваскуларни проблеми... При второто ментално отношение, на приемане и увереност, че стресът е добър приятел, физиологичната, биохимична и психична картина се променя драстично. Кръвоносните съдове са релаксирани, дори и при ускорена сърдечна дейност, подобно на състоянието на изпитване на кураж и вдъхновение. В мозъка се отделя допамин, аеквивалентът на мотивацията. Новото, което научих от клипа е, че се отделя и окситоцин, хормонът и невромедиаторът на съчувствието, състраданието, безкористната любов, на преживяването на свързаност с другия и живота. Ценен клип. Оказва се, че научните изследвания потвърждават тезата ми за преобразуването на стреса в смелост, за която говоря в книгата си "Психология на смелостта". 

 

Думите на Кели, но преди всичко личният ми опит потвърждават за хилядократен път наблюдението ми, че в процеса на преодоляване на едно тревожно състояние, човек преобразува личността си и разтваря в себе си качества като смирено съчувствие, сърцата човечност, смелостта да прегърнеш "слабостта" си, разширява мирогледа и съзнанието си до по-обхватни хоризонти... Затова, ние хората, които сме помагачи на менталното здраве, сме истински благословени да съучастваме в тази промяна в хората,с които работим! 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,наистина вдъхновяващо клипче,но в същото време толкова трудно за прилагане:(При мен е много странно,аз не получавам кризи през деня,само през ноща усещам как сърцето се забързва и получавам мравучкане по краиниците,но тъй като съм в полузаспало състояние немога да реагирам.Следва събуждане и край със съня,следва цял ден с ужасно главоболие ,пълна отпадналост и невъзможност за концентриране и каквото и да е.Сънищата ми са много ярки и в повечето случеи кошмари,мисля че страха ми се развива в  съня:(Имат ли край подобни състояния?Какво да правя,май сам немога да се справя?

 

Благодаря че ви има!

Линк към коментар
Share on other sites

Много пъти съм го пояснявал, пика на адреналина е от два през нощта до седем сутринта.За това, когато сме в стрес се будим  в 4-5 часа и не може да заспим повече.

Редактирано от д-р Тодор Първанов
Линк към коментар
Share on other sites

Ясно,а освен с упражнения за приемане на страха и контрулирането му има ли начин да облекча физическите симптоми за да мога да работя?

Фитотерапия,есенции на Бах,магнезий?

 

Благодаря

Линк към коментар
Share on other sites

А какво означава ако се будим всяка нощ точно в 3 часа  , понякога по-рядко и към 3.30, поглеждаме часовника, за да се уверим, че часът не е сбъркан и пак заспиваме. И така без пропуск вече години наред...?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...