Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Критикуваш нещо у друг, получаваш го свое ...


B__

Recommended Posts

Критиката може да бъде и някаква позитивна теза...

Ха, браво! Научихме те нещо в тази тема m187.gif

...но за сметка на други негативи, които да се открият в други произведения. Да кажем това е много добро произведение, защото превъзхожда предходните...

rofl.gif Това е уникално умопомръзаключение. Когато кажа на гаджето, че е красива, всъщност искам да кажа, че всички останали са грозни. Когато кажа харесвам мусака, всъщност обяснявам как тя превъзхожда пилешкото с грах и боба с чушки. Когато кажа на дама, че изглежда свежо, то обяснявам, че досега е била оплула, спарена и вкисната.

Ето на, открихме обидата заложена и в комплимента. Пусти чувствителни хора - ни да ги посъветваш, ни да ги похвалиш. Капсулирани до мозъка на костите си; убедени многознайковци, помъдрели от нечуването на другите; винящи всички, освен себе си за покварата си; тлеещи души в самодоволството на самодостатъчността си; егоцентрици и нарциси; слепци и глухонеми; безспорни и вечни. А безкрайна е само глупостта и Вселената, така казва дядо ни Айнщайн. И с право заключва, че първото е под съмнение. Не е сигурен човека.

Inatari, учи още. Нуждата от това е безкрайна. И аз имам умни приятели, но това не ме е направило много умен. Имам и тъпи приятели, но това не ме е направило много тъп. Не ми навирай приятелите си от Академията и Изкуствознание, защото аз чета теб, не тях. А от прочетеното виждам хаос, заблуди, незнание и надменност. Пак ще ти повторя нещо: Ако не можеш да изкажеш позицията си с прости думи, с които и дете да те разбере, значи има нещо гнило в тази позиция. Защото казвам и защото имам приятели в Академията още не се броят за аргументи. Кажи с две изречения "критиката е добра защото... и критиката е лоша, защото..." и ако си убедителна просто ще се съглася. Няма нужда да ми обясняваш, че съм ти под нивото. Може и да си права за нещо, но не си убедителна.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли, сетих се нещо и ми се иска да го кажа тук, защото и без друго се отнесохме извън контекста на темата.

Тук диалога и развитието на нещата ми напомниха за следното - добре ли е да се борим за мир?

Твърдо нйе! Откъде накъде ще нарушаваш правото на война? Тук нали има борци за независим човешки избор, свобода на волята, ненамеса в убежденията. Ако не можеш да критикуваш някой, че е глупав, не може и за това, че е враждебен. Даже първото е по-опасно според мен, ама като порасТна ще науча, че съм грешал за всичко XD

Линк към коментар
Share on other sites

Vorfax единственият човек, който си позволява нападателен и невъзпитан тон си ти.Спри да ми коментираш мненията, по които само се хлъзгаш и не разбираш в дълбочина. От теб лъха халтура и незрялост, ето към това аз съм твърда като диамант, не мога да понасям и не толерирам.Развалил си цялата тема с този махленски тон.Не спря да сипеш незрелиците си, хайде спри се вече, че всички изцапа .

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли, сетих се нещо и ми се иска да го кажа тук, защото и без друго се отнесохме извън контекста на темата.

Тук диалога и развитието на нещата ми напомниха за следното - добре ли е да се борим за мир?

Твърдо нйе! Откъде накъде ще нарушаваш правото на война? Тук нали има борци за независим човешки избор, свобода на волята, ненамеса в убежденията. Ако не можеш да критикуваш някой, че е глупав, не може и за това, че е враждебен. Даже първото е по-опасно според мен, ама като порасТна ще науча, че съм грешал за всичко XD

А, може и да не научиш, това с научаването е само хипотетично :D

Аз обаче бях съвсем сериозна - правенето на добро с критика (защото полемиката върви най-вече в този план, а не според зададената тема) е също като запазването на мира с борба.

