Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро тест


Лиула

Recommended Posts

Благодаря на писалите досега. Който от вас иска да пише, а не е писал по старите задачи, може да го направи, независимо от новите.

 

Пускам нова задача за проверка на знанията и нивото. Следвам същата схема.

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите вода, огън, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас жезли

Ас пентакли, Ас жезли, Ас чаши

Ас жезли,  Ас чаши, Ас пентакли

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите въздух, огън, вода. Как си взаимодействат?

 

Ас меча, Ас жезли, Ас чаши

Ас чаши, Ас меча, Ас жезли

Ас жезли, Ас чаши, Ас меча

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите въздух, вода, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас меча, Ас чаши, Ас пентакли

Ас пентакли, Ас меча, Ас чаши

Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите огън, въздух, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли

Ас меча, Ас пентакли, Ас жезли

Ас пентакли, Ас жезли, Ас меча

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Включвам се най-напред с коментар от предишната задача.

 

 

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли

 

Есенцията на проявление според мен е близка до тази на въздушната стихия - Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли, обаче главна роля в положението на жезлите и възможността за тяхната проява изобщо, това е стабилността, която една конструкция от Рицар и Крал жезли може да осигури... Т.е. възможно е много бързо да изгори каквото и да е било заченато, под каквато и форма да е то, без да се докосне до 9 пентакли.

 

 

А сега и за новото задание.

 

Вметка към анотацията: струва ми се, че Асата от елементите на водата, въздуха и огъня принципно представляват фрагменти от картина и ако трябва да бъдат изобразени, предполагам биха представлявали малко петънце с прилежащия към него цвят :) Но Ас пентакли няма да има същото значение - би бил катализатор и задвижващ елемент, съотнесен към останалите. Също и възможна посока на действие.

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас жезли - Ас пентакли може и да бъде мост в този случай, но струва ми се, той "поглъща" енергията на останалите две Аса, те са основно изразени като присъствие само. Посока на енергията - навътре.
Ас пентакли, Ас жезли, Ас чаши - известен хаос е налице, завършващото Асо чаши разпилява наличните елементи, освен това е несъвместимо с Ас жезли, поставени едно след друго.
Ас жезли, Ас чаши, Ас пентакли - подобно на предишното твърдение, само че според мен тук Ас пентакли леко поставя нещата в ред.

 

 

 

Ас меча, Ас жезли, Ас чаши - равнопоставени като присъствие, без определен елемент от тях да е на преден план, но жезли и чаши в последователност отново говорят за противоположна посока на изразяването.
Ас чаши, Ас меча, Ас жезли - известна съвместимост, но потокът в един момент е заплашен от угасване с Ас жезли завършващ
Ас жезли, Ас чаши, Ас меча - отново принципна несъвместимост.

 

Обединяващото последната предложена група е липсата на акцент върху определен елемент.

Докато при останалите имаме естествено поставен акцент върху Ас пентакли...

 

 

 

Ас меча, Ас чаши, Ас пентакли - Асо чаши не може да осъществи преход към Ас пентакли, въпреки съвместимост на стихиите, поради различната природа на Ас пентакли също. 
Ас пентакли, Ас меча, Ас чаши - пентакли и мечове са добре съвместими, но в крайна сметка всичко тук е пасивно (както и при всички предложени комбинации). Водната стихия накрая довежда до срив.
Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча - според мен тук Асо пентакли отново играе ролята на спояващ агент.

 

 

 

Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли - градация на елементите, съвместими.
Ас меча, Ас пентакли, Ас жезли - Ас пентакли е спойка между останалите два елемента, но огънят не дава добър завършек.
Ас пентакли, Ас жезли, Ас меча - съвместими и трите стихии, но Ас пентакли на първа позиция не е добре поставен, в допълнение и с последващи жезли.

 

 

Важно за мен уточнение е, че естествената характеристика на Ас пентакли го отделя малко или много от останалите Аса по значение. На първа позиция от трите карти обаче се доближава доста до останалите - там е дефицитен в повечето случаи. Щом е дефицитен там, значи констелациите от тройки, независимо от стихиите в тях ще имат по-слабо значение като цялостно звучене. 

 

Предполагам най-силно поставен би бил на средна позиция.

Линк към коментар
Share on other sites

Браво, Димитрина! Ако имаш неизяснени казуси, моля  напиши ги. Да ги доизясним, защото ако стихиите в Таро подвеждат, то времето (като траене) в тях следва своята логика.

Т.е. наглед непримирими стихии не водят до проявление, а реално ще доведат, за което има обяснение. Нека поговорим за това. Сега или след време, все едно.

:)

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

И аз се включвам с опит за анализ.

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас жезли – водата не е добра база, не може да даде добър старт за осъществяване на  съчетанието на земя с огън. Но земята на втора позиция носи центриране и възможност за осъществяване на водата и огъня, въпреки несъвместимостта им.

Ас пентакли, Ас жезли, Ас чаши – Земя и огън не намират своето осъществяване във водата.

Ас жезли,  Ас чаши, Ас пентакли Водата ще угаси порива на огъня, преди да е стигнал проявлението си. Асо чаши подкопава конструкцията и разделя огъня от земята.

