от ПорталУики
Версия от 23:26, 8 февруари 2011 на Ани (Беседа | приноси)

(разл) ← По-стара версия | Преглед на текущата версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно бр. 23 / 2010 г.


ЗА КРАСОТАТА

УЧИТЕЛЯ

Красотата не е физическо качество. Красотата не принадлежи на физическия, нито на духовния свят, но се проявява чрез тях. Красотата е достояние на Божествения свят. На физическия свят тя трае кратко време, в духовния свят тя остава за по-дълго време, а в Божествения свят - за вечни времена.

Красотата е идеал за човека. Той се стреми към красивото в света като към свой идеал. Красиви мисли и чувства, красиви постъпки - това е идеал на човешката душа.

Истинската красота е чиста и възвишена. Тя е образ на Истината. Тази красота внася в човека импулс за работа. Тя води към положителна философия на живота. Тя е плод, за изработването или за узряването на който човек е работил с години, с векове.

Велика, мощна сила е красотата като външен израз на Любовта! Тя е хармонията на живота.

Това, което повдига човека, е красотата. Божествена сила, пред която всичко отстъпва. Пред нея и звярът коленичи. Подобна е на златото, което не се окислява. Тя не иде сама по себе си. Тя е вътрешен, органически процес, резултат на хармонично съчетание между човешката доброта, мисъл и воля.

Материята 3а красивите форми се взима от звездите и планетите. Колкото пъти и да срещнете красотата, израз на любовта, спрете се пред нея и я поздравете, тя ще ви срещне и втори път и ще се задържи за по-дълго време при вас.

Красивите форми

Материята за красивите форми се взима от звездите и планетите.

Винаги замествай грозното с красивото. Никога не оставяй грозното да взима надмощие над красивото. Някой пита кога се е явила красотата. На този въпрос не може да се отговори, защото не е било време, когато красотата да не е съществувала.

Колкото пъти и да срещнете красотата, израз на любовта, спрете се пред нея и я поздравете, тя ще ви срещне и втори път и ще се задържи за по-дълго време при вас.

Дали в себе си или в другите хора ще намериш красотата, това е безразлично - човек навсякъде я търси. Достатъчно е да погледнете през очите на Любовта, за да видите красотата, която съществува навсякъде.

За да бъде здрав, човек трябва да вижда красотата в природата и да я цени. формите, които природата създава, са красиви, но човек трябва да знае как да гледа.

Когато гледа нещата отвисоко, човек вижда всичко красиво. Слезе ли на стъпалото на обикновения живот, той вижда нещата както са.

Човек трябва да се вглъбява в себе си, във всичко да намира красивата страна,

Привикнете да задържате красивите образи в ума си. Който веднъж е видял красивото, великото, той никога не го е забравил.

Младият момък не е привикнал още да се радва на красотата. Като види младо, красиво момиче, той веднага го пожелава за себе си. Защо не се зарадва на Бога в момичето? Дето видите Божественото, в мъж или жена, спрете се да го погледате. То прави нещата красиви.

Красотата на физическия свят е отражение на Божествената красота. Тъй че, ако срещнете една красива жена, знайте, че тя е отражение на Божествения принцип, който живее в човешката душа. Тя е външен израз на светлината, която излиза от Бога. Красивият човек отразява Божествената светлина върху другите хора.

Ако искате да бъдете красиви, трябва да обръщате внимание на всички красиви форми и да ги държите в съзнанието си. Като работи съзнателно върху себе си, човек става и физически, и духовно красив. Когато е доволен от човека, Бог го прави красив. Не е ли доволен от него, Той го лишава от красотата. Желая да бъдете красиви Божествени картини, на които всички хора да се радват и да се учат.

Красотата е състояние на човешката душа

Красотата не е нещо статично, да я хванеш в един момент и да я задържиш завинаги. Тя е състояние на човешката душа. Под красота разбираме хармония, която се отразява върху човешкото лице Когато силите и способностите действат постепенно и хармонично в човека, лицето му е красиво. Значи произходът на красотата се дължи на вечната хармония между душевните сили в човека.

