Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Безсмъртие и скука


braman

Recommended Posts

Ако имаме всичко, за което мечтаем, ако разполагаме с могъщи сили, със всичкото знание и най-вече с това, че не можем да умрем, щяхме ли да бъдем наистина щастливи? Живот, прекаран в свръхестествена осигуреност, без страдание и липса на изненада (тъй като ще знаем всичко), няма ли по-скоро да бъде отегчителен? Как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако имаме всичко, за което мечтаем, ако разполагаме с могъщи сили, със всичкото знание и най-вече с това, че не можем да умрем, щяхме ли да бъдем наистина щастливи? Живот, прекаран в свръхестествена осигуреност, без страдание и липса на изненада (тъй като ще знаем всичко), няма ли по-скоро да бъде отегчителен? Как мислите?

То в такъв случай мяма да мислим! Овладеем ли причнно-следственият закон, значи наистина де се обречем на скука и то каква скука! В една друга тема писах, че съществуването е скучно, но бях неразбран. Интересен е само живота тук на земята. Земята я наричат планетата на свободната воля или планетата на избора!

Линк към коментар
Share on other sites

В човека лежи страстта за борба за движение. Той има нужда от стремеж към определена цел. Според няма да му е много забавно, но ако се промени ....:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_016:Октим, това пише и в книгата, която чета в момента, че Земята е единствената планета на свободния избор. Може да е истина, а може и да не е. Със сигурност някой ден ще разберем.
Линк към коментар
Share on other sites

Все трябва да сме единствените. Да се смее ли човек или да плаче...

Казано е: каквото свържете на Земята, ще остане свързано и на Небето. Това се отнася за следсмъртното съществуване в по-фините сфери на Земята, когато човек ще трябва да изчерпи всички енергии, породени от неговите желания и мисли докато е бил в грубо тяло, и няма никакво отношение към другите планети. Но дори и на Земята според духовното развитие човек може да води напълно съзнателно и свободно от зависимости съществуване във висшите сфери. За целта обаче будхичното тяло трябва да е по-развито.

Много автори изтъкват аргумента, че видите ли в по-духовните светове хората изпълнявали Божията воля и затова нямало място за собствена свобода на избора. Това никъде го няма. Дори и в познатите ни човешки управленски структури. Всеки си съставя плановете и си носи отговорността в определената му сфера. Общата рамка се спазва, но тя не може да отмени индивидуалните решения и свобода на действие.

Линк към коментар
Share on other sites

Все трябва да сме единствените. Да се смее ли човек или да плаче...

:feel happy:Ето имаш избор! :rolleyes:По-добре се посмей, било по-здравословно.:whistling:Аз предпочитам даже да си пея.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Как ме зарадва,braman,със заглавието на тази тема!...:) Поздравления от трибунала на смъртните! :)

Много са ми любими тези теми за безсмъртие, възнесение и ПРОсветлени, още ПОсветени...оо, и да не пропусна медитиращите брамани !

Такава забава е за простосмъртните да четем за премеждията на тези клетници-БЕЗсмъртните, дето са дръзнали да разгневят боговете на Олимп, и така се скитат с хилядолетия немили, недраги :) Какво ли търсят през цялото това време???

И не е ли трогателно да четем за усилията на простосмъртни да осъществят контакти с безсмъртните титани,отправяйки им гръмки лозунги от рода :

"Това е красивото в безкрайността, че няма граници, които да бъдат достигнати. Станимир
Но всички разбираме, че дотам ни стигат възможностите, все пак ииииима още мнооооого врееееме:)

Сега поглед във времето:) Безсмъртието е не само скука,а и наказание! Какъв е смисъла на подобен дълъг цикъл...БЕЗ-смърт? Вселената,най-общо казано, не е статична, нали така?според землянските ни изчисления. Е? За какво безсмъртие иде реч?Или тук е заложен един принцип!... Време...за какво, или защо ни е нужно това безсмъртие,т.е., толкова време да пребиваваме в подобно състояние? Има ли дори еволюционно значение, ако го съотнесем към сегашния ни момент -Да си представим, че всички вече сме станали безсмъртни...И?Какво става оттам насетне?

