Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Млякото


Recommended Posts

Ето какво се споменава за млякото в Агни Йога

Можете да ме запитате: какви физически методи ще са полезни за Агни Йога? Препоръчвам малко пранаяма сутрин, не повече от пет минути; месо да не се употребява; овощията, млякото и тестените храни, както винаги, са полезни. Изхвърля се употребата на всякакво вино, освен когато се взема като лекарство. Опиумът е враг на Агни Йога. Облачното небе се отразява тежко на Агни Йога. Препоръчвам обущата да се отделят с гума и да се правят утринни разходки, като се избягва димът. Мъжествено трябва да се посрещат всички събития в живота, защото е невъзможно да се определи кое би било по-добро и кое — по-лошо.

Мускусът и горещото мляко със сода са добри профилактични средства. Колкото студеното мляко не се съединява с тъканите, толкова горещото със сода прониква в центровете.

Агни Йога-"Община"

Всеки ден консумирайте пресни плодове или зеленчуци. Добавете малко черен хляб и сурово мляко от здрава крава и ще си набавите необходимите витамини, без да прекалявате с храната. Ангажират ли изцяло вниманието, мислите за прехраната засенчват ценни стремежи. Равновесието между физическите и духовните потребности говори за разбиране на Висшия Свят.

Агни Йога-"Огнен свят"

Хората излишно търсят нови лечебни средства и не използват старите. Дори млякото и медът не се използват достатъчно. А в същото време какво може да бъде по-полезно от растителните продукти, преработени през следващата еволюция. Млякото и медът са разнообразни до безкрайност, затова те са най-добрата профилактика, ако се употребяват разумно и научно. Не е въпросът в това да се яде мед и да се пие мляко, а преди всичко какво мляко и какъв мед? Правилно е да се мисли, че най-добрият мед ще бъде от места, наситени с лечебни растения.

Най-добрите лечебни продукти често се пренебрегват. Млякото и медът се смятат за хранителни продукти, но са напълно забравени като регулатори на нервната система. Дадени в чист вид, те съдържат скъпоценната всеначална енергия. Именно това качество трябва да бъде пазено. А в същото време стерилизацията на млякото и специалното очистване на меда ги лишават от най-ценното им качество. Остава хранителното им значение, но главната им ценност изчезва..

Писма на Елена Рйорих 1929-1932 г.

Възпитаването на сърцето трябва да започне още от двегодишна възраст.

Наемането на кърмачка е грозно явление. Препоръчваме майчиното или козето мляко. Майчиното мляко е лесно смилаемо и освен това съдържа частици сърдечна енергия – нещо, което досега не се вземаше под внимание. Обикновените хора имат по-добър усет за истината от хладните догматици.

Изтънченото сърце подсказва отказ от месна храна. Осмислилият Тънкия Свят знае не само, че поглъщането на гнили продукти е вредно, но и че разлагането привлича множество нежелателни съседи. Наистина, трудно е да се каже кое е по-вредно - самото поглъщане на месо или гостите, които месото привлича. Дори миризмата на относително не толкова вредните сушено и пушено месо привлича гладуващите от Тънкия Свят. Ако в добавка човекът ги приветства и с няколко непристойни думи, ще се сдобие с твърде лоша компания. Чували сте, че мнозина приемат храната мълчаливо или съпровождайки я с достойни речи. Не допускайте гниене. Това се отнася и за зеленчуците. Човек не се нуждае от много - два плода, малко тестени изделия и мляко. Така ще постигнете вътрешно пречистване, а и ще се избавите от мнозина съседи. Нека лекарите, борещи се с рака и жлъчните камъни, обърнат внимание на тази елементарна профилактика. Говорят за кадене с благовония, за парфюми, но някои смъртоносни за съзнанието отрови също ухаят! Не подценявайте това знание.

Агни Йога -"Сърце"

Линк към коментар
Share on other sites

Млякото е изключително полезно за децата и не бива да бъдат лишавани от него, ако го понасят добре.

