Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново - том 1
БИОГРАФИЧНА СПРАВКА ЗА БРАТ АНАСТАС БОЙНОВ
През тази година Учителя продължава писмената връзка със семейство Иларионови. До тях са запазени шест писма. В началото на есента Елена и Константин Иларионови се завръщат в Търново. Преди това те помолили Учителя да ги посъветва къде да се установят. Той отговорил, че отгоре им определят Търново, а те да си изберат и решат къде. Елена си поплакала малко, защото този град не й бил по сърце, но тъй като двамата й братя също били там, тя скоро се примирила и се върнала в Търново. Иларионови си купили място с малка колибка (стая и кухня над местността Мармарлия). Константин засадил лозе. През следващите години Учителя често ги посещавал и понякога оставал за по-дълго време.
През месец юни 1906 година Учителя се запознава и със семейството на адвоката Анастас Бойнов. Запазена е френологична карта на най-голямата му дъщеря Пенка.
Роден през 1848 г. в Търново, където остава до края на живота си. Умира през 1936 г. Къщата му се е намирала в махалата „Св. Богородица”. Още много млад той останал без баща. Майка му, Пенка Бойнова, била умна, трудолюбива и силно религиозна жена. Като младеж Анастас служил при един много известен адвокат. Явил се след това на изпити и получил правоспособност за адвокат. По онова време в България е нямало юридически факултет. Оженил се в по-зряла възраст за едно съседско момиче - Парашкеви Периова. Родили им се шест деца - пет момичета и едно момче. Всичките получили висше образование. На улица „Медникарска” N12 Анастас Бойнов си построил голяма двуетажна къща. Подарил двуетажната си вила на Веригата на Бялото Братство и там от 1910 г. се свиквали съборите.
За него са запазени спомените на дъщеря му Николина Стубел.