  

Ас меча, Ас жезли, Ас чаши – Въздухът разпалва огъня, но всичко угасва в Асо Чаши

Ас чаши, Ас меча, Ас жезли Асо чаши/вода е слаба база, а асо жезли като последна разпилява енергията. Въздухът и огънят са приятели, но разпаления огън би изпарил и без това слабата база на асото чаши и в крайна сметка идва рухването на цялата конструкция.

Ас жезли, Ас чаши, Ас меча – три абсолютно различни стихии, разпиляване на енергиите в различни посоки

 

Ас меча, Ас чаши, Ас пентакли- ас меч стои отделно от ас чаши и ас пентакли /водата и земята се проявяват хармонично в комбинация/ Асо чаши не може да свърже въздуха със земята, отново слабост в това звено на комбинацията. Но може би има някакво частично осъществяване по ас чаши и ас пентакли.

Ас пентакли, Ас меча, Ас чаши – слаба конструкция, нищо не събира в едно тези стихии, а водата удавя всичко накрая.

Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча – тук имам колебание - от една страна асо пентакли е център и би трябвало да е един вид балансьор между енергиите, но пък земя и въздух не се сливат, винаги остават разделени. Асо чаши е слабата база освен това. От друга страна бих отделила ас чаши и ас пентакли (вода/земя) от ас меча , който угасва на последна позиция. Така че, ще се радвам да коментираме, ако имате желание.

  

Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли проявлението е налице. Точно заради присъствието на жезлите в съчетание с мечовете, което позволява на мечове и пентакли (въздух и земя) да се срещнат.

Ас меча, Ас пентакли, Ас жезли – добра база в асо меч като стихия и земята на асо пентакли е на мястото си, но асо жезли отново разпилява енергията.

Ас пентакли, Ас жезли, Ас меча – много добро съчетание на стихиите, но асо меч като последна не дава развитие, а спад в енергията.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Ако имаш неизяснени казуси, моля напиши ги. Да ги доизясним, защото ако стихиите в Таро подвеждат, то времето (като траене) в тях следва своята логика.

 

Например, интересни са ми компонентите от комбинацията Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча. Наглед противоположни елементи като Ас чаши и Ас меча, са съединени чрез Ас пентакли. Ако в средата обаче поставим друг пентакъл, значението коренно ще се измени. Но нека имаме и в предвид "представката" от Ас чаши :)

 

Като пример ще ползвам 2 чаши, 5 пентакли, 2 меча. Ако правилно съм я избрала и разбрала, с начало от 2 чаши обстановката ще е едно леееко, недобре обмислено и съзнавано поведение, та дори и привързаност към нещо. Прилепване. 5 пентакли изведнъж вдигат летвата и създават ограничение на проявлението, което остава за сметка на човека или ситуацията - нещо като завръщането на бумеранг, само че 2 чаши е невъзможно сама по себе си да съдържа отговора защо. Той е отправен към миналото. От друга страна 2 меча задържат положението на настоящ етап и показват, че именно настоящето е главна част на състоялото се. 5 пентакли и 2 меча от въображаемата комбинация е сигнал и за пре-повтаряне на случката. За ненаучен "урок" ще се позова пак на 5 пентакли.

Карти с неизяснен край, но само ситуационни. Изискването да бъдат преодоляни може би е времето. А като подходящ въпрос към тях бих написала "Защо се чувстваш нещастен?" :D

 

Друг пример: 4 чаши, Ас пентакли, 5 меча.

За разлика от първата, нещата са осъзнати тук - 4 чаши. Ас пентакли само усилва предиспозицията по 4 чаши. А накрая, за десерт, нещата отиват към по-голяма неефективност. Ас пентакли замъглява нещата още повече.

 

Оставям на другите ако имат някакви предложения, нека споделят и те.

Линк към коментар
Share on other sites

Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча – тук имам колебание - от една страна асо пентакли е център и би трябвало да е един вид балансьор между енергиите, но пък земя и въздух не се сливат, винаги остават разделени. Асо чаши е слабата база освен това. От друга страна бих отделила ас чаши и ас пентакли (вода/земя) от ас меча , който угасва на последна позиция. Така че, ще се радвам да коментираме, ако имате желание.

Отново се връщам на тази комбинация. Виждам, че и ти, Димитрина, си й обърнала внимание. Но, както и писах, аз имам малко по-друго виждане относно АС пентакли като втора карта. Въпреки, че е в централна позиция, надделява усещането, че той не способства за обединението на двете стихии – вода и въздух, дори земята не се съчетава с него (въздуха). Оттам се породи и съмнението ми, че въобще като втора карта Асо пентакли може да бъде обединяващия елемент в комбинацията. Освен това Асо меч като завършваща не дава стабилност, а спад.

 

Докато мислих по картите, търсих приемствеността между елементите, така да са наредени, че да тече енергията плавно и безпрепятствено, за да има реализация. Такова подреждане видях само в

Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли проявлението е налице. Точно заради присъствието на жезлите в съчетание с мечовете, което позволява на мечове и пентакли (въздух и земя) да се срещнат.

Въздухът да разгори огъня и земята да го материализира.

 

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас жезли – тук Ас пентакли показва колко са малки и слаби пред него другите две аса . Те не могат да се осъществят. Водата в случая не може да попие в земята,  тя ще се оттече някъде, затова и всичко ще изгори.

