от ПорталУики
Версия от 22:00, 17 февруари 2009 на Хирон (Беседа | приноси) (Нова страница: ==Доведете го== И рече им „Идете в срещното село, в което, щом влЪзете, ще намерите жребе вер...)

Направо към: навигация, търсене

Доведете го

И рече им „Идете в срещното село, в което, щом влЪзете, ще намерите жребе верзано, на което никой човек не е никога възст,дал отвержете го и ю доведете". )

Задава се въпросът: Защо Христос не е влъзъл в "Ерусалим на кон, а е възседнал ослица? На този въпрос може да се възрази с друг: Не можа ли Христос да влъзе пеш в Ерусалим, а тръб-ваше непремънно да възседне на нещо? Христос не можа да влъзе пеш в Ерусалим. – Защо? – Ерусалим е предвл между физическия и духовния свят. Следователно, както ангелът не може да слъзе на земята без тъло, така и Христос, като дойде до границата на физическия свет, трябваше да намъри отнъкъде ослица и с нея да влъзе в Ерусалим. Значи, осе-лът е емблем, символ на нещо. Това ще разберете, само когато се заемете с изучаването на дълбокия смисъл на природата, както Бог я създал, в не както сегашнитв учени я разбират. Малко хора разбират, какво нещо е оселът, т. е. магарето. Повечето го взи-мат за символ на упоритост и се смеят, когато реве. Наистина, магарето има лоши чърти, но има и добри чърти. Ако искате да намърите чиста, здравословна вода, не търсете специалист, но се качете на едно магаре и се оставете на него, то ще ви покаже, къде има чиста воде. Това се препоржчва и от хигие-нистит, и от лъкарит. Ако водата е нечиста, тв съ-ветват хората да я преваряват, да убият всички бацили в нея, носители на опасни болести. Магарето казва: Намъсто да преварявате водата, елате с мене, аз ще ви покажа, къде има чиста вода. Не е време днес да изразходвате дърва и въглища да преваря

  • ) Л)ка 19 30.


25

вате водата, когато в природата има чиста, здравословна вода.

Магарето е скромно в храната си, с малко се задоволява. Никой не може да го обвини в епикурей-стео. Дългит му и голями уши показват щедрост. При това, магарето не се срамува да изказва мнението си. В един анекдот се разказва, как магарето дало мнението си за Соломона. Трябвало всички животни да минат край Соломона и да изкажат мнението си за него. Дошъл най-после ред и на магарето. Коньт го извикал настрана и започнал да го съветва, как да се държи според последнит правила на етикецията. Като минало пред царя, магарето, по обичая си, изревало и с това изказало мнението си. Коньт го попи-тал: Защо изрева? Не можа ли по друг начин да се изкажеш? – Другояче не зная. Аз се проявявам така, както Бог ме е създал. Някога, в далечното минало, животнит били по-интелигентни, отколкото са. днес. След гръхопадането и т слъзли по-долу, изгубили много от способностит си. Днес тяхният реч-ник се състои само от звукове, нямат реч, както чов&ка.

Христос влъзе в Ерусалич, възседнал ослица. Ерусалим представя граница, предъл между два свъ-та. За да живъе на физическия свет, човек тръб-ва да има здраво тело, с което да си служи. Когато майката ражда, детето влиза в физическия свет, да се учи. То се облича в плът, която го носи навевклчде, както ослицата носъше Христа на гърба си. Интелигентно е човешкото тъло, защото и клеткит, от които е съставено, са. интелигентни. То се управлява от специални закони. Човешкото тъло се разглежда като единица и като колективитет. Понеже то представя ослицата, която Христос възседнал, затова трябва да бъде свободно, а не верзано. Радвайте се, ако Христос изпрати ученицит си да развержат вашата ослица, за Да я възседне Той. Щастлив е онзи, чиято ослица въз-седне Христос и влъзе с нея в Ерусалим. Оселът символизира човешкото тъло, ученицит на Христа – човешката душа, а Христос – човешкия дух. Духът казва на душата: Слъз от мъстото, на което седиш, и иди между хората, да намъриш един осел, с кой-


26

то да отидеш в Ерусалим, да свершиш известна мисия. Най-добър проповъдник на Христовото учение е оселът, т. е. човешкото тъло. То е инструментът, чрез който се проявяват душата и духът.

