от ПорталУики
Версия от 21:23, 29 май 2010 на AL414 (Беседа | приноси) (Нова страница: ФОНЕТИКАТА 27.04.1943 година — Изгрева — София. Вчера, (26 април, вторият ден на Великден) пях в ро…)

Направо към: навигация, търсене

ФОНЕТИКАТА

27.04.1943 година — Изгрева — София.

Вчера, (26 април, вторият ден на Великден) пях в роля-та на Розина в операта „Севилският бръснар" от Росини, с нео-бикновено въодушевление и гласът ми сам се лееше и пееше. Да¬же завистливите ми колеги ме поздравиха, заедно с директора Петко Стайнов. Когато днес с брат Христо дойдохме при Учи¬теля, коленичих пред нозете му, благодарих му за рецептите и му разправих: — Учителю, цели четири месеца не бях излизала в тази роля. Дадоха ми само една набързо стъкмена репетиция на Ве- ликия четвъртък. Някои от колегите ми отсъствуваха, а други- те пък бързаха да боядисват яйца. Репетицията просто не се със- тоя. Въобще, дават ми се разнообразии изпити за да се проваля, но Вне, Учителю, и Господ и ангелите, бдите над мен и ме па¬ зите!... Не само че не се провалих, но нестихващо аплодираха и многократно ме викаха на бис. Учителят пак ме благослови и каза: — Ние ще ти помогнем да заучиш партията в Деветата симфония на Бетховен. — Очаква се вески момент пристигането на Карл Бьом. Първият концерт ще бъде на 6"ти май. — каза брат Христо. — Учителю — попитах аз, — да пея ли силно, да фор- сирам ли гласа си, защото оркестърът ще бъде с увеличен със- тав и хорът също. Събират всичките хористи в София. — Ти пей леко! Не форсирай. Гласът ти ще лети над всичките гласове! Ти пей така, че да се чувства че имаш още глас, който не издаваш навън. — Учителю, атмосферата е много тежка в операта. Ко¬ легите ревнуват, завиждат. Аз съм много заета. Понякога репе¬ тирам до полунощ партията на Деветата симфония и не мога

115

да идвам на беседи, нито на екекурзии. Аз ученик ли съм? — Ти си ученик, временно сме те изпратили там, „на фронта", затова си облечена с „военни дрехи". Тука ти снемаш „военните дрехи" и се обличат с „нежни копринени" дрехи. Още малко време потърпи! Новите песни ще станат дванадесет, пос¬ ле ще видим. При всяко твое излизане на оперната сцена, като пееш ролите си, ти се изкачваш на най-високите планински вър- хове. Сцената не е лесно нещо!... — Учителю, в Париж изучих няколко опери на френски език. Тук се наложи да ги науча и на български език. Например операта „Риголето". Колко е трудно това сменяне за поставе- ните вокали на френски език! За същото време можех да науча още няколко опери. — Фонетиката играе важна роля при пеенето. Колкото по-често се срещат чистите гласни в един език, толкова той е по- музикален. Ти гледай да спазваш следното правило: Колкото се може да се стремиш ясно и отчетливо да изговаряш сричките и думите, а те пък от своя страна ще спомогнат по-лесно да изле- зе гласът навън и да лети надалече. В пеенето има два опорни центъра. Единият е долу под слънчевия възел, другият е в гла- вата. Ти не трябва да прекъсваш връзката между тях! Учителю, помогнете ми да издържа изпитанията си в операта и no-скоро да ликвидирам със „света". Да изпълня во-лята Божия, да се уча и да прилагам наученото!