Пък и виждам как и Станимир, и всички останали гледат в мислите на Учителя да вземат едно малко парченце, а не искат да погледнат цялостно. Стан, забелязваш ли условността в изречението, което си подчертал? Значи Учителят не е пропуснал да обвърже полезността на критиката с едно НО. А в същия този цитат предишното на подчертаното изречение всички вие прочетохте ли? Ето го: " Ако е въпрос за критики, хората и до днес страдат от тях."

Линк към коментар
Share on other sites

Аз обаче бях съвсем сериозна - правенето на добро с критика (защото полемиката върви най-вече в този план, а не според зададената тема) е също като запазването на мира с борба.

Еми не е същото, освен ако не е преносно. Не престана да сравняваш критиката с агресия и негативизъм, а по силата на всичко изписано за критиката, даже и на английски език от леля, тя е градивно и позитивно послание. Колко пъти трябва да го напиша за да го прочетеш??

Сега за "Ако е въпрос за критики, хората и до днес страдат от тях". Не става ясно кой и защо страда. Сигурно е говорел за теб, която си правила добро с критиката си, но ето, вече не страдаш, а също и добро не правиш по този начин. Няма да пиша повече, защо осе изморяваш да ме четеш ^^

Inatari, не се прави на ощипана. Твоето Его не би трябвало да се притеснява за просъществуването си, когато е заплашено от някой толкова вдетенен и по-нисш от теб като мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Исках да вметна нещо, което с доста зор се заобикаля и избягва до сега.

1. Когато напишеш на ученик оценка 2, не му ли казваш, че е Слаб? А когато му пишеш 6, не му ли казваш, че е Отличен?

2. Когато мама каже "не прави така" това за лошо ли е? И ако някога е за лошо, защо никой в темата не се отрече от родителите си? Значи те могат да критикуват и не им се сърдим, но когато бремето на отговорността тегне над нас, защото критикуването не е като карането на колело, тогава вдигаме бялото знаме и се отказваме от това си право, задължение и не знам как още да го нарека.

3. Ето, леля написа, че на кладата са загинали и такива с правилни убеждения. Вярно, че Инквизицията и критиката нямат допирни точки, че Инквизицията е дело на вярата и по-точно властолюбието, но да погледнем нещо друго. Нека критиката е виновна, че през 16 век хората не са вярвали на Галилей, че Земята е кълбовидна. Нека. А колко войни са разпалени от любовта? Viva Caselli много хубаво обясни, че критиката е инструмент в ръцете на човек и който си служи с нея неумело, може да нарани хората около себе си. След като критиката незаслужено беше сравнена със самоубийството, аз пък ще я сравня с любовта. И любовта и критиката се правят за доброто на другите. Просто не всички са способни на тях...

Линк към коментар
Share on other sites

...

Пък и виждам как и Станимир, и всички останали гледат в мислите на Учителя да вземат едно малко парченце, а не искат да погледнат цялостно. Стан, забелязваш ли условността в изречението, което си подчертал? Значи Учителят не е пропуснал да обвърже полезността на критиката с едно НО. А в същия този цитат предишното на подчертаното изречение всички вие прочетохте ли? Ето го: " Ако е въпрос за критики, хората и до днес страдат от тях."

Да, забелязвам условността. Никога не съм казвал, че критиката е безусловно и винаги полезна. Тъкмо напротив (и ако си направиш труда да прочетеш това, което съм писал досега в темата, ще се убедиш в това... може би). Всъщност, точно хората, които изразиха позиции срещу критиката, по всякакъв начин се опитаха досега в темата да покажат безусловната вреда от нея. Затова насочи констатацията си от по-горе в обратната посока, т.е. срещу хората изказали мнения срещу критиката, а не към мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Цялостно учението на Петър Дънов се базира на всичко друго, но не и критиката.Във всички негови текстове се говори за съзнанието, будността, добрата мисъл, неща , които не се съдържат в критиката, колкото и позитивна да е тя. Ако изобщо има такова явление като позитивна критика, което научих именно от този форум, хаххаха колко позитивна е критиката и как може да бъде сравнена с любовта, пълен смях.

