от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

Лозените пръчки

"Аз съм лозата, вие пръчките, който пребъдва в мене, и аз в него, той принася плод много, защото без мене не можете нищо да сторите".

В този стих Христос изнася един от великите закони на органическия свят, или един от законите на развитието, или един от законите на разумните прояви в света. Проявите на разумния живот се заключават в това, че ние трябва да живеем разумно. Истинският живот се състои в разумността. Ако е въпросът за някакво просто съществуване, така живеят и малките песъчинки, така живеят и малките капчици, така живеят и цветята, така живеят и дърветата, така живевят и животните и т.н. Обаче, живот от живот се различава. Копнежите на човешкото сърце ние наричаме копнежи на душата. Никой човек още не може да определи, какво иска, какво той желае. В това отношение човек може да има днес едно желание, утре друго, но всъщност кой е истинският копнеж на неговата душа? Днес може да се занимава с една наука, утре с друга; днес може да е електротехник, утре биолог, химик, дрехар и т.н. Питам: Какви резултати има от тази човешка деятелност?

Да допуснем, че вие знаете всичко за малките буболечици, за растенията, за животните, за минералите, питам: Какво ще ви ползва това знание? Представете си, че ви оставят съвършено сам на една планета, като нашата земя, и вие имате всички богатства, разполагате с големи знания, питам: Какво ще ви ползва всичко това? Обаче, това са само предположения. Човек никога не може да бъде сам. Немислимо е човек да бъде сам в света! Това са само хипотези, предположения. Човек има хиляди клетки в себе си, хиляди желания, вследствие на което той никога не може да бъде сам. Че не може да бъде сам, се вижда по това, от какво в известни случаи той е недоволен. Значи, ако беше сам, той трябваше да бъде доволен. Щом не е доволен, това показва, че в него има друг някой, който е недоволен.

Христос изнася един закон, който изразява с думите: "Аз съм лозата, вие пръчките". Следователно, човек трябва да се постави в живота си в положението на пръчка върху тази лоза и да знае нейните закони. Народите на изток си служат със съкратена, с образна реч. Лозата, в този случай, е образ. Ако разбирате отношенията на нещата, вие ще видите, че лозовата пръчка съдържа в себе си повече неща от самото грозде. Било е време, когато гроздовият сок не е ферментирал. Било е време, когато крушите не са гниели и буболечици не са ги наяждали, както днес. Било е време, когато през зимата водата не е замръзвала. Откакто водата започнала да замръзва, и животът се е изменил. Казвате: Водата замръзва при 0°. Учените хора не са разрешили напълно този въпрос. Те казват, че водата замръзва, когато се намали топлината й. Значи, на леда липсва топлина.

От цитирания стих се вижда, че всяка лозова пръчка има отношение към самата лоза. Ако тази пръчка пребъдва на лозата, тя ще бъде почитана, ще дава плод и от този плод ще се оценява. Следователно, по отношение на целокупния живот, човек представлява малка лозова пръчица. Докато пребъдва на великия организъм, той ще има мир в себе си, от нищо няма да се безпокои. Когато казваме, че човек не трябва да се безпокои, ние подразбираме, че той е клон или пръчка от някоя лоза. Щом е така, той няма защо да се безпокои какво ще стане с него. Каквото стане с лозата, това ще стане и с пръчките. Някой казва: Какво ще стане с мене? Питам: Ти пръчка ли си, клонче ли си, или лист от някое дърво? Ти крак ли си, или ръка от някое животно? Ако си нещо подобно, работата ти е осигурена. Ако пък си специфично лозова пръчка, работата ти пак е осигурена. Съвременните лозари, които изучават модерното лозарство, режат пръчките на лозите на общо основание. Те казват: Тази пръчка трябва да се отреже. - Те режат по своему, като оставят по едно, по две, най-много по три очи на лоза. Обаче, това не е правилно.

Сега, като говорим за лозовата пръчка, ние разбираме единството, което съществува във вътрешния свят. Ако се зададе въпросът каква нужда има човек от дясната, или от лявата си ръка, какво може да се отговори? - Човек никога не е бил и не може да бъде с една ръка по следните съображения: има служба, която дясната ръка по никой начин сама не може да извърши. Например, ако горната част на дясната ръка е нечиста, тя сама не може да се измие, затова лявата ръка трябва да й дойде на помощ. Това пък, което дясната ръка сама може да направи, лявата ръка и да й дойде на помощ, нищо няма да я ползва. Същото може да се каже и за лявата ръка. Обаче, работят ли и двете ръце заедно, те усилват своята деятелност. Следователно, има една специфична работа, която всеки човек сам може да извърши. Никой друг не е в състояние да го замести. Това е правило. Голямо разнообразие има в природата! И когато казваме, че всеки човек е на мястото си, подразбираме, че той извършва една специфична служба; измести ли го някой от мястото му, голяма дисхармония ще настане в природата.

Христос казва: "Сухите пръчки, които не дават плод се отрязват, и на тяхно място се посаждат други". След всичко това съвременните хора казват, че имат известни вярвания, че вярват в Бог. Казвам: Същината на вярата не се заключава във външните вярвания. Ако човек произнася думата "любов" сто пъти на ден, без да има любов в себе си, какво го ползва тази дума? Ако той цял ден говори за богатства, за правене на къщи, за обработване на ниви, а няма пет пари в джоба си, какво го ползват тези предприятия? При такива случаи хората се утешават, като казват: Еволюция е това! Тежки са условията на живота, но все пак надяваме се на бъдещето: ако не в този, в друг живот поне ще успеем. Обаче, ние казваме, че животът е един. Като казваме, че има само един живот, ние подразбираме, че има само едно дърво, а другите дървета са негови части. Има само един живот, и върху този живот се нареждат всички останали животи. Всичко, което ние виждаме на земята, представлява човека, разложен на своите части. Минералите, растенията, животните, това е човекът, разложен на своите части. Следователно, когато изучаваме животните, ние изучаваме човека; когато изучаваме растенията, ние изучаваме човека. По тази причина, именно, влезете ли в една страна, по растенията, по животните, които съществуват в нея, вие можете да познаете окръжаващите хора и тяхната култура. Ако влезете в една градина, в която има само боб, какво заключение ще извадите? Ако влезете в една градина, в която има само царевица, какво заключение ще извадите? Все ще извадите някакво заключение, по-близо или по-далече от истината. Преди повече от 25 години във варненско, в село Николаевка, тамошните земеделци имаха обичай да сеят само зимница. Те минаваха за аристократи и казваха: Царевицата е само за свинете, не е за нас. Ние не се нуждаем от царевица. Те даже и летница не сееха. Близо до това село имаше една малка паланка, която наричаха Везир-Козлуджа. Населението на тази паланка беше гагаузко. Пред очите на своите съседи те минаваха за прости хора, защото сееха повече царевица. Обаче, една година житото на старите аристократи от Николаевка не стана, и те започнаха да се молят за царевица, за която по-рано се произнасяха, че е достояние само на свинете. Оттам насетне всеки земеделец започна да сее по десетина декара царевица. Гладната година ги накара да сеят царевица. Значи, и царевицата е на място, и тя е необходима за съграждане на човешкия организъм. Енергията на много растения взема участие при създаване на човешкия организъм, а отчасти и при създаване на човешкия мозък.

