Любов в трите свята
В прочетената глава от Евангелието на Матея [Матея 12:1 – 34] се вижда, до каква степен хората изпадат в дребнавости. Те разискват, спорят за нищо и за никакво.
Фарисеите Му рекоха: „Ето твоите ученици правят онова, което не е простено да се прави в събота. ( – 2 ст.). – Какво правели учениците Христови? Понеже огладнели, късали класове в съботен ден и яли. С това те престъпвали закона на съботата. Чудно нещо! Всеки човек престъпва съботата. Още със ставането си от леглото, той е престъпил закона. Кой човек не престъпва закона на съботния ден? За да не го престъпи, той трябва цял ден да лежи в леглото си, да не се мърда. В съботен ден никой няма право да се облече, да тури шапка на главата си. Така разсъждавали фарисеите по онова време. Който разбира физиогномията, може да нарисува образа на фарисея. Като чете техните прояви, той може да има верен образ за тях. Изобщо, всички хора имат специфични лица: консерваторите имат особени лица; тия, които обичат да си похапват, имат особени лица; религиозните също имат особени лица. Не само това, но всеки човек, който обича да се облича с пъстри дрехи, също така има особено лице. Той има на главата си силно развит център за цветовете. Каквито центрове има на главата си, това се изявява и на тялото му. Каквото човек обича, него изявява.
Кого обичате повече: онзи с пълната кесия, или онзи с празната кесия? Вие обичате повече онзи с пълната кесия, защото има какво да вземете от него. Вие обичате повече онзи с пълната торба, отколкото онзи с празната торба. Религиозният е човек с пълна торба. Ще кажете, че веруюто му не е право. Това нищо не значи. Той носи в торбата си хляб. Този хляб може да е сух, но все пак носи нещо. По-добре е да имаш хляб, макар и сух, отколкото да нямаш никак.
Изобщо, човек обича повече това, което е развито в него. Запример, някои хора обичат математика, а други не я обичат. В първите, центъра на математиката е силно развит; във вторите, този център не е развит. Някои хора са музикални, обичат музиката, защото музикалният център в тях е добре развит. Някои хора са избухливи, сприхави, смели. – Защо? – Главата при ушите им е повече развита, отколкото в ония, които са тихи, кротки. Центърът на смелостта в човека за пръв път е открит от учения Гал, който поставил основа на френологията. Той забелязал, че някои хора са по-сприхави и смели, но не могъл да намери местото на този център. В помощ му дошъл един негов приятел, който развъждал кокошки и петли. Приятелят му забелязал, че някои петли са смели, големи борци, а други са по-кротки. Смелият, като влезе в борба, докрай устоява; кроткият скоро отстъпва. Той потърсил причината за тези прояви и намерил, че главата при ушите на смелите петли е широка. Като знаел вече това. Гал констатирал същото нещо и в хората. Главата при ушите на смелите хора е по-широка, отколкото на тихите. Най-много бият онези деца, на които главите са широки при ушите. Немирни са тия деца, но и от тях може да излезе нещо. Кротките хора са такива само при дадени условия. Излязат ли от тия условия, те стават буйни. Запример, водата в езерата е тиха, спокойна. В нея можете да си измиете ръцете и краката, без никакъв страх. Обаче, ако дадете наклон на тази вода, ще видите, какво може да направи тя. Христос, който беше един от най-миролюбивите хора на света, извади камшика и изпъди всички търговци от храма.
Сега и на вас казвам: Извадете камшика си и изгонете всички лоши мисли от главата си. Вземете камшика и изгонете всички лоши желания от сърцето си. Умът и сърцето са храм за човека, дето никакви търговци, никакви продавачи не трябва да останат.
