от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Тритe зрънца)
 
Ред 5: Ред 5:
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/MO/MOK-06-2_Svetoto_myasto.pdf Светото място - София 1939 г. ]
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/MO/MOK-06-2_Svetoto_myasto.pdf Светото място - София 1939 г. ]
  
== Тритe зрънца ==
 
  
-Са^мо свЯтлиятъ пжть на мж- дростьта води къмъ истината.
+
== ТРИТЕ ЗРЪНЦА ==
 +
 
 +
 
 +
— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.  
 +
 
 
Размишление.
 
Размишление.
Представете си, че ви сж дадени три зрънца за изследване. Едното зрънце е пясъч¬но, второто житно, а третото — зародишъ отъ нЯкое млЯкопитаещо. Какви резултати ще се получатъ отъ тритЯ -зрънца, ако имъ при-турите по единица калория топлина? Отъ топли¬ната пъсъчното зрънце ще се разшири малко, житното ще почувствува импулсъ за расте¬не, а зародишътъ на млЯкопитаещото ще се зачене. Значи, при нагряване неорганичната ма¬терия се разширява само, а органичната започ¬ва вжтрешно да расте. Изобщо, процеситЯ, които ставатъ въ неорганическата материя сж по-прости отъ тия, които ставатъ въ органиче¬ската. Ако въ органическия и психически свЯтъ човЯкъ постжпва, както въ неорганическия, той ще се натъкне на едно вжтрешно ограничение въ себе си. Дойде ли до механизиране на ор- ганическитЯ процеси, човЯкъ приготвя условия за склероза въ организъма си. Склерозата не е нищо друго, освенъ изгубване на пластично- стьта на организъма. Това се дължи на недо¬волството, на което човЯкъ се натъква. За да се справи съ анормалнитЯ състояния на своя
+
 
+
 
14
+
 
физически и психически животъ, човЯкъ трЯб¬ва да изучава окултната наука. Тя дава методи за съграждане на здраво, мощно тЯло, за ре¬организиране на човЯшкитЯ мисли и чувства, за укрепване на нервната система. Щомъ при¬добие това нЯщо за себе си, човЯкъ ще го приложи и въ обществото. Ако е мжчно чо¬вЯкъ да приложи тия методи къмъ себе си, още по-мжчно е да ги приложи къмъ обще-ството.
+
Представете си, че са ви дадени три зрънца за изследване. Едното зрънце е пясъчно, второто житно, а третото – зародиш от някое млекопитаещо. Какви резултати ще се получат от трите зрънца, ако им притурите единица калория топлина? От топлината пясъчното зрънце ще се разшири малко, житното ще почувства импулс за растене, а зародишът на млекопитаещото ще се зачене. Значи, при нагряване неорганичната материя се разширява само, а органичната започва вътрешно да расте. Изобщо процесите, които стават в неорганическата материя, са по-прости от тия, които стават в органическата. Ако в органическия и психическия свят човек постъпва както в неорганическия, той ще се натъкне на едно вътрешно ограничаване в себе си. Дойде ли до механизиране на органическите процеси, човек приготвя условия за склероза в организма си. Склерозата не е нищо друго, освен изгубване на пластичността на организма. Това се дължи на недоволството, на което човек се натъква. За да се справи с анормалните състояния на своя физически и психически живот, човек трябва да изучава окултната наука. Тя дава методи за съграждане на здраво, мощно тяло, за реорганизиране на човешките мисли и чувства, за укрепване на нервната система. Щом придобие това нещо за себе си, човек ще го приложи и в обществото. Ако е мъчно човек да приложи тия методи към себе си, още по-мъчно е да ги приложи в обществото.
Една отъ задачитЯ на окултния ученикъ е да се справи съ недоволството си. На какво се дължи недоволството? Много причини има за недоволството: външни и вжтрешни. За- примЯръ, убоде ли ви нЯкой съ игла, вие вед¬нага ставате недоволни. Тази игла може да се забие въ тЯлото — да предизвика физическо недоволство, но може да се забие въ сърдце¬то и въ ума да предизвика сърдечно и ум¬ствено недоволство. Обаче, има случаи, когато една и сжща причина може да произведе не¬доволство, а може и да не произведе. Ако ва- шиятъ възлюбенъ ви убоде съ игла, вие нЯма да се сърдите. Ако ви убоде човЯкъ, когото не обичате, веднага ще станете недоволни и ще му се разсърдите. Коя е причината, че въ пър¬вия случай човЯкъ не се сърди, а въ втория се сърди, не е известна. Това остава тайна. Отчасти човЯкъ може да разреши тази тайна, но не напълно.
+
 
Въ свЯта сжгцествуватъ три вида тайни: тайни на физическия, на духовния и на Боже¬
+
Една от задачите на окултния ученик е да се справи с недоволството си. На какво се дължи недоволството? Много причини има за недоволството: външни и вътрешни. Запример, убоде ли ви някой с игла, вие веднага ставате недоволни. Тази игла може да се забие в тялото – да предизвика физическо недоволство, но може да се забие в сърцето и в ума да предизвика сърдечно и умствено недоволство. Обаче, има случаи, когато една и съща причина може да произведе недоволство, а може и да не произведе. Ако вашият възлюбен ви убоде с игла, вие няма да се сърдите. Ако ви убоде човек, когото не обичате, веднага ще станете недоволни и ще му се разсърдите. Коя е причината, че в първия случай човек не се сърди, а във втория се сърди, не е известна. Това остава тайна, но не напълно.
+
 
+
В света съществуват три вида тайни: тайна на физическия, на духовния и на Божествения свят. Тайните на физическия свят могат да се разкрият напълно, 100%; тия на духовния свят – отчасти само, 75%, а тайните на Божествения свят всякога остават скрити. Обикновеният човек не може да проникне в тайните на Божествения свят. Отидете ли при извора, ще видите, че винаги една част от него остава закрита. Това е мястото, от дето водата изтича. Това е главата на извора, т.е. неговата Божествена проява. Искате ли да измерите дълбочината и интензивността на извора, свойствата и качествата на неговата вода, застанете на мястото, което представя духовната част на извора, т.е. неговите дробове. Дойдете ли до физическата проява на извора, ще спрете вниманието си на неговата дължина, т.е. разстоянието от главата на извора до морето. Като измервате дължината му, вие не можете вече да говорите за чистотата на водата. Можете ли да съдите за чистотата на извора от водата на реката, произлязла от него? Все има известно уподобяване, но за да определите каква е всъщност разликата между физически, духовен и Божествен живот, вие трябва да държите вътрешна връзка между Бога и своята душа. Божествените неща са всякога закрити. За да разберете съдържанието им, вие ще ги развалите.
15
+
 
ствения свЯтъ. ТайнитЯ на физическия свЯтъ могатъ да се разкриятъ напълно, 100°/0; тия на духовния свЯтъ — отчасти само, 75°/0, а тай- нитЯ на Божествения свЯтъ всЯкога оставатъ скрити. Обикновениятъ човЯкъ не може да проникне въ тайнитЯ на Божествения свЯтъ. Отидете ли при извора, ще видите, че винаги една часть отъ него остава закрита. Това е мЯстото, отдето водата изтича. Това е главата на извора, т. е. неговата Божествена проява. Искате ли да измЯрите дълбочината и интен- сивностьта на извора, свойствата и качествата на неговата вода, застанете на мЯстото, което представя духовната часть на извора, т. е. него- витЯ дробове. Дойдете ли до физическата проя¬ва на извора, ще спрете вниманието си върху неговата дължина, т. е. разстоянието отъ гла¬вата на извора до морето. Като измЯрвате дължината му, вие не можете да говорите вече за чистота на водата. Можете ли да сждите за чистотата на извора отъ водата на рЯката, произлЯзла отъ него? Все има известно упо- добяване, но за да опредЯлите, каква е въ сжщность разликата между физически, духо- венъ и Божественъ животъ, вие трЯбва да дър¬жите вжтрешна връзка между Бога и своята душа. БожественитЯ нЯща сж. всЯкога закрити. За да разберете съдържанието имъ, вие трЯбва да отидете на мЯстото, отдето тЯ извиратъ. Речете ли да ги разкриете, вие ще ги развалите.
+
Някой иска да разбере какво представлява той като човек, като его. Този въпрос не се разрешава. Никой досега не е отговорил на този въпрос. Ще каже някой, че е душа, че е его. Това са думи, които не разрешават въпроса. Или ще кажете, че човек мисли, чувства, действа, движи се, пее, играе. И това още не е човекът. Човек не е нито в мисълта, нито в чувствата си, нито в постъпките си, нито в движението. Дойдете ли до Божественото, не пипайте. Някой казва, че иска да се изяви, да покаже кой е и какъв е, да разкрие целия си живот. Човек трябва да знае, че цялата слънчева система даже не може да го побере. Колкото да се разкрива, няма къде да направи своето изложение. И като знае какво представлява, човек все пак трябва да бъде смирен. Смирението е закон за запазване на енергиите. С малко енергия смиреният извършва добра работа.
НЯкой иска да разбере, какво представя той като човЯкъ, като его. Този въпросъ не се-
+
 