Сегашните хора се смвят, когато магарето реве. Т не знаят, защо реве. Като създал света, Бог на-правил първо животните, а после първитв човеци – Адам и Ева. Той представил Адама на коня, да види своя господар, но коньт извикал: И–и–и! – така изразил недоволството си, нещо не му харесало в Адама. Като видъл Ева, коньт извикал: А –а – а! – харесала му се жената. След коня, магарето требвало да си даде мнението за своит господари. Като видвло Адама, то казало: А – а! . . харесва ми се този човек. За Ева, обаче, казало: Ж. – ж,! . . . То искало да каже, че тази жена ще направи нвщо, с което ще създаде нещастие и за Адама, и за себе си. Понеже коньт се произнесъл добре за възлюбената на Адама, последният го възнаградил, а магарето наказал, като го обрекъл за посмъшище на хората. Магарето видвло, че Ева била красива, но то спрвло вниманието си на друго нвщо, а именно, на това, което и липсвало. Жената трвбва да работи за придобиване на дълбочина. Магарето е правдиво, обича истината, но човекът го наказал за искреното му мнение. Христос, обаче, го възнаградил, качил се на него и отишъл в Ерусалим. Понеже коньт не казал истината, Бог гоназначил на служба при човека, да ходи навсъкъде с него: на нивата, на война. Днес коньт придружава господаря си навсвкъде и с него заедно страда. Жената трвбва да работи усилено върху себе си, да се самовъзпита, за да създаде добри синове, добри граждани. Докато не изпълни мисията си достойно, все тя ще се счита отговорна за нещастията в свята. Война ли става, карат ли се хората, навсвкъде търсят жената, като виновница за станалото. Наистина, от жената произлиза всичко. Светът се нуждае от разумни, възпитани и благородни жени.

Христос възседна ослица, едно от поруганите животни, и с нея влъзе в Ерусалим. С това Той искаше да възстанови истината. Който прилага истината, той щз победи. Това искаше да каже Христос на хората.


27

Ако служиш на Бога с дух и с истина, малцина ще те приемат добре. Много хули, огорчения и обиди ще чуеш, но накрая ти ще победиш. Ослицата, т. е. човешкото тяло трвбва да бъде свободно, да прилага истината, а не да бъде верзано. Магарето, на което Христос ездвше, не е като днешнитв, да носи дърва на господаря си и да стоварват на гърба му десетки тояги. Хората се смеят на магарето, но и твхният живот не е по-лек. И тв се товарят като магарето и, в края на краищата, пак ги бият. Повечето хора днес са. нещастни. Защо? Не защото говорят истината, но защото се страхуват от нея. Понеже на времето си магарето каза истината, днес само го биятъ|; коньт не каза истината, затова ходи с господаря си на война и там го обстрелват.

Съвременнитв хора трвбва да мислят, да дой-дат до вж.трешно разбиране на нвщата. Човек се нуждае от здраво тяло, на което да дава чиста вода и малко храна. Хигиена е нежна за човвшкото тяло, т. е. за неговата ослица. Само в здраво тяло може да обитава здрав, велик дух. Ще каже нвкой, че и в болно тяло може да живве велик дух. Това е невъзможно. Който иска да има здрав, мощен дух, трвбва да има здраво тяло. Обаче, дебелината и тлъ-стината не показват, че човек е здрав. Здравето е в зависимост от нормалното състояние на клеткитв. Когато клвткитв на организма – нервни, мускулни, артериални запазват своя първичен размвр и точно изпълняват службата си, човек е здрав. Щом на-рушат размвра си и престанат да изпълняват определената им служба, човек заболява. Болният не мисли добре, не чувствува правилно. Следователно, ще знаете, че разположението на човвшкия ум и на човвшкото сърце зависят на първо мвсто от разположението на твхния осел. Какво ще бж.де положението на човек, който минава с боси крака по камениста и пвсъчлива мвстност? Той ще нарани краката си и, като се верне у дома си, ще започне да говори за болеститв. С това той изчвня цвлата философия на живота си. Каква философия има в болеститв? Коя е причината за болеститв? – Нечистият въздух, нечистата вода и лошата храна. Който иска да бж.дс


28

здрав, трябва да диша чист въздух, да пие чиста вода и да се храни с чиста, лесносмилаема храна и никога да не преяжда.

