Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съхраняване на българското културно и историческо наследство


Recommended Posts

Фондация „БГ Развитие”е катализатор на социалната промяна и допринася за подобряване качеството на живот на българите чрез създаване на виртуални информационни хранилища, синтезиращи и популяризиращи паметниците на културното наследство, природните и духовни забележителности, бит, култура, фолклор, традиции и изкуство; възобновявайки и продължавайки българските традиции чрез изграждане, възстановяване или обособяване на общностни центрове и неформални образователни инициативи, като приобщава на децата към българските традиции, бит и култура, подпомагайки опознаването на родината от ранна възраст.

Моля прочетете повече и подкрепете инициативата на http://bgrazvitie.eu 

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

http://patriciakirilova.blogspot.bg/2012/09/blog-post_9.html

и още :)

https://spisanie8.bg/рубрики/личности/4334-любомир-червенков-идва-второто-ни-възраждане.html

Георги Георгиев Джагаров (14 юли 1925 г. - 30 ноември 1995 г.) е български поет и драматург, в продължение на 18 години заместник-председател на Държавния съвет. Автор е на пиесата „Прокурорът" и на няколко стихосбирки. На 13 юни 2004 г. Съюзът на българските писатели учредява на негово име наградата за патриотична поезия „Георги Джагаров". Наградата се връчва ежегодно на 14 юли. Тя е била връчвана през годините на Михаил Белчев, Ваня Петкова, Ивайло Балабанов, Минчо Минчев, Никола Инджов, Филип Хорозов, Надя Попова, Петър Андасаров, Ивайло Диманов, Матей Шопкин, Христо Ганов, Драгомир Шопов, Андрей Андреев. До дни ще стане ясен тазгодишният носител на литературната награда.
Сред най-известните творби на Георги Джагаров е стихотворението му „България". Нека си припомним неговата музика в мерена реч.
 
БЪЛГАРИЯ
 
Земя като една човешка длан...
Но по-голяма ти не си ми нужна,
Щастлив съм аз, че твойта кръв е южна,
че е от кремък твоят стар Балкан.
 
Какво, че виха вълци и чакали
из твоите полета и гори?
С онез, които бяха с теб добри,
ти бе добра, но злите не пожали.
 
Земя, като една човешка длан...
Но счупи се във тази длан сурова
стакана с византийската отрова
и кървавия турски ятaгян.
 
Търговци на тютюн и кръв човешка
продаваха на дребно твойта пръст,
но паднаха под теб с пречупен кръст,
че беше малка ти, но беше тежка.
 
И стана чудо: смертю смерт поправ,
усмихнаха се чардаклии къщи
и заплющяха знамена могъщи,
и път се ширна – радостен и прав.
 
Сега цъфтиш! Набъбва чернозема
под ласкавите български ръце,
дъхти на здравец твоето лице
и нова песен вятърът подема
 
Земя, като една човешка длан...
Но ти за мен си цяло мироздание,
че аз те меря не на разстояние,
а с обич, от която съм пиян!
Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Цитат

 

Господи, благослови тоя народ, укрепи го, повдигни го, дай му мъжество. Окрили духа му, дай му вяра, упование, надежда в Тебе, да се съвземе и да Те слави през всичките векове на бъдещето.

Стори, Господи, Боже мой, това заради Великото Си Име, с което си знаен през всичките векове.

Направи да се освети Името Ти пред всички народи и да знаят, че Ти си само Един, в Когото няма измяна и Който си всякога силен да помагаш и да избавяш.

Разпръсни враговете ни, Господи, отпред Лицето Си, и ние ще Те славим с чисто сърце, когато ни помогнеш и превъзмогнеш против лукавите духове на ада, които искат да развалят Твоето дело.

Ти, Господи, сам действай сега с крепката Си ръка. Стори това заради Господа нашего Исуса Христа, чрез което Име Ти си благоволил да Те призоваваме.

Амин.


 

Едно леко филмче , третиращо  духовното обединение на българите .