Линк към коментар
Share on other sites

Като прочетох заглавието на темата веднага се сетих за един цитат от Тери Пратчет :

"ХОРАТА ПРАВЯТ ЖИВОТА ТОЛКОВА ИНТЕРЕСЕН. ПРЕДСТАВЯШ ЛИ СИ, ЧЕ ВЪВ ВСЕЛЕНА ПЪЛНА С ТОЛКОВА ЧУДЕСА,

ТЕ УСПЯЛИ ДА ИЗМИСЛЯТ СКУКАТА? УДИВИТЕЛНО!" - Смърт на Диска

Линк към коментар
Share on other sites

Променят се, раждат се и умират формите, чрез които духът се проявява. Безсмъртието е за духа (в смисъл неизменната същност на всичко съществуващо) и материята (в смисъл субстанцията, а не формите), а съзнанието и формите еволюират. В различните мнения в темата се получават някои разногласия главно поради това, че в някои мнения пишещите изхождат от гледна точка на проявените форми, а в други – на проявяващата се същност.

Линк към коментар
Share on other sites

smile.gif За безсмъртието не можем да говорим, защото не знаем целите и смисъла му.

В безсмъртието това което е за нас днес съществено се изгубва.

Винаги се сещам за един диалог от филма "Властелинът на пръстена" между елфите- баща и дъщеря, които са безсмъртни.

Бащата показа на дъщерята, какво ще се случи с нея, ако реши да заобича смъртен- безкраен цикъл на застой и депресия и скука, защото цикъла на живота на човека е твърде кратък и наситен с твърде краткосрочни и лесно изпълними цели. В този цикъл безсмъртният изгубва смисъла на безсмъртието той се превръща в наблюдател на поредица човешки цикли. Затова безсмъртния трябва да е в света на такива, за да осъществява смисъла на съществуването си, който е съвършено различен от този на смъртния.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Понякога като се замисля върху безсмъртието, идеята че сме безсмъртни ми се струва някакси вдъхновяваща, опияняваща, красива, изпълваща ме с благодарност към Бог. Представяте ли си - да си безсмъртен ??? :) Да имаш честта да си вечно съществуваш, да имаш този подарък, това ми се струва много уникално и много по - хубаво като идея, отколкото вярата, че сме само краткотрайно месо. Струва ми се проява на много велика любов това хората да са безсмъртни.Дара на безсмъртието.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Променят се, раждат се и умират формите, чрез които духът се проявява. Безсмъртието е за духа (в смисъл неизменната същност на всичко съществуващо) и материята (в смисъл субстанцията, а не формите), а съзнанието и формите еволюират. В различните мнения в темата се получават някои разногласия главно поради това, че в някои мнения пишещите изхождат от гледна точка на проявените форми, а в други – на проявяващата се същност.

Мда, и каква е целта на безсмъртния дух да се проявява в смъртните форми?М?Съхранявайки животворна, ''безсмъртна" субстанция?

Изхождайки от твърдението, което и ти си използвал в по горния си пост, че: Каквото свържете на Земята, ще остане свързано и на Небето, както и Идеята за безсмъртния дух,би ли ми разтълкувал следното си изказване:

"Това се отнася за следсмъртното съществуване в по-фините сфери на Земята, когато човек ще трябва да изчерпи всички енергии, породени от

неговите желания и мисли докато е бил в грубо тяло, и няма никакво отношение към другите планети. Но дори и на Земята според духовното"

развитие човек може да води напълно съзнателно и свободно от зависимости съществуване във висшите сфери.

Пропускам писанията ти за "будхичното тяло", терминология и Учение, което е чуждо на твоето Българско съзнание!!!И още нещо, основно, което не се наблюдава като линия в постовете ти. Само ще ти подскажа, а ти сам си го открий!...Проявена Форма...Жена...Проявяваща се Същност...Мъж.......