+
Сега да се върнем към трите зрънца, на които се прибавя по единица калория топлина. От топлината пясъчното зрънце ще се разшири само. То може да се уподоби на човек, който е придобил голямо наследство, но гледа на живота механически. С получените пари той ще си направи къща, ще я нареди добре и ще се радва, че ще може да живее охолно. Житното зърно като получи топлина, ще придобие импулс за растене. То може да се уподоби на човек, който е дал ход на вътрешния живот в себе си. От приетата топлина в себе си зародишът на млекопитаещото започва да се развива. Това семе може да се уподоби на човек, който изучава смисъла на живота. Следователно единицата топлина, съзнателно поставена в трите свята, извършва три различни служби. Живо нещо е топлинната енергия, вследствие на което влезе ли в тялото, тя произвежда оживяване, в сърцето – въодушевление, а в ума – светлина. Значи една и съща енергия произвежда три различни резултата според областта, в която прониква. Като влезе в тялото и не намери отглас, топлинната енергия отива в сърцето; ако и там не намери отглас, тя отива в ума; ако и там не намери отглас, отива във висшите области на живота. Добре е дето мине, да остави и да вземе нещо и да се върне към своя източник. Какво ще вземе от човека? Неговите недъзи, недоволства, скърби и страдания. Тя ще ги занесе в ретортите на Божествения свят, дето ще ги превърне в нещо възвишено и красиво. Това, което хората считат безсмислено в Божествения свят, се превръща в нещо смислено.
+
 
16
+
И тъй, изучавайте окултната наука, нейните методи и закони, за да ги прилагате във всекидневния живот, да го осмислите и обновите. Това значи да мине човек от обикновено състояние във възвишено, в  което всичко преживяно изчезва, окапва, както листата на дърветата. И в края на краищата от човека остава корен за основа на физическия живот, стебло – за основа на духовния свят и клони – за основа на Божествения свят. На земята човек може да е бил виден, знаменит, но влезе ли във висшия свят, от него остават само три неща: корен, стебло и клони.
разрешава. Никой досега не е отговорилъ на този въпросъ. Ще каже нЯкой, че е душа, че его. Това сж думи, които не разрешаватъ въпроса. Или ще кажете, че човЯкъ мисли, чувствува, действува, движи се, пЯе, играе. И това още не е човЯкътъ. ЧовЯкъ не е нито въ мисъльта, нито въ чувствата, нито въ постжп- китЯ си, нито въ движението. Дойдете ли до Божественото, не пипайте. НЯкой казва, че иска да се изяви, да покаже, кой е и какъвъ е, да раз¬крие цЯлия си животъ. ЧовЯкъ трЯбва да знае, че цЯлата слънчева система даже не може да го побере. Колкото да се разкрива, нЯма кжде да направи своето изложение. И като знае, какво представя, човЯкъ все пакъ трЯбва да бжде • смиренъ. Смирението е законъ за запазване на енергиитЯ. Съ малко енергия смирениятъ из¬вършва добра работа.
+
 
Сега, да се върнемъ къмъ тритЯ зрънца, на които се прибавя по единица калория топли¬на. Отъ топлината пЯсъчното зрънце ще се разшири само. То може да се уподоби на чо¬вЯкъ, който е придобилъ голЯмс наследство, но гледа на живота механически. Съ полученитЯ пари той ще си направи кжща, ще я нареди добре и ще се радва, че може да живЯе охолно. Житното зърно, като получи топлина, ще при¬добие импулсъ за растене. То може да се упо¬доби на човЯкъ, който е далъ ходъ на вжтреш- ния животъ въ себе си. Отъ приетата топлина въ себе си, зародишътъ на млЯкопитаещото започва да се развива. Това семе може да се
+
Като ученици на Велика Школа от вас се иска геройство, юначество. За да се насърчите в тази област, вие трябва да проследите живота на революционерите, да видите с какво въодушевление са се хвърляли те в борбите. Град куршуми се сипят пред тях и около тях, но те вървят напред. Трябва ли човек, който е изпълнен с велики идеи, да се страхува от живота? Вие сте изпълнени с велики идеи, а въпреки това се страхувате. Вземете пример от великите хора в света, които са излагали живота си за своите идеи и убеждения. Тези хора могат да ви дадат добри уроци, да ви помогнат в трудни моменти на живота ви. Поради изсичане на горите и избиване на млекопитаещите, хората се натъкват на големи страдания, без да могат да си помогнат. Те не подозират, че животните и растенията представляват резервоар на жизнени сили за растенето и развитието на човека. С изтребването на млекопитаещите жизнената им енергия се разпръсва в пространството. Понеже хората не могат да се свързват пряко със силите на природата, те се лишават  именно от  ония жизнени сили, които възприемат от животните: Казано е в Писанието: „Не се свързвайте със света” Това значи: не се свързвай с илюзиите на света.
+
 
+
Сега, на вас се казва да не се свързвате с нисшите животински прояви, но да използвате техните жизнени сили. Те са космически сили, необходими за развитието ви. Като приемате тия сили съзнателно, вие ще примирите физическия свят с духовния и с Божествения. Тези светове са неразривно свързани помежду си. Живейте съзнателно и изучавайте мислите, чувствата и желанията си. Не се смущавайте, че не сте постигнали известно желание. Всяко желание се реализира на определеното за него време. Същото се отнася и до мислите и чувствата на човека. В това именно седи красотата на живота.
17
+
 
уподоби ла човЯкъ. който изучава смисъла на живота. Следователно, единицата топлина, съ¬знателно поставена въ тритЯ свЯта, извършва три различни служби. Живо нЯщо е топлин¬ната енергия, вследствие на което, влЯзе ли въ тЯлото, тя произвежда оживяване, въ сърдцето — въодушевения, а въ ума — свЯтлина. Значи, •една и сдица енергия произвежда три различни резултата, споредъ областьта, въ която про¬никва. Когато влЯзе въ тЯлото и не намЯри •отгласъ, топлинната енергия отива въ сърдцето; ако и тамъ не намЯри отгласъ, тя отива въ ума; ако и тамъ не намЯри отгласъ, отива въ вис- шитЯ области на живота. Добре е, дето мине, да остави и да вземе нЯщо и да се върне къмъ своя източникъ. Какво ще вземе отъ човЯка? НеговитЯ неджзи, недоволства, скърби и стра¬дания. Тя ще ги занесе въ ретортитЯ на Бо¬жествения свЯтъ, дето ще ги превърне въ нЯщо възвишено и красиво. Това, което хората считатъ безсмислено, въ Божествения свЯтъ се лревръща въ нЯщо смислено.
+
От вас се иска внимание, да не пропуснете времето за проява на дадена мисъл, на дадено чувство или желание. Пропуснете ли времето им, ще изпаднете в такова положение, че на 30 годишна възраст ще пожелаете това, което е за 80 годишна възраст; или на 80 годишна възраст ще пожелаете това, което и за 30 годишен човек. Спазвате ли съответното време за всичко, вие ще придобиете особена пластичност и здравина на тялото си, които ще се отразят благотворно върху живота на душата и на духа ви. Искате ли да хармонизирате живота на ума, на сърцето, на волята, на душата и на духа, турете за основа на живота си идеята за братството и приятелството.
И тъй, изучавайте окултната наука, ней- нитЯ методи и закони, за да ги прилагате въ всЯкидневния си животъ, да го осмислите и обновите. Това значи, да мине човЯкъ отъ обикновено състояние въ възвишено, въ кое¬то всичко преживяно изчезва, окапва, както листата на дърветата. И въ края на краищата отъ човЯка остава коренъ, за основа на физи¬ческия животъ, стъбло — за основа на духовния свЯтъ и клоне — за основа на Божествения
+
 
