от ПорталУики
Версия от 19:09, 29 януари 2011 на Ани (Беседа | приноси) (Нова страница: ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА Статии, посветени на Учителя и Учението [[Статии от списание Житн...)

(разл) ← По-стара версия | Преглед на текущата версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 6 / 2000 г.

ПРИРОДЕН ЗЕОЛИТ

Брус МакДьгал

Един много стар минерал, на възраст около 320 милиона години, може да стане ключов минерал за новия век.

Природният зеолит, един от продуктите на природната дейност, притежава електрически енергизирана порьозна структура. Тази структура е причина зеолитът да действа като селективен „сюнгер", всмукващ някои от замърсителите на околната среда, както продукти на човешката дейност като тежки метали и излишъци от интензифицираното стопанство, така и някои вредни природни газове, какъвто е въглеродният двуокис.

Ролята на зеолита в нашето ежедневие нараства в някои от следните направления:

ПРОИЗВОДСТВО НА РАСТИТЕЛНИ И ЗЪРНЕНИ ХРАНИ

Зеолитът увеличава добивите, особено в районите с бедни песъчливи почви, като подобрява качествата на почвата и намалява изискванията от торене с 30%. Допълнителна полза от намаляване на торенето е, че се намалява замърсяването на подпочвените води. Влагозадържащите качества на зеолита могат да бъдат едно благословение за саксийните цветя. Примесът на 10% зеолит към почвата намалява необходимостта от често поливане и запазва живота на растението.

Понеже зеолитът е неразтворим и не се разлага в почвата, той може да служи за дълъг период като бавно действуващ механизъм за отделяне на вода и тор в нея.

ВОДНА ФИЛТРАЦИЯ

Електрично активната пореста структура на зеолита подобрява качеството на филтриращите системи. Зеолитът е способен да отстранява ефективно утайки, но също и амоняк, тежки метали и редица бактерии. Зеолитът, използван за филтрация, може също да бъде регенериран за нова употреба.

КОНТРОЛ НА МИРИЗМИТЕ

Зеолитът упражнява контрол върху миризмите по два начина:

1. Като абсорбира някои от неприятните и силни миризми като серен двуокис и други серни газове, и амоняка, който се среща при животинските отпадни продукти;

2. Като задържа и освобождава бавно парфюми и етерични масла, които се използват в бита

ЖИВОТНОВЪДСТВО (КРАВИ, ДОМАШНИ ПТИЦИ, СВИНЕ)

Включеният в храната на животните зеолит може да свърже амониевите газове, които се образуват в стомаха на животното. При това нараства полезността на храната и здравето на животните се подобрява. Това, което те отделят, има по-ниско протеиново съдържание, по-слаба миризма и може да бъде използвано като ценен, бавно действуващ естествен продукт за наторяване.

Зеолитът играе важна роля при водните култури.

ИЗПОЛЗВАНЕ ОТ ЧОВЕКА

На пазара вече има продукти, подобряващи състоянието на кожата, които включват зеолит. Кубинците, принудени да бъдат по-изобретателни поради ембаргото, успешно са внедрили зеолит в естествената му или обработена форма, за консумация от човека. Сега съществуват редица продукти със зеолит: антиацидни, антидиарични, антихиперлипемични и анти-бактериални.

ИНДУСТРИЯ

Съществуват редица начини на приложение, например при филтрирането на водата в хранителната и питейна промишленост, при отделянето на газовете като азотен окис от въздуха, отстраняването на вредните газове при горенето, като носеща субстанция при инсектицидите и пестицидите, а за удължаване живота на плодовете и отрязаните цветя, отстраняване на тежки метали и хранителни вещества от отпадните води.

КАК ЗЕОЛИТЪТ ПРАВИ ТОВА?

За онези от вас, които се интересуват каква е причината за разнообразните свойства на зеолита, ние ще разгледаме неговата субстанция. На микроскопско ниво се вижда, че зеолитът формира скелет със структура, наподобяваща пчелна пита, съставена от алуминиев силикат. Тази високо порьозна, но ригидна структура осигурява много обширна, електрично реактивна повърхност от 450 кв. метра на един грам, с порьозност, достигаща до 49%. Комбинацията от тази висока порьозност и натоварената с отрицателно електричество повърхност дава възможност зеолитът да привлича и задържа катийоните. Много замърсители като мед, цинк, олововъглероден двоукис и серен двуокис са катийони. Интересно е, че зеолитът може да се обработи така, че да абсорбира и по-голяма скала от химични замърсители.

Едно важно съображение при това е, че зеолитът не е друга химическа субстанция, а природен неразтворим минерал със специфични способности за реакция и не са познати негови отрицателни въздействия върху околната среда. Според изследванията, които продължават, зеолитът изглежда си проправя път като един ключов минерал за нашата съвременност и водещ минерал за следващия век.