п.с. Моля, не ми отправяйте забележки отново да пиша на лични.Изморих се от цензура!Аз никога не говоря задкулисно.Каквото имам да казвам, го казвам тук, от трибунала!

Линк към коментар
Share on other sites

Променят се, раждат се и умират формите, чрез които духът се проявява. Безсмъртието е за духа (в смисъл неизменната същност на всичко съществуващо) и материята (в смисъл субстанцията, а не формите), а съзнанието и формите еволюират. В различните мнения в темата се получават някои разногласия главно поради това, че в някои мнения пишещите изхождат от гледна точка на проявените форми, а в други – на проявяващата се същност.

Мда, и каква е целта на безсмъртния дух да се проявява в смъртните форми?М?Съхранявайки животворна, ''безсмъртна" субстанция?

Както споменах в цитата, духът не е съзнание. Съзнанието е резултат от взаимодействието на духа и материята – и двете вечни и неизменни, но пораждащи комбинации помежду си, които са променливи (ин и ян, триграмите и хексаграмите в даосизма дават добра представа за това; също и знака изобразяващ тай дзи – :yinyang:). Целта е развитие на съзнанието, трупане на опитност, овладяване на материята и боравене с нея...

Изхождайки от твърдението, което и ти си използвал в по горния си пост, че: Каквото свържете на Земята, ще остане свързано и на Небето, както и Идеята за безсмъртния дух,би ли ми разтълкувал следното си изказване:

"Това се отнася за следсмъртното съществуване в по-фините сфери на Земята, когато човек ще трябва да изчерпи всички енергии, породени от

неговите желания и мисли докато е бил в грубо тяло, и няма никакво отношение към другите планети. Но дори и на Земята според духовното"

развитие човек може да води напълно съзнателно и свободно от зависимости съществуване във висшите сфери.

Какво има за разтълкуване? Например ако през живота си човек е развил силно влечение към автомобилите, то тази зависимост ще остане и ще се засили при пребиваването му във по-финоматериалните светове. Там склонността мислите му да са свързани основно с автомобилите ще породи съответното илюзорно обкръжение в което той ще пребивава, докато това обкръжение продължава да бъде подхранвано от мислите му. Свободната от зависимости мисъл от своя страна осигурява свобода на човека дори и на земята, дори и в грубата материя.

Пропускам писанията ти за "будхичното тяло", терминология и Учение, което е чуждо на твоето Българско съзнание!!!И още нещо, основно, което не се наблюдава като линия в постовете ти. Само ще ти подскажа, а ти сам си го открий!...Проявена Форма...Жена...Проявяваща се Същност...Мъж.......

В българския език няма дума, която да изразява принципа Будхи. Запознат съм единствено със санскритския термин и поради това използвам него. Че то ако разглеждаме нещата от тази гледна точка, повечето думи, които използваме са с чужди корени. Колкото до двете начала: те са факт. Наричането им мъжко и женско са само символични, за да може да се предаде на хората някакво понятие за взаимовръзката между тях. И не формата, а материята е женското начало. Съзнанието и формата са производни на взаимодействието между духа и материята.

Линк към коментар
Share on other sites

Променят се, раждат се и умират формите, чрез които духът се проявява. Безсмъртието е за духа (в смисъл неизменната същност на всичко съществуващо) и материята (в смисъл субстанцията, а не формите), а съзнанието и формите еволюират. В различните мнения в темата се получават някои разногласия главно поради това, че в някои мнения пишещите изхождат от гледна точка на проявените форми, а в други – на проявяващата се същност.

Мда, и каква е целта на безсмъртния дух да се проявява в смъртните форми?М?Съхранявайки животворна, ''безсмъртна" субстанция?

