от ПорталУики
Версия от 19:29, 14 март 2009 на Хирон (Беседа | приноси) (Нова страница: ==С огън и сол== „Защото всеки с огън ще се осоли, и всъка жертва със сол ще се осоли".*) Всички х...)

Направо към: навигация, търсене

С огън и сол

„Защото всеки с огън ще се осоли, и всъка жертва със сол ще се осоли".*)

Всички хора се запитват, какво нещо е жи-вотът и, в края на краищата, сами си отговарят: животът е загадка. Верно е, животът е загадка, но за кои? – За онези, които не го разбират. Който разбира живота, ползува се от неговите блага. Който не го разбира, страданията го следват. Ще кажете, че учените са определили, какво нещо е животът. Да се определи нещо, това не подразбира още, че го по-знават. Да определите, че даден чов-Ьк е добър, учен, философ, това не подразбира, че го познавате. Съзнателните хора разбират правилно живота, поради което имат отношение към него.

И тъй, животът може да се разглежда от три становища: индивидуално, социално и общочовешко. Индивидуалното гледище има отношение към материалния живот на човека, т. е. към земеделието; социалното гледище има отношение към духовния живот на човека, т. е. към музиката и пението; общочовешкото гледище има отношение към умствения, идейния или Божествения живот, т. е. към поезията. Значи, земеделието, музиката и поезията представят живота. Който може да оре, да пее и да поетизира, той разбира живота и се справя с него. Ако не може да оре, да пее и да поетизира, той не разбира живота и гледа на него като на загадка.

Казано е в Писанието: „Духът на истината ще ви научи, какво да правите". Като се спират на този стих, много религиозни и духовни очакват всичко от Господа. Те казват: Бог ще дойде и ще ни научи на всичко. Да се проповедва така на хората, това значи, да се забавляват, както залътеат младата мома, че ще дойде някой княжески син да се ожени за нея. Тя стане сутрин, облече се добре и започва да поглежда


  • ) Марка 9: 40.


20


306

от единия, от другия прозорец, да види, иде ли. Тропне ли се вратата, тя веднага се вслушва и си казва: Дано е той! Дни, месеци и години минават, тя все го чака, но той не иде. – Защо? – Защото не е работила, не се е приготвила за княжеския син. Ду-хът на истината ще дойде, но само за онЪзи, които са работили и приготвили условия за Неговото дохождане.

Каква е разликата между княжеския син и онзи, който излиза от народа? Ако княжеският син е разгадал живота, разликата между него и обикновения човек е голяма. Ако не е разгадал живота, и двамата имат еднаква цена. Има случаи, когато един прост момък разбира живота по-добре от някои учени, философи, патриарси и поети. Тяхната философия и значение почиват на пъсъчна основа. Истинска философия е онази, която разгатва правилно живота. Иска ли да разгадае живота правилно, човек тр-вбва да бъде орач, да тегли разумно ралото; той трябва да бъде пъвец, да съчинява химни на красивия живот; той трябва да бъде поет, да възпъва любовта.

И тъй, колкото и да се стремят към разрешаване задачите на живота, хората мъчно успЪват.– Защо? – Защото не го разбират. Всбки има специфична теория за живота, която почива на пътъчна основа. По отношение на своите теории, хората прили-чат на пълни стомни, които всбки може да бутне и да ги изпраздни. След това всбки се оплаква: Из-праздни се стомната ми. – Какво представя праздната стомна? – Умръл човек. – Какво представя смъртта? – Пропадане на изпит. Когато някой ученик или студент се яви на изпите и не отговори, както трябва, той пропада. Започва да плаче, но другарите му го успокояват, че за идния път ще се приготви по-добре. Така утешават близките на покойника, че пак ще се върне на земята. – Как може човек да отиде на онзи св-бт, когато не е издържал изпита си? Може ли ученик, който не е държал матура да следва по-нататък?