Следователно, при щателното изучване на растенията ще видите, че и те се различават едни от други по своята интелигентност. Вземете например бора. Той е духовно растение, което расте нагоре конусообразно, под него нищо не може да расте. Значи, той не търпи под себе си нищо материално. Борът казва: Който иска да расте, да върви нагоре! Няма защо под мене да растат дребосъци и да чуруликат птиченца. - На научен език казано, това означава следното: обикновено висшите духовни енергии използват нисшите. Първите изискват повече сокове. Ето защо, малките растения не могат да виреят под бора. Следователно, ако боровете в една страна се изсекат, това е лош признак; ако ябълките в една страна изчезнат, и това е лош признак. Преди години в цяла Европа се яви филоксера по лозята. Тя дойде от Америка и помете всичко по пътя си. След това се обяви всеобщата война. Значи, ако лозата не беше заболяла от филоксера, и всеобщата война нямаше да дойде. Това показва, че между явленията в целокупния живот и природата има тясна връзка. Освободете лозата от филоксерата, ще видите, че и войните ще престанат. Очистете плодните дървета от гъсениците, от всички мушици и микроби, които влизат под кората и ще видите, че страданията в света ще изчезнат. Освободите ли се от всички нечистотии в живота, и работите ви ще тръгнат напред. Може ли да бъде здрав онзи човек, който никога не мие краката, ръцете, лицето, както и тялото си? - Не може да бъде здрав човек този, който никога не се мие, не се чисти. Порите на човешкото тяло винаги трябва да бъдат отворени, те никога не трябва да се запушват! Порите имат една магнетическа обвивка, която трябва да се пази. Един ден, когато хората развият шестото чувство в себе си, те ще видят, че около тялото на човека има една обвивка. Докато тази обвивка съществува и човек е здрав, защото тя регулира топлината на неговия организъм. Понякога, под влиянието на лошия живот, тази магнетична обвивка около тялото на човека се разкъсва, и външните влияния проникват в него, като създават ред болести. Тази магнетическа дреха обвива стомаха, дробовете, всички вътрешни органи в тялото на човека, а специално и клетките му.

И така, когато казваме, че трябва да бъдем религиозни, духовни, това нещо е имало смисъл някога, в миналата епоха, за да може по този начин да се поддържат обвивките на организма винаги здрави. Когато говорим за добър живот, ние подразбираме живота на растенията. Човек не може да бъде добър, ако той не разбира законите за развитието на растенията. Само растенията са добри. Когато говорим за твърдост, за устойчивост, ние трябва да разбираме качествата на минералите, изобщо, били те обикновени или скъпоценни. - Защо? – Защото те играят важна роля в природата. Съвременните хора, например, разбират и ценят качеството на златото и на другите благородни метали главно външно. Ако вместо някакъв златен съд, или няколко златни монети в кесията си, вие имате известно количество злато в кръвта си, то ще създаде голяма устойчивост на характера ви. Такъв човек никога няма да се окислява, той винаги ще бъде здрав и весел. Всички весели хора са здрави и богати, понеже имат известно количество злато в кръвта си; всички песимисти са бедняци, те нямат злато в кръвта си. Турете малко злато в кесията, т.е. в кръвта на един песимист човек и той ще стане весел. Някой казва: Ние не се нуждаем от злато. Христос казва: "Събирайте съкровища за небето!" - Значи, богатството е нужно за човека. Небето представлява разумния живот, където всичко е в пълен ред и порядък, в пълна активност. Ако златото в касата на богатия човек не се използва, то не е богатство. Туряйте златото в действие! Докато златото в касата на банкера е в бездействие, то не допринася никаква полза. Тури ли се златото в действие то вече придобива смисъл. На същото основание, ако и ние не туряме нашите идеи в действие, те нямат смисъл.

Казвам: Онези, които мислят, че могат лесно да намерят пътя на Истината, те изпадат в заблуда. Те казват: Аз се родих отново, аз познавам вече Бог. – Щом познаваш Бог, ще почнеш да учиш. Това е едно от качествата на новородения човек. Който не учи той още не е познал Бог. Познава ли Бог, у него се ражда любов; роди ли се любов, той ще започне да учи. Започне ли да учи, в душата му се заражда радост и веселие, и той става щедър и богат. И тогава, като дойде при него някой нуждаещ се, беден човек, той не се запитва колко трябва да му даде, но му предлага кесията си, сам да вземе колкото иска.

Сега, при съвременните норми и правила на живота, хората казват: Защо не можем да обичаме? – Защото отношенията между хората не са правилни. Ако двама приятели отидат в кръчмата да пият, кой печели? – Кръчмарят. След като се напият, те ще се скарат, ще се сбият, и ако нямат повече пари да пият, кръчмарят ще ги изпъди навън. Значи, в случая кръчмарят печели, а приятелите губят. Сега, ще представя друго положение, да видите в какво се заключава истинското приятелство, истинската обич. Ако вашият приятел намери на някоя планина хубав, чист извор и ви покани да отидете заедно с него на извора, да се напиете там с чиста вода, какво ще направите? Вие ще отидете заедно с приятеля си при извора, ще си начерпите малко от тази балканска вода и ще се върнете у дома си доволни и разположени. В този случай кръчмарят нищо не печели, а приятелите печелят. В това се заключава идейното приятелство, в това се заключава истинската обич. Кръчмар, който нищо не взема, той е безопасен; кръчмар, който на първо време е любезен и дава много, но после иска да му се плати, той е най-опасният човек в света. Питам тогава: Ако има такива опасни хора, как могат те да мислят, че са родени от Бог? - Знаем, че роденият от Бога грях не прави. Следователно, всеки човек съзнателно трябва да се запита, роден ли е от Бога, или не. Той трябва в себе си искрено да си дава отчет за всичко, което върши. Колкото и да е способен ученикът, ако той не учи, знанието няма да му се даде наготово. Някои казват, че човек се ражда учен. Не, човек не се ражда учен, но той придобива знанието с големи усилия. Всички съвременни учени хора са работили в миналото, те работят и сега, и по този начин са придобили и придобиват плодовете на своите усилия. Днес невидимият свят работи върху тях, с единствената цел да събуди съзнанието им. Всеки учен човек в миналото си още е вложил ботатства в някоя банка и днес, когато съзнанието му се пробужда, той знае вече как да използва своите сили и способности, с които Бог го е надарил. Той знае как да разполага със своите богатства.