 

Линк към коментар
Share on other sites

Крепост "Кирилица": https://trud.bg/българските-владетели-посрещат-посе/. Исторически проект за над 1 милион лева чиито цели са да бъде паметник на кирилицата, както и по въздействащ начин да представя на посетителите личности от българското минало.

Карен Алексанян (създателят на комплекса, построил го по негови думи само с лични средства) е арменски бизнесмен, който от 20 години живее в Шумен и се изявява като по - голям български патриот и пазител на паметта българска от масата български богаташи. Още за дейността му в родината ни: https://trud.bg/%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8A%D1%82-%D0%B…/.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

През 1912 г. жителите на Бояна искали да разрушат прочутата със стенописите си Боянска църква (национално и световно културно наследство) и искали на нейно място да построят нова, по - голяма църква. Царица Елеонора (съпругата на цар Фердинанд) се намесила и спасила църквата, давайки на боянци друг терен за градеж.

Щяло е да стане така, че българи са щели да унищожат тази така ценна църква, която турците не са пипнали за 5 века. 1f641.png За щастие чужденка я спасява!

"Севастократор Калоян и Десислава са били може би най-популярната българска двойка през 13 век. Образите им са увековечени в стенопис в Боянската църква през 1259 г. от неизвестен художник, за който някои учени смятат, че е извършил най-грандиозната революция в историята на Европа. „Боянският майстор”, чиято самоличност все още е предмет на спорове, открил възходящата перспектива в изображенията, придавайки им триизмерност и първи в историята на европейското Средновековие нарушил канона в изкуството и нарисувал свои съвременници. Това навежда на идеята, че анонимният творец от Боянската църква поставил началото на Ренесанса в Европа, теория, която засега яростно се оспорва в научните среди. На стенописите са изобразени цар Константин Тих и царица Ирина, Христос и книжниците и сцени от Новия завет в уникален за времето си реализъм...Двамата български аристократи са били ктитори на Боянската църква и именно по тяхна заръка гениалният художник е нарисувал великолепните изображения. Освен това те доукрепили и разширили църквата и обновили външните и стени. Калоян и Десислава били меценати на талантливите български творци, също като Медичите във Флоренция, но живяли 2 столетия по-рано. Под тяхното покровителство художниците от Търновската школа създавали шедьоври. В портретите им оживява гордостта и достойнството на българската аристокрация и по-конкретно на тези двама души, чието детство и младост са преминали в една от най-бляскавите епохи в българската история – когато България владеела територии между три морета и била една от най-могъщите сили в Европа – времето на Иван Асен II." Целият материал: https://archive.is/h44fm#selection-279.0-279.842.  

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Дядо ми , баща ми , майка ми , бяха професионални фотографи . За това , като срещна подобна история силно се развълнувам .

https://dariknews.bg/novini/komentar/petyr-arnaudov-fotografyt-na-ludiia-polk-video-2164210

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Едно от популярните пророчества на Слава Севрюкова е това за „предаване“ на част от българската територия на друга страна, с което щяло да бъде изкупена тежката ни народна карма. Прието е да се смята, че другата страна е Турция. Може би…

Но в този епизод на Беседите предлагаме друга гледна точка. Ами ако не се има предвид загуба на земи от югоизток, а „изненадващо“ се окаже, че „позорният акт“ засяга югозападни области? И Светльо, и Стопанина смятат, че едно такова тълкувание се връзва много по-добре с подробностите на пророчеството – такова, каквото е записано и достигнало до нас.

Естествено, никой не е длъжен да вярва на пророчества. Още по-малко е длъжен да вярва конкретно на Севрюкова. А още по-малко – на тези, които са записвали нейните думи и доказано променят някои подробности през годините.

В този епизод само допускаме, че пророчеството все пак може и да се изпълни… И не по начина, който най-често се очаква. Аргументацията ни е свързана с актуални светски събития, които също очакват развръзка през идните месеци или години.

https://www.otizvora.com/2021/11/14252/stariyat-makedonski-vupros-kato-seriozen-predstoyasth-problem/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Дънов подчертава значението на понятието ,,Българин" . Това е човек който влиза в царството божие , който отива при Бога . 