Съвременните хора се намират в положението на абитуриенти и студенти, пропаднали на изпите, но с тази разлика, че едни знаят, къде отиват, позна-ват майка си и баща си, а други не знаят, от-


307

де са дошли и къде отиват, не познават истинската си майка и баща. Като питат никого, отде иде и накъде отива, той казва: Нищо не зная, освен това, че съм пътник в обширния свет. – Защо си дошъл на земята? – Да страда м. Дъцо ми и баба ми, майка ми и баща ми страдаха, без да постигнат нещо; и аз вервя по тяхния път, страдам, без да придобива м нещо. Чудна работа! Ако дъдо ти, наистина, не е придобил н-бщо, трябва ли и ти да вервиш по неговия път? Кой от двамата е по-учен? Ти имаш повече знания, по-голяма светлина, трябва да работиш върху себе си, да оставиш нещо на бъде-щето поколъние, върху което да гради своя живот.

Какво ще стане с човечеството, ако всбко ново поколъние разсъждава като вас и нищо не работи? Ако всеки отдълно не се заеме сам да уреди рабо-тите си, кой друг би ги наредил? Ето, Ялексан-дър Велики дойде в света с голями идеи, да за-владъе народите, да ги покори, но не усп. Той стигна до Индия, но, в края на краищата, всичко изгуби. Хората очакваха от него много нещо, но очакванията им не се сбъднаха. Много философи дойдоха в света, донесоха свои философии, които проповъдваха на хората, но нищо не постигнаха. Много учители дойдоха в света, донесоха различни религиозни системи, но и те не успъха. Светът не се поправя по външен, път, т. е. по механически начин.- В края на краищата, животът си остава велика загадка, която всбки индивидуално ще разреши от три гледища: материа-листично, духовно и умствено. Ще каже някой, че е материалист, че признава само материята. Друг казва, че е идеалист, разглежда живота от идейна страна и признава съществуването само на духа. Нито пър-вият е материалист, нито вторият – идеалистълСама за себе си материята не съществува. Затова казваме, че нито материя без дух съществува, нито дух без материя. Тъй щото, материализъмът, сам за себе си, не съществува. Като говорим за материята, подразбираме духа; като говорим за духа, подразбираме материята. Как ще говорите за светлината, ако тя няма противоположно на себе си? Как ще говорите за живота, ако не подразбирате смъртта? Като говорим за живота, имаме пред вид два важни момента:


308

раждане и смърт. Животът се проявява и в двата момента, затова единия наричаме живот в раждането, о другият – живот в смъртта. Това са два диаметрално противоположни живота. Някой казва, че като умре, всичко се свършва с него. Свършва се само животът на земята, но, извън земята, умрълият влиза в друг живот.

Всички хора говорят за смъртта, но малцина са минали през този процес съзнателно. Едва сега човечеството се готви за съзнателна смърт, т. е за съзнателно заминаване от този в онзи свет. Смъртта е изпите, през който всеки човек трябва да мине, да разбере, какво нещо е животът в онзи свет. И Христос требваше да мине през този изпите, но трк пъти се моли да го отложат. Обаче, молитвата не се прие и Му отговориха, че непременно трябва да се яви на изпит. Колкото е научил до това време, с него ще се яви. Срокът за изпита е последен, и никакво отлагане не се позволява. Който не разбира вътреш-ния смисъл на живота, ще се намери в голямо затруднение. Обаче, Христос разбираше живота и каза: „Господи, на тебе предавам Духа си. Да бъде Твоята воля". Като изрече тези думи, Той се яви на изпите издържа го отлично, и на третия ден възкръсна. Христос разбра живота като велика загадка.

„С огън и сол". Под думата „огънь" разбираме чувствения свет, т. е. светът на чувствата, на сърцето. Казано е, че вевки ще се осоли с огън. Значи, ако човешкото сърце, т. е. ако човешките чувства не се осолят с огън, с любов, гб не могат да се развиват. Под думата „сол" разбираме материалния, организирания свет на земята. Ако гб-лата не се осоляват, те не могат да се запазват, не могат да устояват на външните условия. Когато материята се осолява, създава се ттюто на човека, което издържа на благоприятните и неблагоприятни условия в живота. За па живее на земята, чов1зк се нуждае от гбло. Без гЬло той не би могъл да се счита гражданин на физическия свет. Без органите, които са дадени на човека, никакъв контакт не би съществувал между него и външния, материалния свет. Значи, солта създава материалното тяло на човека, а огъньтъ–духовното му тяло. Затова, именно,


309

Павел казва, че човeк има тяло естествено, има и тяло духовно. Естественото тяло се превръща в духовно. Физическото или естественото тяло е необходимо като лаборатория, в – която физическите енергии се превръщат в духовни.

