Наблюдение и интуиция
– Само светлият път на мъдростта води към истината.
– В истината е скрит животът .
Размишление.
Тема за следния път: "Защо вярвам и защо се съмнявам?"
Много процеси се извършват в човешкия живот; мнозина ги наблюдават, но малцина схващат връзката, която съществува между тях. Например, процесът на храненето е свързан с много външни и вътрешни, психически явления, които не избягват от окото на опитния наблюдател. Той следи, как гладният сяда пред трапезата, туря чинията, лъжицата и вилицата си и очаква да му сипете ядене. Щом донесат яденето, той поглежда към него, иска да разбере, има ли достатъчно масло, или не, как е сготвено и т. н. След това взима хляба, начупва го и започва да яде. Дали яденето е вкусно, или не, това се отразява на лицето му. Дали готвачът е бил добър, или не, и това се отразява на лицето на онзи, който яде. Готва-
299
чът е вложил своето разположение или неразположение в яденето, което човек възприема. Изобщо, всяко нещо, което човек възприема от външния или от психическия свят, се отразява на лицето му. Няма явление в света, което да не произвежда известно впечатление върху човека.
Ще кажете, че е проста работа да се занимава човек с яденето, да наблюдава себе си или другите, как се хранят. Не е проста работа това. Който може да наблюдава процеса на яденето, може да наблюдава и по-сложни процеси. Той може да наблюдава облаците, изгрева и залеза на слънцето и да познава, дали времето ще бъде добро или лошо. Щом знае, какво ще бъде времето, той може да направи екскурзия до планината, да се разходи и обнови. Опитният наблюдател знае, как се развиват процесите: по права, крива или счупена линия. Той знае, при какви линии се извършват известни процеси: прави или обратни, хармонични или дисхармонични. Когато две сили действуват в противоположни посоки, някъде се извершва престъпление. Когато от един център излизат няколко прави линии, с различна дължина, действието е дисхармонично.
Как се изразява геометрически едно хармонично действие и едно престъпление? Хармоничното действие върви по права линия и в кръг. Ако правата се начупи, и ако кръгът се разтвори някъде, имаме ня-
300
какво престъпление. Например, касиерът на банката отваря отвреме на време касата, вади пари, влага ги в различни операции, на действията му никога не излизат вън от линията на кръга, т. е. вън от окръжността. По едно време в него се явява желание да отиде в странство, да се разходи. Всеки ден желанието му се усилва, но той няма пари да го реализира. Щом помисли да разтвори някъде окръжността и да прояви действие, вън от орбитата, в която касата се движи, той е извършил вече престъпление. Всяко престъпление се счита за неморално или неразумно действие. Обикновено, престъпленията стават в такъв свят, дето разумността е слаба, или характерите са незавършени. И в природата стават известни отклонения, които наричаме неестествени, дисхармонични действия. Те се отразяват върху растенето на организмите. Неестествени процеси има не само във физическия, но и в сърдечния, и в умствения свят. Естествените процеси наричаме още морални, понеже съдействуват за правилното развитие на човека. Моралът обхваща не само отделния човек, но и окръжаващите, и обществото. Има морал, който се отнася до самия човек; има морал, който се отнася до цялото общество. Първият наричаме личен морал, а вторият – обществен. Следователно, който не живее добре, той е вреден, както за себе си, така и за обществото. И
301
обратно, който живее добре, той е полезен и за себе си, и за обществото. Той живее добре и за себе си, и за обществото. Някои мислят, че морален човек е този, който постъпва добре главно към ближните си, а не е важно, дали постъпва добре към себе си. Вярата на човека в Бога не разрешава въпросите. Не само един човек трябва да вярва, но всички хора трябва да имат вяра в Бога. И държавата има свои закони, за изпълнението на които следи строго. И родителите имат свои закони, за изпълнението на които също следят зорко. Ако детето престъпи един от законите на семейството, майката дава разпореждането си да го накажат. Обаче, държавата не разполага със закони, чрез които да наказва провинилите се деца. Това показва, че държавата не се меси в личните и семейни разпореждания на майката и на бащата. И природата не се меси в проявите на личността, или в отношенията на семействата. Някой казва, че не вярва в Бога. Природата само го погледне и казва: Много добре, това е твоя работа. Щом искаш прозорците ти да бъдат затворени, ти ще носиш последствията. Друг пък казва, че е вярващ. Природата и на него казва: Много добре правиш, че отваряш прозорците си. Пръв ти ще се ползуваш от светлината и от чистия въздух.