Krasotata 2.PNG

Красивият има предимство пред грозния. Умът му е добре поставен. Ние говорим за вътрешната, органическа красота на човека. И скулпторите, и художниците се стремят да представят тая красота. Всеки човек трябва да има нещо красиво в себе си, за което хората да го обичат.

Човек става красив, когато изпълнява Божията воля.

Какво се иска от човека, за да възстанови своята първоначална красота? Той трябва да пази своя вътрешен мир и спокойствие, да не бърза, да не се безпокои, да не се обезсърчава.

Когато говорим за красотата ние имаме предвид главно вътрешната красота - красотата на душата. Който е вътрешно красив, той е и външно красив.

Иска ли да бъде красив, с приятно лице, с ясен поглед, човек трябва да знае каква храна да дава на духа си. Храни ли го със съответна за него храна, човек придобива духовна и физическа красота. Не е ли едновременно и духовно, и физически красив, той не може да се нарече красив човек.

Отклони ли се от естествения живот, човек почва да губи красотата и пластичността на движенията си. Срещнеш един човек и казваш: Защо не съм и аз толкова красив? Един ден и ти ще станеш като него. Радвай се днес на неговата красота.

Красотата се обуславя от известни добродетели. Тази красота ще хвърли отпечатък не само на лицето ти, но и върху цялото ти тяло, външно и вътрешно.

Любовта прави човека красив.

Без любов хората не могат да постигнат нито мъдростта, нито истината.

Свободата прави човека красив и силен.

Стотици и хиляди години трябва човек да живее под ръководството на Любовта, за да стане красив, умен и свет.

Външна и вътрешна красота

Какво представлява красотата за човека? Капитал, даден от природата за работа.

На какво се дължи красотата? На съзнанието. Красотата е свързана с човешкото съзнание, а оттам - със светлината.

Красотата има няколко отличителни качества: доброта, сила, мекота и разумност.

Тя е резултат на чистотата. Непременно трябва да дойде чистотата във вашето сърце. Красотата е плод, за изработването или за узряването на който човек е работил с години и с векове. Красивите, правилни работи са завършени картини, направени от разумни хора.

Красота без разумност е нещастие. Който мине покрай красивия, ще пожелае да бъде като него красив, ще му завиди. Не е лесно да се справя човек с мислите и пожеланията на окръжаващите. Който иска да запази мира си, трябва да предпочете външната грозота и вътрешната красота. Момата иска да бъде красива, без да знае какви задачи са дадени на красотата. Ако е красива и неразумна, красотата ще внесе в нея толкова отрова, от която с години не може да се освободи. Ако искаш да бъдеш голям човек, приеми красотата, да видиш как ще се справиш с нея.

Задачата на ученика е да бъде красив. Като работи съзнателно върху себе си, той придобива вътрешна красота, с която привлича вниманието на хората. Кое прави човека красив? Моралният живот, т.е. онзи истински, положителен живот, в който Божественото начало взема връх над човешкото. Който прилага Божествените закони, той става красив и всеки го обича.

Krasotata 31.PNG

Влезете ли в света на възвишените същества, ще видите, че всички са красиви. Човешкото тяло е най-красивият инструмент, даден от Бога. Красотата трябва да бъде изразена в главата, лицето, ръцете, краката - в цялото тяло, в походката, в поведението.

Красивият човек е уверен в себе си, той никога не се обезсърчава.

Красотата се дължи на вътрешната хармония в човека. Ако вие искате да бъдете красиви, външната ви форма да стане красива, непременно трябва да дойде чистотата във вашето сърце. Когато чистотата влезе вътре в сърцето, лицето ви добива друг оттенък, други черти, които го украсяват. Красотата е резултат на чистотата. Работете върху създаване на хармонични линии на лицето, на главата, на цялото тяло. Само така можете да поставите основа на вашето бъдещо тяло.

Светът се нуждае от нови хора, с красиви и здрави тела, с красиви и пластични движения.