Сегашните хора са дошли на земята, великият университет, да се попготвят за влизането си в ши-рок, обширен свет. Който не разбира задачите, които му са дадени, счита, че трябва да жив-ве, да се ползува от благата на природата, без да мисли за никакви задължения и отговорности. Блага се дават само на онзи, който разбира дълбокия смисъл на живота. Който не разбира живота, той се ползува от укрухите на благата, но не и от самите блага.

Една млада, разумна мома срещнала един до-бър, учен, благороден момък и се влюбила в него. Й той я харесал и намирал, че само с нея ще бъде щастлив. Един ден той й предложил да се оженят. Тя му отговорила: Готова съм да се оженя за тебе, защото по-добър човек не бих намерила, но чувствувам, че никой не може да ми даде това, което душата ми желае. Реших да тръгна по света, да търся идеала на своята душа. Дко се оженя за тебе, нито аз ще те задоволя, нито ти мене. По-добре е да си останем добри приятели, и всбки да верви по своя път.

Какво заключение можем да извадим от този пример?–Човешката душа желае нъщр, което никой не може да й го даде.гЗапример, положението на момата и на момъка при родителите е най-добро. Каквото пожелаят, родителите им го доставят. Въпреки това, все има нещо, което им липсва. Като видят, че и родителите не могат да ги задоволят, гб напущат бащиния си дом и трътеат по света, да търсят своето щастие. Това е безидейност. Ако майката и бащата не могат да дадат на децата си това, което им липсва, никой не може да им го даде. Друг е въпросът, ако гб напущат дома си, за да намерят Бога. Човешката душа търси любовта, т. е. Бога. Домът представя условията за развиване на индивидуалната душа, а народът – условия за развиване на дома. Народът е по-голяма единица от дома и от човека. Хиляди хора и хиляди души образуватъ


310

един народ..» Такова н-бщо представя и човешкияг организъм. Милиарди клетки, събрани в един голям народ – човешкото тяло, работят в единство и съгласие за благото на човека. От техната дейност зависи живота и благосъстоянието на човтзка; Един ден, когато клетките в организъма разрешат въпроса за живота, гб ще разрешат и въпроса за смъртта. Когато човек умира, клетките постепенно се разединя-ват, разпръсват се в пространството, дето продъл-жават да живЕят. Кое в същност в човека умира? Ние казваме, че човек умира, когато връзката или отношенията между клетките се нарушава. Клетките се индивидуализират, и една по една напущат организма – своя господар. те се отказват да го слушат, не го признават вече за господар. Кога се развалят отношенията между господаря и слугите? – Когато го-сподарьт им ги претоварва и не плаща добре. Не постъпва ли човек също така със своето тяло ? Той обича да яде повече, отколкото стомахът му може да носи; при това, не му дава всякога чиста, доброкачествена храна. Ден след ден стомахът протестира, докато един ден се откаже да работи. Клетките се раздълят, не искат да вършат работата си, и човек казва, че стомахът му се е разстроил. Щом се разстрои стомахът – главната машина в човешкото тяло–човек капитулира вече. Стомахът е капиталът на човека. Докато стомахът работи добре, човек има капитал, с който може да започва различни предприятия.

»Ако разглеждаме стомаха и стомашната система в широк смисъл, гб представят сложна машина, която е свързана с цълокупния живот. В бъдеще, жената като бременна още, трябва да научи детето, как да яде. Храната, която употребява бременната жена , и начинът, по който я възприема указват голямо влияние върху детето, което ще се роди. В това, отношение са правени много опити и са дошли до заключение, че храната е един от главните фактори за физическото и духовно благосъстояние, на детето. Значи, храната създава човека, тя го повдига, но и по-нижава. Пчелите разрешиха въпроса за храненето преди човека. Запример, когато отглеждат царица, те я хранят със съответна храна. Работничките пчели също


311

се хранят със съответна храна. 3начи, има разлика в хранит: царицата хранят с първокачествена храна; на работничките дават средно качество храна, а на търтеите – най-проста. Търтеите са ггбвцигб, музикантите в кошерит. Когато годината не е медоносна, на есен, ра-работничките изхверлят търтеите навън – нямат достатъчно храна за тях. Обаче, ако годината е медоносна, те ги оставят в кошерите да си живеят. Пчеларит"Б избиват търтеите, но пчелите постъпват по-благородно от тяхъ–изхверлят ги вън от кошера. Ако могат да живеят, да намират храна, ще се спасят; ако няма храна, ще измрат от студ и от глад. Понъкога и в човешкия живот се наплодяват много бръмбари, търтеи, които са оеждени в повечето случаи на смърт. Ако годините са плодородни, те остават да живеят; обаче, ако годините сж гладни, търтеите, сами по себе си, умиратъ–никой не се грижи за тях.