Ас пентакли, Ас жезли, Ас чаши- основата е земя запалена от Ас жезли и накрая водата залива всичко и пак нищо не остава на яве, освен в пожеланията на някой.

Ас жезли, Ас чаши, Ас пентакли- тази комбинация показва отново несъвместимостта на огъня и водата. Няма как огъня да мине през вода и да се осъществи в Ас пентакли.

 

Ас меча, Ас жезли, Ас чаши- От въздуха и огъня би могло да се получи проявление, но не и когато завършваща е водната стихия няма как да стане.

 

Ас чаши, Ас меча, Ас жезли- от водата сух не може да излезеш, т.е. основата е нестабилна и това подкопава Ас меча, а пък Ас жезли ще изгори бързо, ако остане без стабилен Ас меча.

 

Ас жезли, Ас чаши, Ас меча- Ас меча увисва в този случай. Първите две стихии се неутрализират.

 

Ас меча, Ас чаши, Ас пентакли- Ас чаши като преход от въздух към земя неможе да се осъществи. Ас пентакли напрактика няма какво да заземи.

 

Ас пентакли, Ас меча, Ас чаши- в тази комбинация, като че ли Ас меча се опитва да канализира и да осъществи прехода от земята, но няма къде всъщност да се осъществи. А и Ас пентали на първа позиция губи мощтта си, ако не е последван от пентакли.

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас меча- тук Ас пентакли дава възможност на Ас чаши да се почувста по-значим и да се опита да се прояви в Ас меча.

 

Ас жезли, Ас меч, Ас пентакли- би могло да има реализация. Огъня и въздуха задвижват процеса и Ас пентакли го заземява.

 

Ас меча, Ас пентакли, Ас жезли- тук всичко свършва до Ас меча и Ас пентакли, т.е. каквато е направено- това е, следва разпиляване.

 

Ас пентакли, Ас жезли, Ас меча- има съвместимос, но Ас пентакли като първа карта, няма къде да се осъщестиви, не може през огън във въздух, което прави и тази комбинация нелогична.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, след тези упражнения, тогава кои стихии според вас (изразени чрез карти Таро), биха били добре съчетани и защо?

 

Дайте пример за такива само от Ас-а, само от Големи Аркани, само от дворцови карти, само от 2-ки, само от 3-ки, само от 4-ки, само от 5-ци, само от 6-ци, само от 7-ци, само от 8-ци, само 9-ки, само от 10-ки.

 

Дайте пример и с дворцова карта, Голям Аркан, Ас (разбира се, не точно в този ред, той е за модел.

Дайте пример и с ниска карта, Голям Аркан, Ас.

 

Аргументирайте всеки свой избор от комбинации от карти.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, след тези упражнения, тогава кои стихии според вас (изразени чрез карти Таро), биха били добре съчетани и защо?

 

Дайте пример за такива само от Ас-а, само от Големи Аркани, само от дворцови карти, само от 2-ки, само от 3-ки, само от 4-ки, само от 5-ци, само от 6-ци, само от 7-ци, само от 8-ци, само 9-ки, само от 10-ки.

 

Дайте пример и с дворцова карта, Голям Аркан, Ас (разбира се, не точно в този ред, той е за модел.

Дайте пример и с ниска карта, Голям Аркан, Ас.

 

Аргументирайте всеки свой избор от комбинации от карти.

Започвам от Асата - Асо меча, Асо жезли, Асо пентакли. Мисълта, която чрез огнената енергия на Асо жезли се материализира по Асо пентакли.

Дворцови карти - Крал меча, Рицар жезли, Кралица меча. Мисля, че Рицар жезли е подходящ мост между решението по краля и неговото осъществяване в лицето на кралицата.

Големи Аркани - Магът, Колесницата, Светът. Колебаех се за Голям Аркан на първа позиция, който да даде тласък на Колесницата и да има естествен преход към Света като осъществяване. Мисля, че и Колелото на съдбата на първа, би било подходящо.

2-ки - 2 меча, 2 пентакли, 2 жезли. 2 пентакли се явява преход от невъзможността за действие по 2 меча към търсенето на алтернативи по 2 жезли. 

 

Ще помисля и по останалите комбинации и по-късно ще пиша  :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Ето моите предложения, които сглобих засега:

 

* Ас жезли, Ас пентакли, Ас меча - добре поставени като преход и "преливане" на енергията, макар ролята на Ас пентакли тук да е спорна;

* Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли - възход отново, но пак, както и предишната (а както и по принцип смятам, че е), за Ас пентакли може да се говори с известни условия. Ако трябва да избирам една от двете като по-подходяща, бих се спряла на втората, определено;

 

* 2 чаши, 2 пентакли, 2 жезли - тук обосновката ми е следната: атрибутивната функция на нещо несъзнавано (2 чаши), придобива потенциала да премине в съзнателен елемент (2 жезли), като 2 пентакли е възможно да бъде външна трансформираща сила;

* 2 чаши, 2 меча, 2 жезли - основен акцент е привидното равновесие между елемените, въздушната стихия е косвено засегната, но в крайна сметка не се знае кое ще се прояви;

 

* 3 чаши, 3 пентакли, 3 жезли - макар се нестабилна основа (чаши), у 3 жезли би могло да има някаква завършеност, потенция за надграждане;

* 3 жезли, 3 чаши, 3 меча - при показаните карти има падение, затова в този си смисъл те са в приемлива за случая последователност;

 

Постът ми се публикува преждевременно...ще довършвам.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Продължение:

 

* 4 меча, 4 жезли, 4 пентакли - усвояване на стихията на мечовете и жезлите от пентаклите, установяване на статукво (за което най-добре говорят първата и последна четворки);

* 4 пентакли, 4 меча, 4 чаши - наглед несъвместими бои, но характеристиката на номера на четворките ги съчетава в този си вид, т.е. от статуквото се низхожда към противоположния му край - 4 чаши, нищо, че имаме работа с водната стихия в противовес на уж съвместимата с нея земна;

 

Малко ще попрескоча и минавам към Големите Аркани...