Както споменах в цитата, духът не е съзнание. Съзнанието е резултат от взаимодействието на духа и материята – и двете вечни и неизменни, но пораждащи комбинации помежду си, които са променливи (ин и ян, триграмите и хексаграмите в даосизма дават добра представа за това; също и знака изобразяващ тай дзи – :yinyang:). Целта е развитие на съзнанието, трупане на опитност, овладяване на материята и боравене с нея...

Тук не си отговорил на въпроса ми, за целта на безсмъртието, а си преразказвал.Отново повторения.

Изхождайки от твърдението, което и ти си използвал в по горния си пост, че: Каквото свържете на Земята, ще остане свързано и на Небето, както и Идеята за безсмъртния дух,би ли ми разтълкувал следното си изказване:

"Това се отнася за следсмъртното съществуване в по-фините сфери на Земята, когато човек ще трябва да изчерпи всички енергии, породени от

неговите желания и мисли докато е бил в грубо тяло, и няма никакво отношение към другите планети. Но дори и на Земята според духовното"

развитие човек може да води напълно съзнателно и свободно от зависимости съществуване във висшите сфери.

Какво има за разтълкуване? Например ако през живота си човек е развил силно влечение към автомобилите, то тази зависимост ще остане и ще се засили при пребиваването му във по-финоматериалните светове. Там склонността мислите му да са свързани основно с автомобилите ще породи съответното илюзорно обкръжение в което той ще пребивава, докато това обкръжение продължава да бъде подхранвано от мислите му. Свободната от зависимости мисъл от своя страна осигурява свобода на човека дори и на земята, дори и в грубата материя.

Това сценарий за фантастичен филм ли е?

Пропускам писанията ти за "будхичното тяло", терминология и Учение, което е чуждо на твоето Българско съзнание!!!И още нещо, основно, което не се наблюдава като линия в постовете ти. Само ще ти подскажа, а ти сам си го открий!...Проявена Форма...Жена...Проявяваща се Същност...Мъж.......

В българския език няма дума, която да изразява принципа Будхи. Запознат съм единствено със санскритския термин и поради това използвам него. Че то ако разглеждаме нещата от тази гледна точка, повечето думи, които използваме са с чужди корени. Колкото до двете начала: те са факт. Наричането им мъжко и женско са само символични, за да може да се предаде на хората някакво понятие за взаимовръзката между тях. И не формата, а материята е женското начало. Съзнанието и формата са производни на взаимодействието между духа и материята.

Отново не си вникнал в онова което ти пиша, а си писал по инерция както обикновено. Защо боравиш с чужди, идийски учения и практики?Защо? Не разбираш ли, че само употребяваш тяхната терминология, без да я разбираш, и не защото си глупав, а защото твоето съзнание, както и моето, както и на всички европейци и западняци, им е ЧУЖДА вибрация на съзнанието.Техните практики, мантри и прочие са деградиращи за прогресивния ум на "белия" човек. Не виждаш ли в какво състояние са тези индийци?М? Ужасно ме боли като ви чета сляпото следване на поредните Гуру. Докога с това Идолопоклоничество?

Линк към коментар
Share on other sites

Отново не си вникнал в онова което ти пиша, а си писал по инерция както обикновено. Защо боравиш с чужди, идийски учения и практики?Защо? Не разбираш ли, че само употребяваш тяхната терминология, без да я разбираш, и не защото си глупав, а защото твоето съзнание, както и моето, както и на всички европейци и западняци, им е ЧУЖДА вибрация на съзнанието.Техните практики, мантри и прочие са деградиращи за прогресивния ум на "белия" човек. Не виждаш ли в какво състояние са тези индийци?М? Ужасно ме боли като ви чета сляпото следване на поредните Гуру. Докога с това Идолопоклоничество?

Не пиша по инерция. Ако често това, което пиша се повтаря, то е защото просто няма как да дам друг отговор. Това за прогресивния ум на белия човек и за деградиращите източни практики няма да го коментирам. Доста хора в този форум, привърженици на един (според тях) авторитет, поддържат това мнение. И Петър Дънов е писал за съществуването на известно несъответствие между източните техники и западното съзнание, но никога не е представял източните учения като деградиращи.

