Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съмнение за BPD


Recommended Posts

Здравейте,

 

от около 6 месеца излизам с едно момиче, преди няколко дена случайно попаднах в един форум в една тема в която ставаше въпрос за BPD. И като се замислих, приятелката ми има някой от симптомите на BPD. Как мога да разбера дали просто е с по-труден характер или наистина има BPD? Може би да дам някой факти за да можете да придобиете по-ясна представа. Намерих един онлайн тест относно БПР и резултатът беше, че е възможно да има. Но нека да споделя част от симптомите:

 

1. Прави драми за глупости от малки и незначителни неща + лесно се обижда

2. Честа смяна на настроенията и на решенията си

3. Понякога самоубийствени мисли

4. Ревност

5. Наивност

6. Трудно придвидими реакции

7. Чувство на празнота

8. Депресивни настроения - може би депресия

9. Неудоволетворение от живота си

10. Малко или почти никакви контакти, освен тези в семейството си

11. Ниско самочувствие

12. Страх от обвързване, раздяла и емоционално нараняване

13. Приемане на света и околните само в черно или бяло

 

 

Но пък от друга страна има и нетипични за БПР неща като:

1. Само две предишни връзки

2. Малка употреба на алкохол, никаква на наркотици, медикаменти и цигари.

 

Дали това е типичен случай на БПР?

 

Благодаря много предварително!

Поздрави,

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Диагноза може да постави само специалист и то след личен преглед . Направено от приятел си е клюка . Това което смятам за недостатък у приятелите си , обсъждам само с тях .

Казвам това , защото съм предубеден спрямо интернет форумите . Познание за човешката психика се добиват на живо и с помоща на книги .

Линк към коментар
Share on other sites

Ако така се определяха диагнозите досега на дали щеше да има човек без такава :)
 

Защо просто не поговориш с нея за нещата, които те притесняват, а бързаш да я вкараш в рамка, като ѝ поставиш диагноза, която вероятността да не е вярна е 99,9%?

Пишеш за нейните преживявания и чувства от своя гледна точка, как ти ги виждаш, а не от нейна. А къде е тя?
 

Според мен при вас има липси - на комуникация, приятелство, обич...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

 

БПР би трябвало да означава Би-полярно разстройство, но явно не е правилното съкращение. Иначе да в началото нещата ги виждах през розовите очила, но като почнах да се замислям и да навързвам нещатата, стигам до заключението, че не всичко е "нормално". Просто ме е страх да не се вкарам в някой лош филм, защото подбни заболявания, могат лесно да се доразвият и много неприятни неща, достатъчно ми беше само да прочета няколко теми тук за да ми настъхнат косите. Преди да ме нападнете дружно, знам, че на всеки може да се случи и никой не е застрахован, но все пак.... защо да се обвързвам с човек с такива "проблеми", като мога да си намеря и по-нормален, знам че звучи егоистично, но да хората сме егоисти. А ако я попитам нещо подобно не знам как ще реагира, прди време я бях питал дали има депресия някаква (нещо доста по-безубидно от разстройство) и тя каза просто едно "не", с което приключи цялата тема. Представям си какво ще се случи, ако се опитам да я закарам на психолог или психиятър. Аз примерно нямам никакъв проблем да отида на такъв, защото съм 100% сигурен, че нищо няма да намери. Но може би сте прави, ще трябва да отворя отново темата, независимо от реакциите.....

 

Благодаря за мненията.

Линк към коментар
Share on other sites

А сега си представи, как би реагирал, ако твоята приятелка, тайно от теб започне да чете подобна информация и изведнъж реши, че страдаш от психично заболяване, което дори на нея не и е особено известно и вземе, че ти предложи да отидеш на психиатър. Усещайки нейната убеденост, че ти има нещо.

Молбата ми е, да се отпуснеш и да си го представиш съвсем реално и да усетиш какви чувства изпитваш.

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Един съвет от мене - след като не си сигурен в момичето и я подозираш, че страда от някакви "болести"

по-добре прекрати връзката си с нея и си търси друго момиче.