Казвам: Eдинственият сигурен капитал, единственото устойчиво нещо у човека, това е неговият мозък. Така както е създаден сега човек във физическия свят, развитието му зависи напълно от устройството на неговия мозък. От всичко най-малко се изменя мозъкът на човека. Ако някой човек тежи сто килограма и заболее от някаква болест, след болестта си той може да изгуби повече или по-малко от теглото на тялото си, обаче мозъкът му едва ли ще претърпи най-малката промяна. - Защо? – Защото той е направен от фина материя, която малко, или незабелязано, се поддава на промяна. Това показва, че в тази фина материя циркулират висши енергии, които са причина за проява на човешките мисли. Питам: В такъв случай, къде се намира човешкото съзнание, или както някои го наричат човешката душа? Христос дава отговор на този въпрос чрез стиха: "Отец ми е земеделец". - Значи, земеделецът е Духът, който работи извън живота и създава благоприятни условия за лозата. В дадения случай Христос представлява духовния принцип у човека, т.е. неговата душа. Пръчките пък са физическия свят. Затова Христос казва: "Всички пръчки, т.е. всички части вън от общия организъм, умират". Докато пръчките са на мястото си, т.е. на лозата, те имат цена. Докато окото е на мястото си, то има цена. Докато косъмът е на мястото си, той е независим. Един ден, когато косъмът каже, че е свободен, че може да живее сам, той вече изгубва своята независимост. Значи, в света има два вида свободни хора: едните имат свободата на коловете, а другите – свободата на растенията. Колът е свободен, той няма никакви страдания, но същевременно той изгнива, в него няма никакъв живот, никакво растене. Някой казва: Не може ли без страдания в този живот? – И без страдания може, но тогава човек трябва да бъде в положението на кол. Обаче животът на растенията е съзнателен, в тях има страдания, но има и растене. Някой казва: Дотегнаха ми страданията. Питам: Кой живот искаш тогава? Ако искаш живота на кола, ще седиш в земята без да се помръдваш. При това ти ще бъдеш хубаво боядисан, но нито ще даваш нещо от себе си, нито ще получаваш нещо отвън, докато най-после изгниеш. Чудни са съвременните хора, когато искат живот без страдания! - Има живот без страдания, но той е живот на смъртта. Органическият живот, в който има страдания, е живот на растене. В растенето вече има прояви на висша любов, чрез която хората се опознават. Ние сме дошли на земята да се срещнем, да се опознаем със своите приятели. При сегашното развитие на човечеството, хората не могат да се срещат и опознават на небето, затова идват на земята, да се създават връзки между душите. Като се срещнете и си поговорите приятелски и любовно, като създадете правилни връзки помежду си, вие можете вече да отидете на небето, а можете, ако искате, и за в бъдеще да останете на земята да си поживеете още малко. Ако не искате повече да останете на земята, ще ви изпратят в друг някой свят, там да търсите други свои приятели. Казвате: Ние трябва да любим Бог! – Как ще Го любите? Вие трябва да знаете, че Бог се проявява в целокупния живот, във всички живи същества. Затова, срещнете ли някой ваш приятел, вие трябва да намерите в него поне една хубава, красива черта, която представлява Божественото в него. За да познаете Бог във всички Негови прояви, вие трябва да обходите целия космос, цялата Вселена. Казвате: Колко време ще трае тази обиколка из Вселената? – Вечността е пред вас, няма защо да се безпокоите дали ще имате време, или не. Вие ще минавате през всички форми на минералното, на расителното, на животинското царства, докато дойдете до положението на човек. От това последно положение вие ще минете и през по-високи фази, ще минете през всички по-високи форми на Битието. Наука е това! Някой ще каже: Нима и през формата на свинята ще минем? – Какво от това, ако трябва да минете и през формата на свинята? – Тя е отвратително, нечисто животно! Питам: Ако намирате, че свинята е толкова нечисто животно, защо я ядете? Ако на някого кажат, че е свиня, той се обижда. - Защо? Ако понятието свиня е толкова обидно, какво търси свинята между вас? Защо ходите по три пъти на ден в кочината да я храните? Щом става въпрос да отглеждате свинята и да се ползвате от месото й, вие се радвате, казвате: Прасенцето ми! Когато нарекат някого свиня, с това искат да му кажат да не бъде толкова глупав и нечист като свинята; когато нарекат някого вол, с това искат да кажат, че този човек има рога, с които си служи; когато нарекат някого кон, това показва, че този човек има копита, с които рита. Какво правят с вола, който боде и с коня, който рита? – Впрягат ги и ги пращат на работа. Станат ли конят и волът разумни, дават им свобода. Така че, говорите ли за човека, в пълния смисъл на думата, той не трябва да бъде нито свиня, която по цяп ден да рови, нито вол, който да боде, нито кон, който да рита. Човек трябва да бъде разумно същество! Съвременните хора обаче, като се натъкват на положения, да разрешават въпросите за другите същества, казват: Вол е това, той трябва да се впряга на работа! Кон е това, той трябва да се язди, да се впряга в кола, да ра-