П.П. Не ми е ясно защо в диалозите ни досега почти винаги преминаваш към лични, често обидни оценки и квалификации. На мен ми е все едно, но при това положение не мисля, че е коректно да ми задаваш въпроси (както в предходното ти мнение) и да чакаш отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

До колкото виждам началото на темата е съпоставка на физическото безсмъртие и скуката от физическото съществуване.

Това предполагам, че за повечето хора е ясно, че е безсмислено в рамките на целите и задачите с които работим на физическо ниво.

Що се отнася до духовното безсмъртие, предполагам че за повечето хора занимаващи се и изучаващи различни духовни практики то е факт.

За хората които твърдят, че духът умира с тялото ще ми е интересно да ми го обосноват, качествено и да ми обяснят смисъла на физическото съществуване извън границите на яденето и пиенето.

Що се отнася до различните духовни практики всеки има своето светоусещане и сам преценява кое е най- подходящото учение за него в дадения момент. За мен също източните практики са доста далечни и си имам основанията за това, но познавам доста хора, на които заниманието с тях им доставя истинско удовлетворение. Така че генерално обобщение не може да се направи.

Всичко има своя смисъл и носи своите специфични знания.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Според вас ако хората имат възможността вечно да живеят в здрави физически тела (например чрез присаждане на органи от починали хора, отглеждане на органи от клетки, вкарване на изкуствени части в тялото или каквото и да е било друго), та ако имат тази възможност, според вас какви биха били причините да я откажат още преди да започнат да я използват или след като са я ползвали определено време ? Дали ако един човек живее на тази земя, колкото дълго му се иска и както му се иска и е здрав и млад винаги, дали ще дойде момент, в който искрено ще пожелае да умре ?:) Преди малко прочетох книжка ("Никой от нас не умира завинаги"), в която авторът и д-р Николай Витанов твърди, че хората не биха приели биологично безсмъртие, че няма да са доволни от себе си, че ще бъдат обречени на духовна безност в едно такова съществувание (книгата е от преди 21г.). Из коментарите в Портала съм чел, че колкото и прекрасен да стане земния свят, на душата накрая ще и омръзне, копнежът и по фините светове постепенно ще се засилва.

Линк към коментар
Share on other sites

Причините за отказ от безсмъртие ще са различни,според човека.Една от тях може да е липса на смисъл,а от там идва и скуката.Всеки миг е различен,всеки миг крие изненада-къде е тук скуката?"Има неоткъснати толкова кокичета,

как да се сбогуваш с пролетта?

Има недолюбени толкова момичета,

как да се простиш с младостта?

Има недовършени толкова добри неща,

как да се преселиш в старостта?

Има долу в бъчвите толкова горчив пелин,

как да спреш пожара на кръвта?

Припев:

Някога в някой ден,

пълен с късни жерави (х2)

с есен и тъга.

И това ще стане, (х2)

някога, но не сега" -дует Ритон.А с д-рВитанов не съм съгласна за духовната бедност,защото съм от тези които търсят,и без значение какво намирам,се радвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако имаме всичко, за което мечтаем, ако разполагаме с могъщи сили, със всичкото знание и най-вече с това, че не можем да умрем, щяхме ли да бъдем наистина щастливи? Живот, прекаран в свръхестествена осигуреност, без страдание и липса на изненада (тъй като ще знаем всичко), няма ли по-скоро да бъде отегчителен? Как мислите?

Няма край... :3d_053: endless...

Но ако всичко ни е наред, имаме всичко и няма зло, което да ни ръчка, ще деградираме. Тук е така, в дуалния свят.

Не знам по други светове как е :), казват, имало други, много по-напреднали от нас цивилизации, които живеят по друг начин, по други принципи. Ти какво мислиш, Браман, нищо не казваш?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...