Вътрешната красота подразбира съвършенство. Светските хора се стремят към външна красота, а религиозните, духовните - към вътрешна. Да бъде човек вътрешно красив, това значи да е ликвидирал със своите слабости и погрешки.

Който иска да стане красив като ангел, трябва да развива в себе си чувството на брат и сестра. Това е закон.

Красив и благороден човек е онзи, който носи истината в себе си.

За да бъдете здрави и красиви, трябва да дишате дълбоко, да задържате въздуха известно време и после да издишате, като благодарите на Бога за приетия въздух.

Красивият човек се радва на всички и на всички изпраща своята светлина. Ако човек не крие в себе си част от топлината на живота, той не може да бъде красив. Топлината дава добро разположение на човешкия дух. Без топлина, т.е. без добри чувства пътят на човек е затворен.

Външната красота се създава при инволю- цията на човека, а вътрешната - при еволюцията. Тъй щото, ако човек при инволюцията си, т.е. при слизането си на земята не е работил върху себе си, той ще бъде външно грозен; ако пък при еволюцията си, т.е. при качването си нагоре, не работи върху себе си, той ще бъде вътрешно грозен.

Ако в продължение на един живот от 4050 години човек не може да извае статуята си, той не е изпълнил своето предназначение.

Линии на красивия човек

Тялото на човека трябва да бъде стройно, красиво, понеже е израз на една Божествена идея, която е работила с векове и още продължава да работи.

За да бъде красив, той трябва да има хубаво чело, правилен нос, красиви уши. Кое чело е хубаво? Ако челото е високо два сантиметра, не е хубаво; ако е три, четири, пет сантиметра, все още не е хубаво. Челото трябва да бъде поне от пет сантиметра нагоре, за да бъде хубаво. Ако челото е шест сантиметра високо, може да бъде красиво.

Днешният човек продължава да разширява в себе си идеята за красота и не се спира само върху лицето си, но и върху челото. Той отделя вече челото от лицето и работи за развитието на всички способности, вложени в предната част на мозъка. Но и тук човек не спира. След като е опитал високия ръст, силата на мускулите си, външната красота, красотата на лицето и на челото си, т.е. своя ум, сега вече той отправя своите сили към сърцето си, да развие красиво, благородно сърце в себе си. Благородното сърце се изразява в лицето на човека. Лицето на такъв човек свети. От него излиза нещо светло, магнетично, приятно. Приятно е да гледате лицето на човек, който има благородно сърце.

Разумното, благородно сърце крие в себе си нови начини за живеене и за работа.

От любовта си към някои хора ще светнете, красотата ви ще се увеличи, ще станете подобни на ангелите. Тъй щото, искате ли да бъдете добри, разумни и красиви, обичайте всички хора.

Какви са основните качества и линии на красивия човек? На челото, на носа, на лицето на красивия човек се забелязват тънки, фини линии. Когато той се усмихва, само наблюдателното око може да схване едно слабо, едва уловимо мръдване в края на устните. Тази усмивка увеличава физическата красота на човека и придава весело изражение на лицето му. Краят на устните се повдига нагоре. В песимистите е точно обратно - надолу. Изобщо, когато човек е весел, радостен, линиите на устата му взимат възходяща посока; когато е тъжен, скърбен, линиите взимат низходяща посока. Който погледне лицето на такъв човек, разбира, че той е под тежестта на известни страдания. Който изпадне в песимизъм, в обезсърчаване, губи красотата си.

Помнете: Лошите навици изменят естествените, красиви линии на лицето, на устата. За да не изопачите мускулите на лицето си и правилните линии, които природата ви е начертала, стремете се към доволство, към добро разположение на духа. Кои линии правят човека красив? Които природата е поставила. Всички хора се усмихват, но не всички усмивки са красиви. Има линии на устата, които правят усмивката неприятна.