150

боти на господаря си! Казвам: така е, волът из коньт трябва да се впрЪгат на работа; ами човек какво трябва да прави? Според вас, хората трябва да се занимават с разрешението на сериозни въпроси. И наистина, хората засвда-ват в камарите, разр-Ьшават различни въпроси, но въпреки това те страдат повече и от животните. Учените хора, философите, напримеръу искат да изправят, както своя живот, така и живота на другите хора, но не могат да наме* рят естествен начин за това изправяне. Днес хората се бият на бойното поле, чупят краката и ръцете си, а на другия ден пращат своит ранени по болниците, дето им правят изкуствени ръце и крака–лекуват ги. И след всичко това съвременните хора се хвалят с своята наука и казваг: много е напреднала науката днес! Тя ни дава начини, да правим гумени крака и ръце на пострадалите от войната, и то такива крака, които не могат да се различат от естествените. Ние благодаоим за тия гумени ръце и крака. Истински учен е този, който може да вземе краката на някой осъден на обесване и ги присади върху телото на човек без крака. Инва-лидът, на когото липсват два крака, ще каже на разбойника, когото осжждат на смърт: приятелю, ако искаш, услужи ми с твоите крака след обесването ти. Твоите крака и така ще бъдат осъдени на изгниване, дай ми възможност да си послужа с тех! По този начин и ти ще имаш дел в моя живот. Казвате: това е жестоко нещо! Значи, да обесите един човек и да му се отнеме целия живот, това не било жестоко, а да му отнемете двата крака след неговото обесване,

това било жестоко. Ако престъпникът даде двата си крака на един праведен човек, ще изгуби ли нещо?–Нищо няма да изгуби. Правед-ният временно само ще си услужи с д&ата краска на престъпника, и поите ще му га верне-


151

При това, престъпникът ще се ползува от живота на праведния.

Христос казва, че пржчките са излезли от лозата. Следователно, лозата е дала живот нег пржчките. Значи, когато хората дойдат до вж-трЪшно разбиране на великата духовна наука, т. е. до науката на великата разумна природа, или до Божествената наука, г ще разберат вътрЪ-шния смисъл на живота. Под думата Бог съвременните хора не изразяват никаква дълбока идея. Тази дума днес е изгубила своя вътр-вшен смисъл. Преди всичко т^ търсят Бога вън от себе си, когато Бог вън от човека не са* ществува. Вън от човека Бог нищо не представлява. Каже ли някой, че разбира Бога вън от себе си, това показва, че той сам е вън от Бога. Някой казва: аз изпждих Бога от себе си. Това показва, че той сам е изпжден от Бога, а мисли, че е изпждил Бога от себе си. Бог съществува и вън от нас. Кога? – Когато човек познае Бога в себе си, той ще Го познае и вън от себе си. Тогава вече има смисъл да казва той, че Бог е навсекъде, т. е. и вън, и вътре в човека. Тъй щото, ние трябва да имаме правилна идея за Бога. Ние живе-ем в Него, и Той живее в нас. Това значи: животът на всички същества се определя от Бога. Следователно, когато хората казват, че ние сме вън от Бога, и Той е вън от насъг това са идеи, които могат само да заблудят човека, но не и да го просветят. И затова съвременните хора са придали на Бога качества, каквито те познават в себе си, но този образ за Бога е техен личен образ. Този не е ис-тинският Бог, Който непрестанно работи в тех. Божественият живот в човека постепенно руши всички криви идеи, всички неправилни връзки» а създава поави идеи, прави, хармонични връзки, които го довеждат до правилно разрешение на важните проблеми в живота.


152

Христос казва: „ВсЬка пржчка, която не дава плод, Огец ми я отрязва; и вскко дърво» което Отец ми не е насадил, ще се изкорени". Това значи: всЪка идея, всЬка връзка, всЬко желание, които не са в съгласие с Бога, ще се разрушат, ще изчезнат. От тЯх ще останат само нЯяои нЯща, които ще говорят за някогашното тяхно величие. ТЯ ще прЯдставляват нЯ-що подобно на разкопкитЯ, които и до днес про-дължават да правят в Египет, в Америка, в Африка и другацЯ. ТЯзи разкопки говорят за съществуването на нЯкаква велика култура, от кояю днес намираме само останки. Тази велика култура на миналото днес лежи дълбоко заровена в недрата на земята. И други култури има заровени в Великия Тихи океан, както и в Атлантическия океан, и от тЯх намираме от врЯме на врЯме само известни останки. Кои са причиниг за пропадането на тия култури? Неви-димият свЯт е рЯшил днес да възстанови тЯзи култури, понеже т% са изкупили вече своитЯ грахове. ТЯзи култури отново ще придобият своята свобода, както едно врЯме руситЯ дойдоха да ос-вободят българитЯ ог турското робство. Казвате: кое може да възстанови свободата на хората? Науката, религията са в сила да възстановят свободата на всЬки, който искрено я търси. Обаче, ние говорим за Божествената наука и за онази религия, която не почива на никакви догми и поазила, но която се диктува отвътрЯ, от онъзи закони, които Бог е написал в душата на чозЯка още в врЯмето на неговото създаване.

Казвате: каго умрем, тогава ще бъдем свободни. Това не е свобода. Ние не говорим за свобода и за религия, които могат да дойдат, сл% г каго човтзк ум^е. Не, човЯк трЯбва да се освободи, дока го е жив, а не слЯд смърть-та си. Живият човЯк е свободен, а мъртви-ят нЯма никаква свобода. Можа ли да се нарече свобода положението, когато смъртта дойде,


153

шърже човека и го носи, дето тя намира за до-<брв? Ако хората се надъвзт да бъдат свобод-ли слъ\ц смъртта си, тогава ттз имат голяма вяра в нея. Наистина, съвременнит-Б хора имат голяма в^ра в смъртта. Като дойде при някой болен, тя го верзва добр, хваща го в ръцЪ-ттб си и го занася в ада, дето прави с него, каквото иска. Тя направи същото и с Христа: хзана Го, заверза ръцът-в Му, заведе Го в ада и Го предадз в ръцЪг на дявола. Там Го посрещнаха с викоае, с любопитство, всички искаха да видят, кой е този, който се заема с реформирането на света. Още с влизането на .Христа в ада, бомби започнаха да пукат, разтвориха се вратиг, и в скоро вр^ме адът се изпразни. Това значи пробуждане на Божественото съзнание у човек а. Има моменти, когато у човека се пробужда мощното, великото, Божественото, и той знае, че е по*силен от окржжава-щит. И тогава силата на човека не се заключава нито в богатството, нито в знанието му, но той поставя своята сила в упованието си на Бога, в връзката си с Него. Това значи: когато съзнанието на чозъжа стане едно с съзнанието на Бога, той е силен; когато животът на човека стане едно с живота на Бога, той е силен и когато тялото на човека стане едно с тялото на Бога, той е здрав. И слбд всичко това хората ще търсят Бога на небето. Кой човек е виждал небето? Кой знае, какво представлява небето? Пртзди всичко, това, което хората наричат небе, не е никакво небе. И човек ът, когото виждате отеън, не е никакъв човек . Това е само сгзн-ката на човек а.

