от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Заглавие на раздел)
 
(Не са показани 3 междинни версии от същия потребител)
Ред 13: Ред 13:
 
4 ч.
 
4 ч.
  
== Теософията и Толстой, прЪдвЬстници на новото учение. ==
+
== Теософията и Толстой, предвестници на новото учение. ==
  
(П. Пампоровъ.)
+
(П. Пампоров)
"Злото не се гнЪзди въ ума, а въ сърдцето."
+
 
"Сине мой, дай си сърдцето".
+
"Злото не се гнезди в ума, а в сърцето."
Новото учение, новата светлина си има свои прЬдтечи. Теософията на западъ и Толстой на изтокъ сж прЪдвЬстницитЪ на новото учение. ЗападнитЬ народи, които се развиватъ по пжтя на ума, слЪдъ като прЬминаха прЬзъ най-грубия материализъмъ, получа- ватъ първитЬ знания за духовенъ животъ чрЬзъ теософията и окул- тизъма.
+
 
ИзточнитЬ народи, главно славянитЬ, руситЪ се развиватъ по пжтя на сърдцето. ТЪ искатъ първо да примирятъ противорЬчията въ живота. Всички руски писатели, а особено Толстой, изразяватъ онзи копнежъ на широката славянска душа - да изцЬри болкитЬ на всички страждущи, да се въдвори царството Божие на земята. Толстой се явява като образецъ на ученикъ отъ БЬлото Братство. Той имаше велика мисия между руския народъ, пъкъ и за цЬлото човечество. Той стана великъ съ своята проповЪдъ. Най-великото въ Толстоя е неговата искреность, неговиятъ стремежъ къмъ Истината. НавсЬкждЬ и всЬкога той търсеше Истината, и всичко даваше заради нея. За да засвидЪтелствува тази Истина, той скжса сь своето минало, съ всички суевЪрия, лъжи и заблуждения, взе ралото, обущарското шило, облЬче рубашката, и слЪзе при народа да му помага, и да пише за него приказки, които сж бисери въ всемирната литера¬тура.
+
"Сине мой, дай си сърцето".
Сжщностьта въ учението на Толстоя може да се изрази въ нЪколко думи: животътъ е стемежъ къмъ благо. Изпърво човЬкътъ мисли, че той е отдЬлно сжщество, и затова живЪе за себе си, търси лично, материално благо. Но послЬ, той вижда, че животътъ на човЬка не е въ тЬлото му, а въ душата, че истинскиятъ животъ почва, когато се пробуди въ него съзнанието, което му казва, че желае благо, но не само за себе си - за своята личность, а за себе си - своята душа, която е една въ всичко живо. Любовьта къмъ всичко живо е висшиятъ законъ въ човЬшкия животъ. Тази любовь изисква да се жертвуваме за благото на другитЬ. Тази любовь не е любовьта къмъ жената, къмъ семейството, къмъ приятеля, къмъ отечеството. Тя е великата, всеобемната, Божествена Любовь, която включва всички тЬхъ, но изключва всЪко ограничение, всЬко насилие, всЬка користь, всЬко при¬страстие. Тя е еднаква за всички, и всЬкога носи свЪтлина, спокой¬ствие. Тя разрЬшава всички противоречия, осмисля живота, замЬня взаимната борба между отдЬлнитЬ личности, класи и народи, съ взаимна помощь; премахва болеститЪ, старостьта и смъртьта, понеже въ Бога йа Любовьта нЬма болесть, старость и смърть, а вЬчна младость, здраве и вЬченъ животъ.
+
 