Очите на красивия човек нито са много отворени, нито много затворени. Някой затваря очите си толкова много, че едва вижда. Той иска да се виждат клепките му, да бъде красив. В красивия човек сянката, която пада от горния клепач, минава през средата на зеницата. При това посоката на лъча, който излиза от очите му, е възходяща. Той живее на земята, но умът му е зает със светли, възвишени мисли, а сърцето - с благородни чувства. Правете наблюдения върху очите, върху посоката на погледа, върху най-слабите помръдвания на носа, на устата в различните хора, за да си извадите сами заключение за красивите линии, както и за красотата на човека.

Изучавайте челата на хората, да различавате челото на красивия човек от челото на разумния и добър човек. Ако челото е високо и широко, вие имате пред себе си умен човек, със силно въображение, но не и красив. Челото на красивия човек е особено. В красивия човек преобладават повече чувствата, отколкото мисълта. Той не е философ, не е мъдрец, но експанзивен човек, с добро сърце. В красивите хора чувствата играят важна роля. Тъй щото, когато говорим за красотата в живота, имаме предвид проява на разумния живот чрез чувствата. Чувствата са по-близо до живота, отколкото мисълта, която се движи в по- високо поле на живота.

Какъв е носът на красивия човек? Някой ще каже, че красивият нос трябва да бъде „гръцки тип". Не е така. Гръцкият тип нос показва интелигентност, той изразява повече красота на интелигентност, но не и красота на линията. Красивият нос не е много широк, нито много сплеснат. Широкият нос означава голяма чувствителност, а тесният, сплесканият - голяма сухота. Носът на красивия човек се отличава с лека, едва видима подвижност, която говори за будност на съзнанието. Красивият човек съзнава, че крие в себе си някаква сила, някакво обаяние. Движенията му са хармонични и в такт; когато се усмихне, едновременно се помръдват очите, веждите, линиите на челото и на носа. Не само това, но и движенията на цялото му тяло са хармонични.

Какви трябва да бъдат веждите на красивия човек? Нито много тънки, нито много дебели, но в никой случай сключени. Изобщо, всички части в тялото на красивия човек са съразмерни, с правилни съотношения помежду си. Ако някой човек е природно красив и наследил от майка си красотата, той се намира при щастливи, благоприятни условия. Който е далеч от тези условия, трябва да работи много, за да стане красив.

Като ученици, вие трябва да наблюдавате хората, да изучавате линиите и движенията на красивите хора да видите каква пластика има в тях, какви красиви движения правят те. Така ще различите истинската красота от привидната, духовната от физическата. Някои хора са красиви само външно, като маски, но нямат никаква пластичност, никаква красота в движенията си. Те са наследили тази красота, но понеже нямат красив вътрешен живот, линиите на лицето им са неподвижни, в застой.

Krasotata 4.PNG

Като изучавате цвета на лицето на красивите хора, ще забележите три характерни цвята: бледо-розов, белезникав и слабо, едва забележимо жълт. Първият цвят показва, че този красив човек живее повече в чувствата; вторият живее повече в мисълта, а третият е излязъл и от двата свята и се занимава с възвишеното, великото в света. Красотата на третия тип наричат „духовна красота". Когато човек се моли постоянно, когато чете духовни книги и се занимава с красиви работи, лицето му придобива особени линии, особена красота.

Една американка през целия си живот прочела съзнателно, с любов и разположение Библията 90 пъти. Това занимание с Библията дало отпечатък на лицето й. Тя придобила особени линии, които й придали нежност, красота и пластичност. Тя възприела добрите черти на библейските пророци и на апостолите. Затова е казано: „С какъвто дружиш, такъв ставаш".

