Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Коя наука описва най- добре материалният свят?


Recommended Posts

Няма една наука да описва най-добре всичко, за мен по-адекватни са понятия като преходни области, глобални проблеми и интердисциплинарност.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът не е коректно дефиниран. Той приема чв понятията "наука" и "материален свят" са априорно ясни и на тази основа се изисква избор на "тази" от науките която описва "този" материален свят. Явно тук има логически противоречие, защото се успоредно с яснотата на понятието "наука" във въпроса се налага неявно и съществуването на множество науки. Ако е така, то тогава същестуват и множество аспекти на материалния свят който те описват. Следователно самият въпрос губи смисъл защото както и аспектите на материалния свят са част от него без да го описат пълно, така и видовете наука трябва да са само едно непълни аспекти на науката въобще.

Ако това ви се струва много неясно, прочетете го няколко пъти. Така поне правя аз с философските въпроси. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Математиката. Математическият език е универсалният език. А материята ни говори с числа. От другата страна, окултната наука е просто мета-физика. Няма противоречие. Всяко нещо на този (или на онзи свят) може да бъде изчислено, може да бъде предадено и прието с математически символи. Дори и съвременната лингвистика борави с числа и геометрични структури, за да обясни по-добре езика (например семиотиката). Фактът, че най-големите философи, откриватели и изобщо гении, са и перфектни математици, е показателен.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Математиката наука ли е? Някой да е виждал в материалният свят математичен обект?

Математиката въвежда логически и количествени абстракции, които целят да отразят обектите на материалният свят и техните количествени отношения. Тези абстракции се вписват в собствени йерархични системи, които излизат далеч от материалният свят и го включват само като едно частно решение. Дори и най-простите уравнения - алгебрични, диференциални, интегрални и т.н. имат множество решения които не са физични, т.е. не са от този свят. Някои от тях може да се окаже в бъдеще че описват някой неизвестен засега аспект на физичният свят, но това не променя много - винаги нефизичните решения са много повече.

Математиката се основава на количествените отношения наблюдавани в материалния свят, и на логическите закони на мисълта, които едва ли са само продукт на материалният свят, както материалистите твърдят. Според мен математиката е подобно на изкуството - хем-хем по отношение на световете, разликата е че изкуството използва общата им качествена страна, докато математиката - количествената. Затова и често има преплитане на интересите на хората работещи в тези две области.

Линк към коментар
Share on other sites

Математиката наука ли е? Някой да е виждал в материалният свят математичен обект?

Според мен математиката е подобно на изкуството - хем-хем по отношение на световете, разликата е че изкуството използва общата им качествена страна, докато математиката - количествената. Затова и често има преплитане на интересите на хората работещи в тези две области.

:thumbsup2: :thumbsup2:

Дали е наука или не е спорен въпрос, но това , че я сравняваш с изкуството, много ми хареса. :3d_022:

Според мен математическите модели дават най-точно и чисто описание на различни обекти и явления от материалния свят. А и не само на материалния май? :3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Кой може да промени математическите отношения? И кой може да избегне тяхното влияние?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Кой може да промени математическите отношения? И кой може да избегне тяхното влияние?

мъдрият

Линк към коментар
Share on other sites

Коя наука описва най-добре материалният свят?

???

Многообразието на материалния свят не може да бъде описано най-добре от една наука. В това е и причината за създаването на много науки. Сред тях има основополагащи, като философията и математиката.

МАТЕМАТИКАТА Е НАУКА! Музиката също се подчинява на цифри и математически закони , въпреки че е едно от най-фините изкуства, докосващи душата на човека. :3d_052:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Математиката е .Съгласна .

Дори всеки цвят има своята енергийна стойност , както и числена стойност . Една картина може да се изрази с уравнения и отношения зависимости , числени стойности на светлосилата на всеки тон . Трептенията на цветовете също могат да се изразят в числа и стойности . Геометрията освен това е сериозна част от самото рисуване . От перспективата например и реалистичното рисуване , което отново е свързано с материята , един вид е описание на материята . Затова като универсален език и като език на материалния свят остава - математиката .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Математиката въобще не е от този свят, а от менталния, тя няма отношение към този свят, но този свят има отношение към нея. Надявам се да разбирате разликата. Ние имаме възможност да схванем наличието на абстрактни зависимисти, но до там си оставаме, създадените ни модели са само абстракции, а не реалности на този свят, такива каквито са обектите на другите науки.

Математичните зависимости нямат отношение към нас, ние имаме към тях когато решим например да помислим колко е 2+2, но не като ябълки, а въобще, за всеки материален обект.

Като частична илюстрация - светлината е невидима, колкото и абсурдно това да звучи на пръв поглед. Ако няма никакъв материален обект, то светлината остава невидима за нас, защото ние можем единствено да видим реакцията на телата със светлината, не и самата светлина. Чрез тези реакции ние можем да съдим за наличието на светлина и толкова. Светлината не е реалност за нас, реалност са реакциите на материалните тела.