Питам: кои са отличителните чърти на човек а? Допуснете, че имате двама приятели: еди-ният красив, добр"Б облтзчен, богат, а други-яг – грозен, б"вден, простичко облЪчен. Вие отивате на госги пои своя богат приятел, и той като ви види, веднага ви запитва: кога дой-


154

де, приятелю, и кога ще си отиваш? Ако забележи, че вие имате намерение да останете няколко дни на гости при него, той започва да се извинява, че жена му не е разположена, че децата му не са. здрави, и затова не ще може да ви задържи у дома си. Вие казвате: прав е чов-бкът, аз не съм дошъл на добро врт^ке. Друг път ще го посетя. Отивате след това при бедния си приятель-Той ви приема любезно, разположено, поканва ви да си хапнете, каквото Бог дал, и сл^д това, макар, че няма библиотека на разположение, но изважда една от своите, ограничени на 6рой„ книжки и започва по нея да ви разправя, какво е чел, какви въпроси го интересуват в живота и т. н. Както виждате, единият приятел се отличава от другия главно по ума си, по доброто си сърце. РЪзи са отличителните качества на човека. Умният човек никога не търси погрешните на хората; той търси само техните добродетели. Следователно, два начина има, по които хората могат да постъпват. Който е кол, той ще търси погрешкитъ* на хората; който е растение, той ще търси добродетелите на хората. Йекой казва! нима не трябва да се вглеждаме в логрешките на хората? Питам: какво спечелихте, след като цели 8.СП0 години се вглеждахте в погрешните на хората? Търсете добродетели у хората, както търсите скъпоценните камъни в земята! Колкото по-големи добродетели намирате, толкова и вие ставате по-богати. Намерите ли малки люспици * от добродетелите, радвайте се и на тех, на търсете големи добродетели.

Казвам: в всички съвременни хора има един вътрешен стгемеж към търсене лесния път. Наистина, жиротът на кола е по-лесен,. отколкото живота на растението, но в кола не-ма прогрес, няма развитие Колът иска само да се одела, да се боядиса, да се забие в земята и с това работата около него се свершва. Обаче*. не е така и с растението. Растението трябва да.


155?

се посади, да се прокопае» полива, обработва* да се пази от паразити и т. н. Същото може да се каже и за добродътелите: за развитието на една до-бродЪгел се изисква работа, грижи, в^трЪшни усилия. Христос сл"взе на земята от невидимия* свет, да направи едно добро на човечеството, но тр-ьбваше пот от кръв да потече от лицето-му, докато го направи. И при това казват, че Христос бил велик, всесилен чов-бк. Да, велики-ят, мощният Христос требваше дълго вртзме да се моли, докато успЪе в работата си. Казвате: защо тр-вбваше да се моли Христос? Не бтзше ли достатъчно да каже само една дума, и всичко, каквото желаеше, да стане? Думата „молитва" подразбира раз-говор. Чр-вз молитвата Христос влизаше в велик разговор с невидимия свет, с всички висши йерархии в него и с Бога. Чртбз молитвата предадоха на Христа един велик урок, който требваше да научи още на земята. Всичко, каквото Той пр-вжив-Б на земята, б%ше предметно обучение за Него. Просветен ум имаше Христос, но при все това пот от кръв тр+збваше да потече от лицето Му, докато научи този велик урок, докато се роди в Него една велика идея. Мнозина мислят, че Христос тр-вбваше да моли Бога за отменение на своята съдба. Не, Той требваше да рЪши задачата си, да намъри най-правилния метод за нейното решение. И наистина, Хоистос разбра, че единственият път, чртзз който човечеството може да се спаси, е за-конът на Любовьта. Вложи ли се Любовьта в целокупния живот, като сила, която е в състояние да помага при развитието на всички способности и дарби в чов-ька, работитъ* му ще се уре-дят. Дко ученикът, търговецът, свещеникът, земледЪлецът, професорът вложат Любовьта» като начало на своя живот, всичкит им работи ще се развиват с успъх. И тогава търговецът н-вма да бъде най-богат човек в св*вта, но ще бъде щастлив; ученикът н-вма да свер–


4156

ши с отличие, но ще бъде добър и прим-ьрен; «професорът няма да бъде най-учен човек , но .каквото научи, ще го помни, ще го прилага в живота си. Влтззе ли Любовьга в живота на хората, т ще вервят от сила в сила, от слава в слаза, и д*вягелността им ще се увеличава.

Сега, ние не проповЬдваме любов, която се топи и изчезва. Любов, която се топи и изчезва, ние наричаме захарна. Такава любов мухитъ- я изяждат и водата я разтопява. Тъй щото, ако се оплаквате, че сте изгубили любовьта си, вие тръбаа да отидете в някой кошер, там да я търсиге. И пчелигтз обичат вашата любов. Обаче, тази Любов, за която ние говорим, нито пчели я ядат, нито вода я разтопява. Теоздеиг, от к;ито е скован съзрЪменният свт^т, са направени от захарна любов. И затова, когато ка-жем, че съвременният свет ще се измЪни, ние подразбираме, че ттззи теоздеи ще се из-м-внят. Пчелит ще изядат тези теоздеи, съ-временият свет ще се разложи, и от него нищо н-вма да остане. По същия начин, когато заровят човека в гроба, той не изгнива, не се стопява, но червеитъ' го изяждат. Вие казвате, че Човек се стопява в гроба. Не, само захарьта се топи. Тогава, как е възможно едно организовано същество, съставено от множество органически вещества, каквото представлява човекът, да се стопи? Идеит на съвртвменния св-бт не тр-вбва да бъдат поверхностни, защото, каквото чов-ьк мисли, такъв става. Мнозина казват: нашата работа се сверши вече. Щом мислите така, действително и вашата работа ще се сверши. Като се гозори, че чов-бк изчезва, че се стопява, това се отнася само до формата. Наистина, щом човек сверши капитала си, като търговец, работата му се свершва, и ако не може да се продължи повече, той тр-вбва да стане слуга на нъ^гкой богат търговец. Това се отнася м до уче-ния чов*бк. Щом неговата наука повече не го-задоволява, той трябва да отиде при н-бкой ви-ден професор, като слуга, и от него да се учи. Имате ли новия живот в себе си, вие можете да станете ученик на великия професор -в живота.