Човек трябва да разбира нещата, да не изпада в заблуждения. Като срещнете някой човек, вие трябва да четете по него, като по книга. Защо ръцете на някой човек са по-дълги, отколкото трябва, за това има причини. Ние казваме, че всеки уд, който се упражнява повече, отколкото трябва, се повече развива. Значи, хора с много дълги ръце, в ред поколения са обичали да взимат чуждо. Няма престъпление, което човек да е извършил, да не е написано на лицето му. Безразборното изсичане и изкореняване на горите също е написано на лицето. Ще кажете, че това не е престъпление. Когато законът засегне човека, тогава само той разбира, кое е престъпление и кое – не. Като знаете, че няма нищо скрито-покрито в света, работете за придобиване на добри мисли и чувства. Като работите върху доброто, вие можете да изваете, каквото лице искате. Върху каквото работите, това постигате. Казваме за някой човек, че яде много. – Къде виждаме това? – В този човек е развит специален център, който се намира в областта на слепите очи. За такива хора се разправят баснословни работи. Разправят за един човек, че могъл да изяде закуската на 72 деца наведнъж. За друг някой разправят, че могъл да изяде едно агне от 12 килограма с един голям
447
хлЪб. И след това изяждал още два килограма халва. Чудно е това, наистина, но знаете, че слонът изяжда на ден 70 килограма ориз. Китът пък яде още повече.
Какво показва това? – Че и в човека има ненаситни желания, като тия на слона и на кита. Той иска да има милиони на разположение. Като има милиони, и те не му стигат, иска да има милиарди. Какво ще прави с толкова много пари? Човек може да има много пари, без да бъде щастлив. Колко богати мъже са били опропастени от жените си! И колко богати жени са били опропастени от мъжете си! Като се хванат за богатството, докато не го изядат, не се успокояват. Тук думите „мъжъ" и „жена" са взети в изопачена форма. Не е мъж, нито жена този, който може да опропасти човека. Това са опорочени форми, които носят нещастие за човечеството. По ц-бл ден т:в се карат, бият слугите и слугините си и мина-ват за енергични хора.
Добре е да бъде човек енергичен, но ако едно чувство или една способност зае-мат местото на други, това нарушава хармонията в човешкия организъм. Значи, и в човешкия организъм има безправие. – Кога? – Когато н^кое силно чувство, или някоя ■силна способност вземе храната на по-слаби чувства и способности в човека. Страшно е, когато човек се натъкне на тази вътрешна борба, на това вътрешно потисничество в
448
себе си. Колко войни са водени за религиозното чувство на хората! Колко хора са били изгаряни за т-бхните религиозни вярвания! Не е лошо, да бъде човек религиозен, но лошото е в злевъзпитаното религиозно чувство. Не е лошо да има човек силен ум, но лошо е, ако този ум е злевъзпитан. Доброто се крие в доброто възпитание. То води към самообладание. А самообладанието подразбира ум-вене да употр-вбиш всвка сила на време и на място. Истинският художник рисува на платно с хубави бои и, каквото нарисува, изнася ю пред хората, и т да кажат мнението си. Онзи, който не е истински художник, рисува, дето му попадне: на една стена, на друга стена. Приятно ли е на хората да рисувате по стените им? Да направиш набързо никаква скица, това не е художество.
Мнозина казват, че вярват в Бога. Какво се ползува Бог от вашата в-вра? Или какво се ползувате вие от тази в-вра? Други пък казват, че въфват в слънчевите лъчи. Какво се ползува слънцето от вашата в"вра? Или какво се ползувате вие от тази в-вра? Вярата на човека в нещо трябва да отговаря на никаква реалности. Заприм-вр, да в-вр-ваш в слънцето, това значи, така да въз-приемаш неговата енергия, че тя да помогне за растенето на твоя организъм. Следователно. ако вярата ни в Бога не може да ни достави онази енергия, която ни е потребна, какво се ползуваме от тази в-вра? В
449
Евангелието е казано: „Това е живот въчен, да позная Тебе, Единнаго, Истиннаго Бога." С други думи казано: „В това седи Лю-бовьта, да позная Тебе, Единнаго, Истиннаю Бога."