„С сол ще се осолите". – Какво представя сол-та в живота? – Любовта. Значи, с любов ще разрешите въпросите на живота. Любовта разрешава всички житейски въпроси. Наистина, какъв човек е този, който не може да приложи любовта при разрешаване загадките на живота? – Коя любов разрешава задачите на живота?– Една любов съществува в света. Хората говорят за нъкаква слЪпа любов, но това е криво разбиране. Любовта е разумна сила, която отваря очите на хората, а не ги затваря. Който люби, той вижда нещата ясно. Само чрез любовта познавате хората. Любовта действува по един и същ начин върху всички живи същества; тя укротява и най-свирепите животни. Смисълът на живота индивидуално и обществено се разрешава само тогава, когато любовта се постави за основа на целокупния живот. Съвремен-ният ред трябва да почива върху известни факти, фактите – върху известни закони, законите – върху известни принципи, а принципите – върху любовта. Ако човек не може да работи с фактите, с законите, с принципите, като с елементи, нищо не може да постигне. Ако химикът не познава свойствата на елементите и законите, които ги управляват, той не е истински химик. Ако не може да нагажда условията според правилата, по които стават химическите


312

реакции, той не може да прави никакви опити. Който не познава елементите и условията за тяхното взаимодействие, не е химик.

Казват, че човек трябва да работи, сам да си нареджда работите, но, като се натъкват на мъч-нотии, очакват на Бога, Той да нареди всичко. Това е криво разбиране на нещата. Бог е създал света, наредил е всичко, няма какво да урежда. Чо-въшкият свет не е уреден, човешките отношения не са правилни. Следователно, задача на човека е да изправи отношенията си към земята, към слънцето, към целия козмос. Докато е на земята, човек ще изучава земните закони и ще се съобразява с тях. Като отиде на слънцето, той ще изучава законите, които действуват там. Законите на слънцето са закони на мъдростта. Според някои, животът на земята е материалистичен, а на слънцето – иде-алистичен. Оттам хората се дълят на материалисти и идеалисти. Материалистът признава съществуването на материята, а идеалистът – на духа. Материалист е онзи, който разглежда нещата от своята личност, т. е. от условията на материалния свет. Идеалистът разглежда нещата от условията и нуждите на цълото човечество. Обаче, човечеството е съставено от милиарди материалистични единици, които преценяват нещата от материалистическо" гледище. Как е възможно тогава, цъ\лото да бъде идеалистическо? Щом това е невъзможно, ще излезе, че е невъзможно да се прило-жат законите на идеализма.* Едно се иска от човека: да приложи законите на любовта.

Съществуват два вида материалисти: едните са отвън материалисти, отвътре – идеалисти; другите са отвън идеалисти, отвътре – материалисти. И най-крайните идеалисти са отвътре идеалисти, отвън – материалисти ай-крайните материалисти са отвън идеалисти, отвътре – материалисти. Има хора, които отвън са материалисти, но като се обърнете към тях за помощ, веднага се притичат. Други хора, които отвътре са материалисти, ако се помолите да ви по-могнат в нещо, веднага ще ви накарат да работите. Едни са осолени със сол, а другитъ]– с огън. Които са осолени с огън, това са плодовете на дървета, които зреят на слънцето. Има и материалисти, и иде-


алисти, които са осолени със сол. Има и материали-сти, и идеалисти, които са осолени с огън. Първите живеят само за себе си. Вторите са живите плодове, които живеят за цълото човечество. те се жертвуват за повдигане на ближните си. Повдигането на човечеството включва повдигането на всички хора. – Кога се повдига човек? – Когато живъе и с ума, и със сърцето си в по-висок свет от материалния; той се стреми към безсмъртието.