Същото важи и за възрастните. В българските традиции е да се консумира кисело мляко. Известния диетолог Пааво Айрола го смята за здравословна и подмладяваща храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Вредата от млечните произведения

Млечните произведения са основен хранителен продукт в нашето съвремие, но сравнително нов продукт на трапезата на човека. Поносимостта на човека към лактозата се е създала около към 5500 г.пр.н.е. Преди това млякото осезателно е било вредно за човека. Ще се спрем на това доколко този продукт е полезен при начина, по който го ползваме днес.

Млечните произведения са широко рекламирани като източник на калций, който бил много важен за растежа, за костите, зъбите и предпазвал от различни заболявания. Трябва да забравим за калция. В преработените млечни произведения просто няма калций, който може да бъде усвоен от човешкия организъм. При първоначалната термична обработка на млякото разтворимите калциеви съединения преминават в неразтворими и съответно неусвоими.

Огромната част от използваното мляко е краве. Оказва се, че в кравето мляко има хормон на растежа, който е подобен на човешкия и има същото действие върху човека като човешкия хормон на растежа. Коктейлът от хормони в кравето мляко помага на малкото теленце за 90 дена да удвои теглото си. Можем да си представим какво е въздействието върху теглото на възрастен човек. Отрицателни ефекти могат да бъдат свръх развитие на щитовидната жлеза, акромегалия, диабет и хипертония, ускоряване развитието на туморите. Хормонът на растежа може и да повишава мускулната маса при възрастните индивиди, но не увеличава силите на мускулите. Резултатът е по-големи и тежки мускули и по-малка реална сила.

Хормонът на растежа не се разрушава при термичната обработка на млякото, нито в храносмилателната система на човека и се усвоява от него. В някои страни, между които и САЩ, животните даващи мляко се инжектират допълнително с хормон на растежа, за да отделят по-големи количества мляко. Постоянната консумация на значителни количества млечни произведения може да създаде проблем за човешкото здраве или най-малкото да допринесе за ненормално повишаване на теглото.

Основният протеин съдържащ се в млякото е казеин и то е трудно смиляем. Ензимите, които спомагат за смилането му от човека постепенно намаляват с растежа на детето и така при възрастен човек основно усвоими от млякото са хормоните, водата и мазнините. Млякото при възрастен човек може да причини проблеми с храносмилателната система. Изходът е да се използва козе мляко, което е най-близо до човешкото и сирена и кисели млека, където протеините са преработени до такива, които са по-лесно усвоими.

Холестеролът в мялкото е много по-висок от този в свинското месо. Млечните произведения могат да ускорят атеросклерозата. Сирената и кашкавалите са с високо съдържание на сол и мазнина, което може да доведе до затлъстяване и хипертония. Ако сирената са от вида опушени, то тези рискове стават още по-големи.

Всеки килограм сирене или кашкавал може и да съдържа по-лесно усвоими протеини, но съдържа и в пъти повече от вредните съставки, за които говорим. Също така сирене и кашкавал вече се слагат в много храни, вкл. в снаксове и закуски. Стресираща за организма е практиката на комбиниране на млечни и месни произведения в едно хранене. Храносмилането се забавя и това води то затлъстяване, проблеми с дебелото черво и хипертония.

Млечните произведения могат да предизвикат проблеми и с простата и бъбреците. Натоварва се работата на бъбреците, а когато сирене се комбинира с ястия със сготвени домати (а те не са малко като вид и брой), се образуват камъни в бъбреците.

Наличието на витамини в млечните произведения винаги е било недостатъчно за нормалното фукнциониране на човешкия организъм. Наличието на витамини и минерали зависи силно от това, с какво и къде се хранят животните. При съвременния индустриален добив на мляко техните количества се различават силно от тези при естествено отглеждани животни. Прекомерната консумация на мляко пречи на организма да усвоява желязото от другите храни. При прекалено ранното захранване на кърмачетата с краве мляко може да се стигне до анемия.

Млякото причинява множество алергии, а да не забравяме, че 20% от бялото население на света не може да усвоява млечните протеини. Доказана е и връзката между млякото и диабета.

Изходът е да се консумира предимно истинско натурално кисело мляко, което се е доказало като по-лесно смилаемо и със значителни предимства за човешкия организъм. Също така консумацията на млечни произведения трябва значително да бъде намалена и да бъде в рамките на няколко хранения седмично. Това се отнася особено за хора, които страдат от цитираните по-горе заболявания.