И тъй, щом разберете смисъла на стиха: „Яз съм лозата, вие пржчкигЬ", ще видите, че той се отнася до напредналите ученици. Яз раз-глеждам думата душа в широк смисъл. Напреднала душа е тази, съзнанието на която е пробудено. Човек с пробудено съзнание е готов на всички жертви, на всички разумни опити. Когато се прави някакъв духовен опит, от него може да има само печалба, а никаква загуба. -Печалбата в живота се заключава в придобиване на души. Спечелите ли един или двама при-~ ятели, вие сте най-богатият човек в света;' нямате ли приятели, вие сте най-бъ\цният човек. Ако нямате приятели, какво ще кажете на Господа, когато отидете един ден при Него? Ще кажете: аз се ожених, имах три-четири деца, които изучих. На какво ги научи? – Учих ги в училищата, свершиха университет, осгавих имъ-наследство, и сега живеят като културни хора. Мислите ли, че затова ще получите похвала от Господа? Друг може да каже: баща ми и майка ми минаваха за религиозни, верваха в Бога, въ-духовния свет, ио научно не разбираха живота. Добре, че ми оставиха богатство, да поживея охолно, както аз разбирам, а тех – Бог да ги прости! Мислите ли, че този човек е разбрал нещо от живота? Значи, този син е доволен от бзщз си и майка си само заради това, че му оставили наследство и след това казва: Бог да ги прости! Бог да ги прости, но кога? Ако са те научили да познаваш Бога, да живееш въ* светлина. Иначе, те не са изпълнили своята задача.

Представете си, че вие имате двама добри приятели. Ецини>1т о; тех вл купува билегъ-


М38

-ют сто лева и ви .завежда ;на театър, да гледате никаква нова пиеса. Вторият пък ви завежда в една добра гостилница, дето ви угощава. Вие -се нахранвате- хубаво и излизате доволен. Кой .^от двамата приятели е постъпил по-разумно? Или, ако единияг приятел ви купува лотариен «билет от 500 лева, за най-голямата печалба, от 100.000 лв. Вие седите и очаквате деня, когато ще -се тегли лотарията и си казвате; дано спечеля! „Трай коньо, за зелена трева"! Вторият прия-тел пък изважда една сума от касата си и ви -завежда на пазаря, да ви купи дре&и и обуща. Кой от двамата е постъпил по-разумно? – Вторият. Съвременните хора постъпват каго първия приятел, подаряват си лотарийни билети и очакват щастието да дойде. Професорът купува лотариен билет, очаква един ден да ста-^не виден, да се прослави в щЬла Европа. Пое-тът също купува лотариен билет, издава съчиненията си и очаква удобрение от хората, г да го признаят за велик поет. ИзобрЪтательт открива нещо, т. е. и той си купува лотариен билет, очаква вестниците да се произнесат за неговото изобретение. Ученикът отива в училище, и той носи лотариен билет, очаква да се изучи, дано науката спаси човечеството и внесе ред и порядък в него. Питам: какво са придобили съвременните хора от лотарийните билети? За човека е важно това, което в даден мо-мент той знае и може да приложи, да види, какви резултати то може да му донесе.

Да допуснем, че някой човек е слаб, има условия да заболее от некаква опасна бо-лест. Всички го съветват да се лекува, да се покаже на добри лекари, но той няма средства. Какво трябва да прави? Дохожда при него един учен човек и му казва: аз имам една рецепта, която, ако приемеш с вяра, тя ще те осво-* боди от болестта. Каква е тази рецепта?–Все-«гка сутрин, преди ядене, ще изпиваш по три


159

глътки вода. Как? – Ще постъпиш по следния начин: ще потопиш трите си пръста в чашата с вода, ще я поразбъркаш малко и ще глътнеш три пъти. Този чов-бк гледа, съмнява се и си казва: каква ли ще е тази рецепта? Каквато и да е рецептата, изпълни я. Щом почувствуваш подобрение, направи опита няколко пъти и ще видиш, че тази вода действува. Триттз пръста, поставени в водата, прЯдставля-ват три извора. Какво ще кажете, ако този чов-бк сл*бд една година се поправи, започне да мисли празилно, дробоветъ- му се възстановяват и от посръ\цствен човЯк, той става здравомис-лещ, солиден чов-бк? Тази рецепта реална ли е или представлява никаква измама? Питам: като ходите да проповъдвате на хората, носите ли тия чашки с себе си? Вие казвате: поз-ървай в Господа Исуса Христа и ще бжцеш спасен! Не, така не се проповядва. Няма какво да говорите на хората да вЯрват в Господа, но турете триттз си пръста в чашата с вода и дайте им да пият. Т"Б ще пият, вие ще поставяте трит си пръста, докато най-послъ1 хората напълно оз-дравЯят. Който е опигал тази вода, само той може да каже, че има Господ и вЯрва в Него. Казвате: такъв човЯк омагйосва. Кой от вас не омагйосан? Като спите вечер, не сте ли омагйосани? Кога стават магиитЯ? – Вечер, като спите. Магииг стават вечер, кражбит-в стават вечер, пръхтъпленията стават вечер. Питам: ангелитЯ спят ли тогава? – Янгелит-в никога не спят, но хората спят. Защо хората спят? –Защото служат на себе си. Тъ- служат на старата философия, според която считат, че първо трябва да помогнат на себе си, да задоволят всички свои желания, и ако им остане вр*вме, тогава ще помогнат на другитЯ хора. Тази философия се проповядва и подържа от хиляди години насам. Дон-бкъдъ- тя е права, но понеже Бог царува на небето и на земята, пречката нЯма защо да се


160

грижи за своя живот. Ако тази философия не търпи никаква промяна, тогава направете опита да отрежете една пржчка от лозата и вижте, може ли тя сама да оправи работите- си. Слъ\ц всичко това ще дойдат философиттз и ще започ-нат да уб^ждават хората, че ако се насади тази пржчка в зем5та, тя отново ще може да поникне. Така е, може да поникне, но ако тя се посажда десет пъти и отново пониква, най-постгк тя ще се изроди. Слтзд десет посаждания пречката вече се превръща в кол. Този е неесте-ствен път на присаждане. Едчнственият есте-ствен път на присаждане е чр*&з сЬмка. Стане ли присаждането с калем, с присадка, в края на краищата, се дохожда до израждане. При се-гашнит- условия присаждането е необходимо, но когато се дойде до истинския живот, човт^к трябва сам да излезе от Божествената сЬмка. Божественото запазва своитъ- качества и в корена, и в стъблото, и в клонегъч Когато при-саждат с калек, присадката е Божествена, а в останалите части на дървото има и човешко, и животинско.