Под думата „безсмъртие" разбираме условията, при които човешкият ум, човешкото сърце, човеш-ката душа и човешкият дух се развиват правилно. Под думата „любов" разбираме онтззи условия, при които Божественото в човека се проявява. Безсмъртието и любовта са духовни закони, а не физически. С физическите закони се занимава държавата. Тя създава тъй наречените материални или човешки закони. Чрез своите закони държавата има за цел да тури ред, порядък и законност навсъкъдОПод думата ред и законност не се разбира равенство. Понеже в свъ-та съществува закон на развитие, за равенство, в буквален смисъл на думата, не може да се говори. За човека е важно да има условия да се развива–всъ-ки според степеньта на своето съзнание. Всички хора не са на еднаква степен на развитие, както не са еднакво възрастни, и не са от един пол. Следователно, всЬки човек се нуждае от специфични условия. Като има пред вид това, природата е разпределила справедливо благата и задълженията между хората. Въпреки това, хората са объркали реда и порядъка, който разумната природа е поставила, и, въз основа на свои заключения и разбирания, считат едни хора за полезни, а други – за вредни. Като се оенбъават на своите разбирания, те считат, че сегашните научни и религиозни системи са разрешили всички въпроси. Ако това е, наистина, така, смърт и страдания не би требвало да съществуват. Така ли е в същност? Кой народ, кой човек досега е разрешил загадките на живота? Днес никоя държава, никоя религия не е разрешила загадките на живота, нито се е справила със страданията и смъртта. Въпреки това, всъка държава, всъка религия мисли, че най-право разрешава въпросит. Докато мислят така, те са далеч от раз-


314

решаване на въпросите. Защо не признаят, че работят в това направление, но още не са разрешили всички въпроси. Защо хората не признават Христа, който носеше в себе си разрешението на всички въпроси.

Днес всички хора задават въпроса, защо евреите разпнаха Христа. Богословите казват, че така било писано. Обаче, разумният свет изпрати Христа на земята, не да Го разпнат, но да покаже на хората правия път, да им покаже, как трябва да живеят. Христос казва: „Аз съм пътят, истината и живо-тът". Христос донесе на хората метод за разрешаване на личния, обществения и общочовешкия живот. Който не приеме пътя, истината и живота, които Христос показа на човечеството, в края на краищата, ще се превърне на риба, осолена и поставена в каци, да се пренася от едно место на друго. Ще кажете, че рибата живее и в океаните, и в моретата, дето водата е също солена. Солена е водата, но рибата не е солена и свободно се движи, дето пожелае. Така и човек е свободен, може да се движи, дето иска.

Един учител запитал учениците си: Защо водата в моретата и в океаните е солена? Един ученик отговорил: За да не се развалят рибите и да не гният. Значи, солта е необходим елемент на живота. Без сол няма живот, няма развитие. Въпреки това, има нещо, което липсва на солта. Един ден, когато тя придобие това, което й липсва, ще стане еднакво необходима, както за мъртвия, така и за живия организъм.

Сега се говори за възпитанието и самовъзпита-нието на човека, но и едното, и другото ще дадат добри резултати, когато хората се вернат към първичните методи, т. е. към методите, с които разумната природа си служи.,--Ако майката, като бременна, не знае, как да се храни и каква храна да употребява, тя не може да роди добро и способно дете. Ако бременната жена не може да възприема само добри впечатления от външния свет и да се предпазва от лоши, не може да роди добро дете. Ако не прави избор на книгите, които чете, и ако не възприема само добри мисли и чувства, тя не може да роди добро дете. Тя трябва да блзде майстор-скулптор, да работи вещо с чука. Всеко удряне на чука да пада на


315

място и да произвежда такъв ефект, че да остави само една линия. Всички линии, събрани заедно, трябва да образуват статуята.