Въздухът има отношение към човешкия ум, водата – към живота, а хлъбът – към човешката воля. Като знаете това, ценете въздуха, водата и хлъ-ба, както цените ума, живота и волята си. Като отчупите парче хлъб, кажете си: Благодаря Ти, Господи, за хлъба, който си ми дал. Искам да бъда чист и устойчив като житното зрънце. Вие ядете хлъб, без да мислите за отношението му към ватата воля; пиете вода, без да съзнавате отношението й към живота, както и към вашето сърце. Като пиете вода и се раз-хлаждате, кажете в себе си: Както водата разхлажда, така и моит чувства да разхлаждат и освежават уморения и жаден пътник. Ако произнасяте тези думи всеки ден, сърцето ви ще се обнови. Това е един от методитв, с които.си служи природата за подмладяване на човека и за повдигане на неговия дух. Чрез храната човек възпитава волята си, чрез водата – сърцето, а чрез въздуха – ума. Това всеки е изпитал и проверил. Чистата храна усилва волята, чистата вода – сърцето, а чистият въздух – ума. Дишайте чист въздух, за да опръсните мислит си. Поетит са. писали най-хубавит си произведения при вдъхновение, получено ст красиви картини на природата.

Желая ви, още днес Христос да влъзе с своята ослица в вашето тъло, както едно време влъзе с ослица в Ерусалим. За някои Христос е дошъл само до Иерихонската гора, не е могъл да слъзе даже до селото, защото нямат съответна за Него ослица. Оттам Той се вернал назад. След всичко това хората очакват Христа, да слъзе на земята да ги възкреси. Ще възкръснете, но ако сте осела, който никой не е възевдал, освен Христос. Това значи, да имате чисто, непорочно тъло. Тълата на сегашнит хора са нечисти, а трябва да станат абсолютно чисти. Докато не се пречистят, не може да става въпрос за възкресение. Потта на повечето хора е отровна, пълна с нечистотии. Такава е и кръвьта им. Това показва, че тв не ядат чиста храна, не пият чиста вода и не


29

дишат чист въздух. Заведете невврващия в нвкое красиво, планинско село и го хранете един месец с чиста, лека храна, с чиста вода и чист въздух и ще видите, че той ще измвни мислитв си, ще разсжждава по нов начин, ще стане поет.

Сегашнитв хора не живвят правилно и се дълят на вярващи и невврващи. Първит вврват в Христа, в църквата, а вторитв – не вврват. В същност, не се знае, кой е истински верващ. Може ли да се нарече вврващ онзи, който обира, говори невврни нвща и заблуждава хората? Кой лъже? – Който живве в тъмнина. Обаче, който живъе в святлина, никога не лъже. Кого ще лъже? Може ли да лъже по-ученитв от себе си? Който живъе между обикновени хора, може понвкога да си служи с лъжата. Но който живъе в срвда на разумни и святли същества, никога не лъже. Ще кажете, че човек може да измвни срвдата си, да слвзе от по-висока в по-низка. И това е възможно, но какво ще направите, ако духът ви се възпротиви? Човек трвбва да се подчинява на повеленията на своя дух, на своя висш ум, а не на нисшето в себе си. Съвременнитв хора се оплакват от живота си. Защо се оплакват? – Защото са. объркали работитв. Днес слугитв ездят ослицата, а господаритв вервят пеш; ученицитв ездят ослицата, а учителитв вервят пеш. Направете обратното, и животът ви ще се подобри. Господаритв и учителитв трвбва да ездят ослицата, а не слугитв и ученицитв. Кой управлява парахода? – Ка-питанът, т. е. най-умният и опитен човек от екипажа. Когато Бог създал човека, най-великото си творение, Той го предал в ръцетв на неговия ка-питан – духа, той да го управлява. Кой управлява природата?– Великият Божи Дух, Който я създал. Не можете да се произнасяте за законитв и методитв на природата, докато не придобиете нежното смирение, или най-малко, нежната скромност.