За да се прояви Любовьта, трЬбва да се освободимъ първо отъ всички лъжливи учения, които скриватъ истината на живота, отъ всички суевЬрия, и да бждемъ абсолютно правдиви, спрЬмо себе си и другитЬ. Да вЬрваме само въ Божественото въ насъ. Никакви човЬшки авторитети и посрЬдници между Бога и човЬка!
+
Новото учение, новата светлина си има свои предтечи. Теософията на запад и Толстой на изток са предвестниците на новото учение. Западните народи, които се развиват по пътя на ума, след като преминаха през най-грубия материализъм, получават първите знания за духовен живот чрез теософията и окултизма.
За да се пробуди любовьта, нужно е: 1. Чистота, 2. Смирение и 3. Самоотричане. Любовьта може да се прояви само въ настоящия моментъ. Само въ настоящето човЬкъ е свободенъ да прави усилия за въздържане отъ постжпки, думи и мисли, противни на любовьта, и да сЬе мисли, чувства и желания, изпълнени съ любовь къмъ всички.
+
 
Теософията подготвя западните народи. Толстой подготвя славянството за новото учение, което сега се дава на свЬта отъ БЬлото Братство, което е съчетание на широката любовь на славянството съ мждростьта и знанията на западнитЬ народи.
+
Източните народи, главно славяните, русите се развиват по пътя на сърцето. Те искат първо да примирят противоречията в живота. Всички руски писатели, а особено Толстой, изразяват онзи копнеж на широката славянска душа да изцери болките на всички страдущи, да се въдвори царството Божие на земята. Толстой се явява като образец на ученик от Бялото Братство. Той имаше велика мисия между руския народ, пък и за цялото човечество. Той стана велик със своята проповед. Най-великото в Толстоя е неговата искреност, неговият стремеж към Истината. Навсякъде и всякога той търсеше Истината, и всичко даваше заради нея. За да засвидетелства тази Истина, той скъса със своето минало, със всички суеверия, лъжи и заблуждения, взе ралото, обущарското шило, облече рубашката, и слезе при народа да му помага, и да пише за него приказки, които са бисери във всемирната литература.
ЧрЬзъ любовь която носи чистота, къмъ знания и мждрость, за да се прояви Божията Истина, това е новото учение - съединение на изтока и запада, хармония между сърдцето и ума, Любовь, Мжд- рость и Истина.
+
 
 +
Същността в учението на Толстоя може да се изрази в няколко думи: животът е стемеж към благо. Изпърво човекът мисли, че той е отделно същество и затова живее за себе си, търси лично, материално благо. Но после, той вижда, че животът на човека не е в тялото му, а в душата, че истинският живот почва, когато се пробуди в него съзнанието, което му казва, че желае благо, но не само за себе си за своята личност, а за себе си своята душа, която е една във всичко живо. Любовта към всичко живо е висшият закон в човешкия живот. Тази любов изисква да се жертваме за благото на другите. Тази любов не е любовта към жената, към семейството, към приятеля, към отечеството. Тя е великата, всеобемната, Божествена Любов, която включва всички тях, но изключва всяко ограничение, всяко насилие, всяка корист, всяко пристрастие. Тя е еднаква за всички и всякога носи светлина, спокойствие. Тя разрешава всички противоречия, осмисля живота, заменя взаимната борба между отделните личности, класи и народи, с взаимна помощ; премахва болестите, старостта и смъртта, понеже в Бога на Любовта няма болест, старост и смърт, а вечна младост, здраве и вечен живот.
 +
 
 +
За да се прояви Любовта, трябва да се освободим първо от всички лъжливи учения, които скриват истината на живота, от всички суеверия и да бъдем абсолютно правдиви, спрямо себе си и другите. Да вярваме само в Божественото в нас. Никакви човешки авторитети и посредници между Бога и човека!
 +
 
 +
За да се пробуди любовта, нужно е: 1. Чистота 2. Смирение и 3. Самоотричане. Любовта може да се прояви само в настоящия момент. Само в настоящето човек е свободен да прави усилия за въздържане от постъпки, думи и мисли, противни на любовта, и да сее мисли, чувства и желания, изпълнени с любов към всички.
 +
 
 +
Теософията подготвя западните народи. Толстой подготвя славянството за новото учение, което сега се дава на света от Бялото Братство, което е съчетание на широката любов на славянството с мъдростта и знанията на западнит народи.
 +
 
 +
Чрез любов, която носи чистота, към знания и мъдрост, за да се прояви Божията Истина, това е новото учение съединение на изтока и запада, хармония между сърцето и ума, Любов, Мъдрост и Истина.