Често казваме: Всичко в света произтича от Бога. – Кое всичко? – Всичко разумно. Значи, всички възвишени мисли и чувства произтичат от Бога. Всички добри и разумни хора произтичат от Бога. Добрият баща и добрата майка, добрите приятели произтичат от Бога. Всичко добро произтича от Бога и, въпреки това, вие отричате Онзи, от Когото нещата произтичат. Ще каже нъ-кой, че сам си ушил някаква дреха. Той не се замисля, отде е взета дрехата и колко същества са работили, докато се приготви тя. Най-първо, овцет са работили за неговата дреха. После се е намърил някой способен човек да изпреде вълната, да я изтъче и продаде като плат. Ти купуваш плата наготово, занасяш го на шивач, да ушие дрехата, и казваш, че имаш нова дреха, или че си ушил нова дреха. Нъ-кои чегат Библията и минават за религиозни, за учени хора. В какво се заключава тяхната ученост? Т четат за един или за друг пророк. но нямат тяхната опитност. Т четат за Христа, но никои от гЬх не е минал през опитността на Христа. Те четат за апостолите, но даже и гЬхната опитност н-вмат. Кой има опитността на апо-стол Павла, да бъде бите за своите убежде-
450
ния? – Защо биха Павла? – Защото беше много смЪл. Преди да стане християнин, той гонеше и преследваше християните. Като стана християнин, той искаше да обърне цЬ-лия свет към новото учение. Обаче, евреитЕ му се противопоставяха и казваха: Ето един отстъпник от нашата в-вра. Те го биха пет пъти по 39 удари, след което характерът му се смекчи.
Не е лесно, да внесе човек порядък в себе си. Често той влиза в стълкновение с себе си, не знае, дали това, което иска да направи, е на място. Той не знае, дали веруюто, което изповъдва, е право, и пита другите за това. Да питаш другитъ* хора, дали е право това, което вершиш, то е все едно да питаш, дали дрехата, с която си облъ-чен, седи добре на тялото ти. Ако питате мене по този въпрос, аз бих дал особено мнение, особена мода. Дрехата на мъжа и на жената трябва да вервят по линиите на тялото. Ако н-вкое тъло е изопачено нъкъде, било раменете са много низки, или дветЕ части на тялото несъразмерни, дрехата трябва да изправя тия дефекти. Казвате, че всичко е от Бога. – Това, което е от Бога, е съвершено. Обаче, изопачените форми не са от Бога. Тъ-говорят за отклоненията, които хората са направили в редица поколения.
Като живее на земята, човек трябва да работи върху себе си, да моделира главата си, тялото си, да извае една съвершена форма.
451
Такъв, какъвто е сегашният човек, кракът му не може да влезе в Царството Божие. Как ще влезете в Царството Божие, когато искате да бъдете богати, щастливи, учени? Това са земни желания. Който влиза в Царството Божие, сам по себе си е учен, бо-гат, щастлив. И на земята даже, човек е по-богат, отколкото предполага. Той има очи, уши, нос, уста, мозък, които струват милиарди. Когато човек е недоволен от живота, от богатството си, Бог казва да го из-вадят от т-влото му и да го заведат при (Него. В този смисъл, смъртта не е нищо друго, освен отиване на човека при Бога, да даде отчет, защо е недоволен.
Днес и мъжег, и жените са недоволни от живота си. Ако запитат жената, защо е недоволна, ще каже, че е недоволна от мж-жа си. Мъжът пък ще каже, че е недоволен от жена си. – Защо са недоволни? – Те се събрали да жив1зят на едно разстояние от четири – пет квадратни метра и мислят, че могат да бъдат щастливи. В бъдеще, мъжът и жената ще живеят на разстояние най-малко от сто километра и от време на време ще се ср^щат. Тогава н^вма да спо-рят, но ще се разговарят като ангели. Много естествено, че днес не могат да живеят добре. Ако мъжът получава две хиляди лева месечна заплата, жената иска дрехи, обуща, украшения, които струват хиляди левове. Мъжът се намира в противоречие, как да й
452
угоди. Другаде пък мъжът създава против воречия на жената.