Бъдете скромни като пчелата, за да получите Божието благословение. Като създал цввтята, Бог вло-жил в твх сладък сок – нектар, с който да привличат всички наевкоми. След това Той извикал насъкомитв, бръмбаритв, мушицитв да се произнесат за Неговата работа. Всички наевкоми и бръмбари се


30

изредили пред Господа и казали мнението си по въпроса. Единствена пчелата останала настрана, без да изкаже мнението си. Бог я запитал: Защо стоиш настрана и нищо не казваш? Тогава тя се обърнала към Бога с думит: Господи, сприхава съм по ха-рактер, а никога обичам и да жиля. Дето намъря човека, мога да го ужиля. Като кацвам от цвът на цвът, ще срещна човека, надвесен над цвътята, и ще го ужиля. Бог й отговорил: Понеже само ти призна своята слабост, на тебе възлагам изкуството да събираш сладкия сок от цвътята и да правиш от него мед. Както между животнит, така и между хората, срещате едни, които обичат да се превъзнасят, и други, които признават слабостит и погръшкит си и са. готови да се изправят. На тях повече се разчита и се възлага по-сериозна работа, Т са. скромнит хора в свята, които ще придобият смирението.

След гръхопедането, хората се развалили и толкова изопачили, че Бог решил да изпрати потопа за пречистване на човечеството. Когато дошъл деньт, в който Ной трябвало да спре на някоя планина с ковчега си, Бог запитал всички планини, на коя от тях да стане това. Той искал да знае мнението на плани-нит по този въпрос. Като дошъл ред до планината Арарат, да каже своята дума, тя отговорила: Господи, малка съм и недостойна за тази работа. – Тъкмо затова, добавил Бог, на тебе ще спре Ной с ковчега си, върху тебе ще се съгради новият живот.

Когато давал законит на човечеството, Бог поискал мнението на всички планини, да се произне-сат, на коя от тях трябва да се изверши този акт. Една след друга планинит се явявали пред Господа и давали своята кандидатура. Единствена Синайската планина останала мълчалива. Защо не казала мнението си? – Защото се считала малка и не толкова красива като другит. Бог погледнал благосклонно към нея и ка-зал: Ти ще имаш първенство пред другит. Върху тебе ще съградя законът си.

И тъй, ако искате да спре на вас Ной с своя ковчег, трябва да сте скромни като Арарат. Ако искате да се поставят законит на вас, трябва да сте мълчаливи като Синай. Скромност се иска от човека


31

ой трябва да мълчи, когато голямит говорят. На Ара-пат спрв ковчегът на Ноя, на Синай се дадоха законит на Мойсея. Пчелата, която също се взима за символ, представя човешкия ум, Арарат представя човешкото сърце, а Синай–човешката воля. Ако сте умни, ще бж-дете като пчелата и ще събирате мед; ако имате благородно сърце, ще бъдете като Арарат, и Ной ще спре с ковчега си на вас и ще ви донесе своето благословение; ако имате силна воля, ще бъдете като Синай, върху която се сложиха законит – Как ще дойде Ной с своя ковчег върху вас? – Когато момата се ожени, ковчегът се отваря, и синовет на Ноя започват да слизат един след друг. Момата представя планината Арарат, т. е. стария свет, а ковчегът на Ноя – Божието благословение, което се излива чрез сино-вег Ноеви. Човек трвбва да бъде като планините Арарат и Синай, да няма високо мнение за себе си, за да разбере смисъла на живота. Ако има високо мнение за себе си, ще живве, ще пада и става, без да разбере дълбокия смисъл на живота. За да разберете смисъла на живота, вашит ослици трябва да бъдат свободни. Разверзани ли са вашит ослици, или още са в селата верзани? Дошли ли са ученицитв на Христа да искат ослицата ви? Радвайте се, ако ученицит Христови са дошли за вашата ослица. И, ако вашият стопанин пита, защо ви е орлицата, ще кажете: На Господа трвбва. Ослицата е вашият живот, който трябва да посветите в служене на Господа, на Христа. Днес всички хора се запитват, кога ще се оправи светът. Отговорът е прост. Святът ще се оправи, когато хората бъдат готови да дадат живота си за Христа. Светът ще се оправи, когато хората придобият изкуството на пчелата и скромността на двет планини Арарат и Синай. Малцина се сгремят към скромността; повечето хора, мъже и жени, искат да бъдат орли, да летят нависоко. Добро е желанието на човека Да хверчи високо, като орела, но същевременно орелът е Хищник – много животни страдат от него. В умствено отношение хората се стремят към високи идеи, с" които да хверчат из пространството, но много