 

Аз лично не виждам бъдеще в тази ваша връзка, в която ти непрекъснато ще наблюдаваш момичето, 

ще анализираш думите, действията и емоциите й, и ще и задаваш провокативни въпроси

 

Обаче, да не стане така, при следващото момиче да го заподозреш, че и то страда..от нещо друго..или от същото

Линк към коментар
Share on other sites

А сега си представи, как би реагирал, ако твоята приятелка, тайно от теб започне да чете подобна информация и изведнъж реши, че страдаш от психично заболяване, което дори на нея не и е особено известно и вземе, че ти предложи да отидеш на психиатър. Усещайки нейната убеденост, че ти има нещо.

Молбата ми е, да се отпуснеш и да си го представиш съвсем реално и да усетиш какви чувства изпитваш.

 

Ами ще реагирам със смях и съм готов да отида при който психиятър или психотерапевт каже, за да и го докакажа. Аз съм напълно убеден, че съм съвсем нормален. Все пак, човек като прави семейство с някой трябва да е наясно в какво се забърква и дали ще може да се справи, не мислиш ли? Освен това аз не съм и предложил никъде да ходи, просто се надявах тук да може някой да ми даде някоя друга насока. Харесвам я да искам да съм с нея да, но искам да знам, в какво се забърквам, за да мога да си преценя дали ще мога да се справя, мисля, че исканията ми са съвсем легитимни?

 

 

Един съвет от мене - след като не си сигурен в момичето и я подозираш, че страда от някакви "болести"

по-добре прекрати връзката си с нея и си търси друго момиче.

 

Аз лично не виждам бъдеще в тази ваша връзка, в която ти непрекъснато ще наблюдаваш момичето, 

ще анализираш думите, действията и емоциите й, и ще и задаваш провокативни въпроси

 

Обаче, да не стане така, при следващото момиче да го заподозреш, че и то страда..от нещо друго..или от същото

 

 

Ами аз лично не виждам нищо лошо в това да си анализираш партньора, най-малкото така ще можеш да го разбираш от какво има нужда и да му помагаш... Според мен е много по-лошо ако не познаваш партньора си. Това първо. Второ не знам как успя да прецениш от няколко изречения дали връзката ни е преспективна или не. Все пак имам база на сравнение и нямаше да си задавам тези въпроси ако нямах основание за това.

Линк към коментар
Share on other sites

 Харесвам я да искам да съм с нея да, но искам да знам, в какво се забърквам, за да мога да си преценя дали ще мога да се справя, мисля, че исканията ми са съвсем легитимни?

 

 

Напълно  легитимни са, все пак сме в обществен форум, а не в съда.

 

Когато в университета за първи път влязохме в лекциите по психопатология, (където трябваше да се запознаем с основните симптоми на психичните заболявания и тяхната най - обща клинична картина) всички очаквахме още с първото чуване да сме наясно с всичко по въпроса, освен това всеки слушайки автоматично прави сравнение със себе си. 

Психиатъра започна с описанието на илюзиите.

 

При започване на лекцията, доктора започна с описанието на зрителна илюзия - когато, например, видим неодушевен предмет като жив човек и се изплашим............. преди да е завършил дори, една колежка от крайните редици извика,:

" На мен ми се е случвало, значи аз имам психичен проблем"

Доктора се подсмихна и каза:

"Никой тук няма психичен проблем, но ако до края на лекциите не слуша внимателно, най - вероятно ще си тръгне с убеждението , че има"

Какво беше продължението на неговото обяснение, което колежката прекъсна:

Илюзии имат и хората с установени определени психични заболявания и хората без психични заболявания.

Разликата между двата вида възприятия  не е много сложна, но ако човек не я знае може да реши, че има проблем.

 

Същото се случва с масата хора, които прочитайки разни симптоми, автоматично ги приписват на себе си или на някой друг, без да знаят разликата в изразяването им при хора с действителни психични проблеми и хората без такива.

 

Фактите са, че всички ние имаме и депресивни състояния, и сме невротици в една или друга степен , и сме тревожни , и сме подтиснати, и сме агресивни и си имаме своите индивидуални характерови особености, но това изобщо не означава, че влизаме в онази категория на състоянията, които се определят като болестни. Постоянното търсене и припознаването в подобни болестни състояния е вече признак за повишена тревожност.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...