 

 
Цитат

 

ТРАКИТЕ СА БЪЛГАРИ!
'' Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С.Раковски
""Българите от края на XVIII и началото на XIX век не са и предполагали, че науката им готви такава изненада - да обяви Свещената им Бащина земя за чужда - късно придобита.
Ние можем да разберем "ковачите" на историческата наука от XIX век - трябвало е да се озапти Българския Възрожденски дух, който е застрашавал големите империи (не само Османската , но и Австроунгарската и Руската), както и новоизмислените държави с не по-малко измислени имена Гърция и Румъния, където са живеели огромен брой българи. Всъщност точно Българското Възраждане е накарало Виенската и Руската исторически школи да създадат мита за тюркския произход на българите. Сиреч българите са пришълци в Европа и дори да се намират български поселения на стария континент, то те са "незаконно" тук, те са слабокултурни воинствени варвари, и единственят им шанс да просперират е да са "федерати" или васали на някоя от големите империи. Основен принос за налагането на тази погрешна и пагубна за българите теория имат австроунгарците Павел Йосиф Шафарик и неговият внук (син на дъщеря му) Константин Йосиф Иречек, който на 26 годишна възраст (!) си позволи безрасъдството набързо да скалъпи история на един от най-древните народи - българския. Тази волност на младия чужденец му донесе министерско кресло в българското правителство тогава, а на нас българите - прозвището тюрко-татари, от което и до днес не можем да се отървем.
(т.н. Виенска, Руска, Германска или Гръцка исторически школи.... и не само те, а всичките тогавашни чужденци, организирано надошли да “помагат”, да учат и да управляват “дивите” българи! бел. Г.С.)
За да успее тази теория, е било необходимо преди това да се заличи писмовното историческо наследство на българите. За тази цел през двадесетте и тридесетте години на XIX век започва масовото унищожаване на автентични исторически документи, съхраняващи се в библиотеките на по-големите български манастири. През 1821 г. по заповед на владиката-фанариот Иларион Критски е изгорена Търновската патриаршеска библиотека. Гръцки, руски и австроунгарски платени агенти изгарят или изнасят от България хиляди томове безценни български книги, с което заличават местния изворов материал, който би трябвало да постави основата на бъдещата Българска историография. За унищожаването на огромен брой ръкописи - "от 30 до 50 товара книги във всеки манастир", свидетелства възрожденецът Йордан Хаджиконстантинов - Джинот.
След Освобождението, Българската историческа наука и Българската археология се създават и управляват половин столетие от австроунгарци и руснаци. Българите, които са допуснати да се занимават с история са или виенски, или руски възпитаници - сиреч те вече са превърнати в духовни еничери. Светци на Българщината като Зографският летописец, йеросхимонах Спиридон Габровски, поп Йовчо от Трявна, академик Цани Гинчев, д-р Ганчо Ценов и множество други истински радетели на историческата истина са инкриминирани и дори превърнати в посмешище от същите тези имперски слуги. Еничерите не се посвениха да се подиграят дори и с Паисий, Раковски и още цял ред български възрожденци, като ги обявиха за наивни лаици.
(Същите “чужденци” и местните им помагачи...., скрили от българите издадените през 19-ти век,– български песни Веда Словена (са най-древни и най обемисти в Европа), като ги обявили за фалшификати!)
Ето така беше поставена "каруцата пред коня" в световната, и в частност българската историография - българите бяха нарочени за тюрко-татари, без оглед на очевидните факти - терминът татари се появява XII век, терминът тюрки - VI век, а науката е доказала със сигурност, че етнонимът българи е засвидетелстван поне от IV век (Анонимен латински хронограф). Очевидно е, че българите не могат да бъдат и славяни поради същата причина - за славяни се говори едва от началото на VI век. Чудно тогава, за какво спорят вече второ столетие туркофилите и славянофилите в историческите научни среди!? Тук няма място за спорове! Ако изобщо трябва да извеждаме произхода на българите от някой от древните народи, разбира се, че трябва да започнем проучванията си от траките, защото те, според науката са "изчезнали" от територията на Балканския полуостров, тъкмо когато "прабългарите започнали да го завладяват"!
инж. Емил Живков (Ziezi)
ПС: Допълнение към откъса от поста на Емил Живков- относно ,, славяни " не се говори нито в от 6ти век, нито в 16 век, думата е измислена едва през 18-19в, а у нас е вкарана насила едва в 20ти век, като се измества старата ни дума слОвЕни или слОвЯни, пишат се с буква Йат-Ь с пресечна черта и значат Хора на Словото, Божи хора и не е етнос.
БП
 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://metalhim.com/bg/blog/himn-na-sv.-sv.-kiril-i-metodi-praznicheniyat-himn-na-blgarskata-pismenost-i-kultura-bg/#

„Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи"- празничният химн на българската писменост и култура

23.05.2019
 
04.jpg

„Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи"

1.jpg?1558617202399

Стоян Михайловски (07.01.1856 г.-03.08.1927 г.)  е виден български писател и общественик, политик, председател на Върховния македоно-одрински комитет. През 1892 г., той е преподавател по френски език в Русенската мъжка гимназия и написва възторженото стихотворение „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи", което е публикувано в списание "Мисъл"  в Русе същата година.

2.jpg?1558617331991

Като български всеучилищен химн обаче, текстът придобива известност през 1901 година ,когато учителят по музика Панайот Пипков (21.11.1871г.-25.08.1942г.) написва мелодията към него в навечерието на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий (11 май, стар стил).

Историята разказва ,че докато ученик от класа четял вдъхновено стихотворението „Св. св. Кирил и Методий“, композиторът внезапно станал и започнал да пише нотите с тебешир върху черната дъска. Още преди да е ударил училищният звънец за края на часа, мелодията била завършена, а учениците я разучили и запяли. На училищния празник я запяли всички. Така се ражда всеучилищният химн „Върви, народе възродени“. Той е изпълнен официално за пръв път на 11 май 1901 г. в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. Оттогава стихотворението става празничен химн на българската писменост и култура, известен като “Върви, народе възродени...”

 

И днес празникът на светите братя Кирил и Методий е немислим без този химн, в който по уникален начин е описана историята на българската писменост и жаждата на българския народ за знание и просвета! 

 

"Върви, народе възродени,

към светла бъднина върви,

с книжовността, таз сила нова,

съдбините си ти поднови!

 

Върви към мощната Просвета!

В световните борби върви,

от длъжност неизменно воден -

и Бог ще те благослови!

 

Напред! Науката е слънце,

което във душите грей!

Напред! Народността не пада

там, дето знаньето живей!

 

Безвестен беше ти, безславен!...

О, влез в Историята веч,

духовно покори страните,

които завладя със меч!..."

 

Тъй солунските двама братя

насърчаваха дедите ни...

О, минало незабравимо,

о, пресвещени старини!

 

България остана вярна

на достославний тоз завет -

в тържествуванье и в страданье

извърши подвизи безчет...

 

Да, родината ни години

пресветли преживя, в беда

неописуема изпадна,

но върши дългът се всегда!

 

Бе време, писмеността наша

кога обходи целий мир;

за все световната просвета

тя бе неизчерпаем вир;

 

бе и тъжовно робско време...

Тогаз Балканский храбър син

навеждаше лице под гнета

на отоманский властелин...

 

Но винаги духът народен;

подпорка търсеше у вас,

о, мъдреци!... През десет века

все жив остана ваший глас!

 

О, вий, които цяло племе

извлякохте из мъртвина,

народен гений възкресихте -

заспал в глубока тъмнина;

 

подвижници за права вярна,

сеятели на правда, мир,

апостоли високославни,

звезди върху Славянски мир,

 

бъдете преблагословени,

о вий, Методий и Кирил,

отци на българското знанье,

творци на наший говор мил!

 

Нека името ви да живее

във всенародната любов,

речта ви мощна нек се помни

в Славянството во век веков!

Русе, 1882, априлий 15
[сп. "Мисъл", 1892, кн. IX-X]

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...