' 2
+
Съвременните хора говорят за братство и приятелство, но като дойдат до приложение, не издържат. Те се натъкват на ред атавистични чувства, мисли и желания, които нарушават чистотата на братството и приятелството. Рядко ще срещнете мома или момък, които да запазят помежду си братски и сестрински отношения. В края на краищата в тях възникват такъв род чувства и мисли, които помрачават светлината в техния живот. Те не трябва да се смущават, но трябва да се справят със своя атавизъм. Какво от това, че някой ял и пил? Трябва ли за сметка на миналите поколения да страдате? Други са яли и пили, а вие се нагърбвате да плащате техните дългове. В Писанието е казано, че за всяко престъпление се въздава до четвъртия род. Един от древните пророци е казал, че който яде киселец, зъбите му скоминясват. С други думи казано: който пипа огън, той непременно ще се изгори. Ако бащата е ял киселец и ако е пипал огън без участието на сина, само бащата ще носи последствията на своя изопачен живот. Обаче, ако бащата и синът са пили заедно, и двамата ще носят последствията от своя ненормален живот. Това не значи, че трябва да се страхувате от влияния. Каквото и да правите, вие сте потопени в света, от чиито влияния не можете да се освободите. Благодарете на разумните братя и сестри, които грижливо пазят телата ви, когато се излъчвате във време на сън. Ако нямаше кой да пази телата ви, вие щяхте да ги намерите ограбени и разрушени.
+
 
+
И тъй, дойдете ли до Божественото, спрете се с всичкото уважение и почитание, без да го отваряте. Ще дойде някой да ви пита вярвате ли в Бога. Ще кажете на този човек: Мога да ви говоря върху астрология, хиромантия, графология, но по въпроса вярвам ли в Бога не казвам нито дума. Това е въпрос, от който стоя далеч, не се занимавам с него. – Съществува ли Бог? И с този въпрос не се занимавам. Когато запитали Хермеса, великия Учител на Египет, какво представлява злото и грехът, той стиснал устни и премълчал. Ако бяха задали този въпрос на някой обикновен човек, той щеше да извади ножа от ножницата си, да разреже връвта, която свързва злото и ще започне да говори. Не, стане ли въпрос за злото, ще стиснете устни и ще мълчите, както Хермес е мълчал. Отворите ли устата си, ще я напълните с нещо лошо. Тъй щото, не говорете за злото, но дръжте се за доброто и за красивото в света. Нека доброто и красивото в света бъдат място за почивка в живота ви. Нека красивото и Доброто бъдат вашите ръководни начала.
18
+
 
свЯтъ. На земята човЯкъ може да е билъ виденъ,. знаменитъ, но влЯзе ли въ висшия свЯтъ, отъ него оставатъ само три нЯща: коренъ, стъбло и клоне.
+
Съвременните хора обичат да философстват и се натъкват на въпроса за душата, която разглеждат ту като материално, ту като духовно проявление. Когато говорим за душата, ние имаме предвид космичната душа, която съдържа всички слънца в себе си. Те представляват нейни клетки, в които тя прониква, за да ги движи. Космическата душа манипулира с тия слънца както желае. Следователно тя е господарка и на материалната, и на духовната им страна. Когато съществата не са пробудени още ние казваме, че космическата душа е материална. Пробудят ли се съществата, започнат ли да се движат, в тях се проявява духовното естество на душата. Казваме, че всичко в природата е одухотворено. И най-после, когато съществата започнат да живеят смислено, да мислят и да чувстват правилно, казваме, че душата проявява своето Божествено естество. Каквото и да се говори за душата, каквито теории да чете, в края на краищата всеки трябва да задържи онова вътрешно разбиране, което има в себе си. Не е важно, че не може да го изкаже с думи. Важно е, че това понятие, което той има за душата, го задоволява.  
Като ученици на Велика Школа, отъ васъ се иска геройство, юначество. За да се насърд- чите въ тази область, вие трЯбва да проследи¬те живота на революционеритЯ, да видите, съ какво въодушевение сж. се хвърляли въ борби- тЯ. Градъ куршуми се сипятъ предъ тЯхъ и. около тЯхъ, но тЯ вървятъ напредъ. ТрЯбва ли човЯкъ, който е изпълненъ съ велики идеи, да се страхува отъ живота ? Вие сте из-пълнени съ велики идеи, а въпрЯки това се страхувате. Вземете примЯръ отъ великитЯ хора въ свЯта, които сж излагали живота си за своитЯ идеи и убеждения. ТЯзи хора могатъ да ви дадатъ добри уроци, да ви помогнатъ въ трудни моменти на живота ви. Поради изсичане на горитЯ и избиване на. млЯкопитаещи- тЯ хората се натъкватъ на голЯми страдания, безъ да могатъ да си помогнатъ. ТЯ не подози- ратъ, че животнитЯ и растенията представятъ резервуаръ на жизнени сили, за растенето и развитието на човЯка. Съ изтрЯбването на млЯкопитаещитЯ жизнената имъ енергия се раз¬пръсва въ пространството. Понеже хората не могатъ да се свързватъ прЯко съ силитЯ на природата, тЯ се лишава тъ, именно, отъ ония жизнени сили, които възприематъ отъ живот¬нитЯ. Казано е въ Писанието: „Не се свърз¬
+
 
+
Христос казва „Скръбна е душата ми до скръб.” Тези думи изразяват материалното състояние на душата. Те подразбират някаква физическа болка. Когато някой счупи ръката си или крака си, казва: Заболя ме душата. Значи болката е толкова силна, че се отразява в душата. Мине ли болката, всичко се забравя. Обаче има състояния, които са по-страшни от всякаква физическа болка. Те се отразяват на духовното състояние на душата. При онова положение човек мъчно забравя това, което е преживял. Според някои учени душата представлява съвкупност от умствени способности в човека. Умствените способности са в зависимост от проявите на сърцето и волята. Значи душата представлява сбор от прояви на ума, на сърцето и на волята на човека. Дойдете ли до френологията, тя разглежда тия прояви по друг начин. Тя изучава умствените способности на човека според развитието на различните мозъчни центрове и от тях вади заключение за интелигентността на човека.
+
 
19
+
Като ученици вие трябва да работите съзнателно върху себе си, да пресъздадете своя мозък, да преработите неговата материя. Това не се постига в един живот. Много работа се изисква от човека, докато постигне съвършенство. Ако изучавате клетките на човешкия мозък, ще видите, че клетките на моралния човек се различават коренно от тоя на обикновения човек, а още повече от тия на престъпника. Каквото е изработил човек в един живот, оттам нататък ще продължава да работи. Нищо в природата не се губи. Следователно дето и да са разпръснати клетките на даден човек в пространството, в края на краищата, когато той отново слиза на земята, всички негови клетки ще се съберат на едно място и ще образуват новото му тяло. В създаването на човешкия организъм се крие голямата мистерия. Когато се казва, че планетите имат влияние върху човешкия организъм, това показва, че те са му дали нещо. Това е закон в природата. Влияния има само там, дето съществуват отношения на вземане и даване. Като знаете това, вие трябва да бъдете смели и решителни. Това не значи да мислите, че всичко можете да направите. Има неща, които човек безусловно може да направи, но има и такива, които не може да направи.  
вайте съ свЬта." Тона значи: не се свързвай съ илюзиигЬ на свЯта.
+
 