Много теории съществуват в човешкия живот, но, докато не се приложат, нямат нежната цена. Светът се нуждае от нови хора, които не само да говорят за разумност, за любов и за безсмъртие, но да приложат разумността, любовта и безсмъртието. Безсмъртни хора са ония, които съзнателно напущат земята. Тб живЕят на земята, колкото искат и, като решат да си заминат, поканват приятелите си, сбо-гуват се с тях и отиват в друг свет. Те напущат земята доброволно, защото знаят, че има още много светове, по-красиви от физическия, който минаваме на земята. Не може да се нарече безсмъртен онзи, който насила се отдъля от земята, или я напуща, след като изгуби смисъла на живота. Малцина знаят, какъв е онзи свет, но и да искат, не мо-гат да го опишат. За да го разберат, тр-вбва да имат съответни чувства, с които да влЪзат в кон-такт с него. Които не го разбират, не се интере-суват от него. Тази е причината, дето мнозина ми-нават за духовни хора, без да разбират духовния свет. За да вл-взат в отношение с този евтзт, ду-ховните хора тр-вбва да правят опити, да се свържат с разумни същества, които могат да им помагат. Колкото по-далеч стоят от т1ззи същества, толкова по-гол-вми са противоречията им. Противоречията .и загадките на живота се разрешават само при Великия Извор. Идете при този Извор, там да пиете вода. Като пиете от тази вода, всички съмнения, противоречия и колебания ще изчезнат.

След всичко това хората ще се убеждават едни други, че Бог не съществува, че нт^ма друг свет и т. н. Кой каквото да ми говори, за мене е важно, в какво аз вярвам. – Втзрваш ли в Бога? – Това е моя работа. – Вярваш ли в светиит? – И това е моя работа. – Кажи ми н^що за Бога, и аз искам да повярвам в Него. – Щом искаш да се убедиш в съществува нето на Бога, ще ти дам препоржчи-телно писмо, да отидеш при Него и да Го видиш. – Това е невъзможно. – Както вевка сутрин виждаш изгръването на слънцето, така можеш да видиш и


316

Бога. Всяка сутрин Той излиза на разходка, обикаля земята, прави научни изследвания. Не Го ли видиш ти сам, никакви доказателства не могат да те убедят в съществуването Му. Бог не е нещо материално, което можеш да пипнеш, да видиш или да чуеш с физическитв си очи и уши. Болният, бедният, не-вежият, отчаяният лесно ще познаят Бога. – Как? – Достатъчно е Той да влъзе за момент в дома им, болният ще стане от леглото си, бедният ще забо-гатъе, невежият ще стане учен, отчаяният ще се насърдчи. Дето е Бог, там всичко се осмисля. Следователно, търсете смисъла на живота, за да намерите Онзи, Който дава живота. Единственото нещо, което свързва хората, не е нито знанието, нито веруюто им, само животът. Той е връзка между всички живи същества. Каквото и да правите, тази връзка не може да се разкъса. Докато не разбере живота и не се свърже с него съзнателно, човек не може да познае Бога.

Когато говоря за живота, имам пред вид всички негови форми, от най-малките до най-голямит. Ще кажете, че това е предмет на материалистит. Не е така. Ако изучавате живота само от материалистична гледна точка, ще знаете една трета от истината. За тази цел, вие трябва да изучавате формите на живота от по-високо гледище, от духовно и от умствено. Само при това положение ще познаете живота напълно. Каквото и да правите, не може да се освободите от материализма. Материя съществува и в духовния, и в умствения свет. Каже ли някой, че всичко в свъ-та е метерия, или всичко е дух, той е на крив път. Нито всичко е само материя, нито само дух. Светът е съставен от дух и от материя. те се събират на едно място и раздълят работата си на половина.

„Всъка жертва със сол ще се осоли". Любовта е солта в живота. Следователно, всички болести, всички социални злини могат да се премахнат само чрез любовта. Само топлината на любовта е в състояние да премахне всички съмнения, подозрения, разочарования в живота, у При един млад кназ, сериозно болен, почти на смъртно легло, отишла една млада жизнерадостна мома и почнала да му говори. Той я погледнал и казал: Късно идеш. Разочарованията ми са толкова голвми, че нищо не е в състояние да


317

ме вдигне от леглото. Тя се приближила до него и му пошепнала една дума на ухото. Като чул тази дума, той скочил от леглото, изпрввил се на краката си и смъ\ло извикал: Заслужава човек да жив%е! Коя е тази дума, която вдигнала болния кназ от леглото? Магическа сила се крие в нея!