Във всеки човек има поне една красива черта, поне една красива линия. Той трябва да знае тази своя черта и да работи за усъвършенстването й. Когато обичате някого, това се дължи на красивата черта в характера му. Тя може да бъде в обходата, в движенията, в усмивката, в говора му и т.н. Заради една красива черта в характера му, вие сте готови да понасяте неговите лоши прояви. Красотата, вложена в човека, е в състояние да заличи лошото, което се проявява в характера му. Сега се явява въпрос: Каква е температурата на красивия човек? Ако пипнете ръката му, ще усетите приятна, умерена топлина. Повиши ли се топлината на ръката му, той е изпаднал в отрицателно състояние. Красивият човек има силно развита надежда. Той не се обезсърчава. Скръбта и страданията могат да го посетят, но никога не го обезсърчават. Те са необходими за него, за да се развие по-голяма дълбочина в характера му. За да придобият топлината на красивия човек, хората трябва да си въздействат съзнателно с красиви образи: камъни, растения, цветя, картини от природата и т.н. По този начин ще внесат чувството към красотата като необходим елемент при възпитанието на младото поколение.

И тъй, дойдете ли до въпроса за красотата, гледайте на нея като на нещо възвишено, Божествено. За да станете красиви, стремете се към красивите, здрави и живи форми. Не се спирайте върху изсъхналите цветя и дървета, върху умрелите животни и хора. Красиво е онова, което расте, цъфти и зрее. Стремете се към чистите извори, вслушвайте се в тяхното клокочене, в духането на вятъра. Наблюдавайте изгряването на слънцето, пеенето на птичките. Цялата природа е пълна с красота и хармония, с песен и живот. Влезте в съгласие с природата, за да се ползвате от нейната красота. И майката дава, и бащата дава, но природата дава изобилно. Тя изправя неправилните и изопачени форми. Достатъчно е да влезете във връзка с нея, за да може само с една линия, с една сянка да изправи това, което човек е изкривил в себе си. Ако грозният човек се предаде съзнателно в ръцете на разумната природа, само в няколко години тя ще го преобрази, ще го направи красив.

Работете в трите свята за придобиване на красота

Бъдещите хора трябва да служат на красотата. Хората от шестата раса, която иде в света, ще бъдат красиви. Те носят висок идеал в душата си, който ги прави красиви. Как може да стане човек красив?

- Като направи известно усилие и употреби малко енергия, за да повдигне ъглите на устата си нагоре и отвори очите си така, че сянката от горния клепач да пада над центъра на зениците на очите. Като гледа по този начин и като се усмихва приятно, той ще обърне внимание на ближните си и те ще му се радват, ще го приемат добре.

Стремете се към красотата, за да проявявате Истината, вложена в душата ви. Като знаете това, работете върху себе си, да се освободите от лошите наследствени черти. Както са създадени те, така можете да се освободите от тях. Сегашното поколение е в състояние да се справи с лошите черти, наследен от деди и прадеди. Ако се натъкнете на някой лош навик в себе си, правете усилия да не го проявявате. Вие сте го придобили чрез често повтаряне. Като избягвате да го проявявате, ще отвикнете от него.

Три неща са необходими за придобиване на красотата: любов към Любовта, т.е. свързване с природата, за да се оформи човешката уста. Любов към Мъдростта; тя ще оформи човешкия нос. Най-после, любов към Истината; тя ще оформи челото, погледа и очите. Очите, с веждите и клепачите, изразяват Истината. Самите очи, без вежди и клепачи, като пособия, не са красиви. Днес истинската красота е изгубена. За да придобиете красота, правете красиви движения. И тогава всеки ще каже: „Ето човек с красиво сърце и с красив ум". Може ли умът да бъде красив? Щом носът е красив, и умът ще бъде красив; щом устата е красива, и сърцето ще бъде красиво.

В какво се заключава новото учение? В преустройване на сегашната човешка форма и нейните удове: лице, чело, нос, устни, ръце и др.

Красотата е колективно благо на цял народ, на цялото човечество. При това, за придобиване на красотата трябва да се работи едновременно в трите свята: във физическия, духовния и умствения. Във физическия свят човек има възможности да прави опити и да работи; в ангелския, т.е. в духовния свят, той придобива красотата, а в умствения свят тя се превръща в нещо величествено.

Гледайте красивите неща, мислете за красотата и създавайте красиви форми.

Из „Качества и линии на красотата" от т. „Божествената мисъл"