от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

По-долу следва списък на книгите, които липсват в архива във формат PDF. Създаването на PDF включва два етапа - сканиране и изготвянето на самия ПДФ. Всеки, който иска да се включи в някой от тях, може да го заяви в скоби, както правим при корекцията на беседите. За целта трябва да има предвид кратките инструкции по-долу и да разполага с качествено първо издание на книгата, за предпочитане без подчертавания, за да се съкрати последващата обработка. Искам да опиша накратко основните процеси и изисквания.

І. Сканиране.

Подходяща за сканиране е програмата FineReader. Сканира се в черно-бял TIFF с GROUP-4 компресия с резолюция 300 dpi. Мисля, че това е зададено по подразбиране. Може да се включи опцията: Сканиране на множество изображения, за да става по-лесно. При обичайния формат на беседите А5 се сканират заедно по две страници. След това двойните страници се разделят и се изчеткват. Пакетът се записва и се пристъпва към втория етап.

ІІ. Създаване на ПДФ.

Необходими програми: Adobe Photoshop (v.8 - може и по-висока), ACDSee (v.3.0 - може и по-висока), Adobe Acrobat 8.0 (може от 6.0 до 9.0)

1. Отварят се сканираните изображения от сканирания пакет. Преди това могат да се почистят от папката ненужните файлове - да останат само TIF-овете. Обикновено се отварят по няколко файла (аз най-често отварям по 100 - лимита е 400).

2. Избира се инструментът за маркиране на правоъгълници. Отгоре от кутията Style се избира Fixed Size. И обикновено се задава размер 9 cm / 14 cm или по избор за добро ограждане на страницата. Така с едно кликване в левия горен ъгъл на страницата се очертава еднакво широка рамка около страницата.

3. Crop-ване - това изрязва ненужните части от страницата. Става с командата Image - Crop.

4. Прибавяне на бяло поле покрай текстовото поле. Image - Canvas size... Избира се Relative и се задава 2 (см).

5. Конвертира се картинката в сиво - Image - Mode - Grayscale - 1 - Enter.

6. Изображението се записва и се затваря.

За стъпките от 3-6 може да се създаде макрос, на който да се присвои бърз клавиш, напр F5. Това прави обработката на едно изображение 2-3 секунди. Избира се Windows - Actions - Избира се New. Макросът се записва последователно и му се задава бърз клавиш.

7. Изчистване. Процесът на "четкане" във FineReader премахва малките точки в изображението, но следва преглеждане на всеки файл и почистването му от големи точки и други зацапвания извън текста. За тази цел изображенията се отварят още вендъж във Photoshop и се почиства. Обикновено е достатъчно да се ползва инструмента за правоъгълно маркиране. Точките се ограждат и се изтриват.

8. Конвертиране в TIFF-Group4.

Преминалите през Photoshop изображения, макар и в сива скала, са доста обемисти. Необходимо е да ги конвертираме в TIFF-Group4. Това става най-лесно с ACDSee - Отиваме в папката с обработените изображения, избираме едно и го отваряме с ACDSee. Enter, за да преминем в режим на браузър, Ctrl-A за да селектираме всички и после от контекстното меню избираме Convert със следните опции - TIFF Group4 Replace - Remove/Replace original. След тази манипулация файловете са с много малки размери, с два цвята и са готови за свързването им в ПДФ.

9. Отваря се папката с файловете. Избират се всички (Ctrl-A) и от контекстното меню се избира Combine supported files in Acrobat. Два пъти се натиска Enter и се записва готовия ПДФ.

Списък на книгите, които очакват сканиране и обработване в ПДФ


Общ клас

Младежки клас

Съборно Слово

  • По Бога направени - СБ 1929


Утринни слова

Неделни беседи

Други