Който е чел книгата за любовта на П.Дънов много ще се посмее на тези недомислици, който не е чел ще им вярва, защото ни зариха със смет.

Линк към коментар
Share on other sites

Само дето са изписани толкова теми за безусловната любов, аман от деца, които се бутат при големите и аман от големи, които се вдетиняват .

Линк към коментар
Share on other sites

Ta, както забелязвате, от доста време не пиша в тази тема, която аз пуснах.

.....и мислех....

Мисля, че има доза критика в нещата, които написах и затова всичко накрая ми се върна като една вълна от критика и то в същата тема и то доста бързо.....

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой каже, че критиката е вредна и изтъкне нейни недостатъци, всъщност не я ли критикува ?

Ами да, прав си.

Проблемът е, че приехме твърде широко определение за критиката. Де що е съвет, оценка, мнение и т.н., все е критика. Ако е неприемане, отхвърляне, четене на конско, и др. под. в негативен план - не е критика.

В такъв случай аз предлагам да кръстим действието, когато хората изразяват нехаресване и/или дистанциране спрямо нещо, а много често, но не и задължително, го презират, се подиграват и т.н., с някаква друга думичка, за да не дразним привържениците на думичката критика. И да си продължим спокойно по темата, как когато човек тръгне да ...хм, внимателно, да не се объркам ... та когато тръгне да се дистанцира и отхвърля нещо си и то хоп, вземе, че се появи в живота му по някакъв начин.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Ta, както забелязвате, от доста време не пиша в тази тема, която аз пуснах.

.....и мислех....

Мисля, че има доза критика в нещата, които написах и затова всичко накрая ми се върна като една вълна от критика и то в същата тема и то доста бързо.....

Божидаре, симпатизирам на темата ти, т.е. съгласна съм със заглавието, защото аз също изтърпях моят дан.Дори в един момент си помислих, че човек, не трябва да казва мнението си, защото го дебнат някакви критикари и скачат веднага срещу него с обиди .Аз няма да променя мнението си, което е базирано на доста богат житейски опит и ситуации, които многократно са ми доказали действието на критиката, като вторична сила на недоволството и това е резултата.Корабокрушение.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Ако изобщо има такова явление като позитивна критика, което научих именно от този форум, хаххаха колко позитивна е критиката и как може да бъде сравнена с любовта, пълен смях.

Кое точно е смешното? Когато правиш нещо за другите, това не е любов ли? Когато защитаваш истината, доброто или мъдростта, това не е от любов ли? Твоя учител е Дънов и ти ми се смееш. Друг има друг учител и той се смее на теб. Това ли те научи Дънов, че учениците трябва да презират тези, които не са имали същия учител? Любовта запазена марка за твоите или дъновистски разбирания ли е? Вярата елитарен клуб на разбирачите ли е? В теб Inatari има скрита много надменност до степен да се смяташ за компетентна по нещата за които говориш, без да се чувстваш длъжна да изслушаш събеседниците си. Аз те четох внимателно, но освен Егото ти друго не чух. Логично няма да си променя мнението. Ако Дънов те е учил на такъв изказ, значи е лош учител или ти си лоша ученичка. Прецени си сама.

Линк към коментар
Share on other sites

Vorfax ти не искаш да говориш нормално с мен в този форум и непрестанно даваш квалификации по мой адрес.Не разбирам какво искаш от мен?На различни мнения сме ок, какво толкова, нямаме пресечна точка, не ме разбираш ок, защо постоянно ме обиждаш, цитираш и квалифицираш?

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

22 години се опитвах да правя добро на децата си, да ги направлявам, да ги предпазвам, да поправям недостатъците им... така съм разбирала и аз любовта.

На 23-тата година животът ме принуди да захвърля всичко, в което вярвах и се стараех да приложа и тогава объркана, вместо да поучавам и критикувам, помолих децата си да ми кажат честно как мога да им правя добро, как да ги обичам така, че да не правя все катастрофи.