Линк към коментар
Share on other sites

Докторите са го иследвали - прясното мляко не е полезно за големите хора. Като дете много го обичах, но сега ме праща в тоалетната.

Киселото мляко е друга бира. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да за по младите повече ,а за възрастните не е препоръчително .Доколкото знам най добре е козето мляко за децата ,защото то е по близко до това на човека .

Линк към коментар
Share on other sites

Млечните произведения са основен хранителен продукт в нашето съвремие, но сравнително нов продукт на трапезата на човека. Поносимостта на човека към лактозата се е създала около към 5500 г.пр.н.е. Преди това млякото осезателно е било вредно за човека.

Прощавайте, но как установихте това!?g.gifrolleyes.gifyinyang.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ето нещо публикувано от Пламъчето преди време в темета Здравни вести:

Чаша мляко на ден предпазва децата от рак

0000110641-article.jpg

Хората, които са получавали мляко в училище като деца, боледуват по-малко от рак на дебелото черво, твърдят новозеландски учени.

Екипът на проф. Брайън Кокс установил, че млякото има силни противоракови свойства, ако се приема всекидневно дълъг период от време.Най-вероятно това профилактично действие се дължи на калция.

Той помага да бъдат унищожени раковите клетки. Натрупването му в организма е с предпазен ефект срещу рак на

дебелото черво.

Хората са с 40% по-малко застрашени от рак на дебелото черво, ако като деца са пили чаша мляко всеки ден поне шест години.

Откритието показва, че практиката децата да получават чаша мляко в училище, е много полезна за здравето.

Линк към коментар
Share on other sites

Млечните произведения са основен хранителен продукт в нашето съвремие, но сравнително нов продукт на трапезата на човека. Поносимостта на човека към лактозата се е създала около към 5500 г.пр.н.е. Преди това млякото осезателно е било вредно за човека.

Прощавайте, но как установихте това!?g.gifrolleyes.gifyinyang.gif

Не аз, а като са изследвали ДНК на останки от тогавашни хора.

Илен, първо питай кой е спонсорът на ттакива изследвания и не забравяй, че в Нова Зеландия се произвежда много мляко. В Нова Зеландия млякото е огромната част от произведената в страната земеделска продукция. Иди тук и избери New Zeаland от падащото меню: http://faostat.fao.o...39/default.aspx

Огромна чат от продукцията е мляко, което означава, че така или иначе консумацията трябва да е голяма. А пък в Нова Зеландия, както се казва в самото изследване: New Zealand has one of the highest incidence rates of colorectal cancer in the world (Curado MP, Edwards B, Shin HR, et al., eds. Cancer Incidence in Five Continents. Vol IX. Lyon, France: International Agency for Research on Cancer; 2007. ), т.е. там рака на дебелото черво е най-често срещан.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Млякото и млечните продукти предизвикват непрекъснати дискусии между здравните експерти. Безкрайно полезни или крайно отречени? При всички случаи с важна роля за организма.

Млякото и млечните продукти са най-богатият източник на лесноусвоим калций - минерал с основно значение за изграждането на костната маса и зъбите. Доказано е, че недостатъчният прием на мляко и млечни продукти увеличава риска от остеопороза при жените.

Млякото съдържа и голямо количество пълноценни белтъци, фосфор и други минерали. Млякото е един от най-добрите хранителни източници на витамин В2 и мазнини. При технологичните търсения за удължаване срока на съхранение на млякото, се е стигнало до откриването на млечно-киселата ферментация. Това е ферментационен процес, при който под въздействие на различни млечнокисели бактерии се получават киселомлечните продукти – кисело мляко, извара, сирене, кашкавал. Тези млечно-кисели бактерии спадат към т. нар. пробиотици (продукти, съдържащи живи микробиални клетки).

Млечнокиселите бактерии подобряват съотношението между полезните и гнилостните бактерии в червата, а чрез това - дейността на стомашно-чревния тракт, подсилват имунната система, понижават нивото на „лошия“ холестерол в кръвта и предпазват от образуването на ракови клетки.