Линк към коментар
Share on other sites

Най-добрите математици са комп'трите. Следователно, те са най-великите учени както излиза... :sleeping:

Ами ако 2 и 2 е равно на 5 или на 12? Математиката е част от този ограничен свят, с колкото и абстрактни понятия да работи. Всяко коте и мравка е много над математиката, защото носи в себе си заряд, който е извън лимитираните и закони! А какво да говорим за човека? ...

Редактирано от Орлин
Линк към коментар
Share on other sites

Казвам: В светлината седи една от великите тайни в живота. Светлината и топлината е това, което вие трябва да проучвате. Теоретически хората спорят. Ако разбирате много добре висшата математика, и речта ви ще бъде много добра. В няколко изречения ще може да изразите едно положение. Но понеже не сте математици [...]. Математиката мяза на житено зърно или на ябълчно зрънце. Колкото и да ви разправям, трябва да се посее, да изникне, да израсте, да се развие, да го видите и тогава да имате ясна представа какво нещо е ябълката. Или, когато ние говорим за светлината, тази светлина трябва да влезе и да започне да работи във вас.

Беинса Дуно, лекция "Мислете за светлината"

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Науката е ГЕОметрия, но не тази, която изучаваме в училище, а т.нар. Свещена геометрия- това е науката която обяснява Творението изцяло и напълно, независимо в кое от нивата му я прилагаме...

Много учени хора са прилагали свещенвата геометрия- Леонардо Да Винчи например, учителят му-Витрувий, мнозина преди тях, и мнозина след тях са ползвали тази наука...

Всъщност, физическия свят е само това, което е и духовния свят- явява се негово следствие...

Всяка форма е само това, което е вложено в нея като "мисъл". Ако знаем как да "съблечем" формите, ще можем да изучаваме мисълта- в чист вид...

В това отношение, свещената геометрия се покрива напълно с това, което представлява и науката кабала. За мнозина кабала е нещо, свързано с евреите, но съвсем не е така. Кабала е наука, която се изучава навсякъде във вселената, във вселенската йерархия на разумните същества кабала е единствената наука, която е изцяло и напълно достатъчна, всеобхватна и универсална, и която може да се нарече наука.

Дори името кабала не е еврейско...Мога да кажа, че е с български произход...но, понеже нямам намерение да доказвам подобни твърдения, все едно че не съм го споменал...само намеквам, но нямам желание да излагам. Като му дойде времето, то само ще се "разкрие", при това- без да има нищо общо с мен и моите желания или нежелания.. :3d_009:

Е, има и такива учени по света, които например изучават молекуллярна генетика, отправили поглед вместо към микроскопа и ДНК..към телескопа и звездите..защото по-големите неща винаги се виждат по-добре от миниатюрните...а устройството е едно и също...

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност, темата е за науката, описваща ТОЗИ свят, а не изначалния. В такъв контекст, математиката е добър описвач. И нищо повече. Фактът,че дори машината я владее, в моите очи я поставя на мястото и на следствие, на инструмент. Нищо повече. Че е велика, сигурно... Но дали химията или биологията или психологията или лингвистиката и т.н. не са също описателни похвати на света? Са! Нещо повече, механичността и рационалноста, бездушието на математиката винаги ме е отвращавало. Но, това си е мое становище и е субективно, разбира се. Изпитвам отвращение от посредствеността и на най-висшата математика. Но, темата е за този окован свят... а математиката добре описва стените на затвора ни, дори и на абстрактно ниво. Тя си има мястото, за определен тип хора...

Относно кабала - Кабала е езотерична наука и като такава, математиката може да бъде или не част от нея. Зависи от предпочитанията на самия човек...

Вместете синхроничността в математиката или вдъхновението или интуицията... Аххх, позволете ми да не обичам математиката и статистиката, нека е моя слабост или каприз. Да, върши работа - за затвора, в който живеем. Тя е скелета му... :thumb down:

...

Относно описанието на този свят, по-добра наука от теософията(в широкия смисъл на думата) не съм срещал. И това описание единствено ни служи, за да го разберем, като наръчник за експлоатация. И ни води в един Реален свят!

Линк към коментар
Share on other sites

Но машините не владеят математика, дори измежду хората са малко тези, кото ежедневно боравят с нея и я разбират.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Този или който и да е свят, можем да изучаваме, като независимо от науката която ползваме, то несъмнено ползваме сетивата си. И петте ни сетива са устроени и функционират чрез принципите на геометрията, чак до малките и невидими биохимичниии, ензимни и т.н. процеси- всичко е устроено по геометричен начин...

Ако някой прочете "Етика"-та от Б. Спиноза, ще може да се запознае с геометричния начин за представяне на физическия, че и на духовния свят чрез геометричен принцип.