Те, на 22 и на 18 - ми отвориха очите тогава. Отговорът беше:

- Искаме само да си щастлива, да живееш пълноценно и когато дойдем при теб да ни приемеш с любов каквото и да се е случило, каквото и да сме направили... За останалото ние сами ще се грижим.

Та по въпроса за връщането - аз изпълних точно желанието им. И ми се връща само любов... Преди не питайте какво се връщаше...

А за тази тема - явно не съм критикувала, защото нямам усещането да ми се връща нещо негативно...

Благодаря ви, приятели. :)

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Та по въпроса за връщането - аз изпълних точно желанието им. И ми се връща само любов... Преди не питайте какво се връщаше...

А за тази тема - явно не съм критикувала, защото нямам усещането да ми се връща нещо негативно...

Благодаря ви, приятели. :)

Ако излъчваш негативна енергия, получаваш негативна енергия; ако излъчваш позитивна енергия, ти се връща позитивна енергия. Това е принципът така, както е правилно да бъде формулиран, а не както в заглавието на темата. Този приницип обаче какво общо има с критиката? Би могъл да има в множество частни случаи, но не и да се извежда като правило. Вчера зададох два въпроса свързани с темата, но никой не отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами Стан, ти опита ли се да разбереш замисъла на Божидар? Или предпочиташ да не се разбираме един друг, ами да се хващаме формално за буквата, в случая думата?

Аз също казах, че на който е твърде мила и скъпа думичката "критика", то аз нямам против да я избягваме.

Какво ти, или vorfax, или който и да е има в главата си като дефиниция за понятието критика, въобще не променя нещата, че в главите на болшинството хора това понятие е заредено именно с негативна енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

За да критикува нещата, човек трябва да ги разбира. Как може човек да критикува музиката, поезията или науката, ако нищо не разбира от тях? Не е лесно да критикува човек.

Из "Малките мъчнотии".

Критикуването базисно е изказване на мнение, като всяко мнение то си има качества, например то може да бъде обосновано или не, може да преследва различни цели, да има различен подтекст и внушения, въобще може да е всичко което човек е способен да изрази и иска да изрази. При такава общност на възможните цели и евентуални резултати на критиката тя трябва винаги да се свързва с нейните качества, т.е. критиката винаги трябва да се оценява доколко е полезна или вредна. Така че критиката винаги е относителна и тази относителност трябва да бъде изяснена. По тази причина който критикува често се старае да покаже способността си за това, като се аргументира, сочи познанията си на областта и т.н., за да сервира на слушателя едновременно и критиката и положително отношение към нея. Накратко, еднакво важна е изказаната критика и обосновката към нея.

Понякога обаче критиката се зарежда емоционално и така лесно прескача необходимостта от обосновка, защото предизвиканите емоции сами по себе си правят възприетата критика важна от слушателя, емоциите не могат да оперират с относителни понятия. При познаване на слушателя и неговата емоционална обремененост не е трудно да се предизвикат подобни емоции и така критиката лесно придобива статут който не заслужава и който не би получила чрез прилагане на рационални доводи. Нужно е такива техники за лансиране на изказана критика да бъдат разпознавани и парирани. За съжаление в България те са в голяма употреба защото средно статистически българите имат трудности да управляват емоционалността.

За да се избегнат емоционални реакции при изказване на критика, правилото е: "Критикува се творението, не твореца". Творецът може и трябва да сътвори много неща, творението му е нещо текущо, временно, относително, то е факт по силата на определени причини, които могат да бъдат сложни и трудни за разбиране от този който оценява. Затова се оценява само и единствено това което е сътворил и което използваме за нещо. Това правило се наложи и в Интернет по отношение на софтуерни продукти, а в науката се използва по принцип и всякакви персонални атаки не се допускат по начало.