Сега и на пагь сг кнзна да не се свързва¬те съ низшигЬ жииотннеки ирояии, но да изиол- зувате гЬхнигЬ жимкчш сили. Т*1» сж козми- чески сили, необходими за развитието ви. Като приемате тим сили съзнателно, ние ще примири¬те физическия сиЯтъ съ духовния и съ Боже¬ствения. ТЯни енЬтоне сж неразривно свърза¬ни помежду си. ЖивЯйте съзнателно и изуча¬вайте мислигЬ, чувствата и желанията си. Не се смущавайте, че не сте постигнали известно желание. ВеЯко желание се реализира на опре¬деленото за тч о време. Сжщото се отнася и до мислитЯ и чувствата на човЯка. Въ това, именно, сели красотата на живота. Отъ васъ се иска внимание, да не пропуснете времето за проява на дадена мисъль, на дадено чувство или желание. Пропуснете ли времето имъ, ще изпаднете въ такова положение, че на 30 го¬дишна нъзрасть ще пожелаете това, което е за 80 годишна възрасть; или, на 80 годиш¬на нъзрасть ще пожелаете това, което е за 30 годишенъ човЯкъ. Спазвате ли съответното време за всичко, вие ще придобиете особена пластичность и здравина на тЯлото си, които ще се отразятъ благотворно върху живота на душата и на духа ви. Искате ли да хармони¬зирате живота на ума, на сърдцето, на волята, на душата и на духа, турете за основа на живота си идеята за братството и приятел¬ството.
+
Един стар дядо възседнал магарето си, а редом с него вървяло едно младо момче и си говорели. Момчето казало: Дядо, хайде да си поговорим по някой философски въпрос. Хайде, дядовото, аз съм стар, опитен, всичко зная и всичко мога да направя. Не, дядо, макар и да си стар, не можеш да направиш всичко. Всичко мога да направя, дядовото. – Щом всичко можеш да направиш, слез от магарето, аз да се кача на него, а ти да вървиш пещ. – Виж, това не мога да направя. След няколко дена младото момче се качило на магарето си отивало в града. То настигнало дядото, поздравило го и продължило пътя си. Дядото го извикал и му казал: Синко, хайде да поговорим за една работа, която може да стане. Каква е тази работа? Да слезеш от магарето, за да се кача аз. Момчето веднага скочило на земята и казало на дядото: Заповядай, дядо, качи се на магарето, аз мога да вървя пеш. Значи това, което за стария е невъзможно, за младия е възможно.
+
 
+
Следователно, когато някой се запита дали е млад или стар, нека си отговори може ли да слезе от магарето, да отстъпи на дядото, а той да върви пеш. Ако може да направи това, той е млад; не може ли да го направи, той е стар. В дадения случай магарето ще послужи като символ, с който ще разрешавате задачите си. Намерите ли се на кръстопът, кажете в себе си: Мога ли да сляза от магарето да отстъпя или не мога? Какво правят повечето хора? Щом с намерят пред известна мъчнотия, те казват: Защо ми дойде тази мъчнотия на главата? Все аз ли трябва да страдам? Кога ще се смекчи съдбата към мене? Каквито въпроси да си задава, човек не може да си отговори защо страда. Не е той единственият, който страда. Всички хора страдат. Той е стар, има здрави очи и уши, да вижда и да чува добре; има здрави ръце и крака, да ходи и да работи; има книги на разположение, да се просвещава. Какво повече иска? Наред с него седи сляп и глух човек, който не може да работи, но благодари на Бога и за това положение. Кой от двамата стои по-високо? Казано е в Писанието: „Който изтърпи докрай, той спасен ще бъде. Следователно ще дойде ден, когато тия двама души ще сменят положението си: на недоволния ще се отнемат благата и ще се дадат в ръцете на доволния.
20
+
 
Съвременните хора говорятъ за братство и приятелство, но като дойдатъ до приложе¬ние, не издържатъ. ТЯ се натъкватъ на редъ атавистични чувства, мисли и желания, които нарушаватъ чистотата на братството и прия-телството. РЯдко ще срещнете мома или мо- мъкъ, които да запазятъ помежду си братски и сестрински отношения. Въ края на краища¬та между гЬхъ възникватъ такъвъ родъ чувства и мисли, които помрачаватъ светли¬ната въ тЯхния животъ. Те не требва да се смущаватъ, но требва да се справятъ съ своя атавизъмъ. Какво отъ това, че некой ялъ и пилъ? Требва ли за сметка на миналите поко¬ления вие да страдате? Други сж яли и пили, а вие се нагърбвате да плащате техните дълго¬ве. Въ Писанието е казано, че за всеко пре¬стъпление се въздава до четвъртия родъ. Единъ отъ древните пророци е казалъ, че кой¬то яде киселецъ, зжбите му скоминясватъ. Съ други думи казано: който пипа огънь, той непременно ще се изгори. Ако бащата е ялъ киселецъ, и ако е пипалъ огънь безъ участие¬то на сина, само бащата ще носи последствия¬та на своя изопаченъ животъ. Обаче, ако ба¬щата и синътъ сж. пили заедно, и двамата ще носятъ последствията на своя ненормаленъ жи¬вотъ. Това не значи, че требва да се страху¬вате отъ влияния. Каквото да правите, вие сте потопени въ светъ, отъ чиито влияния не можете да се освободите. Благодарете на ра¬зумните братя и сестри, които грижливо па-
+
Сега от всички хора се изисква да дойдат до съзнателно разрешение на въпросите. Задачата на човека не седи в избягване на страданията. Човек трябва да страда, но разумно. Когато страда, той трябва да придобива нещо красиво. Не е въпрос да убива желанията си, но да ги облагородява, докато един ден ги постигне. Красивите желания са бистра планинска вода, която полива всичко, каквото срещне на пътя си. Като не могат да реализират желанията си, мнозина се обезсърчават и започват да отричат всичко.Те казват: Бог не съществува, душа не съществува. Ако наистина душа не съществува, защо хората се занимават с въпроса за нейното съществуване или несъществуване? Душата съществува, затова, именно, хората се занимават с нея. Човек обича да говори за това, което знае. Тази е причината, поради която човек всякога говори за живота, за душата, за добродетелите. Без тия неща слизането на земята е безпредметно. Най-понятна и близка идея за човека е тази за живота. Каквото и да прави, човек все за живота говори. Той излиза от него и се връща към него. Какви са формите на живота, това не е важно. Формата се определя от мислите и чувствата, от подтика на душата и на духа. Колкото по-мощен е духът и по-възвишена душата, толкова по-сложна и красива е формата, в която животът ще се излее. За да разбере живота в неговата пълнота и целокупност, човек би трябвало поне за момент да влезе във всички форми, да разбере състоянието, в което се намират. Това, обаче, може да направи само адептът, само посветеният. Затова е казано на слабия да не се свързва с грешния, да не би и двамата да паднат заедно. Само силният може да се свързва със слабия и с грешния, и то временно, докато ги повдигне.
+
 
+
Като ученици от вас се иска силна, съсредоточена мисъл. За да постигнете това, вие трябва да правите ред упражнения и усилия. Запример, вие сте се наели да издавате списание „Житно зърно”. Какво показва името на списанието ви? Че трябва да орете, да сеете и да жънете. Ако почвата му не е добра, трябва да я наторите. Ако има плевели между житото, трябва да ги оставите настрана, да не се смущавате от тях. Почвата на списанието ви ще се подобри с увеличаване на материалните средства. Колкото повече абонати имате, толкова по-добре ще върви списанието. Ако има абонати, които не искат да плащат, ще гледате на тях като на плевели, които сами по себе си ще отпаднат. Работете усилено с мисълта си, да заставите абонатите си да плащат, а тия, които не са се записали, да се запишат. С мисълта си можете да постигнете големи резултати. Мощно нещо е човешката мисъл! Тя прониква навсякъде и преобразява нещата незабелязано. Единствено препятствие на вашето списание е материалната му подкрепа. За да знаете как ще върви, направете му хороскоп, да видите кои планети му влияят благоприятно и кои неблагоприятно. С издаване на списанието ще се изпита вашата разумна воля, вашият ум и вашето сърце. За всичко това обаче се иска искреност и чистота: искреност на списването му, както и в прокарването на самото списание в обществото.
21
+
 