Като прави наблюдения, човек трябва да бъде буден, верно да следи процесите,
302
които стават. Никои хора се произнасят за явленията чрез наблюдения, а други – чрез интуиция. Наблюдението се отнася до настоящия момент, а интуицията – до миналия и до бъдещия. Човек наблюдава само това, което става в даден момент; интуицията се произнася за явления, които ще станат в бъдеще. Разправят за един диригент на оркестър, че, както дирижирал, предчувствувал смъртта си. Той изменил определената програма и казал на музикантите да свирят погребален марш. Те се изненадали от това, но изпълнили желанието му. Когато изсвирили марша, диригентът паднал мъртъв на земята.
Един стар човек, на 90 годишна възраст, от село Николаевка, Варненско, станал рано сутринта, измил се, облякъл се, седнал на стол и запушил цигара. След това изпратил внучето си да вика свещеника да го причести. Свещеникът дошъл и запитал дядото, защо го вика. – Пътник съм, отче, искам да ме причестиш. Свещеникът не повярвал, засмял се, но го причестил. След това тръгнал за дома си. Едва стигнал пътната врата, чул тревога вкъщи – дядото починал.
При наблюдението взима участие обективният ум, затова нещата могат да бъдат верни, или неверни. При интуицията, обаче, всички неща са верни. Там нещата.
303
не се изследват научно, но знаеш, че, както ги чувствуваш, така стават. Интуицията е Божествено чувство, което всеки човек има, но не у всички хора е еднакво развито. Дайте мвсто на интуицията в себе си да расте и да се развива. В бедеще, новите хора ще имат силно развита интуиция. Тя показва на хората, как д,й постлшват. Интуицията иде в помощ иа човека, да го предпази от не-нежнитк страдания и нещастия. Давид казва: „В грЬх ме зачена майка ми". Това е чо-въшка работа. Щом има зачеване в грвх, има зачеване и без грях. При последното зачеване интуицията действува.
Понятието „интуиция" за нвкои хора е разбрано и известно, а за нвкои – неразбрано и неизвестно, както са. неизвестни буквите х, у, 2, в математиката. Как се е образувала буквата жх"? – От буквата „с", взета в различни положения – право и обратно. Лв-вата ръкавица ке става на двената ръка, но, ако я обърнете наопаки, можете да я турите и на дЬсиата ръка. Следователно, за да направите иЬщата вьзможни, трвбва да ги обърнете наопаки. Ако имаш две ръкавици за двената ръка, а вън е студено, какво ще на правиш? Ще обърнеш едната ръкавица и ще я турлш на лввата ръка. Има ли нвщо лошо в това? Щом се намври в затруднение, човек трвбва да обърне нвщата. – Може да се случи нищо лошо. – Това е суевврие. Казват за нвкого, че умът му се обърнал.
304
Има ли нещо лошо в обръщането на ума на един чов&к, ако до този момент той е ми-слил криво? Щом се обърне умът му, той изправя мисълта си. Като изправи мисълта си, и работите му се оправят.