 

* Колелото на съдбата, Глупака, Справедливостта - в тази си констелация времето е основният акцент, и най-вече бързото придвижване на нещата, заради "притиснатия" Глупак между считаните за извънчовешки карти като Колелото и Справедливостта. Настоящият момент е всичко, което тласка напред. Естествено, завършекът е отворен. 

* Влюбените, Умереността, Магьосника - стимулът за придвижване в действие е заложен още у Влюбените, които са и елемент на осъзнаване. Довеждат в света тази част, върху която може да се въздейства. Умереността дава техническото време да се извърши оглед (независимо какъв), и да се намери центъра на равновесието. Изборът е в ръцете на Магьосника.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, момичета и момчета, доколкото има :)

Завършвам цикъла тестове за начинаещи с нова задача. Ако на някого предните са му се сторили малко на брой, не е видял добре :) Всичко се изчислява спрямо крайния резултат. За съжаление, много от вас дори и не се постараха да ги направят, ваша воля. Тестът е пожелание, но определящ нивото.

 

Новата задача е да определите обтекаемостта в картите в Таро; т.е. кои карти спрямо други са обтекаеми и защо, както и сами по себе си.

Дайте комбинации и се аргументирайте. Предните задачи бяха свързани с хармонията или дисхармонията между стихиите в картите, които упражнения, бяха една чудесна база за определяне и на обтекаемостта. Обтекаемостта, освен философско понятие, е и понятие от аеродинамиката. Като желаещи да сте тароведи, би трябвало да знаете това :)

 

Следващите задачи ще бъдат във форум за Среднонапреднали, ако има желаещи да се пробват и там. Т.е., искам да кажа, че упражненията спрямо Таро за начинаещи с това, приключват.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Аз ще продължа по предишната задачка.

 

За серията на петиците:

* 5 пентакли, 5 чаши, 5 меча - макар недобре съчетани, петица чаши и петица меча, мисля, че тук е един компромисен вариант, показващ как съдържанието на 5 чаши е намерило атрибут у 5 меча... Каквото е останало, не може да бъде асимилирано и извършено като преход от 5 меча.

* 5 меча, 5 пентакли, 5 чаши - най-добрата комбинация от серията на петиците, според мен. Липсата на преходност, но и не само, по 5 меча, дава път на идващите 5 пентакли и 5 чаши. 5 чаши в случая е сублимирала в себе си предишните "състояния". 5 меча е предиспозицията. 5 пентакли и 5 чаши са нещата де факто, материализирани (осъзнати) като проявление.

 

 

* 6 меча, 6 жезли, 6 пентакли - съчетание, където 6 жезли плюс 6 пентакли са увеличаващо се влияние, изразяване. Подем по спиралата нагоре. 6 меча са предиспозицията тук, те са катализатора, въвеждащата октава. Макар мечовете да са първи, за мен това може да бъде обрисувано като 3 отделни октави, надграждащи се по височина. Преходност.

* 6 чаши, 6 меча, 6 жезли - вода, въздух и огън, - кратка преходност, чийто обект е отразен чрез 6 жезли като завършваща. 6 чаши е в ролята на субективния фактор, поради заложената си характеристика. Нещо от миналото се завръща, получава шанс да оживее, но не непременно същото.

 

 

* 7 меча, 7 пентакли, 7 чаши - план, мислене, шанс за овеществяване (7 пентакли), но и бърз крах и дестабилизиране на силите на седмиците от боята на мечовете и пентаклите от една ефимерна 7 чаши... Всичко потъва в нея. Непреходност. В този случай 7 меча е противопоставена на 7 чаши. 7 пентакли е изравняващата част от везната.

* 7 жезли, 7 пентакли, 7 чаши - подобно на предишното описание, но тук силите са по-ясно изразени заради наличието на огъня у 7 жезли.

 

 

* 8 чаши, 8 пентакли, 8 меча - 8 пентакли е островът, където може да се отдъхне, докато настане времето на 8 мечове. Тя също извършва прехода между непреходните 8 чаши и идващата преходност на 8 меча. Аз в случая поставям нея като преходна, заради 8 чаши на първа позиция и намиращата се на средна 8 пентакли. Всъщност, не съм много сигурна за преходността като цяло. Осмиците може би имат навика да се пре-повтарят.

* 8 пентакли, 8 меча, 8 чаши - пример за това как преход изобщо не може да бъде извършен, поради последната, завършваща част от 8 чаши. Завръщане на същото ниво.

 

 

* 9 жезли, 9 меча, 9 пентакли - 9 пентакли затвърждава ролята на предходните деветки, засилва влиянието им. Непреходност. Въртене отново в кръг, си мисля.