Духовните аспекти на това правило са разбираеми, не трябва да се забравя и цената която се плаща като енергиен обмен, защото крикуването е скъпо занимание от гледна точка на умствения херметизъм.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ти, или vorfax, или който и да е има в главата си като дефиниция за понятието критика, въобще не променя нещата, че в главите на болшинството хора това понятие е заредено именно с негативна енергия.

Ама главите на болшинство хора не е критерий за това какво е критиката. Нали говорех, че истината е несубективна, та това което е си е такова независимо за какво го мислиш. Тук си припомних примера със слона и слепите мъдреци. Един мъдрец го хванал за опашката и го описал като въже. другия мъдрец го хванал за ухото и го описал като чадър, та и така някой от вас, Диана, го е хванал за нещо друго и му е станало нелицеприятно.

Свастиката също е натоварена с негативен смисъл, но просветения е наясно доколко това е истина.

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога обаче критиката се зарежда емоционално и така лесно прескача необходимостта от обосновка...

Аз си мисля, че това е ключовият момент в обособяването на понятието критика. Критиката е лишена от емоции, тъкмо затова оперира до такава крайности с аргументи - "суха материя". Ако си решил да унижаваш и обиждаш, за какво са ти аргументи? Ако искаш да нараниш някого, просто го псуваш. Не е нужно да излагаш теза и развиваш разсъждения по сексуалните си закани.

Ако се стремиш да звучиш интересно си оратор.

Ако се стремиш да звучиш забавно си палячо.

Ако се стремиш да звучиш обективно си критик.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не мога да разбера що не вземете да й викате "анализ" на критиката?

Анализът няма негативното значение, което много хора подсъзнателно поставят на думата "критика",

може да бъде положителен, отрицателен, неутрален... и си звучи готино?

Анализатор... това звучи гордо!

Линк към коментар
Share on other sites

Браво, ето едно смислено предложение!

А пък темата я прекръстваме на "Отхвърляш нещо в друг, получаваш го свое ..."

Сега вече всичко от ясно по-ясно ли е, или?

Линк към коментар
Share on other sites

Май не видях някой да ми е отговорил на въпроса за разликата между критика и осъждане. А точно тук според мен е същността на цитираните от Божидар думи на Учителя: Първо, трябва да се научиш да обичаш хората. Ако хвалиш някого, без да го обичаш, или, ако го укоряваш, без да го обичаш, ти ще се поквариш. Ако не обичаш някого, по-добре мълчи; нищо не казвай за него.

А кое те кара да мислиш, че ако НЕ критикуваш, това е преклонена главица?

И кое е кара да мислиш, че застъпването за истината е критика?

А как го наричаш? Когато човек се застъпва за истината, то е видял някъде и грешка. Може това да е субективно негово виждане, а може и да не е...?

Сега за положението да критикуваме някого, защото нещо ни дразни у него.....

Направило ли ви е впечатление, че хората обикновено доста се дразнят на дребни неща като кражби, обиди, простотия.....а пък си мълчат например за големи неща като убийствата. При убийствата по-скоро има учудване как може да се направи такова нещо.

Всеки човек се дразни на това, което не е приел в себе си. Ако някой се дразни от кражбите, то някога е откраднал или има желание да открадне и не може да се примири с това нещо.

Задачите ни на земята са именно да открием тези неща, на които се дразним, да си позволим да ги видим в себе си, да си простим, да поискаме прошка от другите за тях.

Задачите ни не са да усъвършенстваме нещо, в което сме добри като се правим на слепи за очевидно дрзанещото ни в нас....

С последното изречение съм съгласна. Колкото до това, че се критикува, когато нещо ни дразни в някой друг – вярно е. Но не мога да приема, че „Всеки човек се дразни на това, което не е приел в себе си.”

Ето пример – знам за някой със сигурност, че е педофил и го виждам, че се вихри из нета или заговаря малки деца в квартала. Правя му забележка (това според мен е критика) и предупреждавам детето или родителите му. И тогава според заглавието на темата, излиза че критикувам – получавам...?

Според мен пълното отричане на критиката е също такава крайност, както и непрекъснатото й прилагане. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...