Един млад момък отишъл в Америка на работа и отсъствувал цели 16 години от отечеството си. По едно време той силно се простудил и за-болял тежко. Лекарите се произнесли, че положението му е безнадеждно и телеграфирали на майката да дойде да го види за последен път. Майката пристигнала, но го заварила в безсъзнание. Тя турила ръцете си на главата му и обърнала погледа си нагоре, към Бога. След няколко минути, синът, макар и в несъзнгние, извикал: Мамо! От този момент положението му се подобрило, и в скоро време той бил напълно здрав. Кой помогна на този момък? Любов-та. Мощна сила се крие в любовта. Тя прави чудеса. Заради любовта хората са готови на такива услуги, каквито без любов никога не биха направили. Каз-ват, че огъньт на любовта може да направи всичко, каквото човек желае. В него телата се топят, пречистват, светят, но не изгарят.^Докато топлината на любовта е духовна, тя възкресява мъртви, лекува болни, повдига паднали, утешава страдащи. Превърне ли се на физическа, тя всичко изгаря и разрушава. Стремете се към духовната топлина на любовта, като процес на вътрешно осоляване, при което нещата за-пазват своята прътнота и младост, своята красота и устойчивост. Да се стреми човек към любовта, да придобие нейната топлина, това не значи да очаква всичко наготово. Работа се изисква от всички. Не се влиза лесно в рая.

Всички говорят за рая, за онзи св"г, но не мо-гат да си го представят. Красив е онзи свет. И там има планини и морета, долини с красиви цвътя и плодове; и там има градове добре уредени, чисти, добре планирани. Жителите на онзи св-бт са здрави, красиви, млади, най-много до 33 годишна възраст, с по-висока култура от хората на земята. Който веднъж само е влазъл в този свет, той има представа за него и го държи в ума си като идеал. Не е


318

далеч онзи свет, благодарение на което хората се намират под неговото влияние. Христос казва за себе си, че не е от този свет. Значи, Той е дошъл от разумния, от възвишения свет. Много от съвре-менните хора не са от този свет. И т-б идат от по-висок свет. Животът в разумния свет се различава коренно от този на земята * В онзи свет няма болести, няма войни и страдания, нтзма мъчнотии. Ако някое същество от разумния свет пожелае да види, как живтзят хората, пращат го на земята. Като сл-Бзе от разумния свет и види живота на земята, той се уплашва, но не може веднага да се върне назад. Той разбира, че, за да се повдигнат, хората се раждат и умират, минават през страдания, вою-ват помежду си и т. н. Като разбере живота на земята, той се връща отново в разумния свет.

Един индуски бог пожелал да слезе на земята между хората, да изучи гбхния живот. Той дошъл на земята в форма на прасе и започнал да живтзе като свинете: радвал се на свободата и безгрижието, в което жив-вел. По ц-бли дни се раз-хождал в гората и ял жължди. Един ден решил да се ожени. Намерил си добра другарка, която му родила няколко прасенца. Така прекарвал той живота си, радостен и щастлив, между добра другарка и весели дечица. Един ден другарите му изпратили делегация от разумния свет, да го поканят да се върне в отечеството си, но той не пожелал. – Добре ми е тук – казал той на делегацията –не искам да напусна земята. За да го освободят от захласването, в което изпаднал, другарите му решили да го лишат от дечицата му – радостта на неговия живот. Той поплакал за дечицата си, но най-после се утешил, като си казал: Добре, че другарката ми е жива, пак ще си имаме дечица. Като вид"бли, че и това не помага, другарите му решили да вземат и жена му. И за нея поплакал, но пак се утешил с мисълта, че друга жена ще си намери. Най-после решили да вземат и него. Като се видътг отново между другарит-в си, в разумния свет, той се заемтбл на себе си и казал: Чудно нещо, бях се забравил и увлъкъл в земния живот. Ако не бяха ме взели насила, нямаше да ми дойде на ума, сам да се верна на небето.


319

Наистина, привлъкателен е земният живот. Това не значи, че човек трябва да мисли само за земята. Следователно, всАко живо същество трябва да мине през земята, като през велико училище, да придобие знания и опитности, за да се приготви за по-висок и разумен живот.