* 9 жезли, 9 чаши, 9 пентакли - мисля че тук имаме освобождаване от временната хватка на 9 жезли. Тя се трансформира и остава един вид транспарентна. Известна доза преходност.

 

 

* 10 чаши, 10 жезли, 10 пентакли - възможна съвместимост, с оглед на това каква характеристика носят тези десетки. 10 чаши и 10 жезли си противоречат, така че има известна доза нихилиране, но в крайна сметка 10 пентакли има думата, тя е акцент на тази комбинация. Ала също е вярно, че 10 чаши подронва влиянието като цяло.

* 10 пентакли, 10 жезли, 10 меча - добра подреденост, сублимира у 10 меча. Като цяло десетките носят заряд на напрежение, с изключение на 10 чаши...тя сякаш е пълна противоположност на събратята си :) С малки изключения, все пак говорим за Таро, не за картите на баба Пенка. Акцент са 10 жезли и 10 меча.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

С доста огромно закъснение пускам отговор за задачата с Асата.

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите вода, огън, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас чаши, Ас пентакли, Ас жезли – водата ще бъде заземена, за да даде основа. Но за осъществяване огънят няма да е достатъчен

Ас пентакли, Ас жезли, Ас чашиОбратното водата ще залее огъня и ще върне в пре-изходна позиция

Ас жезли,  Ас чаши, Ас пентакли – огънят лесно ще бъде затрупан, слаб старт

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите въздух, огън, вода. Как си взаимодействат?

 

Ас меча, Ас жезли, Ас чашилипсата на Пентакли не позволява градивно проявление на стихиите, въртене в кръг

Ас чаши, Ас меча, Ас жезлитук може би има градивност, напомня ми на проявление на емоционална интелигентност

Ас жезли, Ас чаши, Ас мечаприбързаност, водата превръща огъня в дим

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите въздух, вода, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас меча, Ас чаши, Ас пентаклиземята ще попие капките дъжд, ако има посадени семена – ще поникнат

Ас пентакли, Ас меча, Ас чаширазмиване, но и отмиване. Ако водата не е прекалено много и силна, може и да събуждащо начало. В противен случай... основите ще бъдат разклатени сериозно

Ас чаши, Ас пентакли, Ас мечаРешителност. Земята ще оформи емоциите, а въздухът може да ги насочи, липсва огън, който да ги изрази обаче

 

Акцент на Асата в проявление на стихиите огън, въздух, земя. Как си взаимодействат?

 

Ас жезли, Ас меча, Ас пентаклизавършеност, тук въпреки липсата на жезли, действията може би ще доведат до резултат

Ас меча, Ас пентакли, Ас жезлиако беше Ас жезли, Ас пентакли, Ас меча, бих казала „началото на началото“, тук обаче се чудя дали жезлите няма да спънат или забавят проявлението...

Ас пентакли, Ас жезли, Ас мечаПожар. Иначе картите ми приличат на възможност и потенциал, само да има кой да удържа пламъка

Редактирано от Джи
Линк към коментар
Share on other sites

Пиша по предпоследното задание.

 

Добре, след тези упражнения, тогава кои стихии според вас (изразени чрез карти Таро), биха били добре съчетани и защо?

 

Дайте пример за такива само от Ас-а, само от Големи Аркани, само от дворцови карти, само от 2-ки, само от 3-ки, само от 4-ки, само от 5-ци, само от 6-ци, само от 7-ци, само от 8-ци, само 9-ки, само от 10-ки.

 

Дайте пример и с дворцова карта, Голям Аркан, Ас (разбира се, не точно в този ред, той е за модел.

Дайте пример и с ниска карта, Голям Аркан, Ас.

 

Аргументирайте всеки свой избор от комбинации от карти.

 

 

Ас жезли, Ас меча, Ас пентакли – плавно и безпроблемно преминаване на енергията.

 

Паж жезли, Рицар пентакли, Кралица чаши – приятно и леко общуване, въпреки кралицата чаши. Рицарят я приземява.

 

2 меча, 2 пентакли, 2 жезли – осъществяване на 2 меча в 2 жезли. Смяна на състоянията.

 

3 меча, 3 жезли, 3 пентакли – 3 жезли и 3 пентакли като контрапункт на 3 меча.

 

4 чаши, 4 жезли, 4 меча – намиране на изход и решение

4 чаши, 4 меча, 4 пентакли -  задържане на ситуацията без развитие.

 

5 пентакли, 5 чаши, 5 жезли – отново  търсене на посока, макар и хаотично.

 

6 жезли, 6 пентакли, 6 меча; 6 жезли, 6 меча, 6 пентакли – и в двата примера енергията протича без усилия, целта е различна, но хармонията е на лице.

 

7 жезли, 7 меча, 7 пентакли – план, подготовка, смелост, амбиция и търпение, за да дадат плодове усилията.

 

8 меча, 8 чаши, 8 пентакли – бавно и трудно, но се измъкваме на светло. Виждаме надежда и вървим към нея. Въпреки че първите две са карти на състоянието, усещам движение в цялата комбинация.

 

9 пентакли, 9 жезли, 9 чаши – подкрепяща функция на 9 пенткали, доколкото подобно развитие може да бъде подкрепено предвид завършващите чаши.