т твх са хищнически. Влвзе ли такава идея в Ума ви, тя нарушава спокойствието ви, и вие губите


32

смисъла на живота. Следователно, ако сте нещастни, ще знаете, че орел е кацнал върху вас; ако сте щастливи, ще знаете, че пчела е кацнала върху вас. Дето ходите, все ще попадате на ароматни цвътя, от които ще събирате сладък сок. Кошерът ви всъкога ще бъде пълен с мед, за да може господарьт ви лесно да го събира и използува. Той ще събира меда и ще чисти кошерит, а вие ще се радвате. – Защо? – Защото му донасяте известно благо.

„Доведете го !" – казва Христос. Кого да доведат? – Осела. Желая всички да бъдете в храната си скромни като осела, да се задоволявате с малко, но с чиста храна, и да не бъдете много взискателни към нея. Оселът има инициатива. Дето го пуснат, той всъкога верви напред и казва: Аз съм проповъдник на всички нови идеи и движения. Едно време казах мнението си за нещо и ме наказаха, но и сега съм го-тов да го кажа. Има хора, които за истината всъкога излизат на пръв план; има и такива, които оста-ват на последно място. Дойдат ли до истината, т приличат на циганина, който, когато поканвали на ядене, на пиене, всъкога пръв отивал. Когато го викали за работа, той казвал: Нека друг отиде. Все аз ли трябва да работя? В същност, той нищо не вершел, а само ял и пил. Така не се говори, това не е истина. Когато го викали да яде, той казвал: Добре, да ядем, нали сме другари. Като го карали да отиде на нивата или на лозето да копае, той отговарял: Все аз ли трябва да работя? Нека друг отиде вмъсто мене.

Помнете: истината не може да се залъже. Макар и последна, тя ще каже своята дума. На земята магарето служи за посмъшище на хората, но на онзи свет то заема почетно място. То стои пред вратата на рая и дава мнението си. Ако се яви там някой мл»ж, който е работил и живъл добре на земята, то ще изреве: А – а! Щом чуят мнението на магарето, разум нит същества казват: Пуснете този човек в рая, той е от рода на пчелит. Ако дойде някоя жена, която, като циганина, само яла и почивала, магарето ще изреве: Ж – ж! Като чуят това мнение, разумни-т същестта казват: Вернете тази жена на земята, да си научи добре урока и тогава да дойде. Значи, на онзи


33

. магарето определя, кои хора са за земята, и кои

_ за небето.

Нека оселът остане в умовет-в ви, като пред-мет за разсъждение. Защо, именно, оселът, а не друго нЪкое животно? – Защото вие сте обезценили осела и сте го направили за посмешище. Всяко нещо – камък, растение и животно има свой скрит смисъл и предназначение, но много от тях сте обезценили. Това обезценяване се забелязва не само към растенията и животнигб, но и към хората. Едни за други т са станали за посмъшище, изгубили са първичното си значение и смисъл. Днес хората се кичат с различни епитети, с което сами се подценяват. Да цапаш хората, това не е наука, нито изкуство; обаче, да ги чи-стиш, това е велика наука.

Желая ви, Христос да се качи на вашия осел, с него да влъзе в Ерусалим и да викате: Осана, благословен е онзи, който иде в името Господне и влиза в нашия храм ! Вашата душа ще бъде свободна и ще носи нов, Божествен ред и порядък в света.

2. Беседа от Учителя, държана на 30 юний, 1918 г. София.