зятъ тЯлата ви, когато вие се излжчвате въ време на сънь. Ако нЯмаше кой да пази тЯла- та ви, ние щЯхте да ги нам-Ьрите ограбени и разрушени.
+
— Само светлият път на Мъдростта води. към Истината.
И тъй, дойдете ли до Божественото, спре¬те се съ всичкото уважение и почитание, безъ да Го отваряте. Ще дойде нЯкой да ви пита, вЯрвате ли въ Бога. Ще кажете на този човЯкъ: Мога да ви говоря върху астрология, хироман- тия, графология, но по въпроса, вЯрвамъ ли въ Бога, не казвамъ нито дума. Това е въпросъ, отъ който стоя далечъ, не се занимавамъ съ него. — Сжществува ли Богъ? И съ този въпросъ не се занимавамъ. Когато запитали Хермеса, великиятъ Учитеть на Египетъ, какво представятъ злото и грЯхътъ, той стисналъ устни и премълчалъ. Ако бЯха задали този въпросъ на нЯкой обикновенъ човЯкъ, той щЯ- ше да извади ножа отъ ножницата си, да раз- рЯже връвьта, която свързва злото, и ще за¬почне да говори. Не, стане ли въпросъ за зло¬то, ще стиснете устнитЯ си и ще мълчите, както Хермесъ е мълчалъ. Отворите ли устата си, ще я напълните съ нЯщо лошо. Тъй щото, не говорете за злото, но дръжте се за добро¬то и за красивото въ свЯта. Нека доброто и красивото въ свЯта бждатъ мЯсто за почивка въ живота ви. Нека красивото и доброто бж- датъ вашитЯ ржкозодни начала.
+
 
СъвременнитЯ хора обичатъ да философ- ствуватъ и се натъкватъ на въпроса за душата, която разглеждатъ ту като материално, ту като
+
21. лекция от Учителя,
+
 
+
държана на 20 февруари 1927 г. София - Изгрев.
22
+
духовно проявление. Когато говоримъ за ду¬шата, ние имаме предъ видъ козмичната душа, която съдържа всички слънца въ себе си. ТЯ представятъ нейни клетки, въ които тя про-никва, за да ги движи. Козмическата душа манипулира съ тия слънца, както желае. Сле¬дователно, тя е господарка и на материалната, и на духовната имъ страна. Когато сжществата не сж пробудени още, ние казваме, че козми¬ческата душа е материална. Пробудятъ ли се сжществата, започнатъ ли да се движатъ, въ тЯхъ се проявява духовното естество на душа¬та. Казваме, че всичко въ природата е одухо¬творено. И най-после, когато сжществата за¬почнатъ да живЯятъ смислено, да мислятъ и да чувствуватъ правилно, казваме, че душата проявява своето Божествено естество. Каквото да се говори за душата, каквито теории да четете, въ края на краищата всЯки трЯбва да задържи онова вжтрешно разбиране, което има въ себе си. Не е важно, че не може да го из¬каже съ думи. Важно е, че това понятие, което той има за душата, го задоволява.
+
Христосъ казва: „Скръбна е душата ми до смърть." ТЯзи думи изразяватъ материал¬ното състояние на душата. ТЯ подразбиратъ нЯкаква физическа болка. Когато нЯкой счупи ржката или крака си, казва: ЗаболЯ ме душата. Значи, болката е толкова силна, че се отразява на душата. Мине ли болката, всичко се забра¬вя. Обаче, има състояния, които сж по-страшни отъ всЯкаква физическа болка. ТЯ се "отразя-
+
+
+
23
+
ватъ на духовното състояние на душата. При онова положение човЯкъ мжчно забраня това, което е преживЯлъ. Споредъ нЯкой учени ду¬шата представя съвокупность отъ умствени способности въ човЯка. УмственитЯ способно¬сти сж въ зависимость отъ проявитЯ на сърд¬цето и волята. Значи, душата представя сборъ отъ прояви на ума, на сърдцето и на волята на човЯка. Дойдете ли до френологията, тя разглежда тия прояви по другъ начинъ. Тя изучава умственитЯ способнвсти на човЯка спо¬редъ развитието на различнитЯ мозъчни цен¬трове и отъ тЯхъ вади заключение за интели- гентностьта на човЯка.
+
Като ученици, вие трЯбва да работите съзнателно върху себе си, да пресъздадете «своя мозъкъ, да преработите неговата материя. Това не се постига въ единъ животъ. Много работа се изисква отъ човЯка, докато постиг¬не съвършенство. Ако изучавате клеткитЯ на чо- вЯшкия мозъкъ, ще видите, че клеткитЯ на мо¬ралния човЯкъ се различаватъ коренно отъ тия на обикновения човЯкъ, а още повече отъ тия на престжпника. Каквото е изработилъ човЯкъ въ единъ животъ, от тамъ нататъкъ ще продължа¬ва да работи. Нищо въ природата не се гу¬би. Следователно, дето и да сж разпръснати клеткитЯ на даденъ човЯкъ въ пространството, въ края на краищата, когато той отново слиза на земята, всички негови клетки ще се събе- ратъ на едно мЯсто и ще образуватъ новото му тЯло. Въ създаването на човЯшкия органи¬
+
+
+
24
+
зъмъ се крие голЪма мистерия. Когато се каз¬ва, че планетитЯ иматъ влияние върху човеш¬кия организъмъ, това показва, че те сж му да¬ли нещо. Това е законъ въ природата. Влия¬ние има само тамъ, дето сжществуватъ отно¬шения на взимане и даване. Като знаете това, вие требва да бждете смели й решителни. То¬ва не значи да мислите, че всичко можете да направите. Има неща, които човекъ безуслов¬но може да направи, но има и такива, които- не може да направи.
+
Единъ старъ дедо възседналъ магарето си, а редомъ съ него вървело едно младо момче и си говорили. Момчето казало: Дедо, хайде да си поговоримъ по некои философски въпроси. Хайде, дядовото, азъ съмъ старъ, опитенъ, всичко зная и всичко мога да направя. Не, дедо, макаръ да си старъ, не можешъ да на- правишъ всичко. Всичко мога да направя, дедовото. — Щомъ всичко можешъ да напра- вишъ, слезъ отъ магарето, азъ да се кача на него, а ти да вървишъ пешъ. — Вижъ, това не мога да направя. Следъ неколко деня мла¬дото момче се качило на магарето си отивало въ града. То настигнало дядото, поздравило го и продължило пжтя си. Дедото го изви- калъ и му казалъ: Синко, хайде да поговоримъ за една работа, която може да стане. Каква е тази работа? Да слезешъ отъ магарето, за да се кача азъ.—Момчето веднага скочило на земята и казало на дедото: ЗаповЯдай, де¬до, качи се на магарето, азъ мога да вървя
+
+
+
25-
+
пешъ. Значи, това, което за стария е невъзмо¬жно, за младия е възможно.
+
Следователно, когато нЯкой се запита, да¬ли е младъ, или старъ, нека си отговори, може ли да слЯзе отъ магарето, да отстжни на дя¬дото, а той да върви пешъ. Ако може да на-прави това, той е младъ; не може ли да го на¬прави, той е старъ. Въ дадения случай мага¬рето ще послужи като символъ, съ който ще разрешавате задачитЯ си. Намерите ли се на кръстопжть, кажете въ себе си: Мога ли. да слЯза отъ магарето, да отстжпя, или не мо¬га? Какво правятъ повечето хора? Щомъ се на- мЯрятъ предъ известна мъчнотия, тЯ казватъ: Защо ми дойде тази мжчнотия на главата? Все азъ ли трЯбва да страдамъ? Кога ще се смек¬чи сждбата къмъ мене? Каквито въпроси да си задава, човЯкъ не може да си отговори, защо страда. Не е той единственъ, който страда. Всички хора страдатъ. Той е здравъ, има здра¬ви очи и уши, да вижда и да чува добре; има здрави ржце и крака, да ходи и да работи; има книги на разположение, да се просвЯщава. Какво повече иска? Наредъ съ него седи слЯпъ и глухъ човЯкъ, който не може да работи, но благодари на Бога и за това положение. Кой отъ двамата стои по-високо? Казано е въ Пи¬санието: „Който изтърпи докрай, той спасенъ ще бжде". Следователно, ще дойде день, кога¬то тия двама души ще смЯнятъ положението си: на недоволния ще се отнематъ благата и ще се дадатъ въ ржцетЯ на доволния.
+
+
+
26
+
Сега, отъ всички хора се изисква да дой- датъ до съзнателно разрешение на въпроситЯ. Задачата на човЯка не седи въ избЯгване на страданията. ЧовЯкъ трЯбва да страда, но ра¬зумно. Когато страда, той трЯбва на придоби¬ва нЯщо красиво. Не е въпросъ да убива же¬ланията си, но да ги облагородява, докато единъ день ги постигне. КрасивитЯ желания сж. бистра планинска вода, която полива всич¬ко, каквото срещне на пжтя си. Като не мо¬гатъ да реализиратъ желанията си, мнозина се обезсърдчаватъ и започватъ да отричатъ всич¬ко. ТЯ казватъ: Богъ не сжществува, душа не сжществува. Ако, наистина, душа не сжщест¬вува, защо хората се занимаватъ съ въпроса за нейното сжществуване, или несжществуване ? Душата сжществува, затова, именно, хората се занимаватъ съ нея. ЧовЯкъ обича да говори за това, което знае. Тази е причината, поради коя¬то човЯкъ всЯкога говори за живота, за душа¬та, за добродетелитЯ. Безъ тия нЯща слизането на човЯка на земята е безпредметно. Най-по¬нятна и близка идея за човЯка е тази за жи¬вота. Каквото да прави, човЯкъ все за живота говори. Той излиза отъ него и се връща къмъ него. Какви сж формитЯ на живота, това не е важно. Формата се опредЯля отъ мислитЯ и чувствата, отъ потика на душата и на духа. Колкото по-мощенъ е духътъ и по-възвишена душата, толкова по-сложна и красива е форма¬та, въ която животътъ ще се излЯе. За да разбере живота въ неговата пълнота и цЯло-
+
+
+
27
+
купность, човЯкъ би требвало поне на моментъ да влЯзе въ всички форми, да разбере състоя¬нието, въ което се намиратъ. Тона, обаче, мо¬же да направи само адентътъ, само посвете- ниятъ. Затова е казано на слабия да не се свързва съ грЯшния, да не би и двамата да паднатъ заедно. Само силниятъ може да се свързва съ слабия и съ грешния, и то вре¬менно, докато ги подигне.
+
Като ученици, отъ васъ се иска силна, съсрЯдоточена мисъль. За да постигнете това, вие требва да правите редъ упражнения и усилия. ЗапримЯръ, вие сте се наели съ изда-ване на списанието „Житно зърно". Какво по¬казва името на списанието ви? Че трЯбва да орете, да сЯете и да жънете. Ако почвата му не е добра, трЯбва да я наторите. Ако има плЯ- вели между житото, трЯбва да ги оставите настрана, да не се смущавате отъ тЯхъ. Поч¬вата на списанието ви ще се подобри съ уве¬личаване на материалнитЯ срЯдства. Кол¬кото повече абонати имате, толкова по-добре ще върви списанието. Ако има абонати, които не искатъ да плащатъ, ще гледате на тЯхъ като на плЯвели, които сами по себе си ще отпаднатъ. Работете усилено съ мисъльта си, да заставите абонатитЯ си да плащатъ, а тия, които не сж се записали, да се запишатъ. Съ мисъльта си можете да постигнете голЯми ре¬зултати. Мощно нЯщо е човЯшката мисъль! Тя прониква навсЯкжде и преобразява нЯща- ~та незабелязано. Единственото препятствие на
+
+
+
28
+
вашето списание е материалната му подкрепа..
+
За да знаете, какъ ще върви, направете му
+
хороскопъ, да видите, кои планети му влияятъ
+
благоприятно и кои неблагоприятно. Съ из-
+
даване на списанието ще се изпита вашата
+
разумна воля, вашия умъ и вашето сърд-
+
це. За всичко това, обаче, се иска искреность
+
и чистота: искреность въ списването му, както
+
и въ прокарването на самото списание въ об-
+
ществото.
+
— Само свЯтлиятъ пжть на мх-
+
дростьта води къмъ истината.
+
*
+
21. Лекция отъ Учителя, държана на
+
20 февруарий, 1927 г. София.—ИзгрЯвъ.
+
+
+