9 жезли, 9 меча, 9 пентакли – 9 пентакли заковава положението, то е в ролята на ограничение,стена. Въпреки доброто съчетание на стихии, естеството на деветките ги приближава към условно лошите карти, което влияе и на 9 пентакли.

 

10 меча, 10 жезли, 10 пентакли – където има натрупване на тези 10-ки има и нагнетяване на енергия – силна, мощна. В случая градираща и осъществяваща се.

 

Принципно съм искала да намеря движението в положителна посока в картите, осъществяването, затова ще изброя следващите комбинации:

 

Ас жезли, Колесницата, Светът – идеята, мобилизацията и осъществяването й.

Ас пентакли, 6 меч, Светът – движение без препятствие, желана и чакана промяна.

Маг, 7 жезли, Справедливостта – всички положени усилия ще доведат до разрешаване на ситуацията сега.

Колелото на късмета, Колесницата, Светът – времето за действие и проявяване е настъпило.

Силата, Магът, Смъртта – комбинация на трансформацията, на новия етап

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Продължавам с недовършените.

 

 

Пажове:

  • Паж меча, Паж пентакли, Паж жезли - прогресивна енергия основно до Паж пентакли, като следва да бъде разпиляна от Паж жезли в ролята му на завършващ.
  • Паж пентакли, Паж жезли, Паж меча - обратното - тук има затваряне, капсулиране на енергията. Има и нотка на standby - основно на огнената стихия.
  • Паж меча, Паж жезли, Паж пентакли - конкретна точка на заземяване, енергията на предишните два пажа е усвоена от Паж пентакли (центрирана енергия).

 

Рицари:

  • Рицар жезли, Рицар меча, Рицар пентакли - усвояване от Рицар пентакли на предхождащите го стихии на огъня и въздуха, с възможно известно забавяне, поради подразбиращата се характеристика на Рицар пентакли.
  • Рицар чаши, Рицар пентакли, Рицар мечове - съединяване на противоположностите - а именно водата с въздуха, превръщане посредством пентаклите на непреходността в преходност, развитие, възход.

 

Кралици:

  • Кралица жезли, Кралица пентакли, Кралица меча - добро прехождане според мен, Кралица меча тук  прекъсва "съня" на Кралица пентакли, дава завършен вид, посока във времето (отколкото в пространството, каквото преимущество основно има за мен Кралица пентакли).
  • Кралица чаши, Кралица жезли, Кралица меча - преход нагоре по стълбицата, добре изразена кулминационна точка.

 

Крале:

  • Крал жезли, Крал меча, Крал пентакли - възходяща посока, с уговорката, че Крал меча може да ускори предразположението на Крал пентакли - усилва го. Крал пентакли е поставен в зависимост от Крал меча.
  • Крал чаши, Крал пентакли, Крал меча - възход до точката на преливане на чашата :)

 

Някои бележки:  Крал меча е ориентиран повече във времевия поток, неговата сила има това преимущество, основно качество му е обективизирането. Така че в този ред на мисли, Крал пентакли, Кралица пентакли също (но в по-малка степен), са представени в преливащо и по-трудно разграничимо едно от друго състояние на време-пространството. Но и по-добра синхроничност, може би... При чашите предполагам времето също е труден за разшифроване аспект, има нещо особен в тях, нещо, което се пре-повтаря. 

 

 

Смесени:

  • Паж пентакли, Рицар пентакли, Рицар мечове - ясно обусловена рамка на пентаклите чрез Рицар меча, синхроничност.
  • Крал чаши, Кралица пентакли, Рицар пентакли - струва ми се, че преходът у Рицаря създава помирение между Краля и Кралицата. Балансирани. Но си мисля, че по-добре ще бъде позициите на пентаклите да бъдат разменени.
  • Кралица жезли, Рицар меча, Крал меча - идеята на огнената стихия намира опора и може да бъде канализирана чрез Крал меча - неговият фактор е основополагащ. 

 

 

Комбинации:

  • Ас пентакли, Влюбените, Крал пентакли - известно разклащане на заеманата позиция и трона на Крал пентакли - и в крайна сметка той не се оказва решаващ фактор, а само предиспозиция на случването. Просто фундамент, за което говори и присъствието на Ас пентакли. Земята е в противовес на самата себе си.
  • Светът, Ас пентакли, Крал меча - въплътена е синхроничността отново тук - нищо, че Ас пентакли е на средна позиция, той не прекъсва корелацията между Светът и Краля.
  • Ас жезли, Дяволът, Рицар мечове - подпалване на искрата, проявление възходящо, на стимулите.
  • 7 меча, Обесения, Ас меча - тук е обратното - възможността за изразяване на енергията отпада категорично, "театралната постановка" остава запечатана в менталното битие.
  • Магьосника, 6 жезли, Ас пентакли - възможност Магьосника да намери свой атрибут у Ас пентакли по пътя на видимите неща (6 жезли).
  • 4 жезли, Ас жезли, Глупака - завъртане в кръг, шанс за Глупака отново да продължи по пътя си, необременен.
Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, хващам се за последната комбинация.

Кое у 4 жезли, Ас жезли и Глупакът обещава прогрес? И шанс?

 

4 жезли е базова карта, говори и за базово задоволство, не много осъзнато по Ас жезли и никак реализуемо по Глупакът.

Кой Глупак може да накара Ас жезли да живее? И кой Ас жезли може да запали Глупакът?