Линк към коментар
Share on other sites

Математиката (алгебрата и геометрията) е една матрица на базата на която е построена проявената вселена. Нищо не може да излезе извън рамките на тази матрица. Духът "произнася" Словото, и първичната материя (която е неорганизирана) бива приведена в движение и вибрационна активност. Появяват се съзнанието и формата, като двете са взаимозависими и отношението по между им е строго определено (математически). Човек влияе на формите около себе си чрез съзнанието си. Където има съзнание, там съществува в някаква степен свобода на избора. За компютрите мога да кажа, че тъй като нямат съзнание, няма начин да повлияят на средата около себе си, ако това не е предварително зададено с определен алгоритъм, който компютъра следва. Компютърът реално не може да изчисли колко е 2+2, а изпълнява определена програма в резултат на която на екрана се изписва четворка. Съзнанието се изразява чрез форма. Последната не може да съществува без съзнанието/ята, които я обуславят и организират. Тези отношения са изцяло математически дефинирани. От друга гледна точка - съзнанието е причината, а във формения свят се проявяват следствията, които са строго зависими и резултат от него.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

... Нещо повече, механичността и рационалноста, бездушието на математиката винаги ме е отвращавало. Но, това си е мое становище и е субективно, разбира се. Изпитвам отвращение от посредствеността и на най-висшата математика. Но, темата е за този окован свят... а математиката добре описва стените на затвора ни, дори и на абстрактно ниво. Тя си има мястото, за определен тип хора...

Орлине, защо така си накипял на математиката? Тъй като си специалист в областта на психологията, то можеш и сам да си го обясниш. Сигурно причината е в училищните ти години? :3d_139:

Няма да те убеждавам,че това което пишеш няма нищо общо с действителността. Това е трябвало да стане преди години. :3d_162:

Колкото до теософията,напълно те подкрепям, тъй като от известно време съм на вълни Ани Безант и Чарлз Ледбитър. Но ми се струва, че теософията не е наука. :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо съм и накипял ли? :thumbsup2:

Като малък имах една преподавателка - Ламбова - в пета гимназия във Варна. Бяхме в малките класове и тази жена като застанеше на катедрата и земята трепереше под нея. Гласът и беше като гръмотевица. Сигурно много е страдала от външността и мъжкаранския си нрав, но резултата спрямо нас беше, че ни беше страх от нея. Който не знаеше задачата, наказваше в ъгъла с вдигнати ръце,ядосваше се и биеше с показалката през ръцете. Като излезех на дъската и се разтрепервах. Та - намразих математиката за цял живот. Сега, макар да осъзнавам защо ненавиждам тази суха наука, нямам желание да се занимавам с нея. Човек не може с всичко да се занимава - няма време. Всъщност тайничко и от себе си се възхищавам на точността и закономерността и. И все пак, макар че се нарича майка на науките, струва ми се, че е типично мъжка наука, движеща се по потока на разума. Според мен, в понятието Майка на науките, може да се вмести изкуството - то си има закони, детерминираност, както и пряка връзка с един различен свят. Всъщност, защо изкуството да не е наука? Наука е това, което води до емпирично познание. Изкуството именно до това води - директно вътрешно самопознание и връзка с фините сфери. Психологията, например, е колкото наука, толкова и изкуство! Между другото, въпросът за емпирията в психологията се разисква активно. Поведенческият подход в нея може да работи с инструменти като тестове, въпросници, интервюта, неврологични и мозъчни наблюдения. Но - дълбоките вътрешни психични процеси не могат да се измерят така. Психологията не е само биология. Едно самадхи е емпирично обективно преживяване за изпиталия го, но на другите може да бъде представено само с похватите на лингвистиката и изкуството. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки мистик трябва да стане и окултист. Обратното също е вярно в известен смисъл. Според мене пътищата на науката и изкуството са различни. Това не означава, че не могат да се следват и двата. В основата на изкуството лежи хармонията и красотата. Последните са цел за религията. Религията е отдаване и преданост. В основата на хармонията и красотата е Любовта. Имаме Любов - изкуство - религия. Това е пътят на мистика (в обратен ред). Тези влияния са космични. Към тях човек е предразположен в по-голяма или по-малка степен (като монада, като душа и като личност). Има и влияния свързани с окултния път. При него се изхожда от реда в природата, като се развиват умствените и познавателни способности. В този случай до Божественото се достига чрез разпознаването му в материалното проявление.

И няколко думи от Учителя Дънов за математиката:

Който разбира смисъла на числата от 1 до 10, той е разбрал смисъла на живота.

Числата и геометричните фигури представляват азбуката на Божествения свят.

Човек е една математическа формула. Той е направен от числа.

Линк към коментар
Share on other sites

За цитата от Учителя: от числа е направен човекът, да, но образът му само. Образът му, отражението му на ментално, астрално и физическо поле ...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...