Текуща версия към 22:09, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Светото място

Светото място - София 1939 г.


ТРИТЕ ЗРЪНЦА

— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.

Размишление.


Представете си, че са ви дадени три зрънца за изследване. Едното зрънце е пясъчно, второто – житно, а третото – зародиш от някое млекопитаещо. Какви резултати ще се получат от трите зрънца, ако им притурите единица калория топлина? От топлината пясъчното зрънце ще се разшири малко, житното – ще почувства импулс за растене, а зародишът на млекопитаещото ще се зачене. Значи, при нагряване неорганичната материя се разширява само, а органичната започва вътрешно да расте. Изобщо процесите, които стават в неорганическата материя, са по-прости от тия, които стават в органическата. Ако в органическия и психическия свят човек постъпва както в неорганическия, той ще се натъкне на едно вътрешно ограничаване в себе си. Дойде ли до механизиране на органическите процеси, човек приготвя условия за склероза в организма си. Склерозата не е нищо друго, освен изгубване на пластичността на организма. Това се дължи на недоволството, на което човек се натъква. За да се справи с анормалните състояния на своя физически и психически живот, човек трябва да изучава окултната наука. Тя дава методи за съграждане на здраво, мощно тяло, за реорганизиране на човешките мисли и чувства, за укрепване на нервната система. Щом придобие това нещо за себе си, човек ще го приложи и в обществото. Ако е мъчно човек да приложи тия методи към себе си, още по-мъчно е да ги приложи в обществото.

Една от задачите на окултния ученик е да се справи с недоволството си. На какво се дължи недоволството? Много причини има за недоволството: външни и вътрешни. Запример, убоде ли ви някой с игла, вие веднага ставате недоволни. Тази игла може да се забие в тялото – да предизвика физическо недоволство, но може да се забие в сърцето и в ума – да предизвика сърдечно и умствено недоволство. Обаче, има случаи, когато една и съща причина може да произведе недоволство, а може и да не произведе. Ако вашият възлюбен ви убоде с игла, вие няма да се сърдите. Ако ви убоде човек, когото не обичате, веднага ще станете недоволни и ще му се разсърдите. Коя е причината, че в първия случай човек не се сърди, а във втория се сърди, не е известна. Това остава тайна, но не напълно.

В света съществуват три вида тайни: тайна на физическия, на духовния и на Божествения свят. Тайните на физическия свят могат да се разкрият напълно, 100%; тия на духовния свят – отчасти само, 75%, а тайните на Божествения свят всякога остават скрити. Обикновеният човек не може да проникне в тайните на Божествения свят. Отидете ли при извора, ще видите, че винаги една част от него остава закрита. Това е мястото, от дето водата изтича. Това е главата на извора, т.е. неговата Божествена проява. Искате ли да измерите дълбочината и интензивността на извора, свойствата и качествата на неговата вода, застанете на мястото, което представя духовната част на извора, т.е. неговите дробове. Дойдете ли до физическата проява на извора, ще спрете вниманието си на неговата дължина, т.е. разстоянието от главата на извора до морето. Като измервате дължината му, вие не можете вече да говорите за чистотата на водата. Можете ли да съдите за чистотата на извора от водата на реката, произлязла от него? Все има известно уподобяване, но за да определите каква е всъщност разликата между физически, духовен и Божествен живот, вие трябва да държите вътрешна връзка между Бога и своята душа. Божествените неща са всякога закрити. За да разберете съдържанието им, вие ще ги развалите.