Текуща версия към 10:26, 3 февруари 2011

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

СЪБОРНО СЛОВО

Работна среда на електронния архив

I Младежки събор

4 ч.

Теософията и Толстой, предвестници на новото учение.

(П. Пампоров)

"Злото не се гнезди в ума, а в сърцето."

"Сине мой, дай си сърцето".

Новото учение, новата светлина си има свои предтечи. Теософията – на запад и Толстой – на изток са предвестниците на новото учение. Западните народи, които се развиват по пътя на ума, след като преминаха през най-грубия материализъм, получават първите знания за духовен живот чрез теософията и окултизма.

Източните народи, главно славяните, русите се развиват по пътя на сърцето. Те искат първо да примирят противоречията в живота. Всички руски писатели, а особено Толстой, изразяват онзи копнеж на широката славянска душа – да изцери болките на всички страдущи, да се въдвори царството Божие на земята. Толстой се явява като образец на ученик от Бялото Братство. Той имаше велика мисия между руския народ, пък и за цялото човечество. Той стана велик със своята проповед. Най-великото в Толстоя е неговата искреност, неговият стремеж към Истината. Навсякъде и всякога той търсеше Истината, и всичко даваше заради нея. За да засвидетелства тази Истина, той скъса със своето минало, със всички суеверия, лъжи и заблуждения, взе ралото, обущарското шило, облече рубашката, и слезе при народа да му помага, и да пише за него приказки, които са бисери във всемирната литература.

Същността в учението на Толстоя може да се изрази в няколко думи: животът е стемеж към благо. Изпърво човекът мисли, че той е отделно същество и затова живее за себе си, търси лично, материално благо. Но после, той вижда, че животът на човека не е в тялото му, а в душата, че истинският живот почва, когато се пробуди в него съзнанието, което му казва, че желае благо, но не само за себе си – за своята личност, а за себе си – своята душа, която е една във всичко живо. Любовта към всичко живо е висшият закон в човешкия живот. Тази любов изисква да се жертваме за благото на другите. Тази любов не е любовта към жената, към семейството, към приятеля, към отечеството. Тя е великата, всеобемната, Божествена Любов, която включва всички тях, но изключва всяко ограничение, всяко насилие, всяка корист, всяко пристрастие. Тя е еднаква за всички и всякога носи светлина, спокойствие. Тя разрешава всички противоречия, осмисля живота, заменя взаимната борба между отделните личности, класи и народи, с взаимна помощ; премахва болестите, старостта и смъртта, понеже в Бога на Любовта няма болест, старост и смърт, а вечна младост, здраве и вечен живот.

За да се прояви Любовта, трябва да се освободим първо от всички лъжливи учения, които скриват истината на живота, от всички суеверия и да бъдем абсолютно правдиви, спрямо себе си и другите. Да вярваме само в Божественото в нас. Никакви човешки авторитети и посредници между Бога и човека!

За да се пробуди любовта, нужно е: 1. Чистота 2. Смирение и 3. Самоотричане. Любовта може да се прояви само в настоящия момент. Само в настоящето човек е свободен да прави усилия за въздържане от постъпки, думи и мисли, противни на любовта, и да сее мисли, чувства и желания, изпълнени с любов към всички.

Теософията подготвя западните народи. Толстой подготвя славянството за новото учение, което сега се дава на света от Бялото Братство, което е съчетание на широката любов на славянството с мъдростта и знанията на западнит народи.

Чрез любов, която носи чистота, към знания и мъдрост, за да се прояви Божията Истина, това е новото учение – съединение на изтока и запада, хармония между сърцето и ума, Любов, Мъдрост и Истина.