Като наблюдавам проявите на хората, виждам млади моми, които скубят пера от юрдечкит. – Защо скубят перата им? – Т се кичат с тях, с което искат да кажат, че могат да се нагодят на всички условия, благоприятни и неблагоприятни, т. е. и по суша, и по вода. Момците гледат на тия пера и не могат да разберат, какво означа-ват. Човек трябва да бъде добре обл^чен, Това и природата го изисква. Тя е работила върху облъклото, правила е много опити. Ако видите пауна, перата му са много нашарени. Райската птица е облъчена, с такава красива дреха, както никоя царска дъщеря. Пеперудите също имат красиви облъкла. При това, цвътовете са хармонично съчетани. Благодарение на това, колкото по-културен е човек, толкова повече обръща внимание на линиите на своята дреха.
Следователно, както дрехата трябва да се нагоди на тялото на човека, така и мисли-т, чувствата и постъпките му трябва да се нагодят според неговото съзнание. Само при това положение човек е доволен от себе си. При това, казвате, че искате да бъдете щастливи. Човек може да бъде щастлив само при едно положение: когато живее според разумните закони на природата и когато е в връзка с разумните същества, които водят съвершен живот. Съвершеният чо-
453
те4зк използува разумно благата, които му са дадени. Вие жив-вете 40 – 50 години на земята и не знаете, как да използувате благата. Вие не знаете, какво н-бщо е приятел. Приятельт ви обича, цени и вевкога желае вашето добро. В съвременните хора има н-бщо опорочено, благодарение на което истинското приятелство липсва. – Кое разваля любовните отношения между хората? – Неразумната ревност. Всички болести се дължат на ревността. Единственото нещо, което изключва престлшлениятл, това е любовта. Дето е любовта, там е хармонията. Следователно, не се страхувайте, когато мъжът ви обича и други жени. Щом обича и други жени, той ще обича и своята. Не мислете, че ако не обича други жени, ще обича само своята. Това е криво разбиране. Любовта е онази сила в света, която изключва вевкаква ревност и противоречия. Който обича, той е в правия, Божествен път. Нищо в св-вта не е в състояние да опетни любовта му. Море е великата любов, нищо не може да я опетни. Хиляди нечисти капки да вл-взат в морето, няма да повлияят на неговата чистота.
Любовта, за която говорим ние, е за-кон на Ц-влото. Следователно, Цъчгото вевкога обича своите части. Може ли човек да обича лавата си рж,ка повече от д-вената? Може ли чов*бк да не обича н-вкой от своитъ1 удове? Здравият човек обича еднакво всички свои удове. Здравият човек обича ц-блото си
454
тяло. За да бъде мъжът здрав, той трябв» да бъде широк в плещит-, в раменете, а» в долната част – по-тътен. Никакъв ко-рем не се позволява на мъжа. Изобщо, между всички удове на здравия човек има съраз-мъфност. Ако носът е по-дълъг, отколкото трябва, а ушитъ1 – по-големи, това показва н-вка-кво отклонение от правия път. На магарето и на заека ушити са дълги, понеже те сж. живели при неблагоприятни условия. Заекът,-заприм-вр, е крайно страхлив. При вевко шу-моление в гората, той насочвал ушите си да слуша, да не иде никаква опасност. Като насочвал ушите си да слуша, той ги про-дължил.
Като знаете, че чрез упражнения човек развива удовете си, казвам: Работете за развиване на своите добродетели, разумност и сила. Вижте, как свири на пиано опитният пианист. Като слага и вдига ръцете си от пианото, той изкарва приятни тонове за човешкото ухо. Такива трябва да бъдат мислите и чувствата на човека. Ако от вашите мисли и чувства не се образуват приятни за ухото тонове, какъв е вашият ум и какво е вашето сърце? Какъв човек сте вие, ако в всеки, когото срещнете, не видите една добра | чърта? Ако искаме да угодим на Бога и да \ имаме Божието благословение, трябва да зна-1 ем, че всичко, което Той е създал, е добро.
Като не разбират това, хората казват, че Бог не е създал нещата, както трябва.