Някой иска да разбере какво представлява той като човек, като его. Този въпрос не се разрешава. Никой досега не е отговорил на този въпрос. Ще каже някой, че е душа, че е его. Това са думи, които не разрешават въпроса. Или ще кажете, че човек мисли, чувства, действа, движи се, пее, играе. И това още не е човекът. Човек не е нито в мисълта, нито в чувствата си, нито в постъпките си, нито в движението. Дойдете ли до Божественото, не пипайте. Някой казва, че иска да се изяви, да покаже кой е и какъв е, да разкрие целия си живот. Човек трябва да знае, че цялата слънчева система даже не може да го побере. Колкото да се разкрива, няма къде да направи своето изложение. И като знае какво представлява, човек все пак трябва да бъде смирен. Смирението е закон за запазване на енергиите. С малко енергия смиреният извършва добра работа.

Сега да се върнем към трите зрънца, на които се прибавя по единица калория топлина. От топлината пясъчното зрънце ще се разшири само. То може да се уподоби на човек, който е придобил голямо наследство, но гледа на живота механически. С получените пари той ще си направи къща, ще я нареди добре и ще се радва, че ще може да живее охолно. Житното зърно като получи топлина, ще придобие импулс за растене. То може да се уподоби на човек, който е дал ход на вътрешния живот в себе си. От приетата топлина в себе си зародишът на млекопитаещото започва да се развива. Това семе може да се уподоби на човек, който изучава смисъла на живота. Следователно единицата топлина, съзнателно поставена в трите свята, извършва три различни служби. Живо нещо е топлинната енергия, вследствие на което влезе ли в тялото, тя произвежда оживяване, в сърцето – въодушевление, а в ума – светлина. Значи една и съща енергия произвежда три различни резултата според областта, в която прониква. Като влезе в тялото и не намери отглас, топлинната енергия отива в сърцето; ако и там не намери отглас, тя отива в ума; ако и там не намери отглас, отива във висшите области на живота. Добре е дето мине, да остави и да вземе нещо и да се върне към своя източник. Какво ще вземе от човека? Неговите недъзи, недоволства, скърби и страдания. Тя ще ги занесе в ретортите на Божествения свят, дето ще ги превърне в нещо възвишено и красиво. Това, което хората считат безсмислено в Божествения свят, се превръща в нещо смислено.

И тъй, изучавайте окултната наука, нейните методи и закони, за да ги прилагате във всекидневния живот, да го осмислите и обновите. Това значи да мине човек от обикновено състояние във възвишено, в което всичко преживяно изчезва, окапва, както листата на дърветата. И в края на краищата от човека остава корен за основа на физическия живот, стебло – за основа на духовния свят и клони – за основа на Божествения свят. На земята човек може да е бил виден, знаменит, но влезе ли във висшия свят, от него остават само три неща: корен, стебло и клони.

Като ученици на Велика Школа от вас се иска геройство, юначество. За да се насърчите в тази област, вие трябва да проследите живота на революционерите, да видите с какво въодушевление са се хвърляли те в борбите. Град куршуми се сипят пред тях и около тях, но те вървят напред. Трябва ли човек, който е изпълнен с велики идеи, да се страхува от живота? Вие сте изпълнени с велики идеи, а въпреки това се страхувате. Вземете пример от великите хора в света, които са излагали живота си за своите идеи и убеждения. Тези хора могат да ви дадат добри уроци, да ви помогнат в трудни моменти на живота ви. Поради изсичане на горите и избиване на млекопитаещите, хората се натъкват на големи страдания, без да могат да си помогнат. Те не подозират, че животните и растенията представляват резервоар на жизнени сили за растенето и развитието на човека. С изтребването на млекопитаещите жизнената им енергия се разпръсва в пространството. Понеже хората не могат да се свързват пряко със силите на природата, те се лишават именно от ония жизнени сили, които възприемат от животните: Казано е в Писанието: „Не се свързвайте със света” Това значи: не се свързвай с илюзиите на света.

Сега, на вас се казва да не се свързвате с нисшите животински прояви, но да използвате техните жизнени сили. Те са космически сили, необходими за развитието ви. Като приемате тия сили съзнателно, вие ще примирите физическия свят с духовния и с Божествения. Тези светове са неразривно свързани помежду си. Живейте съзнателно и изучавайте мислите, чувствата и желанията си. Не се смущавайте, че не сте постигнали известно желание. Всяко желание се реализира на определеното за него време. Същото се отнася и до мислите и чувствата на човека. В това именно седи красотата на живота.

От вас се иска внимание, да не пропуснете времето за проява на дадена мисъл, на дадено чувство или желание. Пропуснете ли времето им, ще изпаднете в такова положение, че на 30 годишна възраст ще пожелаете това, което е за 80 годишна възраст; или на 80 годишна възраст ще пожелаете това, което и за 30 годишен човек. Спазвате ли съответното време за всичко, вие ще придобиете особена пластичност и здравина на тялото си, които ще се отразят благотворно върху живота на душата и на духа ви. Искате ли да хармонизирате живота на ума, на сърцето, на волята, на душата и на духа, турете за основа на живота си идеята за братството и приятелството.

Съвременните хора говорят за братство и приятелство, но като дойдат до приложение, не издържат. Те се натъкват на ред атавистични чувства, мисли и желания, които нарушават чистотата на братството и приятелството. Рядко ще срещнете мома или момък, които да запазят помежду си братски и сестрински отношения. В края на краищата в тях възникват такъв род чувства и мисли, които помрачават светлината в техния живот. Те не трябва да се смущават, но трябва да се справят със своя атавизъм. Какво от това, че някой ял и пил? Трябва ли за сметка на миналите поколения да страдате? Други са яли и пили, а вие се нагърбвате да плащате техните дългове. В Писанието е казано, че за всяко престъпление се въздава до четвъртия род. Един от древните пророци е казал, че който яде киселец, зъбите му скоминясват. С други думи казано: който пипа огън, той непременно ще се изгори. Ако бащата е ял киселец и ако е пипал огън без участието на сина, само бащата ще носи последствията на своя изопачен живот. Обаче, ако бащата и синът са пили заедно, и двамата ще носят последствията от своя ненормален живот. Това не значи, че трябва да се страхувате от влияния. Каквото и да правите, вие сте потопени в света, от чиито влияния не можете да се освободите. Благодарете на разумните братя и сестри, които грижливо пазят телата ви, когато се излъчвате във време на сън. Ако нямаше кой да пази телата ви, вие щяхте да ги намерите ограбени и разрушени.

И тъй, дойдете ли до Божественото, спрете се с всичкото уважение и почитание, без да го отваряте. Ще дойде някой да ви пита вярвате ли в Бога. Ще кажете на този човек: Мога да ви говоря върху астрология, хиромантия, графология, но по въпроса вярвам ли в Бога не казвам нито дума. Това е въпрос, от който стоя далеч, не се занимавам с него. – Съществува ли Бог? – И с този въпрос не се занимавам. Когато запитали Хермеса, великия Учител на Египет, какво представлява злото и грехът, той стиснал устни и премълчал. Ако бяха задали този въпрос на някой обикновен човек, той щеше да извади ножа от ножницата си, да разреже връвта, която свързва злото и ще започне да говори. Не, стане ли въпрос за злото, ще стиснете устни и ще мълчите, както Хермес е мълчал. Отворите ли устата си, ще я напълните с нещо лошо. Тъй щото, не говорете за злото, но дръжте се за доброто и за красивото в света. Нека доброто и красивото в света бъдат място за почивка в живота ви. Нека красивото и Доброто бъдат вашите ръководни начала.