„С огън и със сол". Първият свет, през който човек минава, е материалният, т. е. светът на сол-та. Вторият свет е духовниятъ–светът на огъня, т. е. светът на любовта. Всички благородни, добри, възвишени и идейни хора трябва да се стремят към любовта. Само чрез любовта човек може да разреши загадките на живота и да се освободи от всички страдания и мъчнотии. Има страдания, които н-вкога са били нежни, но днес не са нежни. Човек трябва да се освободи от ненежните страдания. 3а-пример, сиромашията е едно от ненежните страдания. Какво се ползува човек от сиромашия, която го кара да страда? Сиромашията има смисъл само тогава, когато човек я разбира и използува като условие за растене. Като не разбират условията на живота, хората искат да бъдат богати, здрави, учени. Само добро-детелният човек може да бъде богат; само разум-ният може да бъде здрав; само любещият може да бъде учен. Следователно, светът се нуждае само от добри земеделци, от добри пъвци и от добри поети, т. е. от добродътелни, любещи и разумни хора. От тях могат да излъзат добри професори, учени, писатели, управници, свещеници, учители и т. н. Не е професор онзи, който няма любов, добродетели и знание. Каквото знание да има чов-бк, ако не разбира физическия, духовния и Божествения живот, нищо не може да постигне. Каквото знание и да има човек, ако не разбира живота на децата, на възрастните и на старите, нищо не е; ако той не разбира живота на растенията, на насъкомите, на рибиг, на животните, нищо не може да постигне. Човек не може да разбере проявите на живота във всички негови форми, докато не знае, какво се крие в тях, какви сили носят в себе си. Това се постига само чрез любовта^ Правете\ опити, да видите, как се проявяват растенията. От-: гледайте в саксия едно цвъте, да видите, как се приверзва към вас. Докато го наглеждате и полива-'


320

те с любов, то расте, цъвти, отговаря ви с любов. Нямате ли любов към него, колкото и да го поливате, то ще изсъхне. И насекомите се приверзват към човека и проявяват любовта си. Даже змията може да обикне човека и да не го хапе. Няма форма в света, която да не се подчинява на любовта.

Следователно, ако искате да помогнете на човечеството, прилагайте навсвкъде любовта като сила, като принцип. И най-жестоките престъпници, поставени на огъня на любовта, могат да се изправят. И в т%х ще се събуди нещо благородно. Сега, не е въпрос за престъпниците, важно е, какво вие тр-вбва да правите. Като говоря за любовта, аз не я раз-глеждам като еднократен процес, но като много-кратен. Когато любовта преобрази човека, той живее вече чист и свет живот. Христос помагаше на болни, лекуваше ги със силата на любовта, но после казваше: „Иди сега и повече не греши"..-Значи, любовта може да ви подмлади, но ако не живеете в чистота, пак ще остареете. Любовта може да ви направи красиви, но ако нямате в себе си качествата на красивия човек, скоро ще изгубите красотата си. Красивият човек трябва да бъде добър и любещ, трябва да бъде разумен. Значи, красотата съдържа всичко добро в себе си.

„С огън и със сол". Изучавайте огъня и солта, да знаете, какви сили крият гб в себе си. Мнозина считат огъня за сила, която изгаря и руши. Изучавали ли сте животворната сила на огъня? Който има любов, нека тури разгорещен въглен на ръката си, за да изпита силата на своята любов. Ако изгори ръката си, любовта му е малка. Истински любещият държи огъня в ръката си, без да се изгори. – Защо? – Той е концентриран, мисълта му е свързана с Божественото Начало. Дко искате да знаете, носите ли истината в себе си, направете същия опит. Турете на ръката си разгорял въглен и вижте, какво ще стане, ще се изгорите ли, или не. Само онзи човек говори истината, на когото ръцег не изгарят от разгорели въглени. Има такива хора в света. Слушайте ги, когато ви говорят, не се съмнявайте в гюс.

Съвременните хора жив"вят в големи заблуждения. Т- виждат, че ръцете им изгарят от вж-


321

глена, но мислят, че имат любов и говорят истината. Човек трябва да се осоли с огьн. Това значи, да бъде силен, разумен и да разполага с знания. Н-вма ли гбзи качества, той лесно изгаря. Хване ли го никаква болест, и температурата му стигне 40 – 41°, той заминава за онзи свет. Силен човек ли е той, когато не може да издържа високата температура? Спо-ред мене силен, благороден човек е този, на когото мислите, чувствата и постъпките са прави. На такъв човек може да се разчита, от него излиза доброто.

Христос казва: „Аз съм пътт, истината и животът". Пътт представя правата постъпка, истината – правата мисъл, животът – правото чувство. Който носи в себе си пътя, истината и живота, може да постигне всичко, каквото душата му желае.

40. Беседа от Учителя, държана на 1. юннй, 1930 г. София. – Изгръв.