Новораждане
Размишление.
Като се натъква на своето естество, чо-Вок ср-вща голямо противеречие. Той иска да обясни причината на това противоречие, но не може. За това противоречие, именно, е казано в Писанието: „Чудно и страшно съм създа-ден, Господи." И гроздето може да се запита, защо, докато сокът му е прътен, има сла-дък вкус, а като престои няколко деня, става рЪзлив и се вкисва? Учените са разрешили този въпрос. Те' казват, че в въздуха се намират особени бактерии, наречени ферменти, които, щом попаднат в гроздовия сок, предизвикват спиртна ферментация. Гроздената и овощна захар, които се намират в гроздето, под влиянието на спиртните ферменти се разлагат на спирт и въгле-двуокис. При това положение ние казваме, че гроздовият сок се вкисва, т. е. ферментира. Всвка мисъл, вевко желание и всъка постлшка остават в човека особен род утайки, които претърпяват ферментиране или вкисване. За да не става вкисване, чо-в'Ьк трябва да приложи филтъра на своето
344
сърце и на своя ум и, преди да са се наслоили утайките, да ги отдали настрана. За да прилага тия филтри, човек тр-Ъбва да се новороди. Затова Христос казва: „Ако се не роди от вода и от Дух, човек не може да влъзе в Царството Божие." Новороденияг живъе с Божествени мисли и чувства, които никога не ферментират. Следователно, докато живъе в човетнкото, човек всъкога ще ферментира. Щом ферментира, той ще опита противоречията на своя живот. Жив^е ли в Божественото, в него нищо няма да ферментира.
Едно от големите противоречия в човешкия живот се дължи на храненето. Като процес, храненето произвежда вътрешни противоречия в човека, Запример, какви по-годъми противоречия можете да търсите ог тия, на които месоядците се натъкват? Месото съдържа много отрови и нечистотии в себе си, които причиняват много болести. Болестите развалят цълия живот на човека. Месната храна указва влияние не само върху организъма на човека, но и върху неговия психически живот. Като се храни с месо, човек възприема качествата на животното, което е ял. Едно отличително качество на свинята, запримъф, е ровенето. Тя мисли, че с ровене всичко става. Ровенето е отрицателна чърта, която човек възприема от свинята. Като знаете това, вие трябва да бъдете внимателни в избора на храната си.
345-.
Като рови корена на крушата, плодовете от дървото започват да падат на земята, и свинята мисли, че тя сама ги е изровила. Понякога и човек мисли по сащия начин. Той изорг земята, посади житото и после казва, че сам е накарал житото да расте. Било е време, когато житото е расло само, без да го свят хората. При това, първоначално житото е било много едро. Колкото по-умни и по-културни ставали хората, толкова по-малки ставали житните зрънца. Било е време, когато житните зрънца били едри като др-внки. Др"Б-нът е дърво, което цъвти най-рано, а зр-ве най-късно. Поради тази отличителност на дрЪна е създаден един анекдот.
В далечното минало дяволът решил да избере едно от плодните дървета за свое собствено и започнал да наблюдава, кое от те-бх ще цъвне най-рано. Като вид-вл, че др-в-нът цъвнал пръв, той се зарадвал и ка--зал: Др-внът ще бъде мое дърво. Рано цъвти, рано ще узрЪе и рано ще свърша работата си. Голяма била изненадата му, когато видъ\л, че др-внът узр-вл последен. Дяволът се раз-пгбвил, че за пръв пжл се лъже в своя^ избор, и проклел дрЪна да стане корав, че когото бият с дрянова пржчка, да знае, че късно ще узрее. От този ден дяволът изгубил вярата си в дървета, които рана цъвтят. Обаче, дрЪнкитъ' имат л-вчебно свойство. те се употребяват против стомашно-разстройство.
346
Запитали дряна: Защо твоите плодове са толкова дребни? Виж тиквата, какви едри плодове дава. Дрянът отговорил: Голямитъ-(роботи издържат само шест месеца, а малките – векове.
19. август, 5 ч. с.