Важни съвети:

1. Консумирайте ежедневно по една чаша кисело или прясно мляко (200 мл) и 50 г сирене. Те могат да се заменят с 2 чаши мляко или с около 100 г сирене.

2. Избирайте кисело и прясно мляко с ниско съдържание на мазнини (1,5%) или обезмаслено (0,1-0,5%).

консултант: доц.Донка Байкова

изт.

По отношение на млякото има най-различни мнения, които често си противоречат.

В крайна сметка, всеки прави своя избор според разбиранията си.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Ореховото мляко, бадемовото мляко, соевото мляко и т.н. растителни млека имат превъзходен вкус.При това са много полезни,без никаква вреда за физическото тяло.Добър апетит!

Редактирано от Галатея
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Дриада

Според световноизвестни съвременни медици млякото е храна за децата, а не за възрастни.Трябва да се знае, че много преди тези автори Учителят е изразил същото отношение към млякото, употребявано прясно.Но все още се срещат последователи на това схващане.

Учителят прави изключение за киселото мляко, като допуска в известни случаи, но изтъква, че то съдържа низши животински организми- бактерии.Трябва да се знае, че и то , както останалите храни, не бива да е престояло.Все пак млякото е за предпочитане пред месото, особено като кисело или сирене( прясно непрестояло).

Извара от прясно мляко, пресечено с лимон и прецедено е добра храна.Употребява се и за налагане като компрес.Прясното сирене също е лековито.

В живата природа всички бозайници биват отбивани и повечето не търсят мляко.Домашните животни не опровергават този факт, защото техния живот не е естествен, както и храненето им.Ленивите черва на човека са резултат от от това неразумно хранене с мляко.След три годишна възраст човек загубва ензимите, необходими за усвояване на млякото.

Според проф.Норман Уокър /живял до 109г./, млякото уврежда щитовидната жлеза и причинява слуз в организма.Д-р Уилиям Елис, изследвал в продължение на 42г. този проблем, стигнал до същите изводи.Харви Даймънд, в своята книга "Сила за живот" дава много убедителни доказателства за опасностите идващи от млякото.

Както повечето съвременни храни и млякото днес има съмнителна стойност.Знае се, че месото и млякото на животните съдържа елементи от неестествена храна, която приемат при още по- неесттествени условия на живот.

Така е и с млякото на ония крави, които не са затворени , а се разхождат.Изследванията показват, че те дават повече и по- качествено мляко.Следователно, неестествената среда влияе на животите физиологически.Като имаме предвид и неестественото хранене в такива форми, ние с основание се съмняваме вече в качествата на млякото, което ни се предлага от такива производители.

Чудно ли е тогава и защо хората са все по- нервни и болни?

Суровото козе мляко е за предпочитане пред другите, понеже е най- близко по състав до човешкото.То лекува бъбреци, диабет, астма, гастрит, артрит, особено в сурово състояние.

Има схващане, че млякото на белите животни е по- добро от това на черните/биволи, черни крави, черни овце/, което било по- трудносмилаемо .

Учителят за млякото

1.Козето мляко е по-безопасно за децата и по- здравословно.

2.Млякото е добро за малкото дете и зло за възрастния.

3.Ако възрастния се храни по- дълго време с мляко, ще осакати храносмилателната си система.

4.Киселото мляко продължава живота, но ако прокисне го разваля.

Из "Хранене и здраве съобразно теорията и учението на Петър Дънов" Христо Дочев

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Нискомаслените млечни храни намаляват риска от диабет тип 2

Редовната консумация на нискомаслени млечни продукти може да допринесе за намаляване на риска от диабет тип 2, показва изследване, включващо повече от 37 000 жени на средна възраст.

Учените установяват, че дамите, които редовно консумират млечни храни са по-малко застрашени от диабет тип 2, в сравнение с тези, които не се хранят често с подобни продукти. Всеки допълнителен прием на млечни храни е свързан с 4% по-нисък риск от диабет, според изследването, публикувано в сп. Diabetes Care.