Това би било чудо в Таро!

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е. 

Добавям още някои в този случай:

 

- Ас пентакли, Крал пентакли, Страшния съд - нещо се таи във времето, под сянката на лоното на сигурността се ражда зависимост, но и тежест, която обаче не ще трае вечно, в този си вид изразена. Благоприятна или не, не зная.

 

- Ас меча, 7 меча, Светът  или пък  Ас меча, 7 меча, Магьосника, също  Ас меча, 7 жезли, Светът  и  Ас пентакли, 7 меча, Магьосника - зараждането на идея, която има залог да се получи, да се появи като факт.

 

- Ас пентакли, 9 пентакли, Крал меча - малко заемки от предишните страници, но я пускам, защото за мен това е доста добро съчетание. И във варианта на Ас пентакли, Крал меча, 9 пентакли. Естествено няма нужда да казвам, че е зависимо от ситуацията......

 

- Ас жезли, Рицар жезли, Силата - стопиране на устремилия се поток, блокаж, който обаче е зависим и от по-нататъшните действия на този рицар. Зависимост, условност.

 

- Ас чаши, Кралица чаши, Луната - загуба в превода, изкривяване на възприятията и доловимите образи.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз продължавам...

 

Рицар меча, Крал меча, Ас пентакли – тук мисля, че нещата вървят градивно, Рицарят узрява до Крал, т.е. надмогва собствената си неспособност да се контролира, Асът затвърждава.

Рицар чаши, Крал чаши, Ас пентакли – тук Асът всякаш е щит, спира потока емоции, но не ми се струва да ги оформя в нещо градивно, не отваря варти..

Рицар жезли, Крал жезли, Ас пентакли – изпепеляващо, чисто стихийно, хаотичност и блокаж.

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли – тази комбинация ми се струва изключително човешка. Може би заради самата стихия, и все пак ми се струва най-стабилна, с най-малко вероятни изненади.

 

 

Рицар меча, Крал меча, Ас меча

Рицар чаши, Крал чаши, Ас чаши

Рицар жезли, Крал жезли, Ас жезли

Рицар пентакли, Крал пентакли, Ас пентакли

 

И четирите ми напомнят на определението „кон с капаци“.  Асата може би отслабват позициите и връщат стъпало назад.  Преминаването от Рицар към Крал (ако това все пак е трансформация) не е било затвърдено, но не е и невъзможно.

 

 

Рицар меча, Крал меча, 9 пентакли

Рицар чаши, Крал чаши, 9 пентакли

Рицар жезли, Крал жезли, 9 пентакли

Рицар пентакли, Крал пентакли, 9 пентакли

 

Признавам, 9 пенталки ми е сложна за каквото и да било тълкуване, извън общоприетите неща, които и Ивета е писала в темата за Малките Аркани. При всички случаи обаче ми се струва, че има „случване“, за разлика от комбинациите с Асата. Създава ми усещане и за „бавност“, чисто времево, и че нещата започват движението си след 9 пенталки тепърва.

Редактирано от Джи
Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че двете пишете по различни задачи, искам да ви помоля да цитирате условията, защото иначе става тотална мискомуникация за онези, които искат да разберат за какво иде реч.

Димитрина пише по задачата за комбинациите с условно положително значение, а Джи - анализира предната задача. Досега никой не е писал, анализирайки обтекаемостта.

Моля ви, когато пишете, цитирайте задачата, защото не е коректно спрямо четящия.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да се извиня, че съм пропуснала да спомена задачката...като също така съм пропуснала важната част "сравнително благоприятни" – затова изписах комбинации не на мястото си. Ще продължа и по последната зададена.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, след тези упражнения, тогава кои стихии според вас (изразени чрез карти Таро), биха били добре съчетани и защо?

 

Дайте пример за такива само от Ас-а, само от Големи Аркани, само от дворцови карти, само от 2-ки, само от 3-ки, само от 4-ки, само от 5-ци, само от 6-ци, само от 7-ци, само от 8-ци, само 9-ки, само от 10-ки.

 

Дайте пример и с дворцова карта, Голям Аркан, Ас (разбира се, не точно в този ред, той е за модел.

Дайте пример и с ниска карта, Голям Аркан, Ас.

 

Аргументирайте всеки свой избор от комбинации от карти.

 

 

Тази задача на мен ми се струва доста интересна, мисля и преди сме говорили за това. Например Mечовете винаги „притесняват“ гадаещите, поне за начинаещите съм сигурна, че е така – навяват идеята за негативно стечение на обстоятелствата. А след предните задачи, тези за стихиите, осъзнах, че лично аз не си представям нещо да бъде доведено до развитие без мечове, дори и с наличие на пентакли.

 

„Добре, след тези упражнения, тогава кои стихии според вас (изразени чрез карти Таро), биха били добре съчетани и защо?“

Всяка комбинация, завършваща с Меч и Пентакли ми се струва по обнадеждаваща от такава с Чаши, това ако става въпрос за конкретни резултати. Жезлите сами по себе си дават основа, идея, но си остават някак неоформени без Меч или Пентакъл. И обратно – твърде много „сухота“ води до затлаченост и заспиване.

 

„Дайте пример и с дворцова карта, Голям Аркан, Ас (разбира се, не точно в този ред, той е за модел.“

Паж Жезли, Жрецът, Ас Пенталки – идеи, намерения и първоначално разпилято общуване намират пристан, може би правилното място, където да бъдат чути, обмислени и евентуално реализирани.