455
Т намират, че липсва н-бщо. – Защо? – Защото не съпоставят нещата. Жената казва: Защо съм създадена жена? Преди няколко прераждания жената е била мъж, а мъжът – жена. Били ли са доволни от положението си? И тогава не са били доволни. Жената е форма, чрез която се възпита-ват чувствата; мъжът е форма, чрез която се възпитават мислитъч За да могат в чо-в-вка да се развиват и мислигб, и чувствата, той дохожда на земята ту като мъж, ту като жена. Мъжът и жената са форми, които един ден ще се сл-бят в едно и ще образуват един човек. Когато се развият чувствата и способностите в човека, тогава той ще бъде душа, която ще жив-ве в друг порядък на н*Бщата. Първоначално на земята са съще-ствували само растения и дървета, и всички мисл-вха, че само дървета трябва да съществу-ват. После дойдоха рибит-в, които мисл-вха същото, че в света трябва да има само риби. След тях дойдоха птицит, млЪкопитаещи-те и най-после – човекът. Но и чов^к не е последна форма на творението. Сегашният човек вижда само отпред, а бъдещият ще вижда навевкъде: отпред, от?зад, отгоре, отдолу. По този начин той ще се освободи от всички нещастия, които сполетяват днешният чов^вк. Това е ясновидството, за което мнозина говорят. Всичко това се постига само чрез любовта. Любов към Бога и любов към ближния са двата велики закона, които
456
управляват св-вта. Като обича Бога и ближния си, нито мъжът трябва да ревнува жената, нито жената – мъжа. Щом ревнуват, те са още в старата култура, т1з не обичат Бога и ближния си. Ако обичат Бога и ближния си, любовта им е света, към когото и да е насочена тя.
Ще кажете, че тази любов е висока, не е за вашето време. За вас е тази любов. Не само, че е за вас, но вие даже сте закъсн-вли за нея. Докато не придобие любовта, човек вижда нещата наопаки. ЗапримЪр, той вижда, че н"Вкой държи в ръката си един ор-вх и го заравя в земята. Той се чуди, защо оставя ор"Бха в земята да изгние, а не го изяде. Добре е да изяде ор-вха, но още по-добре е да го посади. Като го посади, след няколко години ор-вхът ще израсте, ще даде много плод, от който ще се ползуват повече хора.
Казано е в Писанието: „Всвко дърво се познава от плода си". Следователно, посадете вашитъ1 добродетели, да израстат, да видите, какви са плодовете им. Чов-бшкият ха-рактер се познава от неговите мисли, чувства и постъпки. Някои казват: Да положим живота си за Бога и за своя ближен. Това значи: Да обичаме Бога и в Негово име да обичаме всички. Когато обичате никого, и той ви обича. Ако вие не го обичате, и той няма да ви обича. Н^ма по-голъчмо благо за човека от това, да обича всички хора. Ако сте път-
457
ник и по пътя си срещнете няколко чешми с хубава вода, вие ще пиете от тях. Лошо ли сте направили? Чистата вода подобрява живота. Следователно, ако една жена обича правилно, тя се повдига. Същото се отнася и до мхжа. Любовта повдига хората. Без лю-бов човек се осакатява, а с любов се повдига.
Съществуват три прояви на любовта: човешка, ангелска или духовна и Божествена. В човешката любов една трета е Божествена. а две трети са човечнка. В духовната любов две трети са Божествени, една трета духовна, а в Божествената любов три трети са Божествена. И чувствата се д-влят на три категории: чувства, които се отнасят до физическия свет; чувства, които се отнясят до духовния свет, и чувства, които се отнасят до Божествения свет. Приятелството е чувство, което има отношение към духовния свет. Милосърдието се отнася към Божествения свет, защото се прилага към всички същества: растения, животни и хора. Изявете любовта си и в трите света. Това е новото учение. Ако не живее едновременно в трите света и не проявява любовта си в трите света, човек не може да бъде гражда-нин на Царството Божие.
Като жив-ве в човечикото съзнание, чо-век трябва да се вслушва и в онова, което Божественото му говори. Когато направи не-що лошо, човешката уста му казва: Не по-
458
стъпи добре. Когато направи нещо добро, Божествената уста му казва: Добре постъпи. Вслушвайте се и в двег усти, които са в вас и ви говорят.
Т. м.
27. Беседа от Учителя, държана на 15. сеп-темврий, 5. ч. с. 1940 г. София. – ИзгрЪв.