Христос казва: „г\з съм лозата, вие–прж-чкитт^". Той подразбира великия Божествен живот в нас. Когато става въпрос за организация, това подразбира Божествения живот. Само той е организиран. Животинският, както и чо-въчлкият живот още не са организирани. Никога човек е готов да се бори, да се състезава. Това е животинското в него. Нъжога пък е крайно инертен. Това са двъ- крайности, два полюса в него, които показаат, че той се движи в двъ- противоположни посоки: към небето и към земята. Такъв е животът на растенията. Истинският живот е Бо кественият, който тръ*бва да организира в себе си човешкия, животинския, както и този на растенията и да използува тяхната сила. Това подразбира Христос под думитт^: „Без мзне нищо не можете да на-


161

правите". Може ли д-Ътето без майка си? – Без майка дътето не може да расте. Това, което днес детето взима от майка си, отникъд-б другадъ* не може да го придобие. Това, което детето взима от баща си, отникъдъ1 другад-б не може да го придобие. Тъй щото, качествата, които сега имаме, ние сме ги придобили отн-бкъдъ\ Чо-в-бк все тр*Ь6ва да има майка и баща, независимо ог това, дали тъ* са видими, или невидими. Чове*к все трябва да има един извор, от който да черпи. Майката, бащата трябва да бъдат свещени за нас. Този е смисълът на Христовите думи: ,,Който се откаже от мене и на иска да приложи моето учение, той ще се отрече от лозата, и смъртта неизбежно ще дойде."

Казвате: религия, наука е необходима за хората. Под думата „религия" ние разбираме мир, към който вевка душа се стреми. Придобие ли този мир, душата се освобождава и се връща при своитъч Ние наричаме съвременните хора затворници. Какво очакват затворниците?–Да се освободят от затвора, да се освободят от бу-каит-в, да се освободят от пазачите, да излъ-зат вън, да придобият свобода и простор. Съвременните хора жив-бят под въчен страх. Дойде ли някоя болест, всички се плашат да не умрат. Защо се плашат? – Защото ще отидат на по-лошо място. Казано е в Писанието: Бог не съизволява в смъртта на грешниците." Значи, човек не трябва да умира, а трябва да пръ-минава от един живот в друг, т. е. да пръ-минава от смърт към живот. Мнозина каз-ват: като напуснем земята, всичко се свершва. Под думата „земя" ние разбираме човешкия ор-ганизъм. Иска ли чов-бк да живее дълго време на земята, той трябва да познава добре законит и силите, които управляват неговия организъм. Щом ги познава, той ще може да влада материята; шом влада материята, той ще влада и себе си; щом влада себе си, той ще влада и надъ


162

всички болести, ще може да преодолява всички мъчнотии, ще може да се справя с всички противоречия в живота. Днес хората страдат от различни болести, и като не знаят причините за тяхното появяване, не могат да се л-Ькуват. Причините на болестите са психически. Запример, причината на тумора се крие в извратяване проявите на Любовьта. Яви ли се у човека алчност, това показва, че извЪстен брой клетки от организма се диференцират, искат ца живе-ят самостоятелно, да не се подчиняват на общия ред в организма. По този начин те създа-ват свое собствено жилище, като образуват нова държава, с свободно управление. Така рабо-тят г дни, месеци, години, докато л^карБт с своята артилерия дойде срещу тия непокорни поданици и започва да ги бомбардира. Никога той успЪва да ги изпжди навън, а никога се явява усложнение, което отправя човека на другия свет. Обаче, има и друг начин на лекуване – чрЪз присаждане. Както става присаждане в плодните дървета, така може да става присаждане и в организма на човека, да се заставят соковете да вервят нагори. Когато енергиите в живия орга* низъм спират, на местото, д-бто става спиране, се явява известна подутина, която лекарите на-ричат тумор. Значи, който разбира законите на присаждането, той ще може по ецин или по друг начин да насочи енергиите в организма да потекат и пр-Ьз подутината. Щом потекат и през нея, тя напълно изчезва, Тъй щото, ако новите клетки успЕят да вземат соковете на клетките, които образуват тумора, той н*вма да има условия за развитие, и напълно ще изчезне. Като говорим за растенията и за животните, ние не сме за т-Ьхното изтребление, нито за тяхното чрезмерно размножение. Т% са необходими в икономията на природата, обаче, гЪхният брой е точно определен и не тр^бза нитр да се увеличава, нито да се намалява,


163

Съществува висша, божествена математика, която точно опръ\д*кпя количеството на растенията и на животните в природата, Щом е така, тъ- не трябва безразборно и безразсъдно да се унищожа-ват. Днес хората колят животни, убиват ги, късат цветя, изсичат дървета безразборно, но затова носят последствията от своите необмислени постъпки. Запример, виждате, че някой чо-в"Ьк изсЬкъл една череша, но не се минава много време, той се спъва, пада на земята и си счупва крака. Той казва: не зная, какво стана, случи ми се голямо нещастие. Казвам: причината на това нещастие се дължи на отрязването на черешата. Позволено е на човека да яде череши, те подобряват неговото храносмилане, но не е позволено да реже самото дърво на черешата. Сега ще ви задам следния въпрос: ако Христос е истинската лоза, а хората – пржчките, защо са толкова хилави, при все, че от толкова хиляди години ядат грозде от тази лоза? Значи, съвременнитЯ хора ядат от плодовете на тази лоза, но се съмневат, измъчват се, изпа-дат в безверие и казват най-после: нищо не съществува в свЯта! Животът е илюзия, той няма никакъв смисъл. Не, в живота съществува нещо велико, съзнателно. Вземете, запример, държавата. Истинската държава представлява сбор от велики, разумни души, които во-дят съзнателен, разумен живот. Членовете на държавата са сверзани в общ организъм, както всички души са сверзани с общия Боже-ствен организъм. Когато се говори за държави, за хора, за животни и за растения, които са изчезнали, ние знаем, че са изчезнали само ония от тех, които не са спазили великите Божии закони. Тия пък, които са спазили великите Божии закони, те живЯят вечно. Затова и Писание* то казва: „Грешните ще изчезнат от лицето на земята". Това подразбира» че развитието на тия същества ще се прекрати* Това не е запла-


164

шване. Ние не казваме, че който не влезе в тази, или в онази църква, ще изгуби живота си. Само една църква съществува в света, на която всички други същества се подчиняват доброволно, без насилие. ЧрЪз насилие никоя черкова, никакво учение не могат да спасят света. Ако е въпрос за насилие, и Христос можа да спаси света с насилие. Той не можа ли да дойде с 12,000 ангели от небето и да спаси света? Само един ангел е в сила да се справи с една 20 хилядна армия и да не остави нищо от нея. Значи, ако в един легион ангели има по шест хиляди, тогава в 12 хиляден легион ангели, ще има всичко 72,000 ангели. При това, ако вс*Ъ-ки ангел е в състояние да се справи с 150 хиляди души, можете да си представите, каква сила ще бъдат всички ззгдно! Обаче, чрЪз насилие свтз-тът не може да се поправи. И затова Христос казва: „Чашата, която Огец ми даде, да я не пия ли?"