Съвременните хора обичат да философстват и се натъкват на въпроса за душата, която разглеждат ту като материално, ту като духовно проявление. Когато говорим за душата, ние имаме предвид космичната душа, която съдържа всички слънца в себе си. Те представляват нейни клетки, в които тя прониква, за да ги движи. Космическата душа манипулира с тия слънца както желае. Следователно тя е господарка и на материалната, и на духовната им страна. Когато съществата не са пробудени още ние казваме, че космическата душа е материална. Пробудят ли се съществата, започнат ли да се движат, в тях се проявява духовното естество на душата. Казваме, че всичко в природата е одухотворено. И най-после, когато съществата започнат да живеят смислено, да мислят и да чувстват правилно, казваме, че душата проявява своето Божествено естество. Каквото и да се говори за душата, каквито теории да чете, в края на краищата всеки трябва да задържи онова вътрешно разбиране, което има в себе си. Не е важно, че не може да го изкаже с думи. Важно е, че това понятие, което той има за душата, го задоволява.

Христос казва „Скръбна е душата ми до скръб.” Тези думи изразяват материалното състояние на душата. Те подразбират някаква физическа болка. Когато някой счупи ръката си или крака си, казва: Заболя ме душата. Значи болката е толкова силна, че се отразява в душата. Мине ли болката, всичко се забравя. Обаче има състояния, които са по-страшни от всякаква физическа болка. Те се отразяват на духовното състояние на душата. При онова положение човек мъчно забравя това, което е преживял. Според някои учени душата представлява съвкупност от умствени способности в човека. Умствените способности са в зависимост от проявите на сърцето и волята. Значи душата представлява сбор от прояви на ума, на сърцето и на волята на човека. Дойдете ли до френологията, тя разглежда тия прояви по друг начин. Тя изучава умствените способности на човека според развитието на различните мозъчни центрове и от тях вади заключение за интелигентността на човека.

Като ученици вие трябва да работите съзнателно върху себе си, да пресъздадете своя мозък, да преработите неговата материя. Това не се постига в един живот. Много работа се изисква от човека, докато постигне съвършенство. Ако изучавате клетките на човешкия мозък, ще видите, че клетките на моралния човек се различават коренно от тоя на обикновения човек, а още повече от тия на престъпника. Каквото е изработил човек в един живот, оттам нататък ще продължава да работи. Нищо в природата не се губи. Следователно дето и да са разпръснати клетките на даден човек в пространството, в края на краищата, когато той отново слиза на земята, всички негови клетки ще се съберат на едно място и ще образуват новото му тяло. В създаването на човешкия организъм се крие голямата мистерия. Когато се казва, че планетите имат влияние върху човешкия организъм, това показва, че те са му дали нещо. Това е закон в природата. Влияния има само там, дето съществуват отношения на вземане и даване. Като знаете това, вие трябва да бъдете смели и решителни. Това не значи да мислите, че всичко можете да направите. Има неща, които човек безусловно може да направи, но има и такива, които не може да направи.

Един стар дядо възседнал магарето си, а редом с него вървяло едно младо момче и си говорели. Момчето казало: Дядо, хайде да си поговорим по някой философски въпрос. – Хайде, дядовото, аз съм стар, опитен, всичко зная и всичко мога да направя. – Не, дядо, макар и да си стар, не можеш да направиш всичко. – Всичко мога да направя, дядовото. – Щом всичко можеш да направиш, слез от магарето, аз да се кача на него, а ти да вървиш пещ. – Виж, това не мога да направя. След няколко дена младото момче се качило на магарето си – отивало в града. То настигнало дядото, поздравило го и продължило пътя си. Дядото го извикал и му казал: Синко, хайде да поговорим за една работа, която може да стане. – Каква е тази работа? – Да слезеш от магарето, за да се кача аз. Момчето веднага скочило на земята и казало на дядото: Заповядай, дядо, качи се на магарето, аз мога да вървя пеш. Значи това, което за стария е невъзможно, за младия е възможно.

Следователно, когато някой се запита дали е млад или стар, нека си отговори може ли да слезе от магарето, да отстъпи на дядото, а той да върви пеш. Ако може да направи това, той е млад; не може ли да го направи, той е стар. В дадения случай магарето ще послужи като символ, с който ще разрешавате задачите си. Намерите ли се на кръстопът, кажете в себе си: Мога ли да сляза от магарето да отстъпя или не мога? Какво правят повечето хора? Щом с намерят пред известна мъчнотия, те казват: Защо ми дойде тази мъчнотия на главата? Все аз ли трябва да страдам? Кога ще се смекчи съдбата към мене? Каквито въпроси да си задава, човек не може да си отговори защо страда. Не е той единственият, който страда. Всички хора страдат. Той е стар, има здрави очи и уши, да вижда и да чува добре; има здрави ръце и крака, да ходи и да работи; има книги на разположение, да се просвещава. Какво повече иска? Наред с него седи сляп и глух човек, който не може да работи, но благодари на Бога и за това положение. Кой от двамата стои по-високо? Казано е в Писанието: „Който изтърпи докрай, той спасен ще бъде. Следователно ще дойде ден, когато тия двама души ще сменят положението си: на недоволния ще се отнемат благата и ще се дадат в ръцете на доволния.

Сега от всички хора се изисква да дойдат до съзнателно разрешение на въпросите. Задачата на човека не седи в избягване на страданията. Човек трябва да страда, но разумно. Когато страда, той трябва да придобива нещо красиво. Не е въпрос да убива желанията си, но да ги облагородява, докато един ден ги постигне. Красивите желания са бистра планинска вода, която полива всичко, каквото срещне на пътя си. Като не могат да реализират желанията си, мнозина се обезсърчават и започват да отричат всичко.Те казват: Бог не съществува, душа не съществува. Ако наистина душа не съществува, защо хората се занимават с въпроса за нейното съществуване или несъществуване? Душата съществува, затова, именно, хората се занимават с нея. Човек обича да говори за това, което знае. Тази е причината, поради която човек всякога говори за живота, за душата, за добродетелите. Без тия неща слизането на земята е безпредметно. Най-понятна и близка идея за човека е тази за живота. Каквото и да прави, човек все за живота говори. Той излиза от него и се връща към него. Какви са формите на живота, това не е важно. Формата се определя от мислите и чувствата, от подтика на душата и на духа. Колкото по-мощен е духът и по-възвишена душата, толкова по-сложна и красива е формата, в която животът ще се излее. За да разбере живота в неговата пълнота и целокупност, човек би трябвало поне за момент да влезе във всички форми, да разбере състоянието, в което се намират. Това, обаче, може да направи само адептът, само посветеният. Затова е казано на слабия да не се свързва с грешния, да не би и двамата да паднат заедно. Само силният може да се свързва със слабия и с грешния, и то временно, докато ги повдигне.

Като ученици от вас се иска силна, съсредоточена мисъл. За да постигнете това, вие трябва да правите ред упражнения и усилия. Запример, вие сте се наели да издавате списание „Житно зърно”. Какво показва името на списанието ви? Че трябва да орете, да сеете и да жънете. Ако почвата му не е добра, трябва да я наторите. Ако има плевели между житото, трябва да ги оставите настрана, да не се смущавате от тях. Почвата на списанието ви ще се подобри с увеличаване на материалните средства. Колкото повече абонати имате, толкова по-добре ще върви списанието. Ако има абонати, които не искат да плащат, ще гледате на тях като на плевели, които сами по себе си ще отпаднат. Работете усилено с мисълта си, да заставите абонатите си да плащат, а тия, които не са се записали, да се запишат. С мисълта си можете да постигнете големи резултати. Мощно нещо е човешката мисъл! Тя прониква навсякъде и преобразява нещата незабелязано. Единствено препятствие на вашето списание е материалната му подкрепа. За да знаете как ще върви, направете му хороскоп, да видите кои планети му влияят благоприятно и кои – неблагоприятно. С издаване на списанието ще се изпита вашата разумна воля, вашият ум и вашето сърце. За всичко това обаче се иска искреност и чистота: искреност на списването му, както и в прокарването на самото списание в обществото.

— Само светлият път на Мъдростта води. към Истината.

21. лекция от Учителя,

държана на 20 февруари 1927 г. София - Изгрев.