 

„Дайте пример и с ниска карта, Голям Аркан, Ас.“

7 меча, Справедливост, Ас меча – Тук Ас Меча може би ще отсече възела на заплетена ситуация, където Справедливостта преди това е липсвала. Не знам доколко развоят за питащи в такава ситуация ще е „положителен“, но поне ще бъде заслужен и честен. След това, всеки отговаря за себе си и това как ще продължи.

Редактирано от Джи
Линк към коментар
Share on other sites

Относно задачата за обтекаемостта на Таро-картите.

 

Бях започнала най-напред с идеята да разделя малко или много Големите от Малките Аркани, по разликата на дефинициите, чиито носители се явяват, съотнесено към условието за обтекаемост. Но после, разглеждайки налични вече комбинации, си дадох сметка, че нещата биха били условни, ако се опра само на това разграничаване. Безспорно е, че има такова, но няма да се спирам на него.

Ще предложа директно карти, с основание за почти константно ниска обтекаемост, т.е. карти със силно съпротивление на проява (ако правилно съм възприела израза):

-          Големи Аркани  –  Императора (с извести условия), Силата (пак), Отшелника (с вътрешно на личността съпротивление обикновено, но пак условно), Колелото (с външно спрямо личността съпротивление), Обесения (иманентно присъщо, пак), Смъртта (отново), Дявола, Кулата, Звездата (която не знам дали да включа тук, тъй като тя доста често няма връзка с реалността, а с пожелаваното, но точно поради това я вмъквам), Светът (с условия), и накрая Страшният съд.

-          Дворцови Аркани – Паж меча (с малко повече условия), Кралица пентакли (с условия), Крал пентакли.

-          Ниски Аркани – 9 жезли, 10 жезли, 4 чаши, 5 чаши, 8 чаши, 3 меча, 4 меча, 8 меча, 9 меча, 10 меча, Ас пентакли (ала с условия), 5 пентакли, 9 пентакли (също).

 

Повечето е нормално да проявяват някакво съпровождащо съпротивление в средата на проявление, не може да се мине без това. Ще дам примери с конкретни карти сега, каквато беше и целта на упражнението:

·         7 пентакли, 6 меча, Магьосника – 6 меча създава среда за полагането на фундамента на 7 пентакли, а Магьосникът като естествен завършек поема щафетата и е самодостатъчен да разпредели енергията, и да я насочи. Безпрепятствено трансформиране;

·         9 пентакли, 6 меча, Умереността – прилича ми като преливане от единия съд в другия J Уравновесяване на везните като цяло, без особени сътресения;

·         5 жезли, 7 жезли, Кралица меча – синкретично цяло, съчетаващо в себе си елементите на вложената енергия (5 жезли), по пътя на осветляването на пътя (7 жезли), до реципиента и двигателя (Кралица меча);

·         Влюбените, 3 пентакли, 6 пентакли – символично ще дам определение на Влюбените като преразпределяне на приоритети и свързаните с това решения и енергия, която, както тесен планински поток, си проправя път (3 пантакли) до жадуваната си дестинация (6 пентакли);

·         Кралица жезли, Колесницата, 6 жезли – всичко е ясно и предиспозицията личи още с Кралица жезли. Като нейн атрибут, 6 жезли лесно бива достигната от активната трансформираща или провеждаща сила на Колесницата;

·         2 жезли, 8 пентакли, Рицар жезли – 2 възхождащи карти от огнената стихия, с преход между тях от 8 пентакли – тоест ненатрапчиво и подходящо за случая овеществяване, материализиращ катализатор;

·         Умереността, 7 меча, Магьосника – основната среда тук е Умереността, тя е и битието, от която ще се породи Магьосника, чрез менталната сила – 7 меча. Много добра комбинация според мен, хомогенна, с водещ акцент естествено върху Магьосника;

·         Слънцето, Рицар чаши, 9 чаши – подходящо съчетани според мен чаши, допълнени от Слънцето, което на първа позиция допълва значението на следхождащия Рицар. Макар и да не са особено съдържателни, в определени ситуации биха могли да получат добър израз;

·         Папата, 6 пентакли, Крал чаши – добре поставени като замисъл и структура, 6 пентакли е главната връзка на Крал чаши като ключ за подреждане на неговото битие. И както се казва – Кралят има последната дума.

 

Това засега по комбинациите.

Друго, което искам да кажа – където и да намери проявление Магьосника, той обикновено притежава обтекаемост достатъчна у себе си, за да намали което и да било съпротивление, оказано от друга карта. Противно на него, Страшния съд като че ли по естествен начин удължава турбуленцията, правопропорционално на решенията на личността или субекта, към който е отнесен.

При малките аркани като носители на двояко значение сп. мен са Ас пентакли и 9 пентакли, т.е. те могат да се окажат определящи по отношение на дадена комбинация, така както гореспоменатите Големи Аркани създават благоприятни или неблагоприятни условия, с акцент върху себе си.

Като изключим тях, бих добавила и: 6 меча, 6 пентакли, 6 жезли; 2 пентакли, 2 жезли (без те самите да са акцент, а преход), - които имат потенцията да се доближат до предходните. Но всичко зависи от околните карти.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...