Следователно, първо трябва да се даде жертва, а после ангелите да дойдат на помощ. /Ангелите идат с своята любов в помощ на силата. После ще дойде богатството, вярата, чесгь-та. Първият принцип, който трябва да се постави за основа в живота, е Любовьта. Тя има два израза: висш, духовен и низш, физически. Ако в духовния свет човек не обича всички, Любовьта изчезва. И обратно: ако в физическия свет човек обича всички, Любовьта пак изчезва. Значи, в физическия свет ще обичате само Едного. Като се говори за висш свет, подразбираме небето, дето живеят възвишени и благородни същества. Те са силни, мощни, само с една ръка могат да дигнат земята. Казвате: тия същества имат ли опорна точка некъде? – Имат, разбира се. И те се хлъзгат по некаква плоскост, както и земята се хлъзга по едно платно. Това, което съвременните учени наричат етер, е платното, по което земята се хлъзга. То-


165

ва платно е неделимо, нищо не е в състояние да го скъса. Тъй щото, колкото и да е тежка земята, това платно никога не може да се скъса, То не е гладко, не е право обтегнато, но е набраздено, вълнообразно, и по тия вълни, именно. земята се хлъзга. С това се обяснява образуването на светлинните вълни. Когато светлината минава по тези бразди, тя претърпява известно триене, вследствие на което се образуват светлинните вълни. Ддептите на науката знаят тези неща. Те знаят, защо платното не се къса; те знаят, как земята е стъпила върху него и т. н. Един ден, когато и вие стъпите върху това платно, ще почувствувате под краката си здрава почва, от която никой не може да ви помести. Некои учени наричат тази почва канара. Как се хлъзга земята по това платно, какъв е съ-ставът на платното, това са отялечени въпроси, които днес не могат да се разберат.

„Нз съм истинската лоза". Христос е самата лоза, а всека пржчка от нея представлява живота на един човек. Когато всички тия прж-чки дойдат в съгласие с общия живот на лозата, те ще могат да разберат живота и на самата лоза. На това основание всеки от вас ще може да познае и да разбере Бога; той ще може да познае и да разбере Христа. Познаете ли Бога, ще познаете и Любовьта, която няма начало, няма и край. Казва се, че Бог е Любов. Речете ли да определите, какво нещо е Любовьта, вие ще се забъркате. Щом знаете това, не говорете за Любовьта. Никой няма право да пита приятеля си, или кого и да е, обича ли го. Зададете ли такъв въпрос на приятеля си, и любовьта между вас ще изчезне. Обичате ли некого, и той ще ви обича, няма защо да го питате. Мислите ли, че който казва, че ви обича, изказва делата Истина? Какво ви ползува любовьта на някой беден човек, който н-Ьма нито дрехи, нито обуща, а няма и пари да се нахрани, както трябва? Ако и вие


166

сте бЪден, като него, кой кому може да да*-де нещо?

Представете си, че вие лежите в н^коя болница. Аз идвам при вас да ви помогна. Като ме видите, вие първо ме запитвате, обичам ли ви. Дз не ви отговарям нищо, но ви поглеж-дам само. Не се минава много време, и вие ставате от леглото си здрав, разположен. Пак питате: обичаш ли ме? Лз нищо не ви отговарям, но пак ви поглеждам, и вие се виждате облЪчен вече с нови дрехи, освободен от болничния халат. Излизате на двора и пак ме питате: обичаш ли ме? И този път не ви отговарям, но вие се намирате пред богата трапеза, с хубави ястия.–Обичаш ли ме? Пак мълча. Обаче, вие веднага заспивате и на другия ден, като се събудите, виждате, че сте в дома си, здрав, весел, напълно доволен и щастлив. Казвате: какво стана с мене? Вчера бях в болницата, днес съм дома си. Сън ли беше това, което видЪх снощи? Дойде при мене един човек, който ми помогна да оздравея. Де отиде той?–Този човек е заминал за небето. Той дойде да ви помогне само и си замина.

Казвате: това са илюзии, нещо подобно на приказките от „Хиляда и една нощ". Питам: кой от вас не е бил в болница? Кой от вас не е бил в кальта? Съвременните хора бЪха едно време в водата, в вид на малки или големи риби, но днес не са вече там. Кой ги извади от водата? Едно време съвременните хора беха из въздуха, летеха като птици» Кой ги извади от тази среда? Това може да направи само Онзи, който има магическата пржчица и може да я управлява. Този Единният и до днес маха с ръка из въздуха, докато извади всички живи същества от неблагоприятната за техното развитие среда и ги постави в по-благоприятна. И днес всички хора могат да кажат: не сме


167

вече нито растения, нито риби, нито птици, нито животни, но сме човещи. Това илюзия ли е?

Казвате: можем да умрем. Питам: кой ви внуши тази мисъл? Който люби, той вечно жи-вЪе. Има Един, Който всЬка сутрин простира ръцътъ1 си върху вас. Ставате ли сутрин, помолете се: „Господи, простри и днес ръката си върху мен!" Мнозина се молят на Бога да им даде богатство, сила, власт и т. н. Не заповядвайте, на Бога, но кажете: „Господи, простри ръката си върху мен, да придобия малко от Твоето знание! Когато бях в кальта, Ти ми служеше с Любов. По същия начин и аз днес ще Ти служа с всичкото си сърце, с всичкия си ум, с всичката си душа и с всичката си сила. Ог Тебе научих великия пример в живота. Сега разбрах смисъла на изречението: „Ти си лозата, азъ–пржчката". От днес вече тази пржчка ще дава своя плод.

Беседа от Учителя, държана на 27 март, 1927 г. в г. София.