Един крадец влъзъл в обора на «дин селянин и откраднал двата му вола. Какво направил той? – Едно престъпление, т. е. обърнал една от ръкавиците наопаки. Полицията го хваща и го предава на властта, която го осжокда да верне воловет на стопанина. Значи, обърнатата ръкавица дойде в първото си положение. Много от мислите и желанията на сегашните хора са обърнати ръкавици. Т тр-Ьбва да се вернат в първото си положение. За превръщане на изопа-чените си мисли, чувства и желания, човек трябва да има голями опитности. Това значи, да е минал през всички науки и да ги прилага в живота си. Като изучава растенията, той трЬбва да придобие нещо от тяхната опитност; от животните също трябва да придобие някакви ценни качества. Всяко животно има една ценна чърта, която заслужава да й се подражава. Вълкът, напримвр, се отличава с голямо постоянство и вЬра. Той не се осигурява, не трупа храна в за-пас. Също така той е голям демократ. Острата муцуна на лисицата показва, че е интелигентна съобразителнв и схватлива Като дойдете до свинята, от нея ще научите изкуството да орете земята. С муцуната си тя
305
фазорава земята. Ако сте неспокойни и нетър-леливи, мислете за бивола, за вола, за овцата. Като го хапят мухитт*. биволът влиза в водата и започва да се гурка. Без да се смущава, той намира лесен начин за освобождаване от хапливите мухи. За нетърпеливия е добре да кладе огън, особено от джбови дърва и да вари вода. Така той развива търпение. Екскурзиит, които правите, имат за цел да придобиете по-голямо търпение. Като методи, за това се препоржчват кладене на огън, варене на вода. Щом огъньт се разгори, човек веднага се разполага и започва да пее – става весел и доволен. Освен развиване на търпението, огъньт внася нещо красиво в човешката душа. Който е развил търпение, развива и интуицията си. Голяма придобивка е за човека да има интуиция, да познава хората, да предвижда нъщата. Като ученици, правете опити с живот-ните и растенията, да видите, какво влияние оказват т върху вас. Като отидете на екскурзия, запалете огън и стойте около него половин или един час, да видите, как се отразява върху душата ви. После, седнете настрана от огъня и мислено си представете, че сте овчар и пасете хиляда бъли овце. Като срещнете бивол, вгледайте се в очит-б му, ще видите, че има нещо красиво в тях. Добре е да се занимавате и с минералогия, да видите отличителните свойства на всЬки минерал. Като изучавате съзнателно естестве
306
нигб науки, ще дойдете до положение да схващате положителната чърта на веъки минерал, растение или животно и да се ползувате от тт>х. Само така ще се осмисли науката за вас и ще я приложите, не само в физическия си живот, но и в духовния. Всички живи същества крият в себе си динамически сили, които могат да се използуват.Т действуват върху човека възпитателно. Като се учи, той придобива голями богатства и сила, става зна-менит. Богатството, което човек придобива от науката, трябва да се тури в обръщение. Всеки факт тр-Ьбва да бъде живо семе, посъто в земята. Ако семето не се посади, нвма да даде никакав плод. Както малкото семе израства и става голямо дърво, така и вие трябва да започвате от малките величини, да ги посадите в благоприятна за тЬх почва, докато се развият в големи дървета и дадат плод. Затова, нека някой от вас се заеме да изучава космит, друг – само палеца, трети – показалеца, четверти – движенията, хода на хората и т. н. Ще кажете, че това са маловажни работи. По-важно ли е да лежи човт>к с месеци на гърба си и да мисли за смъртта? По-добре е да мислите за качествата на вълка, на лисицата, на вола, на овцата, на дхба, отколкото да мислите за смъртта, за задгробния живот и т. н.
Изучавайте всички форми в природата и вижте, кои действуват положително върху характера ви, и кои – отрицателно. От по-
307
ложителните се насърдчавайте, а отрицателните избятеайте. Веднъж Мохамед се обез-сърдчил от една своя работа и се отказал от нея. Като седЪл и размишлявал за не-успъха си, видЬл, че една мравка се бори с нЪкакво препятствие. Тя направила 99 опити да преодолее пречката, но не могла. Най-после, на стотния път, тя успъла да мине препятствието. Мохамед си казал: Ако една мравка може да приложи такова постоянство и да се справи с мъчнотията си, защо и аз да не приложа постоянството си? По-високо ли стои мравката от мене? Той направил последно усилие, и работата му се свершила усп&шно.
- Само свЬтлият път на мж-дростта води към истината.
- В истината е скрит живо-тът.
19. Лекция от Учителя, държана на 18 януарий, 1929 г. София. – Изгръв.