Друго изследване, проведено от учени от Харвардското училище за обществено здраве, показа, че транс-палмитолеинова киселина, открита в млечни мазнини, понижава риска от диабет.

При хранителен режим, включващ ежедневна консумация на млечни продукти като прясно и кисело мляко, сирене, кашкавал и масло, рискът от инсулинова резистентност и развитие на диабет тип 2 е намален, според резултатите.

Експертите откриват, че хората с най-високи нива на мастни киселини в кръвта имат 3 пъти по-малък риск от развитие на захарна болест в по-късен етап от живота си, отколкото хората с най-ниски нива.

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Късметче, в посочения линк има някои неточности, които вероятно един специалист в областта си не би допуснал.

4% разлика между една група и втора група са такъв процент, който е ... незначителен, пренебрежим и не бихме могли да извадим коректно заключение въз основа на разлика от 4% между два резултата...

Диабетът е интересен за лекарите с това, че е сред 5-е проблема, за които хората биха давали пари за лекарства - останалите проблеми са:

1. еректилна дисфункция

2. обеситас (затлъстяване)

3. тук си добавете някое заболяване, че забравих кое беше...

4. рак

и вече посочения 5. диабет

Няма нужда да посочвам, че в този форум вероятно също има хора, които се занимават да го изследват... поне на ум.

Редактирано от Антон Каро
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Антон Каро

В линка на Пламъче пише, че недостигът на мляко може да доведе до остеопороза.

Остеопорозата дали е свързана с намалено консумиране на мляко, или е в резултат от намалената резорбция на калциеви йони от организма? Защото най-богат източник на калций за човек е ... водата.

Затова бабите си боцкат калцитонин...

Има и други неточности, но тази беше най-голямата.

Линк към коментар
Share on other sites

Авторът може и по инерция да е вкарал общоприетите заблуди :)

П.С. А виж как и аз вътрешно не съм се усетил да свържа водата и млякото по отношения на калция. Човек, ако не внимава и хоп в заблудите :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Отваряйки тази тема, се чудя защо разните спициалисти препоръчват консумацията на млека с ниска масленост?

Имате ли някаква идея?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Нещо, което ми направи силно впечатление, предлагам да видите и вие. Всъщност, това, което правят хората е отвратително. Преди кравите са давали мляко само, докато се грижат за малките си. Сега всичко е нечовешко. Прочете статията. Как не съм се замисляла досега затова, не знам, Но така е, когато, дори и млякото приемаме за даденост.

563216_421591937860463_290297320989926_1567050_436760271_n.jpg

ето и линка към цялата статия, на английски език е:

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Според мен всеки може да усети дали организма му има проблем при консумирането на мляко или му действа добре. Хората консумират мляко от хилядолетия и не вярвам, че не сме се приспособил до голяма степен към него. Лактозата в млякото често е голям проблем. Различните групи хора по света имат различен капацитет за разграждането на лактозата, като на балканите горе долу половината от хората могат да я разграждат тая захар. Северните народи нямат въобще проблем, докато азиатците тотално не могат.

lactose-intolerance-map.jpg

Аз лично всеки ден пия мляко и много добре се чувствам.

Също така не смятам че има морален проблем от консумирането на мляко, на кравата това и е работата : )

Често пъти хората съжаляват опитомените животните, но реалността е че с тия видове ние по скоро сме в симбиоза отколкото да ги експлоатираме. Все пак им даваме храна, подслон и защита от хищници.

Ако хората спрат да ядат месо и да пият мляко какво ще се случи с тия животни?

Чисто и просто ще изчезнат като вид, в природата нямат шанс да оцелеят..... може би ще останат тук и там няколко по зоопарковете но като цяло ще е жалко за животинките.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

уинтър,

чакай.

много се засили.

прасетата като ги пуснеш в гората... всичките не само оцеляват, но и стават царе на гората.

в рамките на 1 година стават като диви прасета /и като външен вид/.

а от дивото прасе бяга всичко живо в гората...

кравите... също ще се приспособят отлично, макар и по-бавно.

патките са си диваци, недей да береш грижа за тях.

само кокошките са глупачки и нямат шанс. но може и някои да оцелеят.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...